Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-12, 10:58   #1
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Va salut!

Urmaresc sa achizitionez o masinuta. De preferat sa indeplineasca urmatoarele conditii: sa fie inmatriculata RO sau sa se incadreze in buget daca trebuie inmatriculata, sa aiba un consum decent(maxim 8% in oras), 4 usi si dotari gen servo si un geam doua electrice.

Recomandari? Multumesc
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 19:27   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

caută-ți o Solenza īn stare ok. uită-te să-i fie aliniate roțile spate cu cele față. ar trebui să găsești īn banii ăștia și cu AC. sunt super ieftin de īntreținut....
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 20:41   #3
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Ce vrei sa spui de roti? ca nu ma prind
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 20:21   #4
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ce vrei sa spui de roti? ca nu ma prind
Cred că 50% dintre Solenzele pe care le văd īn trafic au probleme grave...nu-mi dau seama ce e...dacă e șasiul strāmb...sau o fi o problemă cu puntea spate ceva...dar ...repet...fără exagerare...50% dintre Solenzele pe care le văd prin trafic nu au roțile spate aliniate cu cele față. gen...mă uit fix la mașină din spate și văd toate 4 roțile...pe poziții distincte...īn loc să nu le văd pe cele față de cele spate. īnțelegi ce vreau să spun ?
Bong is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 21:33   #5
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
caută-ți o Solenza īn stare ok. uită-te să-i fie aliniate roțile spate cu cele față. ar trebui să găsești īn banii ăștia și cu AC. sunt super ieftin de īntreținut....
super ieftin la intretinut asta daca mai gasesti piese pentru ea.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 16:37   #6
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Cred că 50% dintre Solenzele pe care le văd īn trafic au probleme grave...nu-mi dau seama ce e...dacă e șasiul strāmb...sau o fi o problemă cu puntea spate ceva...dar ...repet...fără exagerare...50% dintre Solenzele pe care le văd prin trafic nu au roțile spate aliniate cu cele față. gen...mă uit fix la mașină din spate și văd toate 4 roțile...pe poziții distincte...īn loc să nu le văd pe cele față de cele spate. īnțelegi ce vreau să spun ?
Din cate stiu eu solenza , ca si nova/super nova, are puntea spate mai ingusta , de aici si iluzia ca masina e stramba daca te uiti din unele unghiuri. Asa trebuie sa se vada

Cum zicea si colegul, mult noroc cu piesele.....in ziua de azi gasesti piese pentru orice alte masini, in schimb piesele de dacii sunt pe cale de disparitie .
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 18:32   #7
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Altceva in afara de Solenza? Ma cam invart intre Golf 3, Polo, e36... am sanse sa gasesc ceva bunicel?
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 18:43   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Mazda 323..sunt mai multe variante de 323...alege care iti place...poti sa vezi cam ce consumuri au modelele de care esti interesat aici. http://www.spritmonitor.de/en/
La 323 consumul mixt nu sare de 5-6-7...asta daca nu mergi ca nebunu.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 19:06   #9
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

orienteaza-te spre un opel astra,vw golf exact cum ai spus si tu,renault clio,consum ok,piese ieftine.....motor nu mai mare de 1.4,1.6.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 10:20   #10
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

renault twingo, mazda 323f...
...de unde mania asta a unora pentru dacii zau daca inteleg...nu conteaza ca pica des si cazi din ea dupa 5 ani vechime..domne am masina de dupa 2000, nu? problema daciilor ante Logan nu este neaparat mecanica...nici confortul demn de anii 80, ci faptul ca, impreuna cu matizurile au o tabla infecta care nu tine decat cativa ani...apoi te lupti mereu cu pajisti intregi pline de flori de rugina...o lupta inegala pe care nu ai nici o sansa sa o castigi indiferent cati bani ai ingropa...si de obicei in tabla se ingroapa mai multi bani decat in mecanica.
...gesheftul la o masina cu piese ieftine este atunci cand ti-o repari singur...daca nu te pricepi si trebuie sa mergi la meseriasi ia-ti o masina care pica rar chiar daca piesele sunt semnificativ mai scumpe...diferenta se va face in costul manoperei implicate...
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 07:46   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Ca fapt divers am 2 vecini cu supernove si pana acum nu a cazut nici unul din masina din cauza ruginii, si nici la altii nu am auzit de chestii asa de grave, deci ai niste aprecieri total grsite. E adevarat ca au ceva rugina pe la aripi si praguri, asa si? Cat costa masina sa merite sa bagi bani in tinichigerie? Dar intr-un golf3 de 15 ani daca are rugina bagi $? Ai zis ca masinile dinainte de logan au probleme cu rugina, ei bine si loganul are. De asta si costa atat, tabla nu este galvanizata si nici tratata special.
Iar solenza este o masina chiar buna, ieftina la intretinere si fara mari probleme cu rugina. De unde mania asta cu daciile? pai simplu: la aceeasi bani gasesti o masina cu maxim 100.000km, intretinuta, fiabila, si cu 5-8ani mai noua. Iar piese...se gasesc la solenze, unele sunt identice cu cele de logan.

Daca vreti sfatul meu, eu zic cielo GPL.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 15:57   #12
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ca fapt divers am 2 vecini cu supernove si pana acum nu a cazut nici unul din masina din cauza ruginii, si nici la altii nu am auzit de chestii asa de grave, deci ai niste aprecieri total grsite. E adevarat ca au ceva rugina pe la aripi si praguri, asa si? Cat costa masina sa merite sa bagi bani in tinichigerie? Dar intr-un golf3 de 15 ani daca are rugina bagi $? Ai zis ca masinile dinainte de logan au probleme cu rugina, ei bine si loganul are. De asta si costa atat, tabla nu este galvanizata si nici tratata special.
Iar solenza este o masina chiar buna, ieftina la intretinere si fara mari probleme cu rugina. De unde mania asta cu daciile? pai simplu: la aceeasi bani gasesti o masina cu maxim 100.000km, intretinuta, fiabila, si cu 5-8ani mai noua. Iar piese...se gasesc la solenze, unele sunt identice cu cele de logan.

Daca vreti sfatul meu, eu zic cielo GPL.
nu vreau sa incep sa ma contrazic cu tine,dar indica-mi si mie o piesa de caroserie identica cu cea de logan,iti spun sigur ca in afara de piese pentru intretinerea motorului nu se potriveste nimic,iar o solenza la 100.000-150.000 km e pe sfarsit,iar un vw,opel nu este nici la jumate din viata....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 19:54   #13
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Parca era vorba de piese nu de elemente de caroserie. SI chiar daca nu se gasesc noi se pot cumpara sh. Iar asta cu 100-150mii km o solenza terminata de unde ai scos-o? Ce motiv ar avea sa fie terminata? Daca spuneai 300mii poate te credeam. Voi sunteti astia care credeti ca o masina germana tine de 2x cat una romaneasca, asta ca justificare a SH-ului de 12ani si 200mii km in bord.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 00:24   #14
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Parca era vorba de piese nu de elemente de caroserie. SI chiar daca nu se gasesc noi se pot cumpara sh. Iar asta cu 100-150mii km o solenza terminata de unde ai scos-o? Ce motiv ar avea sa fie terminata? Daca spuneai 300mii poate te credeam. Voi sunteti astia care credeti ca o masina germana tine de 2x cat una romaneasca, asta ca justificare a SH-ului de 12ani si 200mii km in bord.
ai mers cu o solenza la 150.000 km???eu am mers cu una de 120.000 (f.intretinuta masina crede-ma ca o stiu de cand avea 50.000) si nu m-as mai urca niciodata in asa catatacta de masina,daca tie iti place nu ai decat sa cazi din ea e problema ta....eu ii dau doar un sfat celui care l-a cerut,si il invit la un test-drive cu opel astra 103.000 km si iti spun sigur ca daca ii acopar km nu o sa isi dea seama cati km are masina.....am vazut masini din 94-95 la sute de mii de km care merg ireprosabil......eu nu mi-as lua niciodata un gunoi ca asta....la bugetul care il are el imi caut un opel astra 98-99 chiar si neinscris si mai strang banii decat sa imi iau supernova sau solenza...PAREREA MEA
adevarul ca sunt solenza si supernova la orice colt de strada la dezmembrat.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 02:42   #15
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Achizitie masina. Buget (de student): 1500 EURO

Am mers eu cu Solenza care avea 380.000 km si in afara de putin joc la maneta de viteze nu avea nici o problema !
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -