Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-12, 19:15   #1
the Absolutist
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Salutare! Am si eu o mica dilema daca pot sa-i spun asa. Nu stiu ce sa aleg intre modele specificate mai sus. As merge pe Mercedes, imi place design-ul mai mult, dar oarecum 911 S tinde spre supercar, pe cand Cl-ul e doar un coupe luxos, bazat pe S class. Cat despre performante, Porsche castiga, clar. As alege Porsche, dar parca ceva ma atrage mai mult spre Mercedes. (nu am fost niciodata fan Porsche!). Voi ce sfaturi mi-ati putea da? Ce ati alege intre cele doua modele? Astept pareri oferite de la cunoscatori sau chiar de la proprietari.
the Absolutist is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 22:49   #2
the Absolutist
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Nimeni nu se baga vad ca. Probabil nu trebuia sa intreb pe un forum din Romania. Daca mi se raspundea, 80% din raspunsuri erau la misto. Voi posta pe un forum auto din strainatate, probabil ca acolo cetatenii sunt la un alt nivel din mai multe puncte de vedere.
the Absolutist is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 16:13   #3
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Mergi pe Mercedes CL 500 extrem de frumos.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 20:09   #4
the Absolutist
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re:Mergi pe Mercedes CL 500 extrem de frumos.

Si eu tot asa ma gandesc.Zilele trecute am dat o tura cu un Cl 500 al unui prieten si de cand m-am urcat in el m-a cucerit. Mi-a placut tinuta de drum, confortul interior si dinamica. Mai astept pana voi testa si un 911, ca sa pot compara in deplina egalitate cele doua modele.
the Absolutist is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 20:17   #5
Dan1983

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 4
Default Re: Mergi pe Mercedes CL 500 extrem de frumos.

Quote:
Originally Posted by the Absolutist View Post
Si eu tot asa ma gandesc.Zilele trecute am dat o tura cu un Cl 500 al unui prieten si de cand m-am urcat in el m-a cucerit. Mi-a placut tinuta de drum, confortul interior si dinamica. Mai astept pana voi testa si un 911, ca sa pot compara in deplina egalitate cele doua modele.
Nu te deranjeaza ca Mercedes este o masina destul de comuna ? Si cum toate arata la fel ...

Eu zic sa mergi pe Porsche, daca vrei ceva mai rar si special.
Dan1983 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 22:37   #6
the Absolutist
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Mergi pe Mercedes CL 500 extrem de frumos.

Quote:
Originally Posted by Dan1983 View Post
Nu te deranjeaza ca Mercedes este o masina destul de comuna ? Si cum toate arata la fel ...

Eu zic sa mergi pe Porsche, daca vrei ceva mai rar si special.
Nu ma deraneaza, e totusi un CL. Porsche si-a cam pierdut in ultima vreme din exclusivitate, parerea mea e ca greseala lor a fost faptul ca au inceput sa produca suv-uri, si mai recent berline diesel, dar ce sa le faci, brand-ul e condus de economisti care vor cifre, nu de pasionati auto.Dar imi place Porsche 911 ultimul model, cel cu stopurile spate mai subtiri. E mult mai stilizat decat precedentele, dar, are si un pret pe masura. Bugetul meu este de 35.000 e. La banii astia nu prea gasesc 911 din 2006. Si oricum, mi se pare ca arata vechi pe langa noul 911, in schimb Mercedes arata cam la fel. O sa testez si un 911, poate ma razgandesc
the Absolutist is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 03:32   #7
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

la un buget de 35 de mii nu stiu ce 911 intreg vrei tu sa cumperi, mai ales ca vrei dupa 2006. Ma abtin de la a-ti da sugestii pentru ca e un forum din Romania, poate trebuia sa intrebi pe un forum din strainatate ce ai putea sa cumperi cu 35 mii de europeni, ca acolo e alt "nivel", dupa cum tu bine ai spus
ps: in tot cazul sugerez sa-l bagi pe Bulgaria ,indiferent de alegere ))) ( a se trata ca un pamflet) , nu de alta , dar a fost si este plin forumul asta de "nivel" de indivizi care n-au o chiftea in burta , dar au condus jdemii de modele si chiar se pricep.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 12:17   #8
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
la un buget de 35 de mii nu stiu ce 911 intreg vrei tu sa cumperi, mai ales ca vrei dupa 2006. Ma abtin de la a-ti da sugestii pentru ca e un forum din Romania, poate trebuia sa intrebi pe un forum din strainatate ce ai putea sa cumperi cu 35 mii de europeni, ca acolo e alt "nivel", dupa cum tu bine ai spus
ps: in tot cazul sugerez sa-l bagi pe Bulgaria ,indiferent de alegere ))) ( a se trata ca un pamflet) , nu de alta , dar a fost si este plin forumul asta de "nivel" de indivizi care n-au o chiftea in burta , dar au condus jdemii de modele si chiar se pricep.
Multumesc colegului ca m-a scutit de scris .

P.S Lasa-neeeeeeee.....si mergi in Papua..Noua ``Caledonie``
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 23:44   #9
the Absolutist
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Multumesc colegului ca m-a scutit de scris .

P.S Lasa-neeeeeeee.....si mergi in Papua..Noua ``Caledonie``
Mda, tipic romanului. Eram sigur ca o sa primesc si astfel de raspunsuri. Cand am spus mai sus ca voi intra pe alte forumuri am stiut eu de ce. Acolo intreb ceva si primesc raspunsuri serioase in legatura cu intrebarea postata, nu sa fac o vacanta in Papua Noua Guinee, (Nu Caledonie domnu'!) lumea e altfel, la asta m-am referit. Asa sunt romanii, frustrati, invidiosi si...multe altele din pacate, dar ma opresc aici. Revenind acum la subiect, am cautat pe mobile.ro 911 din 2006 pana in 35-40k si am gasit suficiente modele. Vreau sa ma incadrez cat de cat pana prin 35k, mai sunt si alte taxe dupa. Masina o voi lua la anul, pana cel tarziu in martie. Sunt hotarat in proportie de 80% sa merg pe Mercedes, Porsche a cam iesit din ecuatie.
Voi posta ceva mai rar, stau destul de prost cu timpul si nu imi permit sa intru seara de seara pe forum. Numai bine!
the Absolutist is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 23:55   #10
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Mergi pe Porsche daca vrei sa ai masina in fata casei si nu mai mereu prin reprezentante.

911 e renumit pt deosebita fiabilitate, sasiul bine construit si cheltuieli mici camparativ cu concurenta. CL-ul are cele mai mari preturi de intretinere, electronica precara si cutia ce cedeaza dupa o perioada ce e folosita in mod sportiv.

Apoi, mai e si valoarea de revanzare, mult mai buna la porsche. Uita-te ce rapid scade valoareaw216.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 01:34   #11
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Mergi pe Porsche daca vrei sa ai masina in fata casei si nu mai mereu prin reprezentante.

911 e renumit pt deosebita fiabilitate, sasiul bine construit si cheltuieli mici camparativ cu concurenta. CL-ul are cele mai mari preturi de intretinere, electronica precara si cutia ce cedeaza dupa o perioada ce e folosita in mod sportiv.

Apoi, mai e si valoarea de revanzare, mult mai buna la porsche. Uita-te ce rapid scade valoareaw216.
Si tu ca un conducator renumit de Mertzan sau PORCshe ai tras concluzia ca ....Mertzanu sta numai prin reprezentante nu?
Nu inteleg de ce oamenii ca tine isi dau cu parerea aiurea...Ambele sunt 2 masini foarte bune si cu foarte mari pretentii..Iar daca este sa vorbim de motor...sa sti ca motorul de pe CL este mult mai fiabil si mai bun ca cel de pe 911 ....tehnic vorbind...
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 01:37   #12
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Quote:
Originally Posted by the Absolutist View Post
Mda, tipic romanului. Eram sigur ca o sa primesc si astfel de raspunsuri. Cand am spus mai sus ca voi intra pe alte forumuri am stiut eu de ce. Acolo intreb ceva si primesc raspunsuri serioase in legatura cu intrebarea postata, nu sa fac o vacanta in Papua Noua Guinee, (Nu Caledonie domnu'!) lumea e altfel, la asta m-am referit. Asa sunt romanii, frustrati, invidiosi si...multe altele din pacate, dar ma opresc aici. Revenind acum la subiect, am cautat pe mobile.ro 911 din 2006 pana in 35-40k si am gasit suficiente modele. Vreau sa ma incadrez cat de cat pana prin 35k, mai sunt si alte taxe dupa. Masina o voi lua la anul, pana cel tarziu in martie. Sunt hotarat in proportie de 80% sa merg pe Mercedes, Porsche a cam iesit din ecuatie.
Voi posta ceva mai rar, stau destul de prost cu timpul si nu imi permit sa intru seara de seara pe forum. Numai bine!
daca vrei pana in 35k mergi pe porsche...Sincer e cea mai buna alegere la banii aia
P.S Confortul din CL nu o sa il ai in 911 nici in 100 de ani
911 fura ochii ca sa zic asa...

Last edited by vlad300; 20-12-12 at 01:41.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 08:24   #13
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Quote:
Originally Posted by the Absolutist View Post
Mda, tipic romanului. Eram sigur ca o sa primesc si astfel de raspunsuri. Cand am spus mai sus ca voi intra pe alte forumuri am stiut eu de ce. Acolo intreb ceva si primesc raspunsuri serioase in legatura cu intrebarea postata, nu sa fac o vacanta in Papua Noua Guinee, (Nu Caledonie domnu'!) lumea e altfel, la asta m-am referit. Asa sunt romanii, frustrati, invidiosi si...multe altele din pacate, dar ma opresc aici. Revenind acum la subiect, am cautat pe mobile.ro 911 din 2006 pana in 35-40k si am gasit suficiente modele. Vreau sa ma incadrez cat de cat pana prin 35k, mai sunt si alte taxe dupa. Masina o voi lua la anul, pana cel tarziu in martie. Sunt hotarat in proportie de 80% sa merg pe Mercedes, Porsche a cam iesit din ecuatie.
Voi posta ceva mai rar, stau destul de prost cu timpul si nu imi permit sa intru seara de seara pe forum. Numai bine!
In primul rand imi cer scuze pentru offtopic dar :

Daca nu esti in stare sa observi o fina ironie marcata inclusiv de ghilimele..mergi in pace... ,cat despre restul postului tau nickul utilizat (the Absolutist)spune totul despre tine .Spune-mi te rog este usor sa te privesti dimineata in oglinda sau esti orbit ????!
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 09:49   #14
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes CL 500 vs Porsche 911 Carrera S

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
Si tu ca un conducator renumit de Mertzan sau PORCshe ai tras concluzia ca ....Mertzanu sta numai prin reprezentante nu?
Nu inteleg de ce oamenii ca tine isi dau cu parerea aiurea...Ambele sunt 2 masini foarte bune si cu foarte mari pretentii.
.

Raspuns tipic de cocalar fara habar de nimic. Inainte sa postezi aberatii, mai bine te-ai uita inca odata in oglinda. Poate iti dai seama de multe. Si incearca sa postezi ceva ce cunosti, nu ca asa ai visat noaptea.

Mercedes cu w215 si w216 nu au fost NICIODATA etalonul fiabilitatii. Pe cand Porsche, cam da.

Si da, eu pot sa-mi dau cu parerea ca am avut si am modelele respective (si inca detin doua modele de Porsche) si pot sa-mi dau cu parerea. Si la fel, mi-a trecut prin mana si CL. In comparatie cu tine sau multi de pe forum, vorbesc in cunostinta de cauza. Porsche, a stiut si stie sa faca masini foarte fiabile. Mercedes, dupa W140 nu mai e cea fost. In tabelul celor mai costisitoare masini, topul a fost detinut de w215 si w216. Oare de cat de fiabile sunt?

Iar daca te uiti , JD Power catalogheaza 911 ca fiind printre cele mai fiabile masini construite, alaturi de Lexus. In topuri, mereu a fost 911. Mai citeste si tu, poate asa mai inveti cate ceva.


Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
Iar daca este sa vorbim de motor...sa sti ca motorul de pe CL este mult mai fiabil si mai bun ca cel de pe 911 ....tehnic vorbind...
Alta ineptie. Tehnic vorbind??? Tu citesti ce scrii acolo? Sau pt tine hoitul ala de mert w209 e masina suprema, si de acea crezi ca Mercedes e superior ?

Last edited by 300zxtt; 20-12-12 at 09:55.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 10:17   #15
nice-gadgets.ro
Banned

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 15
Default tunning auto lumini decorative audi mercedes bmw

tunning auto lumini decorative toyota
Lumini decorative portiere: oferta!

www.nice-gadgets.ro/product.php?id_product=78
nice-gadgets.ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -