Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-12, 09:03   #1
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default sh pana in 9000e

Salut, as vrea sa achizitionez o masina sh dupa 2008 , pret pana in 9000e.
Nu fac multi km pe an , cam 7000-8000, 80% in Bucuresti, motiv pentru care as vrea motor pe benzina.Variantele ar fi cam urmatoarele :
Golf 5 gti, Seat Leon FR, Passat B6 1.8 tfsi, Ford Mondeo 2.0i.
Sfaturi, pareri ?
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 09:19   #2
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: sh pana in 9000e

Sfatul meu este urmatorul.

1. Motor cat mai mic in intervalul (1.6L-2.0L)
2. Masina cat mai usoara
3. Cauta ceva aspirat sa nu te certi pe viitor cu portofelul.

Mondeo si Passat sunt masini bune dar nu mi se par practice pentru mers in Bucuresti.

Din ce ai vrea tu ramane GTI-ul si Leon-ul dintre care personal as alege GTI-ul
(cu toate ca nu e usa de biserica la consum)
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 09:19   #3
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: sh pana in 9000e

Eu as alege intre Golf 5 si Leon FR dar m-as uita si la o Skoda Octavia RS.Toate impartasesc aceeasi platforma.
Personal , as alege Leonul , in ciuda bordului mai ciudat dar poate ca sunt subiectiv
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 10:45   #4
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

@Santon : De acord cu tine.Nu prea ma tenteaza un motor aspirat gen 1.6 pentru ca nu prea are putere, mai ales daca mai dau drumu si la clima.
@GL91ANB : Golf 5 gti si Leon Fr nu sunt chiar usor de gasit la sh..cel putin din cate am vazut pe net oferta e limitata.
De honda civic 1.8i 140 cp ce parere aveti ? Sau ford focus ? Tot asa dupa 2008.
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 11:26   #5
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by Overcharged View Post
@Santon : De acord cu tine.Nu prea ma tenteaza un motor aspirat gen 1.6 pentru ca nu prea are putere, mai ales daca mai dau drumu si la clima.
@GL91ANB : Golf 5 gti si Leon Fr nu sunt chiar usor de gasit la sh..cel putin din cate am vazut pe net oferta e limitata.
De honda civic 1.8i 140 cp ce parere aveti ? Sau ford focus ? Tot asa dupa 2008.
Am un prieten bun care are Civic 1.8i 140cp. Masina luata de noua din 2007 sau 2008. Nu m-a impresionat deloc, ba chiar m-a dezamagit. Masina se infige binisor dar are mari problema la fiabilitate din pacate.(chiar daca-i honda)

Civic
Pana in 50.000km I-a picat caseta de directie si ambreiajul.
Ca sa nu mai spun de tabla care este foarte subtire.
PLUS 200 ron un stergator de parbriz.(UNUL)

Focus
Focus 2 2005+ am condus cativa ani (1.6i 100cp). Am reusit sa-l scot dauna totala minus o taietura pe tapiterie, reparat si pus pe roti inapoi. Merge impecabil si acum.

Plusuri: Fiabil, siguranta maxima (5 oameni in accident lateral la 160 km/h cu punte rupta etc.. nicio zgarietura la nimeni)
Puterea este destul de ok pentru 1.6. Ii cam simti pe toti acei 100 cai frumosi.

Minusuri: consuma in oras cat celica mea de 200cp (vara 11-12 in trafic de bucuresti)
Santon is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 11:33   #6
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

@ Santon : Aoleu , bine ca ati scapat , Doamne Fereste !
Din pacate la focus nu prea gasesti motorizari mai mari de 1.6.Am auzit ca are o tinuta de drum buna , cel putin la fel ca un golf sau ca un leon, doar ca materialele din care este facut bordul sunt cam slabe.

Alte recomandari ? 1.2/1.4 tsi de la vw e fiabil ?
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 12:18   #7
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: sh pana in 9000e

1. Orice 1.2 de la VAG e păcăleală. Nu numai că nu fuge, dar consumă pe şosea mai mult ca 2.0TFSI.

2. Probabil realizezi că Golf V GTI / Leon II FR au 200 CP stock şi dacă te dai la ele aşa cum face orice proprietar nou de 2.0TFSI vor consuma, şi în plus sunt şi mâncătoare de cauciucuri

3. Dacă mergi 80% oraş, eu unul aş lua Leon II 1.6 benzină sau 1.9TDI/105. Au o construcţie mai simplă decât 1.4 TSI, consum rezonabil, designul de Leon II (mie nu-mi place, dar arată oricum mai bine ca Golf) şi sunt mai uşoare ca echivalentul Golf V.

Ce nu pot suferi la Leon II: interiorul e oribil (plastic tare precum cimentul, bord enorm, parcă e de microbuz, vizibilitatea în spate cam proastă) şi o parte din componente sunt ascunse prin toate colţurile, maşina trebuie ridicată pe elevator pentru a schimba o biată pompă de spălare parbriz.

Dacă vrei neapărat maşina pentru alergat, atunci ia Leon II FR, dar trebuie să te pregăteşti de 2 cheltuieli de care nu ai cum să scapi, benzina numai >98 (adică 6,4 lei/litru) şi cauciucurile pe 17" sau 18", adică 500-600 RON pentru un singur cauciuc de bună calitate.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 13:32   #8
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

Ok , bine ca m-ai lamurit cu 1.2tsi
Sa inteleg ca mai toate Leon FR/Golf gti la sh sunt alergate, deci sunt sanse mari sa cumpar una in care sa bag bani in scurta vreme.
Despre 1.6 benzina am auzit ca e cam puturos..daca poate cineva sa imi spuna impresiile sale despre acest motor.
Se merita 1.9 tdi pt 7000-8000km / an ? 1.6 tdi ce stiti de el ?
Multumesc de lamuriri pana acum
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 23:27   #9
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: sh pana in 9000e

Când e vorba de un număr mic de km/an şi ai o sumă fixă pe care o investeşti, înainte de consum te interesează componentele şi consumabilele, şi să fie o construcţie cât mai simplă şi mai fiabilă.

Spre exemplu, există nenumărate cazuri de cumpărători de 2.0TDI/140 care şi-au luat o ţeapă imensă: componente scumpe, în special injectoarele, sensibile la motorina mai slabă, curbă de putere prost concepută combinată cu maşini grele ca Passat B6 etc. 2.0TDI/140 e sub 1.9TDI/150. Normele de poluare şi mofturile unora care o tot ţineau că "1.9TDI sună a tractor şi e învechit" au făcut să fie adoptat noul TDI, altfel nu avea justificare.

La 1.9TDI un kit de distribuţie original (Contitech) e 420-450 RON şi e o idee bună să fie schimbat la 4 ani sau la 75% din numărul oficial de kilometri dat în carte (120 000 km). Când era în vogă Golful IV şi 1.9TDI, prin 2004-2005, dealerul îţi lua vreo 3000 RON pe operaţiunea completă (înlocuire distribuţie, antigel G12, revizia obişnuită, filtre, consumabile), ceea ce era hoţie curată. Acum există zeci de ateliere private care au experienţa şi toate autorizările necesare şi fac acelaşi lucru cu mai puţin de 1000 RON. Pe de altă parte, un kit ambreiaj e sub 1000 RON fără volantă. Filtru de aer 35-40 RON, filtru de polen cu carbon vreo 50 RON.

Cea mai mare cheltuială pentru consumabile vor fi cauciucurile pe 17" sau 18", fiindcă nu poţi găsi cauciuc pe 17" de bună calitate sub 500 RON unul, şi la fiecare 2 sau 3 ani e o idee bună să le schimbi.

Dacă vrei maşina pentru o utilizare obişnuită: Leon II 1.9TDI/105, jante aliaj originale pe 16", când ai ceva bani la îndemână o poţi modifica uşor (începând cu chip sau soft).

Dacă vrei maşina pentru alergat şi îţi permiţi benzina de >98 şi anvelopele: Leon II FR, în stare cât mai bună, începi modificarea cu chip sau soft, evacuare pe 3" etc

Dacă plănuieşti o modificare serioasă, aşteaptă-te la un cost triplu al modificărilor la şasiu, suspensie, frâne faţă de cele de la motor. Dacă vrei să păstrezi maşina originală, dar puţin mai vioaie, te rezumi doar la chip sau soft, de pe urma căruia poţi câştiga vreo 10-15% fără modificări mecanice şi păstrând consumul original la turaţiile mici şi medii.

Nota bene: toate TDI de la VAG au puterea la volantă puţin mai mare decât aceea oficială, spre exemplu 1.9TDI/150 are de fapt 160-164 CP reali. La începutul anilor 2000 au fost nişte probleme cu clasele de asigurare în ţările vestice şi VAG a preferat să declare în fals, fiindcă alternativa era să îi scadă vânzările mai mult decât şi-ar fi permis.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 00:30   #10
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sh pana in 9000e

focus 2 st cum ti se pare? sau un civic type r?

eu pt nr ala de km recomand o masina pe benzina. motorul este mult mai simplu si mai usor de intretinut

acum trebuie sa te decizi tu daca vrei masina de fuga sau doar de plimbare.

Leon nu recomand. are cel mai oribil interior posibil!

opel insignia sau astra j nu te intereseaza? mazda 3 sau 6? toyota celica?
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 06:25   #11
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

@Nautilus : voi lua in considerare un 1.9 tdi.oricum , fie ca aleg 1.9 tdi , fie ca aleg 2.0 tfsi sunt slabe sanse sa ii fac modificari la motor, prefer sa ii iau alte jante, faruri, stopuri etc.nu o voi alerga prea tare, eventual ocazional cand ma apuca , in rest de plimbare.

@steffan : nu vreau motor mai mare de 2.0L, impozitul deja e mare.
nu cred ca ma lipesc de insignia desi imi place masina;la astra j m-am uitat si gasesc doar 1.4 100cp.
cu japonezele nu prea sunt eu informat, nu stiu cum e cu intretinerea, service etc.
Multumesc de sfaturi pana acu !
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 13:10   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sh pana in 9000e

daca tot vrei sa o aduci de afara, eu zic ca o sa gasesti astra j sigur, insignia cu putin noroc. sunt masini foarte tari
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 14:19   #13
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

nu am zis ca vreau sa o aduc de afara.ma refeream la impozitul anual.tocmai ca as vrea din tara sa o iau.
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 00:50   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sh pana in 9000e

nu ma refeream la focus st de 2.5

eu tot te sfatuiesc sa iei in considerare astra j, ca sigur gasesti
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 01:58   #15
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
daca tot vrei sa o aduci de afara, eu zic ca o sa gasesti astra j sigur, insignia cu putin noroc. sunt masini foarte tari
subscriu...foarte tari masinile!si frumoase,interior exterior si destul de fiabile.am vazut o insignia la 170.000 km,daca iti acoperea kilometrajul nu iti dadeai seama in veci de km aia...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -