Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-08-12, 13:08   #16
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Caut masina max. 2500e

Focus 1.6 am gasit impecabil in tara la 2400.

Golf 4 am gasit in banii astia 1.4 16v pana ninge, am gasit si 3-4 SR-uri.

Raman la ideea mea de masina straina, nemteasca defapt, de franceze ma feresc.
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline  
Old 01-09-12, 10:51   #17
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Caut masina max. 2500e

Nu zic ca nu, mai sunt masini ieftine, dar eu unul sa am un golf4 oricat de chel ar fi tot nu il dau fara 3000+ de E. Daca ar fi fost vai de capul lui (mecanic nu estetic), si mi-as fi batut joc de el, sau daca ar mai trebui bagati bani da, atunci da as scapa de el la un pret mai mic, altfel nu.

Edit: chiar m-am uitat acum la preturi pe un site, vezi golfuri 1.4 2001-2002 pe la 3200E, 3500E, 3800E, kilometri garla 170-180-200.000km si culmea printre ele mai apre si cate un golf cu 135.000km "reali" din 2001 la super pretul de 2600E, hai sa fim seriosi...

Last edited by lord_wader; 01-09-12 at 10:58.
lord_wader is offline  
Old 02-09-12, 11:01   #18
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Caut masina max. 2500e

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Focus 1.6 am gasit impecabil in tara la 2400.

Golf 4 am gasit in banii astia 1.4 16v pana ninge, am gasit si 3-4 SR-uri.

Raman la ideea mea de masina straina, nemteasca defapt, de franceze ma feresc.

ca si posesor de focus 1,6 16v iti recomand cu caldura,si chiar gasesti la banii tai daca cauti bine si masina buna.nu se compara cu nici o dacie(care sunt niste renaulturi de generatia anilor 90)
__________________

VDAN is offline  
Old 03-09-12, 01:13   #19
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Caut masina max. 2500e

nu face prostia sa iei focus/golf sau alta masina din clasa cu motor de 1.4 75 cai. plus ca le gasesti si fara dotari. daca tot vrei masina straina vezi si tu sa ai o clima, geamuri electrice, oglinzi. nu sa o iei cu dotari mai slabe ca o solenza....

masinile alea au nevoie de macar un motor de 1.6 cu minim 100 cai
steffan is offline  
Old 04-09-12, 07:58   #20
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Caut masina max. 2500e

nu pot decat sa ma "hahai" la unele posturi...
Stiu cateva povesti de genu, cea mai tare am mai spus-o, pe scurt cu 2000$ (acum ~10ani) un prieten, intrebat de ce si-a luat masina asta (un mitshu, nu e important ce era, dar era veche) a zis da ce vroiai ma sa-mi iau ? Dacie?!?! Ghici cat a stat pe bara si cat la costat sa o faca?
Aproape un an (UN AN!) pentru ca nu gasea chiulasa care a fost carpita si rascarpita inainte sa o cumpere el si a costat modesta suma de 450 de lire, pe vremea cand lira era cred ca dublu cat dolarul.
Deci reparatia l-a costat 40-45% din valoarea masinii si un an de mers cu taxiul, dupa care binenteles ca in scurt timp a vandut-o.
Nu sunt neaparat pro dacia, dar hai sa nu mai visam la bmw-uri bune de 2000 de euro si hai sa ne mai gandim si cat costa sa o tinem. Vezi cat costa consumabile, citeste ce pica mai des si presupune ca macr o parte din belele "universale" ale modelului respectiv iti vor cadea si tie pe cap, ca sa nu mai zic si de unele pe care nu le-a avut aproape nimeni.

Da exista si masini bune dar sunt multe cu defecte nedetectabile, stiu o masina care spargea un piston, dupa al 3-lea , fiind prea complicat/costistor si mai ales nesigur de reparat "definitiv", a vandut-o. Tu o iei schimbi un piston , mai schimbi unul si pana la urma ce faci? Poate ii schimbi motorul cu unul sh dar tot ajungi sa bagi in ea mia de euro pana atunci.

Eu unul nu mi-as lua cea mai ieftina masina dintr-un model dat decat daca ar fi de la un prieten ceva pe care sa pot sa-l iau de galci daca vad ca masina are probleme ascunse.
Personal nici nu m-as gandi la o masina gen bmw,passat ci la o masina ieftina ca marca, si sau mica. Prima optiune pentru mine ar fi hyundai, a doua opel. Sunt 90% sigur ca hyundai nu iti intra in calcule pentru ca romanul stie fara sa experimenteze ca "nu se compara".

Totusi iti doresc mult bafta si sa nu te apari cu probleme pe aici!

P.S. daca as fi pus sa aleg strict intre e36 si logan, fara sa clipesc as lua logan, poate as clipi de 2 ori daca e36 a fost ditre ultimele modele (cu asc). Am condus de amandoua si inafara de motor (bmw-ul avea putere dubla), nu prea m-a dat pe spate la condus de zi cu zi, la parcari de exemplu vezi mai bine din logan.
RVL 2000 is offline  
Old 07-09-12, 10:36   #21
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Caut masina max. 2500e

iti poti lua o Corsa 1.2 benzina, fabricatie 2003 !
REPTYLE is offline  
Old 22-12-12, 15:18   #22
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Caut masina max. 2500e

Te-ar interesa masina mea?

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...el-rabbit.html
onymen is offline  
Old 05-01-13, 22:30   #23
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: Caut masina max. 2500e

Salut ,mai pune 2-300 de e peste bugetu tau,,si ai sanse bune de un polo,corsa,fabia, nu te arunca la solente,loganuri masini autohtone, sau straine mai vechi de 2001,,cauta ceva euro 4,neinmatriculata cu motor maxim de 1.4 (o sa ai taxa mica), un egzemplu bun ti-l pot da eu,cu 2950(neinmatriculata) euro mi-am luat o fabia care bate la cur loganu (de solentza nu mai vorbesc),dotarile care le am eu pe fabie (din 2001),,nu le au astia nici acum in 2013 pe modelu full dacia logan
sper sa nu supar pe nimeni,asta e doar parerea mea personala

Last edited by gacero; 05-01-13 at 22:35.
gacero is offline  
Old 06-01-13, 09:43   #24
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Caut masina max. 2500e

Se poate inchide, mi-am luat in Octombrie o Astra G Caravan, 1.6 16v, 101 cai, neinmatriculata, cu 3000 euro, +400 euro TOATA!!! inmatricularea (taxa ~200 euro).

Multumesc 4Tuning.
teen.ager is offline  
Old 11-01-13, 10:00   #25
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Caut masina max. 2500e

Quote:
Originally Posted by gacero View Post
cu motor maxim de 1.4 (o sa ai taxa mica)
cu 20RON mai putin ca la 1.6, sau cat?

Quote:
Originally Posted by gacero View Post
un egzemplu bun ti-l pot da eu,cu 2950(neinmatriculata) euro mi-am luat o fabia care bate la cur loganu (de solentza nu mai vorbesc),dotarile care le am eu pe fabie (din 2001),,nu le au astia nici acum in 2013 pe modelu full dacia logan

Ia uimeste-ne cu dotarile de pe fabia ta din 2001, care bate loganul la fund
lord_wader is offline  
Old 20-01-13, 17:40   #26
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Caut masina max. 2500e

Quote:
Originally Posted by gacero View Post
, "un egzemplu"
Ai chiulit mult de la orele de Romana.Nu m-ar mira sa ai si Bac-ul luat....



On topic ,si calici si cu pretentii unii de aici!!!!
AnDrEiCa is offline  
Old 21-01-13, 08:13   #27
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Caut masina max. 2500e

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
cu 20RON mai putin ca la 1.6, sau cat?



Ia uimeste-ne cu dotarile de pe fabia ta din 2001, care bate loganul la fund

Nu stiu ce dotari are masina lui gacero,dar o fabia avea destule dotari/optionale,pe care

Dacia abia de anul asta le-a inclus cateva in oferta lor,si aici ma refer la trapa,PDC,geamuri

comfort,navi,esp,incalzire in scaune,interior partial piele,volan reglabil pe adancime.


Cam cate din acestea se regasesc la Logan in 2013 inafara de navi si esp ?

Nu zic ca Loganul este o masina proasta sau care nu merita atentie,ba chiar mi-as cumpara

unul daca as vrea sa iau o masina noua.
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline  
Old 21-01-13, 11:59   #28
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Caut masina max. 2500e

Ca tot m-ai facut curios am intrat pe site sa ma uit si eu la dotarile mai "ciudate" ale noului logan, si zic ciudate pt. ca loganul e o masina low cost:

Navigatie
Faruri de zi
Geamuri cu tenta de culoare
Suport pahare pe consola centrala
Bancheta spate rabatabila si fractionabila 1/3 si 2/3 cu sistem isofix de fixare a scaunelor pentru copii pentru locurile laterale spate
Functie Eco-mode
ASR-ESP
Asistenta la parcarea cu spatele
Regulator limitator de viteza
Volan imbracat in piele
Cotiera centrala fata
Tapiterie din piele "Carbon Foncé"
Volan reglabil pe inaltime
Retrovizoare exterioare in culoarea caroseriei, cu reglaj electric si degivrante
Centuri de siguranta fata reglabile pe inaltime
Scaune fata cu reglaj longitudinal si reglaj al spatarului
Airbaguri laterale fata

Ce zici e bine pt. o masina low-cost?

Last edited by lord_wader; 21-01-13 at 12:02.
lord_wader is offline  
Old 28-01-13, 20:16   #29
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: Caut masina max. 2500e

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
cu 20RON mai putin ca la 1.6, sau cat?



Ia uimeste-ne cu dotarile de pe fabia ta din 2001, care bate loganul la fund
Sal,,off sunteti multii ma? (exemplu e bine?)
are urmatoarele:
-A.C.(climatic, nu aer conditionat simplu)
-4 air bag
-4 geamuri(colorate) electrice
-scaune incalzite
-oglinzi electrice+incalzite
-abs+esp
-inteior crem (modelu elegance)
-2 randuri de jante(tabla+aliaj) ,anvelope vara+iarna(total
-torpedou cu functia de frigider(am scris bine? corectati-ma daca nu)
-scaun sofer reglabil+volan reglabil
-mp3 player +usb+bluetouth incorporat(iti treb doar un tel cu un amarat de blue sa te conectezi pt hands free)
-motor 1.4 16 v 101 cp
-proiectoare
-2 chei briceag
-alarma din fabrica
si lista tot .........................
Dar Lord_wader are dreptate,mai multe optiunii gasesti pe logan fata de fabia,scz ca am avut curaju sa jignesc aceasta marca de ca__t,care dupa 12 ani au anumite dotari cum avea o amarata de fabie
P.S hai ca v-am dat tema,cine termina primu de corectat postu meu,are de la mine un covrig cald si un pahar cu lapte

GOOO DACIIAAAA GOOOO :d :d
LORD m-ai dat cu capu de parchet cand am citit asta:
-suport pahare consola (am si eu dar mi sa parut prea banal sa mai scriu)
-centuri de siguranta reglabile pe inaltime
-bancheta spate rabatabila ....................
si multe altele,ma opresc pentru ca nu vreau sa o dam in alte idiotenii

Last edited by gacero; 28-01-13 at 20:25.
gacero is offline  
Old 29-01-13, 11:28   #30
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Caut masina max. 2500e

Quote:
Originally Posted by gacero View Post
Dar Lord_wader are dreptate,mai multe optiunii gasesti pe logan fata de fabia,scz ca am avut curaju sa jignesc aceasta marca de ca__t,care dupa 12 ani au anumite dotari cum avea o amarata de fabie
Pai ma tata si tu m-ai dat cu , capu' de parchet cand ai scris "inteior crem (modelu elegance), 2 randuri de jante(tabla+aliaj), mp3 player +usb+bluetouth ,alarma din fabrica, proiectoare, motor 1.4 16 v 101 cp intelegi? Ce e asa de nemaivazut?


Tu ai zis ca fabia ta are mai multe dotari decat viseaza o dacie in 2013 si eu am cautat sa vad daca chiar e asa si uite ca nu chiar asa cum zici tu. E adevarat ca la dacia nu ai torpedou cu "functie de frigider" si nici clima. Insa uiti ca dacia e o masina care e chiar sub low-cost daca e sa o comparam cu skoda, opel, fiat, hyundai. Si pt. dacia faptul ca are acum in 2013 suport pahare pe consola si navigatie e o chestie la care nu visa nimeni in 2004 cand inca se mai fabricau daciile 1410 pe injectie. Iar primul logan a aparut in 2004 deci sunt 9ani de atunci nu 12.
lord_wader is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -