Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-08, 16:35   #1
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

cine poate sa imi spuna cate ceva despre masina asta? cum trage,cum se misca? cat consuma?multumesc
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 17:02   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

in principiu nu e rea masina, dar, din cate stiu e euro 3. asta inseamna taxe mari. TI-as recomanta ori 2,0 Dti 101 cp ori 1,9 Cdti, chiar daca e mai scumpa.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 17:07   #3
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

un prieten vrea sa si-o cumpere dar nu are importanta ca e euro 3 pt k o cumpara din ro.ar fi vrut una de 1.9 dar are o combinatie pt masina asta.dar cum se misca asta cu cutie automata?si cat consuma daca stii?
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 19:40   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
un prieten vrea sa si-o cumpere dar nu are importanta ca e euro 3 pt k o cumpara din ro.ar fi vrut una de 1.9 dar are o combinatie pt masina asta.dar cum se misca asta cu cutie automata?si cat consuma daca stii?
avantajul e ca, fiind o masina mare si grea, motorul nu e stresat tare. Tine mult si bine. Desper cutia automata nu stiu ce sa-ti spun, doar ca pentru Bucuresti sa zicem, e ideala. Probabil consuma ceva mai mult decat manuala.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 23:46   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

din cite am inteles consuma in jur de 11 % in oras dar spun ca este o sursa nesigura
undeva pe acolo
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 10-05-08, 01:51   #6
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

Motorul e destul de rezistent ca cel de 2.0 de altfel, transmisie pe lant, turbo cu geometrie variabila (motoarele astea au fost puse si pe Saab 9-3, deci e ceva de capul lor) si in mare parte este o masina buna, si despre cutia aceea tiptronic sunt de parere ca ii va reduce din performante insa se va compensa in traficul aglomerat din Bucuresti.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 14:48   #7
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

alte pareri?? mai stie cineva cate ceva despre masina asta?
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 16:21   #8
XelleX

Stage 3
 
XelleX's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 158
Member of:
[VW]
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

eu am avut si 2.2dti si 2.0dti (pe cea de 2.0 inca o mai am). Ca si consum, 2.2-ul consuma cam cu 1l% mai mult decat cea de 2.0 dar MERITA! Per total mie imi plac mult, au transmisie pe lant, si mie nu mi-au facut nici un fel de probleme. Cat despre 11% cat ai auzit tu, nu cred ca e un consum realist.... nici macar in cel mai aglomerat trafic din Bucuresti nu mi-a luat asa mult niciodata.
2.0 Consuma in afara cam 5-6 iar in oras 7-8
La 2.2 mai pui 1%
Cat despre tiptronic, habar n-am cum e comparat cu manuala..
Bafta la cumparat
__________________

proiectul meu - www.vw1303s.com
XelleX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 00:02   #9
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

Quote:
Originally Posted by XelleX View Post
eu am avut si 2.2dti si 2.0dti (pe cea de 2.0 inca o mai am). Ca si consum, 2.2-ul consuma cam cu 1l% mai mult decat cea de 2.0 dar MERITA! Per total mie imi plac mult, au transmisie pe lant, si mie nu mi-au facut nici un fel de probleme. Cat despre 11% cat ai auzit tu, nu cred ca e un consum realist.... nici macar in cel mai aglomerat trafic din Bucuresti nu mi-a luat asa mult niciodata.
2.0 Consuma in afara cam 5-6 iar in oras 7-8
La 2.2 mai pui 1%
Cat despre tiptronic, habar n-am cum e comparat cu manuala..
Bafta la cumparat
pai daca tu spui ca nu ai habar de tiptronic atunci d e ce spui ca este exagerat 11 % cind tu cu 2.0 scoti 7-8 cu 2.2 scoti cu un litru mai mult , bun dar aici mai pune si cutia automata care la acest 2.2 se simte frumos deci ce zici ia fa un calcul si ajungi la 10%-11%
MASINA ESTE AUTOMATA SPUNE BAIATU
DECI AJUNGI LA 11%
SALUT SI MULTA BAFTA
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 02:00   #10
XelleX

Stage 3
 
XelleX's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 158
Member of:
[VW]
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

ce vrei sa spui prin "la acest 2.2 se simte frumos"? O cutie automata nu creste neaparat sau in mod obligatoriu consumul unei masini, cum pare sa spuna unul dintre mit-urile mioritice, ba chiar in unele regimuri optimizeaza nivelul de turatie la care se schimba treapta, cu rezultat direct consum mai scazut decat daca ai trage de masina cu schimbator manual.
Totusi, 1% in plus, dat de diferenta de cutie poate fi posibil, nu zic nu.....
XelleX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 00:53   #11
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

ma referam la faptul ca acel 1% in plus s e simte destul de bine la o masina automata fata de cea manuala care orce se spune consumul este evident mai mare , asta nu o spun numai eu ci si realitatea care este
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 23:40   #12
ject
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 0
Default Re: opel vectra 2.2 dti 125 cp tiptronic

salut tuturor!

eu am avut Opel Sintra 2.2 bnz 141cp , o minunatie de masina!

am mers 2 zile (am facut schimb) tot cu un Opel Sintra 2.2 disel 116cp, la fel s-a prezentat, doar cu diferente caracteristice motoarelor disel (un pic puturoase in demaraj) dar in schimb masina facea toti banii.

Motorul de 2.2 de la Opel, indiferent de combustie au fost la fel de reusite ca si motoarele de 1.6i si 1.7dti,dt,d . sunt foarte fiabile si durabile... diferenta sta mai mult in consum!


am avut Opel Vectra B motul 2.0 dti care mi-a facut numai probleme : IGR, debit metru (2 ori), pompa de injectie, 2 injectoare, galerie de evacuare opturata... si multe altele! In schimb de la amicul meu am auzit numai laude la adresa motorului 2.2dti . a schimbat un IGR si a curatat galeria de evacuare preventiv!

eu ce sa zic, la 2.2 bnz am fost foarte multumit. nu m-a lasat la greu niciodata !

Profit pe aceasta cale si incurajez pe oricine doreste o masina buna, fiabila, puternica sa ia cu incredere un 2.2 indiferent ca e pe bnz sau pe motorina!
ject is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -