Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-12, 17:29   #16
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: E30 sau Golf 4?

Golf ar fi alegerea ideala si poti cumpara oricand o coaja de urs pe care sa o aranjezi in timp,asa pentru pasiune
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 17:36   #17
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: E30 sau Golf 4?

Un IS in mintile lui cu consumabile la zi, compresie si totul cum trebuie nu consuma mai mult de 10% la mers decent.Spun decent adica ca un om normal nu demarari in tromba de la semafor liniute prostesti in trafic sau alte chestii.Nu trebuie sa schimbi neaparat la maxim 3000 ca sa nu iti consume!Extern deja te scoti si sub 8!Eu am avut in 3 ani vreo 5-6 BMW-uri de la 1.6 la 2.8 inclusiv 1.8.
Nici ala de 2.0 nu e spaima mare la consum daca mergi ca un om normal si ai grija de el.Daca esti chibzuit cu 4000 cred ca iti poti face un E30 cat de cat ok, dupa care sa intoarca lumea capul!Eu am devenit pasionat de BMW tot asa ca tine.Mi-am luat fara sa intreb sau ceva pur si simplu ca am gasit o rapaga iefetina, ca prima masina.(e28- 52
Dupa ce iti iei o asemenea masina incepe distractia/cheltuielile si vrei din ce in ce mai mult.Daca te mai si uiti la 2-3 masini aranjate dupa care iti plang ochii incepi sa bagi bani in ea ca sa fie si a ta la fel!Sentimentul te multumeste la final asta e clar!In unele cazuri, cum este si cazul meu defapt, dupa cum a spus Stefan ajungi sa iti iei de la gura pentru masina!
Golf 4 e ok daca nu ai chef sa treci prin cele de mai sus, dar nu te astepta la ceva satisfactie de la el!Singura chestie care ar fi ok intradevar consuma 5-6 maxim!Dar deja au cam 10 ani vechime cel putin si incep sa pice, pompe turbine, sa dea cu fum etc... si atunci chiar e balci sa ti pasul cu ala!La e30 daca ai chef cu banii de pe turbina la golf iti iei alt motor!
Cum spuneam ca am aburit-o mult un motor ok nu te lasa in drum niciodata si nici nu consuma de speriat!
Pana la urma depinde ce vrei:
Motorina e pentru tractoare,
Gazul pentru gatit si benzina pentru masini!!
Numai bine!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 18:06   #18
Adrian_Pintea

Stage 4
 
Adrian_Pintea's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 267
Default Re: E30 sau Golf 4?

Sa il vad eu pe ala care isi ia urs si nu se da la el, si merge ca pensionarii la consum...
Adrian_Pintea is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 21:53   #19
bogdan8294

Stock
 
bogdan8294's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 5
Thumbs down Re: E30 sau Golf 4?

E46 vezi mult mai multe decat E30..Iar cei ce au E30 sunt demni de apreciat ca investesc intr-o masina atat de veche..Si nu merg pe principiul "Ce-i mai nou e mai bun"..Interesant ce-ai scris tu mai sus...)
bogdan8294 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 22:01   #20
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: E30 sau Golf 4?

[IlluSioN] is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 22:43   #21
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: E30 sau Golf 4?

Tipu e pe filmul lui, degeaba ii tot spuneti de golf 4 iar comparatia asta nu-si are rostul deloc, sunt 2 masini total diferite.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 23:25   #22
bogdan8294

Stock
 
bogdan8294's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 5
Default Re: E30 sau Golf 4?

In primul rand Florinel mersi mult pentru efortu depus de a-mi explica atatea )..Mi-e greu sa ma exprim,sa va fac sa ma intelegeti...Golf vs E30..Nu ca le compar,da' ce ar fi mai ok ..Tuningu',adrenalina,ceea ce visez eu de mic,sau sa gandesc cu buzunaru' la inaintare )..In concluzie vroiam sa vad daca m-ar multumi un urs..Si inca o intrebare as mai avea,as gasi un urs cu un motor 1.8is in stare buna? Gen sa nu manance prea mult ulei si sa nu fi pierdut nu stiu cati caluti..Sau..alta varianta...Daca as lua un motor de pe un alt BMW,un 2.0 de pe un e46 sau ceva de genu..N-ar fi o idee? Sau as avea probleme mari cu omologarile si toate porcariile alea...Daca mai zic cate-o prostie ma scuzati,nu cunosc prea multe detalii despre E30 la fel cum stiti voi,si-as vrea sa invat de la meseriasi.
bogdan8294 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 00:31   #23
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: E30 sau Golf 4?

daca e sa gandesti cu buzunaru eu iti recomand sa nu iti mai iei masina. orice masina este o investitie periodica, o gaura de aspirat bani. deci in concluzie ai de ales asa: vrei ceva frumos la care sa mesteresti sa o faci pe sufletul tau? esti cu adevarat pasionat si dispus la niste sacrificii ca sa iti faci un vis frumos? atunci alege un E30. vrei masina doar ca sa te duca din punctul a la punctul b fara "a pune si suflet"? alege un banal golf 4 tdi. e simplu
steffan is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 07:47   #24
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: E30 sau Golf 4?

Sunt in asentimentul colegilor care zic ca E30 nu e o masina de zi cu zi. O masina (fie ea E30 sau altceva) nu impune respect decat admiratie. Ma uit o vad zic WOW ce tare masina dup-aia la 20 secunde trece alta de care zic aceeasi treaba si alta si alta etc.
Sfatul meu sincer este sa-ti iei masina pentru tine nu pentru altii.
Daca tot iti iei o masina ia-ti o masina care sa-ti ofere confort tie nu sa incante ochiul vre-unei pitzi 3-4 secunde.

Sa fiu in locul tau as lua golf4 si la o data ulterioara as lua SI un e30 asa de pasiune/fitze/etc.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 20:41   #25
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: E30 sau Golf 4?

Quote:
Originally Posted by bogdan8294 View Post
In primul rand Florinel mersi mult pentru efortu depus de a-mi explica atatea )..Mi-e greu sa ma exprim,sa va fac sa ma intelegeti...Golf vs E30..Nu ca le compar,da' ce ar fi mai ok ..Tuningu',adrenalina,ceea ce visez eu de mic,sau sa gandesc cu buzunaru' la inaintare )..In concluzie vroiam sa vad daca m-ar multumi un urs..Si inca o intrebare as mai avea,as gasi un urs cu un motor 1.8is in stare buna? Gen sa nu manance prea mult ulei si sa nu fi pierdut nu stiu cati caluti..Sau..alta varianta...Daca as lua un motor de pe un alt BMW,un 2.0 de pe un e46 sau ceva de genu..N-ar fi o idee? Sau as avea probleme mari cu omologarile si toate porcariile alea...Daca mai zic cate-o prostie ma scuzati,nu cunosc prea multe detalii despre E30 la fel cum stiti voi,si-as vrea sa invat de la meseriasi.
E cam aiurea de omologat un M50/52 pe E30 si costa destul de mult cred...Gen peste 500e pentru ca motorul nu s-a pus niciodata pe masina asta.
Nu stiu ce sa zic de IS bun, dar ai sanse sa gasesti si eventual daca nu si nu te intelegi cu el un swap tot de is m44 si atunci e mult mai ok.Faci cumva la rar sa nu iti treaca seria de motor in acte, te duci cu ea starsa, cu declaratie data la notar ca n-ai modificat nimic si aia e.Ai 318 is fara serie de motor.Nu mai omologhezi alt is pe veci!Nu te costa nimic in plus sa faci cele de mai sus.Ai sanse mari sa gasesti deja fara serie trecuta!
Nu stiu ce sa mai zic, eu unul am inceput cu BMW pentru ca pur si simplu asta l-am gasit atunci ieftin si m-a incantat.Nu imi pare rau niciodata, dar nu ma gandeam ca ajung sa bag bani grei intr-o masina.Acum na, depinde cum te simti tu si daca chiar iti place si vrei E30 atunci cu chibzuinta si rabdare duci la bun sfarsit ceea ce vrei!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 22:49   #26
bogdan8294

Stock
 
bogdan8294's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 5
Default Re: E30 sau Golf 4?

Va multumesc tuturor pentru pareri.Am luat o decizie,si sper sa ne vedem prin tara intr-un viitor apropiat la un eveniment "de-al nostru" Decizia mea va fi un E30! Va salut pe toti si va multumesc din nou!
bogdan8294 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 23:12   #27
ment

Stage 3
 
ment's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 107
Default Re: E30 sau Golf 4?

Daca trebuie sa-ti pui intrebarea asta, si o mai pui si pe internet, ia golful .
ment is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 23:12   #28
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: E30 sau Golf 4?

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
ursul este ca alcoolul, e bun cand il bei si te simti bine, dar nu poti sa il bei in fiecare zi si de fiecare data dupa ce bei te ia durerea de cap si nu mai ai bani.
ca bine zici , eu spun sa alegi in funcite de buget. stiu o sa spuneti o viata ai si trebuie traita , dar in romania nu prea se poate ....
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 04-07-12, 00:22   #29
bogdan8294

Stock
 
bogdan8294's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 5
Default Re: E30 sau Golf 4?

Nu vreau sa cred asta...Vreau sa-mi pun nebunia la incercare ) De obicei mi-a reusit.
bogdan8294 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -