Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-12, 23:50   #1
MichaelAdams
Mitsubishi Driver

Stage 1
 
MichaelAdams's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 16
Member of:
[Mitsubishi]
Talking Consiliere achizitie prima masina !

Buna seara ! Am permisul de aproximativ 2 saptamani si as dori sa "imi" cumpar o masina ( ma rog , parintii ) ) ! Am un buget limitat la 4.000-5.000 E . Parintii mei detin un Mitsubishi Lancer Sportback 2009 , insa nu prea am acces la el , deoarece aceasta masina este indispensabila lui tata . Ce vreau de la viitoarea masina ? Pai : Un motor potrivit (nici foarte puternic ) , un aspect placut , SA FIE MANUALA (nu suport masinile cu transmisie automata) , si sa nu merg cu "benzinaria" dupa mine ) mai precis o masina de tineret . Ce m-ar tenta pe mine : Golf 3-5 , Opel Astra H GTC (dupa mine ar fi favorita) . Specific ca in prezent conduc un Renault Symbol si sunt cam multumit de el (aceasta masina fiind a bunicului meu si la fel nu prea am acces cand vreau eu la ea ) ) . Pareri ?
MichaelAdams is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 09:34   #3
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

un honda civic ... ceva ?
sau japoneze ?

Last edited by Spark; 18-09-12 at 09:40.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 11:34   #4
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

Hyundai I30-Kia c'eed/pro c'eed...motoarele de 1.4-1.6
sau daca vrei o masina simpatica foc si nu esti un tip masiv poate te aranjeaza un Smart roadster( nu-l confunda cu asa zis-ul coupe)...totusi smartul pare-se ca nu are o intretinere chiar mica desi e o bucatica de masina(deh...facuta de mercedes)
...eu zic ce mi-as lua eu daca as avea iar 18 ani....desi cred ca nici acum nu le-as refuza, mai ales smart-ul

P.S. am uitat ...Smart-ul e automata
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 15:46   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

In curand o sa se deschida un site bazat pe achizitii auto
Tot in categoria "tineret" ma incadrez si ceea ce as alege pt mine in termenii aia ar fi:
Renault Megane Cabrio
Opel Astra Bertone
Mazda 323 F
Opel Tigra - motorul de 1.6
Skoda Octavia- desi pare barca de masina este foarte agila si exterm de placut de condus consum 7-8% mixt
VW Passat din`98 - blanitza rau masina asta
Peugeot 306
De ce nu cauti mai bine la masini second..*****ii pretul intre 2000 si 5000 si iti gaseste toate masinile incadrate la suma asta...ai de unde alege.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 17:14   #6
MichaelAdams
Mitsubishi Driver

Stage 1
 
MichaelAdams's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 16
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
Hyundai I30-Kia c'eed/pro c'eed...motoarele de 1.4-1.6
sau daca vrei o masina simpatica foc si nu esti un tip masiv poate te aranjeaza un Smart roadster( nu-l confunda cu asa zis-ul coupe)...totusi smartul pare-se ca nu are o intretinere chiar mica desi e o bucatica de masina(deh...facuta de mercedes)
...eu zic ce mi-as lua eu daca as avea iar 18 ani....desi cred ca nici acum nu le-as refuza, mai ales smart-ul

P.S. am uitat ...Smart-ul e automata
Hmm sunt cam "matahala" pt smart ) 1,88 si 85 de kg , totusi as arata cam ciudat coborand dintr.un smart , nu pot sa zic ca nu e dragut si tinand cont ca e facut de Mercedes . Am gasit un bertrone , dar nu ma arunc asa , mai astept putin sa vad ce imi propune lumea
MichaelAdams is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 17:17   #7
MichaelAdams
Mitsubishi Driver

Stage 1
 
MichaelAdams's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 16
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
In curand o sa se deschida un site bazat pe achizitii auto
Tot in categoria "tineret" ma incadrez si ceea ce as alege pt mine in termenii aia ar fi:
Renault Megane Cabrio
Opel Astra Bertone
Mazda 323 F
Opel Tigra - motorul de 1.6
Skoda Octavia- desi pare barca de masina este foarte agila si exterm de placut de condus consum 7-8% mixt
VW Passat din`98 - blanitza rau masina asta
Peugeot 306
De ce nu cauti mai bine la masini second..*****ii pretul intre 2000 si 5000 si iti gaseste toate masinile incadrate la suma asta...ai de unde alege.
La bertrone m.am gandit si eu zilele astea ! Aspect placut , consum relativ mic . Am gasit unul modificat , motor de 240 de magari , transmisie manuala , clima bizonica , benzina . Cica un consum ce duce intre 7 si 11 , putin ciudat mi se pare asta
MichaelAdams is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 21:16   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

un bertone cu 350 cai la 5000E te tenteaza?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 21:43   #9
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

stai flexat si nu umbla dupa avioane ...tie nu iti trebuie masina de 250 de cai la doua saptamani de permis... ai mila de parintii tai si nu ii obliga sa treaca prin experiente dureroase; plus ca aia 240 de ponei nu o sa iti consume 7-11 cum te-a pacalit ala decat eventual la vale....putere fara consum...asa ceva nu se exista carevasazica.
Pe criza asta 5000 euro sunt bani destui pentru o masina buna, nu te grabi si nu te lasa amagit sa iei vreo bonba.
Cu riscul de a parea partizan deoarece este masina pe care o conduc( e drept ca modelul mai vechi) ai putea incerca,daca iti place, Hyundai-ul coupe....tinereasca, dotata chiar daca nu foarte potenta dpdv al performantelor si in banii tai cred ca poti gasi mai noua de 2006
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 21:50   #10
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

salut,la 2800 de euro negociabil iti pot da un nissan 200sx s13 1.8t(model foarte popular la drifturi avand tractiune spate) avea 170cp stock si in prezent e ridicat la 200,masina nu a participat la drifturi sau drag fiind masina tatalui meu,interior piele (am facuto la cel mai tare atelier din constanta) geamuri si oglinzi electrice,turbo,trage de rupe,daca mergi babeste ia undeva la 8l la suta iar daca alergi la 15
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	s13 bot.jpg
Views:	37
Size:	112.0 KB
ID:	2555915   Click image for larger version

Name:	263032_227138863993467_6481979_n.jpg
Views:	38
Size:	108.0 KB
ID:	2555916   Click image for larger version

Name:	tapiterie.jpg
Views:	43
Size:	57.5 KB
ID:	2555917  

Attached Images
 

Last edited by Andrei RS13; 18-09-12 at 21:59.
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 22:33   #11
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

cred ca omul a lansat o cerere de sfat nu cerere de oferta....
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 22:51   #12
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

din ce am inteles eu baiatul vrea masina adevarata,totii cunoscatori stiu ce inseamna si ce poate un s13
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 00:07   #13
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

Quote:
Originally Posted by MichaelAdams View Post
Buna seara ! Am permisul de aproximativ 2 saptamani si as dori sa "imi" cumpar o masina ( ma rog , parintii ) ) ! Am un buget limitat la 4.000-5.000 E . Parintii mei detin un Mitsubishi Lancer Sportback 2009 , insa nu prea am acces la el , deoarece aceasta masina este indispensabila lui tata . Ce vreau de la viitoarea masina ? Pai : Un motor potrivit (nici foarte puternic ) , un aspect placut , SA FIE MANUALA (nu suport masinile cu transmisie automata) , si sa nu merg cu "benzinaria" dupa mine ) mai precis o masina de tineret . Ce m-ar tenta pe mine : Golf 3-5 , Opel Astra H GTC (dupa mine ar fi favorita) . Specific ca in prezent conduc un Renault Symbol si sunt cam multumit de el (aceasta masina fiind a bunicului meu si la fel nu prea am acces cand vreau eu la ea ) ) . Pareri ?

"SA FIE MANUALA (nu suport masinile cu transmisie automata) " - tipic pt. cei ce abia si-au luat permisul dar o sa-ti schimbi parerea pe viitor

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
un bertone cu 350 cai la 5000E te tenteaza?
))))).....350cp? Poate daca e fotbalist il tenteaza

Quote:
Originally Posted by Andrei RS13 View Post
salut,la 2800 de euro negociabil iti pot da un nissan 200sx s13 1.8t(model foarte popular la drifturi avand tractiune spate) avea 170cp stock si in prezent e ridicat la 200,masina nu a participat la drifturi sau drag fiind masina tatalui meu,interior piele (am facuto la cel mai tare atelier din constanta) geamuri si oglinzi electrice,turbo,trage de rupe,daca mergi babeste ia undeva la 8l la suta iar daca alergi la 15
Altul.....8l , la mers babeste e enorm si cred ca consuma mult mai mult , omului asta ii trebuie o masina care consuma mult mai putin si crede-me chiar numai un pasionat ti-ar lua masina si care are a doua masina , nicidecum un pusti de 18 ani care abia are fl*ci pe scula


PS: eu ti-as recomanda un seat ibiza de prin 2008-09 gasesti , poate chiar si penultimul model , golf 5 1.9tdi dar cu dotari foarte putine , opel astra GTC , multe si multe
__________________
PLM Games

Last edited by JunKer_hP; 19-09-12 at 00:09.
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 00:33   #14
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

Junker_hp....le ai spus asa cum trebuiau spuse.
intrebare:...ce faci cu cutia manuala?...nu poti sa iei o groapa usor ca tre sa dai de batz de 3 ori...la limitatoare de viteza dai de la a 4 la a 2...dai iar a 3...iar a 4...calca iar ambreiaju..dai drumu la ambreiaj....probabil zici de faptul ca vrei sa "simti" masina...o simti cand mergi peste 3000 de ture.
Fiecare cu gusturile sale acum.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 00:46   #15
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie prima masina !

e tanar, ce sa caute cu masina batraneasca?! sa isi ia ceva mai tineresc, frumos, de preferat benzina si care sa si fuga putin. are timp toata viata sa stea diesel cu aspect monoton, iar decat un hyundai coupe care oricum consuma cat un bertone turbo... eu as alege bertonele!

Daca vrei ceva care stii ca nu ai probleme la motor, nu schimbi turbine si altele, cauta un bertone 1.8 125 cp. se misca binisor si motorul este foarte fiabil.
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -