Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-12, 12:31   #1
liviuionutz88
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Salut! Sunt nou pe forum,si as avea si eu nevoie de un pic de ajutor din partea voastra, poate ve-ti putea sa ma ajutati sa ma decid ce masina sa-mi cumpar! Nu dispun de foarte multi bani, am un buget intre 6500 si 7500 de E !Din toate documentarile si anunturile vizualizate,am ramas la doua modele si nu ma hotarasc ce sa aleg ! Aceste modele sunt :
VW Golf 5 sau Skoda Octavia 2 din 2006-2007 cel putin ,1.9 TDI 105 cp,Climatronic, electric fata spate, x airbaguri,computer de bord ,etc!

Tin sa fac cateva precizari: nu cred ca voi depasi 15.000 de km pe an, masina va rula atat in oras,cat si in afara lui,mici escapade saptamanal ! nu doresc sa imi iau o masina sa rup asfaltul numai in 5000 de ture ! Cateva pareri pro,contra ... sau probleme care defavorizeaza un model in detrimentul celuilalt !
Un mic sfat din partea fiecaruia cred ca va fi de ajutor ! Va multumesc anticipat tuturor !
liviuionutz88 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 13:09   #2
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Motorizarea de 1.9 TDI e aceeasi...daca vrei mai mult spatiu iti cumperi octavia sau daca vrei ceva mai sportiv ca design golf5..
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 13:19   #3
moby

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

In primul rand iti zic ca pentru cei 15.000 anual ai putea lua in calcul si varianta pe benzina. Ai avea costuri mai mici la revizii si taxe deasemenea mai mici cum ar fi impozit, asigurare. Adevarul este ca la performante este diferenta mare intre un 1.9 tdi si 1.6 care l-ai putea lua pe Golf5 sau O2.
Ca si fiabiliatate sunt cam la fel, este aceeasi platforma la amandoua daca nu ma insel. Daca alegi diesel si dai toti banii care ii ai pe masina cauta pana in 120 mii km, altfel dupa acesti km incep sa apara unele probleme care iti vor mai cere banuti nu prea putini la diesel.

Sincer interiroul O2 este peste cel al golfului, bordul cat si fetele de usi sunt moi placute la atingere, nu scartaie plasticele. La Golf la consola centrala daca apesi pe acele plastice, si pe manerul de la sofer ai un feeling de ieftin. Pozitia la volan la fel la amandoua dar scaunele stock ale masinii la O2 sunt mai confortabile fata de golf , care are si el unele super dar nu le gasesti pe toate masinile.
Pe exterior mai frumos golful, mai tinerel dar si Octavia cu o folie omologata pe luneta si laterale , jante si o culoare frumoasa arata intr-un anume fel.

In concluzie masinle ca si performante sunt la fel, restul depinde de gusturi, care iti face cu ochiu. Eu vroiam intr-un timp golf 5 dar apoi dupa ce am mers in octavii am vazut ca le concureaza cu succes. In final am ales golf4(bugetul atat a permis)

Succes in alegerea masinii.

Last edited by moby; 01-06-12 at 13:21.
moby is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 17:51   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Eu as zice sa mergi pe varianta de 1.9 TDI de 105 cp, motor de 2.0 TDI desi are 35 cp mai mult nu ii arata in nici un fel, plus ca e mai complex decat cel de 1.9 TDI (exemplul bujiilor cu incandescenta la care trebuie sa demontezi capacul la culbutori la 2.0 TDI ca sa le schimbi). Octavia 2 e o masina mai noua si are un interior mai frumusel, in schimb golf-ul e mai sportiv si mai usor de parcat in aglomeratie. Amandoua sunt variante bune, am inteles ca octavia consuma o idee mai mult, e si normal deoarece e mai mare ca golf-ul. Majoritatea modelelor de golf pe care le gasesti pe piata sunt bine echipate, climatronic, geamuri electrice, 8-10 airbaguri, etc. La octavia am vazut ca nivelul de echipare e un pic mai scazut la aceeasi bani.

Last edited by silviu.o; 01-06-12 at 18:13.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 18:19   #5
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

GOLF are 1362 in talon
SKODA 1365 in talon.........Specificatii luate de pe site oficial
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 18:27   #6
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Date oficiale consum:
Octavia 2 1.9 TDI, 105 cp:
Urban:7.7 l
Extraurban: 4.7 l
Mixt: 5.8 l
Golf V 1.9 TDI, 105 cp:
Urban:6.3 l
Extraurban: 4.5 l
Mixt: 5.1 l

Eu datele astea le-am gasit despre consum. Golf-ul meu ia cam 6.0-6.1 mixt, cam 60-70% oras, deci destul de aproape de adevar. Poate vreun proprietar de octavia 2 ne spune si un consum mixt sa confruntam datele tehnice cu consumul obtinut.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 01:24   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

ecuatia e simpla... vrei spatiu? iei octavia. n-ai nevoie de spatiu? iei golf

ele sunt facute pe aceeasi platforma si in esenta sunt aceesi masina, deci nu prea ai motive de gandire asa profunda.

Alege 1.9 TDI si daca mai vrei putere ii faci un soft ==> 140 cai. Este un motor muuuuult mai bun ca 2.0 TDI
steffan is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 12:07   #8
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Daca vrei spatiu si vw,vezi si jetta(golf 5 cu portbagaj).Diferentele intre cele g5 si octavia 2 sunt:spatiu(o2) si materialele folosite(g5) si caroseria,in rest impart aceleasi componente mecanice(suspensie,motor,cutie de viteze etc.)

Motorul de 1.9 tdi este ideal,2.0 tdi are multe probleme:consum de ulei,injectoare(sunt proprietari care nu au avut probleme) Daca nu vrei diesel,poti sa cauti si 1.4 TSI de 122 cp(NU 1.4 mpi de 80 cp),dar sunt ceva scumpe
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 13:23   #9
liviuionutz88
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

credeti ca este avantajos pe un G5 si un 1.4 tsi 122cp? am citit despre el,din partea tuturor,numai cuvinte de lauda ! este cineva care a mers sau detine un 1.4 tsi 122cp ?
liviuionutz88 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 00:58   #10
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

am mers eu si mi s-a parut foarte ok. singura chestie nu mi-a placut ca in ture mari nu scotea un sunet chiar frumos, in rest se misca binisor. Consumul nu pot sa ti-l zic exact, dar cat am mers cu el am alergat masina ceva si n-am vazut acul de la benzina cum scade
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 12:02   #11
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Si eu am un buget asemanator cu al tau, la inceput tot la aceste doua modele m-am raportat, plus Seat Leon.
Dupa ce am studiat piata, m-am decis sa cumpar un Ford Focus mk 2, facelift. Vei castiga in primul rand la anul de fabricatie (2008-2010), la dotari (gasesti varianta titanium(full)), si dupa parerea mea aspectul interiorului este mai frumos decat la Octavia si Golf.
Eu vreau sa o achizitionez tot pe motorina, 1.6 tdci 110 cai, din ce am citit pe internet, nu are probleme, e facut impreuna cu PSA, dar a fost adoptat si de Volvo si BMW.
Fata de 1.9 tdi, vei castiga la taxe care sunt semnificativ mai mici, dar sa nu uitam si de taxa de inmatriculare (euro 4-in jur de 500 euro, euro 5- aproximativ 100 euro) pe cand la 1.9 tdi in jur de 1000 de euro .
Parerea mea este ca este cea mai buna alegere la acesti bani, dar astept pareri si de la alte persoane mai documentate sa-mi spuna daca este buna masina spre care ma orientez comparativ cu aceste 2-3 modele.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 15:20   #12
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Sebby 2000,fratele meu detine un focus 2,pe care l-am condus si eu aprox. 15000 km.Iti spun parerile mele despre masina,motorizarea este 1.6 tdci,110 cp. Consum mediu,preponderent rulata urban 6.1-.6.2. Calitatea fabricatiei perfectibila ( greierasi,plastice care incep sa sune).Spatiu interior si portbagaj destul de generoase,stabilitate buna,turbo-lag destul de pronuntat dar mentinuta in turatii potrivite este destul de fasneata la un consum bun.Fara investiti majore,relativ usor de intretinut.Per total,o masina reusita care merita investitia mai ales ca nu costa mult comparativ cu alte marci.Sper ca ti-am fost de ajutor.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 19:42   #13
liviuionutz88
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

tind sa trag catre un G5 , 1.4 tsi 122cp ... taxe mici,revizii mai ieftine decat un 1.9tdi ... eu nu fac multi km , este cineva care a mers cu un 1.4tsi 122cp ? daca este cineva, poate ma ajuta si pe mine cu un review !
liviuionutz88 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 01:46   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

eu am mers. motorul pare destul de vioi pana pe la 5000 ture, se misca acceptabil. mie nu mi-a placut sunetul lui la turatii mari. am alergat ceva masina si nu am vazut sa scada prea mult acul de la benzina, deci pare un consum acceptabil (nu stiu sa iti spun exact). de probleme nu am auzit la el.

spor la cautari
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 11:31   #15
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW GOLF 5 sau Skoda Octavia 2

Eu am mers cu unul, chiar inainte de a-mi cumpara varianta diesel de 1.9 TDI. Din nefericire nu mai tin minte daca era cel de 140 cp sau cel de 122 cp.De tras targe bine, nu e zgomotos. Nu l-am luat deoarece avea multi kilometri se apropaia de 200 k, si deoarece am vazut ca consuma destul de mult, cat am mers eu prin oras a luat 9%.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -