Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-12, 16:05   #16
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
masina lui Frantz
off: lord continui cu masina lui Frantz , ce are asa interesant "cazanul" lui?

on :

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Mai bine ia un C200/220 CDI de prin 2003 (exceptioanala la drum lung), un Golf sau un Passat 1.9 TDI, un Avensis sau Corolla 1.6 benzina, un Civic 1.6 benzina, etc.
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 16:55   #17
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Adrian

dacia lodgy. 1.5 dci, 110 cp. best money can buy.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 18:47   #18
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1.4HDI "trage si bine"! trage mai bine ca un Matiz, sau ce inseamna targe bine?
Sa nu mai vorbim ca omul vorbea de drum lung si tu recomanzi o masina de oras care este mai mult decat lesinata la drum lung. Si asta pe langa faptul ca in afara de motorul bunicel este un cazan de masina, mai ales cand vorbim de sh.

Omul cere o parere si numai prostii ii bagati in cap.

Mai bine ia un C200/220 CDI de prin 2003 (exceptioanala la drum lung), un Golf sau un Passat 1.9 TDI, un Avensis sau Corolla 1.6 benzina, un Civic 1.6 benzina, etc.
Auzi ma zmeule, ce te irita asa pe tine ce i-am spus eu initiatorului topicului ? A cerut o parere, i-am dat si eu parerea mea, fiecare are dreptul la o parere.

Trage bine ma refeream la faptul ca este destul de puternic pentru motorul mic care-l are fata de alte masini din aceeasi clasa, ca este un cazan de masina ... o fi parerea ta. Nu am 206 ci am mers in diferite masini de'a lungul timpului iar un 206 1.4hdi este chiar este o masina ok.

Avensisul este foarte ok iar daca e sa cumperi modelul pana in 2002, 1.6-ele 4A-FE este un motor foarte fiabil, duce multi kilometri fara sa-ti faca probleme si in acelasi timp consumul este foarte ok. Italia-Romania o faceam cu 2 plinuri jumatate (~2000km) la viteze decente, nu cu 90kmh pe autostrada
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 19:41   #19
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Adrian

mai lasati l ma pe GTR asta ca e Dumnezeul forumului.
A avut si condus aproape toate masinile si alea prototip cred.
Se pricepe la orice,mecanica,pilotaj,aerodinamica.Ma mir ca inca nu s a gandit nimeni sa ii dea un premiu.

on : bmw 320d
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 20:19   #20
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Auzi ma zmeule, ce te irita asa pe tine ce i-am spus eu initiatorului topicului ? A cerut o parere, i-am dat si eu parerea mea, fiecare are dreptul la o parere.

Trage bine ma refeream la faptul ca este destul de puternic pentru motorul mic care-l are fata de alte masini din aceeasi clasa, ca este un cazan de masina ... o fi parerea ta. Nu am 206 ci am mers in diferite masini de'a lungul timpului iar un 206 1.4hdi este chiar este o masina ok.

Avensisul este foarte ok iar daca e sa cumperi modelul pana in 2002, 1.6-ele 4A-FE este un motor foarte fiabil, duce multi kilometri fara sa-ti faca probleme si in acelasi timp consumul este foarte ok. Italia-Romania o faceam cu 2 plinuri jumatate (~2000km) la viteze decente, nu cu 90kmh pe autostrada
Pai este un sfat prost. 206 hdi este in coada topului fiabilitatii si 75 CP sunt insuficienti la drum si groaznici la depasiri.

Avensisul specificat de tine s-a facut pana in feb. 2003 si intr-adevar eu tot la el ma referam. 4A-FE este de exceptie.


Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
mai lasati l ma pe GTR asta ca e Dumnezeul forumului.
A avut si condus aproape toate masinile si alea prototip cred.
Se pricepe la orice,mecanica,pilotaj,aerodinamica.Ma mir ca inca nu s a gandit nimeni sa ii dea un premiu.

on : bmw 320d
Ai dreptate in tot ce spui ))

Este foarte buna si alegerea ta doar ca gasesti greu un 320d E46 de 150CP in stare foarte buna in 6000 de EUR.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 20:56   #21
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Adrian

Multumes pentru sfaturi
Si e adevarat vreau o masina de familie una mai mare motor de peste 120 cp ... motorina ...
Peugeot au auzit ca ar avea piesele scumpe ... (Am auzit)



Alfa Romeo 159 1.9 ..Ce imi puteti spune despre aceasta masina..
E reusita?
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 21:04   #22
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Adrian

http://alfa-romeo.anunturi-auto.4tun...-11267438.html





Ce ziceti merita bani???
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 21:45   #23
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by adrian italianu View Post
Cu toate ca Alfa Romeo este o masina extraordinar de frumoasa (parerea mea) si merge si bine (cand merge), nu merita nici gratis daca ti la nervii tai. Problemele Alfa de fiabilitate sunt foarte multe, arhicunoscute si permanente. Poate singura Alfa de care nu am auzit ca se plage lumea este Mito, dar nu este ce ai tu nevoie si depaseste si bugetul.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 22:50   #24
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai este un sfat prost. 206 hdi este in coada topului fiabilitatii si 75 CP sunt insuficienti la drum si groaznici la depasiri.

Avensisul specificat de tine s-a facut pana in feb. 2003 si intr-adevar eu tot la el ma referam. 4A-FE este de exceptie.
Ma refeream la 4A-FE ca a fost pus pe Avensis pana in 2002. Crede-ma, mergi intr-un 206 1.4hdi, nu mai vechi de 2004 si ai sa vezi ca merge chiar foarte ok si la drum lung, se descurca foarte bine si in depasiri, spre diferenta de Opel Astra 1.4 benzina, modelul din 2011 care la capitolul consum si putere la nevoie (depasiri) este jalnic.

In fine, ii poluam topicul omului aici

Daca-ti iei Alfa 159, te sfatuiesc s-o iei manuala
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 23:11   #25
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Smile Re: Adrian

Ori ce as lua manauala sa fie .. ca automata daca se strica costa mult sa o mai faci) ... orcum vreau un motor ceva mai mare de 100 si ceva de cp
adrian italianu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 02:57   #26
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Ma refeream la 4A-FE ca a fost pus pe Avensis pana in 2002. Crede-ma, mergi intr-un 206 1.4hdi, nu mai vechi de 2004 si ai sa vezi ca merge chiar foarte ok si la drum lung, se descurca foarte bine si in depasiri, spre diferenta de Opel Astra 1.4 benzina, modelul din 2011 care la capitolul consum si putere la nevoie (depasiri) este jalnic.

In fine, ii poluam topicul omului aici

Daca-ti iei Alfa 159, te sfatuiesc s-o iei manuala
Tu vorbesti serios ? De cat ori ai fost pe autostrada cu 1.4 le ala ? Ce naiba faci cu 70 de cai si ceva bagaje in masina , stai cu 100 de km/h intre tiruri ? La 130 de km/h sa nu zic mai mult garantat consuma cat un sedan mediu cu motorizare de 2000/2500 cc.

Nu prea mai fregventez forumul dar ma socheaza ce vad pe aici .

Ontopic : C220 cdi consuma foarte putin la drum intins, Skoda Superb 1.9 tdi de 131cp de asemenea ...
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 09:59   #27
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Adrian

Nu va consuma cat un sedan..am scos cu Fiesta acelasi motor ,5.1%,Bucuresti-Bran si intors,toata autostrada 120-130 km/h,si apropos,206le e mai usor
si are cutia setata mai bine.
Daca tii motorul intre 1750 si 3500 rpm depasesti fara probleme in general..nu doar puterea conteaza ci si cum e distribuit cuplul pe plaja de turatie..
Intr-adevar nu se poate compara cu un TDi de 1.9 dar pentru ce e el isi face bine treaba motorul de 1.4.

Last edited by golf3diesel; 11-06-12 at 10:01.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 10:54   #28
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Tu vorbesti serios ? De cat ori ai fost pe autostrada cu 1.4 le ala ? Ce naiba faci cu 70 de cai si ceva bagaje in masina , stai cu 100 de km/h intre tiruri ? La 130 de km/h sa nu zic mai mult garantat consuma cat un sedan mediu cu motorizare de 2000/2500 cc.

Nu prea mai fregventez forumul dar ma socheaza ce vad pe aici .

Ontopic : C220 cdi consuma foarte putin la drum intins, Skoda Superb 1.9 tdi de 131cp de asemenea ...
Sunteti si voi grei de cap, pe bune. Du-te in oras, inchiriaza un 206 1.4 hdi (preferabil nu mai vechi de 2004) si ai sa vezi ce consum are si cum merge ... Nu poate fi comparat cu sedanuri gen C-Klasse etc dar pentru genul de masina care este, e chiar o masina ok.

Ma rog fiecare le stie pe ale lui si tuturor le place sa vorbeasca doar cautand cifre si detalii pe net.

Imi pare rau ca am intrat in discutie, ca de obicei, pe 4t nu ai cu cine discuta omeneste.
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 11:18   #29
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Adrian

haha, de cand a ajuns o masina asa mica cu motor asa mic si diesel, masina pt drum intins?! pai voi credeti ca omul o sa faca drumul singur in masina si cu o servieta?.

daca 1.4 diesel la 75 cai trage bine inseamna ca daca e sa conduceti 2.0 diesel spuneti ca e masina de curse
steffan is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 14:15   #30
adrian italianu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Thumbs up Re: Adrian

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
haha, de cand a ajuns o masina asa mica cu motor asa mic si diesel, masina pt drum intins?! pai voi credeti ca omul o sa faca drumul singur in masina si cu o servieta?.

daca 1.4 diesel la 75 cai trage bine inseamna ca daca e sa conduceti 2.0 diesel spuneti ca e masina de curse




Ai dreptate


Vreau ceva mai mare ...
Scoda superb 1.9 tdi
ce puteti spune despre ea...
Pareri ....Impresi??
adrian italianu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -