Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-12, 10:21   #31
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Opel vs VW, break 1.6 pe benzina

Quote:
Originally Posted by mountaniac View Post
Am o problema: pe cati oameni intreb, atatea recomandari diferite am!
Ieri ii ziceam la un prieten ca sunt hotarat sa imi iau Astra H, si imi zicea ca nu imi recomanda Opel, ca are tabla foarte proasta, ca imi recomanda un VW, care e chiar superior Opelului. I-am zis ca nu as vrea sa sa dau mai multi bani pe VW, asa pe numele lui! Si mi-a zis ca nu e vorba de nume, ci chiar e mai bun un VW!
Voi ce ziceti?

Ca o comparatie, la 5000 de euro gasesc Astra H din 2004-2005 pana in 125000 km, iar cu aceiasi bani, gasesc un VW cu 2 ani mai vechi, si cu km mai multi!
http://www.mobile.ro/acasa/vehicleCo...Ids=162865929&
Oare chiar merita un VW atata? Oare chiar asa de bun sa fie?
Binenteles ca un Astra H arata mult mai bine decat VW din 2001-2003, dar e mai recomandat un VW totusi? (deci e vorba strict de motor 1.6 pe benzina, break)
Ce ziceti?
Intre astea doua, Astra e mai dotat putin, mai nou si mai putini km, totusi calitatea materialelor din interior lasa de dorit, dpdv mecanic nu stiu ce sa zic, in romania exista mitul de "VW masina suprema", nu zic ca nu sunt bune dar cam toate sunt supraevaluate pt anii, motoarele, dotarile lor.Eu am prieteni cu Opel H si G si nu au avut probleme mari cu ele, consumabile doar, chiar am in familie un G din 2009 1.7 si nu am avut deloc pb cu el pana acum.Daca vrei uita-te si dupa Astra G, design mai vechi(dupa parerea mea, mai dragut ca si la H) si an posibil mai nou, daca nu, la fel de nou, pt ca s-a fabricat pana in 2009 Eu zic sa o cumperi care o gasesti mai bine intretinuta si arata mai ok, pana la urma 2 ani diferenta nu se simt ...

PS: Din cate am auzit si vazut, Opel are tabla proasta pe modelele fabricate '88-'98
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 11:04   #32
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

http://www.mobile.ro/acasa/vehicleCo...Ids=162865929&
Nu as da 5000 de euro pe un golf 4 neinmatriculat nici impuscat.Mi se pare mult prea mult , tinand cont ca stiu un bmw e46 320d fabricat in 2004 INMATRICULAT in 5500 euro negociabil
App un focus nu iti face cu ochiul?
Chiar mi se par masini ok.Eu zic focus/astra.Golf-ul acela deja mi se pare invechit ca si design.
Sau cum zicea si colegul
Quote:
Originally Posted by Champion
Eu zic sa o cumperi care o gasesti mai bine intretinuta si arata mai ok, pana la urma 2 ani diferenta nu se simt ...
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 21:36   #33
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Opel vs VW, break 1.6 benzina vs 1.7 diesel?

Am fost azi in targul auto, si majoritatea masinilor ce le caut eu, erau cam tot dieseluri de 1.9, si unul de 1.7!
Si toate Opelurile H, care le vad pe strada, sunt 1.7 diesel! Oare numa dieselurile is bune de numa de-astea vad?

Eu mi-am facut un calcul si voi umbla aprox 10.000 km/an, aproape jumate in oras, putin mai mult de jumate in afara. Si multi mi-au zis ca nu se justifica un diesel, daca nu fac cel putin 30.000 km/ an!

Si ieri imi zice un prieten, ca de ce nu caut un diesel, ca-s foarte bune...
Ca nu conteaza ca nu fac f multi km...

Voi ce ziceti, este logica alegerea unui diesel daca fac pana in 10.000, hai sa zicem 15.000 km/an?

Ar fi mai ok un Opel sau VW de 1.7 diesel, decat 1.6 pe benzina?

In momentul de fata sunt zapacit de cap de cate sfaturi primesc!
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 21:52   #34
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Astra si golf-ul sunt amandoua masini bune. Sfatul meu e sa iti iei motor pe benzina daca faci asa putini kilometri, e mai fiabil ca un diesel si taxele sunt un pic mai mici. Intre cele doua sa alegi pe ceea care iti place mai mult, ca doar tu o sa o folosesti cativa ani buni.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 23:51   #35
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

http://cautare.mobile.ro/automobile-...o&pageNumber=6

Asa ceva nu iti place? Sau trebuie sa fie musai nemtesc?
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:15   #36
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
http://cautare.mobile.ro/automobile-...o&pageNumber=6

Asa ceva nu iti place? Sau trebuie sa fie musai nemtesc?
Mondeo ala e o masina nemuritoare. Una cu foarte putine probleme, cel putin ceea in varianta pe benzina.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 10:05   #37
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Re: masinutza

Salutari!

Revin cu informatii, ca daca tot v-am cerut sfatul, mi se pare normal sa va si zic ce am facut!

Deci vreo 2 luni eu am tot cautat pe net, pe mobile.de Opel Astra H, si am fost intr-o zi in targ aici in RO, sa vad vad cum arata in realitate! Si parca nu era ceea ce doream (nu dau detalii). Intre timp si un prieten ma indemna cu un Ford Mondeo din 2001, 190.000 km la bord, motor 1.8 benzina, ieftina....

Si nu mai stiam ce sa fac....

Nu vroiam sa dau 5000 de euro pe Astra H!

Si Duminica trecuta a fost o saptamana cand am intrat asa la "vrajeala" pe net si am cautat sa vad cam cat costa un Golf 4. Si cand am vazut cum aratau Golfurile, chiar de prin 2001-2002, mi-au cazut la inima! Preturile intre 4300-5000 euro.
Si am vazut cateva care mi-au placut, le-am pus pe o lista, si am plecat in Germania la varumio...

In ziua in care am ajuns, am sunat la cativa sa vedem daca putem merge sa le vedem, si a doua zi am plecat in cautare.
Prima masina de pe lista mea, care mi-a placut mai mult am luat-o! Binenteles, dupa ce am probat-o!

Un golf break, din octombrie 2002, motor 1.6 pe benzina, 105 cai, gri metalizat, nuanta mai inchisa.

Am luat-o de la un batran pensionar (persoana privata), din Nurnberg, care o avea parcata in garaj, foarte bine intretinuta! 121.500 km. Cerea 4350 E, dar varumio a stat putin de povesti cu el, ca masina ii pt mine, ca am venit din Romania, ca am platit 100 E drumul, si inmatricularea ma costa..........
Si mi-a dat-o cu 4000 E!

Mi-a dat si roti de iarna, cu cauciucurile aproape noi + capace (cele de vara la fel, si cu jenti aliaj), mi-a dat si barele ce prind deasupra pe masina.

Interiorul e foarte bine intretinut, si nu cred ca gaseam o masina la anii astia, asa intretinuta in RO!

Alte Caracteristici:
ABS
ESP
Geamuri electrice
Închidere centralizată
Jante de aliaj
Servodirecţie
Computer de bord
Klimaautomatik
CD player
Air bag-uri: prima data am numarat 8, si apoi mi-am dat seama ca sunt 10!

keine was ist letzte Preis anrufe..!! - asta scria in anunt, si inseamna ceva de genu: "daca ai de gand sa intrebi 'care-i ultimul pret', atunci nu ma contacta!"

Imi place foarte mult masinutza asta, inca nici nu am apucat sa o spal, ci asa ii, cum am adus-o!

Consum: din Germania pana in aproape de Romania, a scos un consum mediu de 6.3% (asa zicea computerul de bord), iar dupa ce am facut si drumul de Romania, pana in SB, consumul mediu total imi arata 7.1%

Eu sunt foarte multumit!

Si inca ceva: cu o saptamana inainte de a o cumpara eu, i-a schimbat omul distributia! Ceea ce m-ar fi costat si asta vreo 200 E!


Sa vedeti numa ce am patit la granita intre HU si RO: mi-a cerut magiarul de la granita actele, si m-a pus sa parchez deoparte si sa astept sa-mi verifice actele. Dupa 20 min, ma cheama ca e problema, ca nu sunt bune numerele, ca sunt galbene (cele valabile 5 zile)! Mi-a zis (foarte rau vb romaneste! de-abia intelegeam ce zicea) ca s-a dat o lege la ei, si nu am voie sa ies cu numerele galbene din Germania... Doar acolo sunt valabile! Si i-am zis ca am acte, tot ce trebuie, si daca nu erau valabile numerele in afara germaniei, trebuia sa imi zica ala ce mi-a dat numerele! Si i-am zis ca in Austria nu m-a oprit nimeni! Mi-a raspuns ca doar in Ungaria e problema, la granita!
Mi-a zis ca imi da amenda, ca nu sunt bune numerele, si l-am intrebat ca ce, nu pot sa merga acasa cu masina? Mi-a zis ca nu, pot merge linistit, numai acolea la granita nu am voie cu nr galbene!
Si mi-a scris nenea o hartie, ce-o fi aia el stie, si tre sa platesc 10000 de forinta parca. L-am intrebat cat inseamna aia in euro, si mi-a zis ca vreo 35-40 euro. Am scos banii, si mi-a zis "NU, nu aici! Te duci la o banca din RO si platesti acolo". si le arat factura aia sau ce-o fi (era o hartie tip, ca un fel de chitanta, si scria suma de plata, un cont din HU, si scria in ungureste...), la banca. Mi-a zis ca in termen de 30 zile tre platit!

Intrebare: oare ala si-a batut joc de mine, si spera ca ii bag ceva in buzunar? Sau chiar o fi o lege, facuta de ei, ca sa intre bani "legal" in contul respectiv? Oare daca nu platesc, patesc ceva daca mai trec granita? Ei mi-au luat datele mele de pe buletin, si m-a pus sa semnez... Cand mi-a zis ca s-a dat legea asta cu numerele galbene, mi-a zis sa citesc hartia ce era lipita pe casuta aia, si scria ceva ca nu sunt bune numerele galbene, dar scria intr-o romana stricata, si doar jumate din ce scria am inteles cat de cat!
Acuma si hartia aia, cine stie daca e valida, sau e o vrajeala?

Ati patit asa ceva? Oare ce sa fac?

Numai bine, si multumesc mult de sfaturi in privinta achizitionarii masinii!
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 10:22   #38
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

In primul rand sa ai parte de masina si kilometri multi fara probleme. Ai luat o masina buna si bine dotat, cu un motor care nu prea a facut probleme dea lungul timpului. Referitor la amenda, eu zic sa o platesti deoarece nu e o suma enorma, si esti in legalitate, deoarece s-ar putea sa apara la primarie cand platesti impozitul o suma mult mai mare decat ai acum.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 22:27   #39
vlad.pop

Stage 4
 
vlad.pop's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 280
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

In Ungaria in ultima vreme sa bagat legea asta, stiu si eu pe cineva care nu a putut trece initial cu masina cu numere galbene.
vlad.pop is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -