Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 23:29   #1
cosma09

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 22
Question Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Am nevoie mare de raspunsurile voastre pentru achizitionarea masinii!!

Am 2 marci de masinute care nu stiu pe care sa le aleg !!
Matiz(2004-2007) sau Fiat Punto mk1(97-99)

Care dintre ele este mai ok pentru un incepator??.........SI DE CE?


Nu vreau alte propuneri de masini!! Multumesc anticipat!!
cosma09 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 00:22   #2
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Eu as alege matiz..pentru ca fiatul am inteles ca pica repede mai ales ca e cam vechi si e scump la piese pe cand matizul, e mai tinerel si mai bun din punctul meu de vedere.

Alege: Matiz
__________________


-------------------------------------------
'Opel Astra GTC 1.6 16v' - BBK.

Vand Subwoofere&Amplificatoare-CLICK-
-------------------------------------------

BBK. is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 10:36   #3
cosma09

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 22
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by BBK. View Post
Eu as alege matiz..pentru ca fiatul am inteles ca pica repede mai ales ca e cam vechi si e scump la piese pe cand matizul, e mai tinerel si mai bun din punctul meu de vedere.

Alege: Matiz

Matizul are piese mai ieftine si un consum mai mic??.....
cosma09 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 10:52   #4
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Eu unul fiat punto.Are mai mult potential.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 12:10   #5
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Depinde din ce punct de vedere privesti potentialul, pentru ce va fi folosita masina, ce planuri de viitor ar putea avea proprietarul cu ea, etc.

Un Matiz Euro 3 consuma 6 % in oras, 5 % in exterior. Piesele au preturi derizorii:
- filtru de ulei - 10 lei
- filtru de aer 12-20 lei
- filtru combustibil - 12-20 lei
- brate fata 45-60 lei
- bielete directie - 45 lei
- capete de bara - 35 lei
- bucse bara stabilizatoare - 22 lei/set
s.a.m.d.

Un Matiz din 2005-2007, in mintile lui, il gasesti de la 1300-1400 euro in sus.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 13:06   #6
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by cosma09 View Post
Matizul are piese mai ieftine si un consum mai mic??.....
Nu stiu daca are piese mai ieftine dar din moment ce a zis ca il ia 2004-2007 fata de punto din 99 are mai putine sanse sa pice decat punto, nu ai asa mare batai de cap fata de punto care totusi e masina "veche".
BBK. is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 09:53   #7
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Depinde din ce punct de vedere privesti potentialul, pentru ce va fi folosita masina, ce planuri de viitor ar putea avea proprietarul cu ea, etc.

Un Matiz Euro 3 consuma 6 % in oras, 5 % in exterior. Piesele au preturi derizorii:
- filtru de ulei - 10 lei
- filtru de aer 12-20 lei
- filtru combustibil - 12-20 lei
- brate fata 45-60 lei
- bielete directie - 45 lei
- capete de bara - 35 lei
- bucse bara stabilizatoare - 22 lei/set
s.a.m.d.

Un Matiz din 2005-2007, in mintile lui, il gasesti de la 1300-1400 euro in sus.
Am avut ocazia sa conduc un matiz timp de 2 luni, iar consumul era mai mult decat un 1.6.Adevarul e ca nu era intr o stare foarte buna fiind masina de firma.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 10:02   #8
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Nu contest ce spui tu. In general, cele Euro 2 consuma mult, dar, daca-si ia unul din 2006-2007, care 100 % e Euro 3, n-are probleme daca masina e in stare buna de functionare. Eu am unul Euro 3 (unii spun chiar Euro 4, dar nu bag mana-n foc ) si cat e vreme buna, la mers normal, nu consuma mai mult de 6 % in oras si 5 %, si pentru asta dau in scris cui vrea sa-i demonstrez. Iarna trecuta, ce e drept, mi-a consumat si 15 %, dar nu vreti sa stiti de ce

Diferenta intre cele 2 masini, pe langa costurile de intretinere, o fac si cei cativa ani de la "nastere".
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 15:43   #9
cosma09

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 22
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Depinde din ce punct de vedere privesti potentialul, pentru ce va fi folosita masina, ce planuri de viitor ar putea avea proprietarul cu ea, etc.

Un Matiz Euro 3 consuma 6 % in oras, 5 % in exterior. Piesele au preturi derizorii:
- filtru de ulei - 10 lei
- filtru de aer 12-20 lei
- filtru combustibil - 12-20 lei
- brate fata 45-60 lei
- bielete directie - 45 lei
- capete de bara - 35 lei
- bucse bara stabilizatoare - 22 lei/set
s.a.m.d.

Un Matiz din 2005-2007, in mintile lui, il gasesti de la 1300-1400 euro in sus.



Sa raspund aici intai...punctul meu de vedere masina care o cumpar imi va fi asa de folos 1,2 ani deoarece apoi vreau ceva mai sofisticat!!O voi folosii drumuri scurte,ORAS IN TOTALITATE!!rar o iesire in afara !!

Ma gandesc ca intr-un an ,doi daca iau un fiat la 1000 sh ceva de euro...dupa ce il mai tin si eu ,si sigur voi dori sa il vand mai iau pe el sub 1000 deoarece varsta isi va spune cuvantul,insa la un matiz kre totusi este mai tinerel nu voi pierde asa mult la bani!! PARERI?...GANDESC OK? sau lumea se orienteaza mai mult pe o masina italiana?!!

Last edited by cosma09; 20-04-12 at 15:46.
cosma09 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 17:44   #10
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Lasa italiencele ca mananca mult si sunt scumpe la intretinere..
Parerea mea, nu am nimic cu marca.
BBK. is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 22:34   #11
cosma09

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 22
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Ok ca usor usor ma inclin catre Matiz din parerile voastre!!

Am si eu o nedumerire ce ma lasa umpic rece..si aici daca v-ati mai dat cu matiz sau chear sunteti posesorii unei asemenea masini!! In treapa 1 cand pleci de pe loc face urat cand pleci?? se tureaza tare,si face un zgomot umpic mai ciudat? specific asta deoarece m-am tot dat cu un matiz si bai cand opresc la stop sau o trecere si plec cu 1-a mamaa face asa pe motor sport) si nu prea imi place adik tare nenik se tureaza!! Posesorul spunea ceva de cutie ca ar fi problema ca nush ce ramane cuplat intr-a 2-a deia se tureaza motorul ..ma lamureste si pe mine cineva ca eu daca imi iau matiz si face asa il trantesc )..este asta o problema la matizuri cu cutia ceva sau asa sunt ele..cand merg pe str pe jos stau si ascult la alte matizuri bai da park nu se aude asa))!!
cosma09 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 11:56   #12
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by cosma09 View Post
Am si eu o nedumerire ce ma lasa umpic rece..si aici daca v-ati mai dat cu matiz sau chear sunteti posesorii unei asemenea masini!! In treapa 1 cand pleci de pe loc face urat cand pleci?? se tureaza tare,si face un zgomot umpic mai ciudat? specific asta deoarece m-am tot dat cu un matiz si bai cand opresc la stop sau o trecere si plec cu 1-a mamaa face asa pe motor sport) si nu prea imi place adik tare nenik se tureaza!! Posesorul spunea ceva de cutie ca ar fi problema ca nush ce ramane cuplat intr-a 2-a deia se tureaza motorul ..ma lamureste si pe mine cineva ca eu daca imi iau matiz si face asa il trantesc )..este asta o problema la matizuri cu cutia ceva sau asa sunt ele..cand merg pe str pe jos stau si ascult la alte matizuri bai da park nu se aude asa))!!
Matizul daca e in stare buna nici nu se aude cand pleaca de pe loc aproape deloc!!! Matizul cu care te-ai dat tu e defect,daca se tureaza si nu pleaca poate ii patineaza ambreiajul sau nu stie sa ridice piciorul de pe pedala )))

Si eu te sfatuiec tot pt Matiz...pentru oras e foarte bun,numai ca am auzit ca nu prea are vlaga(eu vroiam sa schimb corsa pe matiz, si mi-a zis cineva...)
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 21:36   #13
cosma09

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 22
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Matizul daca e in stare buna nici nu se aude cand pleaca de pe loc aproape deloc!!! Matizul cu care te-ai dat tu e defect,daca se tureaza si nu pleaca poate ii patineaza ambreiajul sau nu stie sa ridice piciorul de pe pedala )))

Si eu te sfatuiec tot pt Matiz...pentru oras e foarte bun,numai ca am auzit ca nu prea are vlaga(eu vroiam sa schimb corsa pe matiz, si mi-a zis cineva...)


Parerea mea e ca opelul are o tabla mai bunicica!! cam asta ti-a zs si acel cineva nu?)..si de vlaga vba ta!! dar gandestete matizu are motor de 800 fata de opelul tau mic:P...nare vlaga matizul dar cand pleci de pe loc se infige dar isi pierde avansul imediat) !!
cosma09 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 21:39   #14
cosma09

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 22
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Mi-a mai zs cnv sa ma uit si de polo 6n de prin 98-99 cik sunt bunicele!! CEVA PARERI??!! m-am uitat pe forum pe aici dar sunt alte discutii fata de ce am discutat noi aici!! Credeti ca m-as putea orienta putin si spre polo 6n sau cad repede si sunt costisitoare la piese!!?? ...
cosma09 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 21:46   #15
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Daewoo Matiz vs Fiat punto mk1

Quote:
Originally Posted by cosma09 View Post
Parerea mea e ca opelul are o tabla mai bunicica!! cam asta ti-a zs si acel cineva nu?)..si de vlaga vba ta!! dar gandestete matizu are motor de 800 fata de opelul tau mic:P...nare vlaga matizul dar cand pleci de pe loc se infige dar isi pierde avansul imediat) !!
Nu am inteles ce ai vrut sa zici ?? Da, are tabla mai buna opelul (portiera mea spre exemplu e mult mai grea decat la multe masini mai noi /logan/ibiza/punto etc) dar e cu 10 ani mai vechi si se simt anii astia.

Ai cerut parerea intre fiat si matiz, iar eu mi-am expus-o.

Pe langa matiz....polo e "un pic de masina" daca ma intelegi. Sa mai fie si motor de 1.4 75cp sau sa prinzi un diesel ar fi chiar bunicel si la drum mai lung , nu numai in oras.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -