Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-12, 15:54   #1
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Salut!

Sunt nou pe aici, si am nevoie de sfaturile voastre, in vederea achizitionarii unei masini SH.
Din start vreau sa va spun ca nu ma prea pricep la masini!

Sunt dispus sa dau maxim 4000 euro pe masina (daca cumva o iau de dincolo, cu tot cu taxa de inmatriculare sa dau 4000).

Din ce am studiat eu, ma intereseaza urmatoarele caracterisici:


1. Motorul sa fie pe benzina, de 1.4

2. Consumul mediu sa nu fie mai mare de 6.5 %

3. Sa nu aiba portbagaj mic (de genu Opel Corsa, sau Ford Fiesta)

4. Sa aiba aer conditionat

5. Sa aiba posibilitatea de a monta deasupra suport de skiuri/ suport de biciclete (de fapt, cred ca la orice masina se pot monta, dar un prieten m-a speriat putin ca el nu gaseste… poate nu a cautat bine…)

6. Piesele sa nu fie scumpe (pt cand va fi nevoie sa schimb ceva la ea)

7. Sa nu fie mai veche de anul 2003



Mi-am facut un calcul cam cat voi circula cu ea:
aproximativ pana in 10.000 km/ an (aprox. 300 km/luna in oras + aprox. 450 km/luna in exterior)

Ca marci, pana acuma mi-au atras atentia VW, Skoda, Opel, Seat – nu neaparat in ordinea asta, dar mi se pare ca VW e mai scump decat celelalte enumerate, si nu stiu daca pretul e doar de “brand”)

Imi place Polo de 1,4, 75 Cp, din 2003, dar as vrea portbagajul mai mare!

Am gasit 2 masini Skoda (au portbagajul mai mare) Octavia 1.6i 102 CP, cam la fel, din 2003, una din RO, si alta din Germania.

Eu am dat masinile astea doar de exemplu.
Amandoua sunt cam la acelasi pret! Imi recomandati sa imi iau una din Germania, sau nu are rost?

Iar cu Kw (caii putere), nu ma stiu, care configuratie e mai buna pt mine!

Nu prea vreau Dacia, sau Renault, pt ca consider ca mai buna e mai buna una nemteasca, chiar cu ani mai multi decat Dacia/Renault.

Sfatuiti-ma, va rog!

Multumesc!
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 16:00   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Nu ai sa gasesti ce vrei tu la 4000 E.
Mai gandeste-te la optiuni si revino.
O masina de 1.4 nu o sa aive consum mediu de 6.5% Poate daca e motor 1.3 diezel.Si nu ar recomanda sa cumperi un diezel vechi pentru ca nu sti cum a fost intretinut.Plus ca vei face kilometrii putini deci e recomandat un benzinar.

O masina cu motor de 1.4 va consuma mediu cam 8 chiar 9l/100km in functie de stilul de mers.

Deobicei masinile cu motor asa mic nu au portbagaj prea mare.

Daca vrei Opel ti-as recomanda fie Astra G fie Vectra B.Si daca te gandesti la motorul de 1.6 sa fi atent sa nu pape ulei.La Vectra B chiar as recomanda motorul de 1.8.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 16:12   #3
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

@cangri
"Nu ai sa gasesti ce vrei tu la 4000 E." - esti sigur, ca chiar nu m-ai convins!

"O masina de 1.4 nu o sa aive consum mediu de 6.5% Poate daca e motor 1.3 diezel." - Un prieten are un Seat combi, 1.4 benzina, si are consumul mediu 6-6.5%

Nu generaliza, ca nu toate masinilie de 1.4 pe benzina consuma asa mult. Stiu ca sunt putine benzinare care sa aibe consumul mediu de 6- 6.5 %, dar trebuie sa fie cateva!
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 23:07   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Atata timp cat tu in cerinte spui ca vrei motor de 1.4 si la cateva randuri ne zici ca ai gasit Octavia cu motor de 1.6 ce sfaturi putem noi sa-ti dam? Intai hotaraste-te ce anume vrei si dup-aia intreaba-ne.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 09:13   #5
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Atata timp cat tu in cerinte spui ca vrei motor de 1.4 si la cateva randuri ne zici ca ai gasit Octavia cu motor de 1.6 ce sfaturi putem noi sa-ti dam? Intai hotaraste-te ce anume vrei si dup-aia intreaba-ne.
Am scris mai sus "...am dat masinile astea doar de exemplu. Amandoua sunt cam la acelasi pret! Imi recomandati sa imi iau una din Germania, sau nu are rost? "

Deci eu vreau de 1.4 pe benzina, si exemplul cu skoda il dadusem doar pt o comparatie, daca s-ar merita sau nu sa imi aduc din Germania, orice masina ar fi!
Ma gandeam si la un motor de 1.6, dar vad ca la una de 1.6 cresc si taxele si consumul fata de una de 1.4!
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 16:45   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

In acest caz iti dau si eu un exemplu: Renault Laguna din 2007, inmatriculat, motor 3.0 benzina pe la 2500 euro. Ca bonus mai e si automata si hatchback. Dublu climatronic, pilot automat, etc. Exemplu tot asa pentru comparatie dar atata timp cat tu vrei motor de 1.4 care e rostul comparatiilor?

Legat de masini in 4000 cu motor de 1.4 ... gasesti Fabia, 206, Fiesta, Punto, Yaris, Corsa, etc ... adica cu portbagaj mic asa ca, ori renunti la ideea cu portbagajul ori cresti banii disponibili ori scazi anul fabricatiei asta daca nu gasesti vreo Fabia combi, etc.

Eu te sfatuiesc sa mergi in targul de masini si sa-ti iei masina nicidecum dincolo. Prea putine masini care le vezi pe mobile.de arata la fel si cand ajungi la ele si e riscul ori sa faci cale-ntoarsa ori sa vii cu o masina care sa nu-ti foarte placa doar sa nu fi facut drumul degeaba. Parerea mea ...
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 16:46   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

1.4 care sa consume mediu 6.5? esti optimist pe genul de masina pe care o cauti tu 1.4 va consuma 10-11 in oras si nu va cobora sub 6 afara. motorul este prea mic pt respectiva caroserie!

si bugetul este cam mic... poate ai noroc sa gasesti un seat leon mk1 (dar ca an te cam incadrezi la un 2002, poate prinzi o oferta buna), ford focus mk1, opel astra G

eu pe toate ti le recomand cu motorul de 1.6!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 17:05   #8
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Prietenul tau te cam minte cu motorul acela de 1.4l care consuma 6.5l mixt. Si a mea(Chevy Aveo '06 1.4l sedan) in carte apare cu 6.7l la consumul mixt dar niciodata n-am scos mai putin 7 l mixt cu ea. Nu ai cum.
Uita-te la masina mea, o vand, poate te intereseaza. Motor 1,4l, an 2006, km putini, se incadreaza in buget, portbagaj mare si mai are si consumul apropiat de ce iti doresti tu.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 19:35   #9
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Daca nu vrea Renault iti dai seama ca nu vrea nici Aveo cu putini km , daca omu vrea vw de 8-9ani cu 200mii km si consum de "6.5" ce ai tu cu el
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 19:47   #10
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

Pai a adus vorba de Opel, si ma gandeam ca vrea un motor din familia GM care in carte consuma 6,7l, apropiat de ce vrea el.)
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 08:38   #11
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Re: Recalculare buget! (+2000 E)

Deci m-am gandit aseara ca ar fi bine sa mai pun ceva bani pe langa 4000 E, ca am, cu toate ca nu as fi vrut sa dau mai multi bani pe o masina!
M-am gandit ca mai bine dau un ban in plus acum, cand o achizitionez, decat sa bag in ea pt ca e mai veche!

M-am gandit sa mai pun 2000 E (as putea si mai mult, dar nu vreau sa raman fara monetar in caz de nevoie).

Deci, daca sunt dispus sa dau 6000 Euro pe o masina de 1.4 pe benzina, care sa nu consume mult (in comparatie cu altele de 1.4 pe benzina), si la care consumabilele sa fie mai ieftine, care imi recomandati?

In concluzie, pe mine ma intereseaza mai mult sa nu ma prea stoarca de bani dupa ce mi-o iau!
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 09:25   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

dar de ce vrei 1.4 si nu 1.6 sau 1.8?

masini potrivite pt motorul de 1.4 sunt cele mici, de genul corsa, polo, fiesta, ibiza. tu ai spus ca vrei sa cauti ceva mai mare, deci se impune si un motor mai mare
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 09:48   #13
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 6000 E ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
dar de ce vrei 1.4 si nu 1.6 sau 1.8?

masini potrivite pt motorul de 1.4 sunt cele mici, de genul corsa, polo, fiesta, ibiza. tu ai spus ca vrei sa cauti ceva mai mare, deci se impune si un motor mai mare
Pai nu as vrea motor mai mare de 1.4, ca sa consume mai putin, si ca sa am taxele mai micutze.

Stiu ca ar trebui sa fac un compromis intre o masina cu portbagaj mai mare (si automat un motor mai mare de 1.4), si una cu motorul de 1.4, dar portbagajul nu chiar asa mare cum mi-as dori!

Si pana la urma, cred ca ma orientez spre cea de motor 1.4...
Pt. ca, dupa cum am mai zis mai sus, vreau sa "sa consume mai putin, si sa am taxele mai micutze."
mountaniac is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 12:52   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

pe o masina mare 1.4 consuma la fel, poate chiar mai mult ca un motor mai mare si nici nu poti sa faci o depasire decenta. taxele unui 1.6 sau 1.8 nu sunt asa de mari.

poti sa alegi un 1.4 turbo, dar sunt mai scumpe. alternativele in buget sunt fie sa iei o masina mica cu motor 1.4, fie sa iei un motor mai mare.

eu iti recomand ca daca tot ai niste bani sa alegi de la 1.6 la 2.0 pe o masina mai mare. fac pariu ca daca ramai pe ideea cu 1.4 mai tarziu o sa regreti
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 12:58   #15
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Ce masina SH sa imi iau de 4000 E ?

1,6 sau 1,8 de pe Opel la benzinare desi recomand 1.8 mai mult si cu Vectra B este alegerea excelenta.
Daca vrei consum infim de mic ia un Atra G cu motor 1.7 diezel.Consuma maxim 6l/100km in oras.Asta daca te crezi racer.Piesele sunt ieftine si se gasesc pe toate drumurile.
1,9TDI de la VAG pentru diezel.
Toate dupa 2001 le gasesti la banii tai.
cangri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -