Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-12, 14:36   #31
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by adrian italianu View Post
Ai dreptate


Vreau ceva mai mare ...
Scoda superb 1.9 tdi
ce puteti spune despre ea...
Pareri ....Impresi??
Este o masina foarte ok, este practic un Passat cu alt ambalaj dar poti gasi in aceeasi bani un Superb mai bine dotat. Deasemenea este si mai mare decat un Passat si este foarte confortabila. Nu are deloc veleitati sportive dar nici nu cred ca ai pretentii de gen. Motorul de 1.9 normal este acelasi si daca este ingrijit este un motor foarte bun. Inainte sa o iei fa-i un test ca sa vezi functionarea senzorilor, EGR si neaaparat functionarea injectoarelor, ca astea sunt cam costisitoare.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 11-06-12 at 14:43.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 15:49   #32
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Este o masina foarte ok, este practic un Passat cu alt ambalaj dar poti gasi in aceeasi bani un Superb mai bine dotat. Deasemenea este si mai mare decat un Passat si este foarte confortabila. Nu are deloc veleitati sportive dar nici nu cred ca ai pretentii de gen. Motorul de 1.9 normal este acelasi si daca este ingrijit este un motor foarte bun. Inainte sa o iei fa-i un test ca sa vezi functionarea senzorilor, EGR si neaaparat functionarea injectoarelor, ca astea sunt cam costisitoare.
Multumesc pentru sfat ...
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 19:33   #33
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Adrian

Iti fac si eu o recomandare. Eu am un golf V. 1.9 diesel 105 cai cu care ma plimbaresc prin tara, dar mai am un BMW 320 diesel de 150 cai, cu care ma duc prin Europa. Trage bine, consuma decent, e confortabil. Adevarul e ca al meu in urma cu 2 ani a suferit niste modificari (o resoftare si cateva mici updateuri pe la motor) la un prieten la service in Spania, dupa o problema cu chiuloasa si de atunci trage mult mai bine, dar si in versiunea standard e o masina care trage foarte bine la un consum decent.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 20:33   #34
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Iti fac si eu o recomandare. Eu am un golf V. 1.9 diesel 105 cai cu care ma plimbaresc prin tara, dar mai am un BMW 320 diesel de 150 cai, cu care ma duc prin Europa. Trage bine, consuma decent, e confortabil. Adevarul e ca al meu in urma cu 2 ani a suferit niste modificari (o resoftare si cateva mici updateuri pe la motor) la un prieten la service in Spania, dupa o problema cu chiuloasa si de atunci trage mult mai bine, dar si in versiunea standard e o masina care trage foarte bine la un consum decent.
Si la vreo 6000 gasesc unu bun ....
Adica sa nu trebuiasca sa bag bani in el ...???
mai nou de 2001 Euro 3 si sa nu aiba km mai multi de 150 mi.. ce zici zimi unpic de defecte .... pls
MS
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 20:36   #35
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by adrian italianu View Post
Si la vreo 6000 gasesc unu bun ....
Adica sa nu trebuiasca sa bag bani in el ...???
mai nou de 2001 Euro 3 si sa nu aiba km mai multi de 150 mi.. ce zici zimi unpic de defecte .... pls
MS
Nu gasesti E46 2.0d, bun, in 6000
Champion is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:11   #36
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Adrian

Pretul uzual la BMW 320 din 2000-2004 e 4000-5000 euro, la 6000 euro cred ca poti gasi unul cat de cat ok, daca cauti un pic. Oricum tie iti trebuie o masina puternica pentru drumuri lungi si sunt greu de gasit cu kilometri putini.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:14   #37
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Pretul uzual la BMW 320 din 2000-2004 e 4000-5000 euro, la 6000 euro cred ca poti gasi unul cat de cat ok, daca cauti un pic. Oricum tie iti trebuie o masina puternica pentru drumuri lungi si sunt greu de gasit cu kilometri putini.
4-5000 euro e unul non facelift cu 136cp, care au avut ceva probleme pe la motoare, de aia sunt asa cautate astea cu facelift 2002+, cu 150 cp care ii ajung pt drumuri lungi, chiar si un VAG 1.9 131cp i-ar ajunge
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:14   #38
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Adrian

Sa nu cumva sa te gandesti sa-ti iei masina de toti banii. Orice masina ti-ai lua gandeste-te la un 500 de EUR de pus la punct dupa. (Inmatriculare, rca, schimburi ulei, filtre, diferite mici probleme, posibil si cauciucuri, etc.). Suma poate sa varieze ce-i drept dar ca o medie gandeste-te la un 500 EUR.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:20   #39
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Pretul uzual la BMW 320 din 2000-2004 e 4000-5000 euro, la 6000 euro cred ca poti gasi unul cat de cat ok, daca cauti un pic. Oricum tie iti trebuie o masina puternica pentru drumuri lungi si sunt greu de gasit cu kilometri putini.
2000-2002 nu are rost sa discutam, fiind motorul vechi de 136CP care deja nu mai merita din multe puncte de vedere, deci ramane sa vorbim de 2003+ (facelift).
Mai exista si varianta de 318d 115CP (tot facelift) care nu mai trage asa bine, dar de ras nu se face, iar la consum sta exceptional.

Si un 320d facelift in stare foarte buna gasesti destul de greu in 6000.

Nu uita de Mercedes C200-C220 CDI, este chiar foarte ok si cam in acelasi pret cu 320d.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:37   #40
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Adrian

Stiu eu un bmw e46 320d an fabricatie 2004 in 5500 parca.Daca doresti ii fac niste poze maine si le pun aici.Din punctul meu de vedere masina arata impecabil.
Masina este inmatriculata pe Romania.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:10   #41
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sa nu cumva sa te gandesti sa-ti iei masina de toti banii. Orice masina ti-ai lua gandeste-te la un 500 de EUR de pus la punct dupa. (Inmatriculare, rca, schimburi ulei, filtre, diferite mici probleme, posibil si cauciucuri, etc.). Suma poate sa varieze ce-i drept dar ca o medie gandeste-te la un 500 EUR.
da asta zic si eu ... o sa opresc ceva bani si pt restu ...dar vreau ceva care sa ma tina 3 ani ... bineinteles sa schimb consumabilele
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:13   #42
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Stiu eu un bmw e46 320d an fabricatie 2004 in 5500 parca.Daca doresti ii fac niste poze maine si le pun aici.Din punctul meu de vedere masina arata impecabil.
Masina este inmatriculata pe Romania.
Momentan eu sunt in italia
La sfarsitu lui Iulie vin in tara
Eu sunt din Valcea .. daca cunoasteti ceva pe aproape
multumesc mult
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:14   #43
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by adrian italianu View Post
da asta zic si eu ... o sa opresc ceva bani si pt restu ...dar vreau ceva care sa ma tina 3 ani ... bineinteles sa schimb consumabilele
Asteapta-te si la altele, niste bucsi, o fulie, o distributie, amortizor, bascula, bieleta, senzori, etc.. Nu o sa te lovesti de toate dar de cateva din ele inevitabil, nu este o masian noua.
Oricum, la niciuna din masinile enumarate de mine sau de colegi piesele nu sunt scumpe daca stii de unde sa le achizitionezi.

Multa bafta!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:18   #44
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by adrian italianu
Momentan eu sunt in italia
La sfarsitu lui Iulie vin in tara
Eu sunt din Valcea .. daca cunoasteti ceva pe aproape
multumesc mult
Masina se afla in Craiova.Nu e chiar departe de la Valcea pana aici.O sa pun totusi niste poze , sper maine...
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:35   #45
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sa nu cumva sa te gandesti sa-ti iei masina de toti banii. Orice masina ti-ai lua gandeste-te la un 500 de EUR de pus la punct dupa. (Inmatriculare, rca, schimburi ulei, filtre, diferite mici probleme, posibil si cauciucuri, etc.). Suma poate sa varieze ce-i drept dar ca o medie gandeste-te la un 500 EUR.
la 16" (cum are si e46) doar cu cauciucuri treci de 400 daca nu vrei resapate cu ~200
Eu am un e46, daca era sa-l dau acum cu 5500, nu bagam in el mia de euro pe care o cere acum... Eu ti-as fi spus ce necesita, altii insa nu asa ca orice iei, nu te zgarcii sa dai banii pe o verificare amanuntita pentru ca sunt sigur ca cineva care nu conduce frecvent n-ar simtii ca are probleme.
Chiar si cu verificare, ceva bucsi si/sau pivoti posibil sa treabuiasca schimbati in cateva luni.
Daca gasesti tu masina de peste 8 ani cu 150k... n-are rost sa mai zic, a mea e din 2004, are in bord 195k si sunt in dubii daca si aia sunt reali, totusi nu ma intereseaza deoarece bucsaraia oricum se schimba relativ des ia motorul inca atinge performantele din carte.
P.S. Cred ca daca o mai tin 2 ani o dezmembrez ca scot mai mult decat sa o vand

Last edited by RVL 2000; 11-06-12 at 23:57.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -