Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-12, 14:46   #16
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

alfa romeo 147 1.6 benzina consuma 9-10 in bucuresti, am testat asta deci in cluj eu zic ca iti ia 9
steffan is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 18:38   #17
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Depinde foarte mult de stilul de mers in cazul fiecarui motor. Forumurile te pot induce in eroare, fiecare declara consumul obtinut cu masina lui stilul propriu de mers. Fie, poate sa spune ca acel consum a f obtinut la stil de emrs normal, lejer, dar cine stie ce inseamna mers normal, lejer pt el?! Asa si in cazul masinii mele. Multi spun ca obtin consum mediu de 13-14 % in Bucuresti, la mers normal. Eu, la mers normal, nu sar de 10 media! ( Am si tuning facut si nu merg nici batraneste). De aceea spun ca, forumurile te pot induce in eroare. Cel mai bine cauta specificatiile date de producator si fa-ti calculele de acolo - in general mai adauga cam 1L - 1.5L(in functie de oras, trafic) - tu stii cum e traficul in cluj. (incearca www.carfolio.com)

In 3000 euro, cred ca poti sa te lipesti de vreun clio 2/206 ok. Le dau exemplu pt ca sunt mai noi. Nu ma atrag masinile deloc, sunt extrem de banale si ieftinicioase dar..de buget.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 20:37   #18
Tomi27
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Eu totdeauna am dorit ceva mai mare,care sa arate bine si exterior si interior bine.Cum caut masina dupa 2000 , pana in 3000 de euro,numai ce am enumerat am gasit.M-am gandit ca fiind masini mici cu motor mai mic nu vor consuma asa mult.Am un prieten cu un BMW 318is din 1992 , si ii i-a 10l/100km in oras si in jur de 8 mixt.Deci e masina cu 140CP , sport, si el chiar trage de masina.Nu are 10 ani , ca are 20 ani masina, si ii destul de grea.Am zis ca nu i-au ceva mai vechi de 12 ani , si nu sportiv,nici mai mare ca nu va consuma atat.Dar acum raman tot mai surprins cand vad ca un motor de 1.4 , ori 1.2 ajunge sa consume atata, cu 70Cp si cu 10 ani minus.
Trag catre benzinare,ca totusi imi place la o masina sa sune toba,sa simti macar pentru 1 secunda ca te baga in scaun,sau macar feelingu ala.

Ce imi plac ii Alfa Romeo 147 si Seat Ibiza ,interior/exterior frumos,motor bun,sub 10 ani , pacat de consumul mare la ambele.

Nu stiu pana la urma ce e cel mai potrivit.Sa nu aibe interior urat,sa arata exterior binisor,motorul sa fie mai bun decat la o Dacie,sa nu exagereze cu consumul.E greu la prima masina,mai ales ca doresti de mult timp ceva,dar stii ca poate nu vei avea totdeauna posibilitatea de a baga benzina ca el mananca 10 l , cea ce mai nou inseamna 60 lei.

E nu sunt fixat pe masinilie pe care le-am enumerat,daca stiti ceva mai bun,cu curaj dezvoltati ideea.
Tomi27 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 00:29   #19
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

O corsa din 2001-2002 1.4 90CP consum de 7-8/100km gasesti pe la 3000 poate 3000 si ceva.. mai pui si tu umpic una care arata bine si e si inmatriculata la 3450 de euro si acceptabila la km. -->
__________________


-------------------------------------------
'Opel Astra GTC 1.6 16v' - BBK.

Vand Subwoofere&Amplificatoare-CLICK-
-------------------------------------------

BBK. is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 12:39   #20
matei5

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 101
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Quote:
Originally Posted by Tomi27 View Post
Eu totdeauna am dorit ceva mai mare,care sa arate bine si exterior si interior bine.Cum caut masina dupa 2000 , pana in 3000 de euro,numai ce am enumerat am gasit.M-am gandit ca fiind masini mici cu motor mai mic nu vor consuma asa mult.Am un prieten cu un BMW 318is din 1992 , si ii i-a 10l/100km in oras si in jur de 8 mixt.Deci e masina cu 140CP , sport, si el chiar trage de masina.Nu are 10 ani , ca are 20 ani masina, si ii destul de grea.Am zis ca nu i-au ceva mai vechi de 12 ani , si nu sportiv,nici mai mare ca nu va consuma atat.Dar acum raman tot mai surprins cand vad ca un motor de 1.4 , ori 1.2 ajunge sa consume atata, cu 70Cp si cu 10 ani minus.
Trag catre benzinare,ca totusi imi place la o masina sa sune toba,sa simti macar pentru 1 secunda ca te baga in scaun,sau macar feelingu ala.

Ce imi plac ii Alfa Romeo 147 si Seat Ibiza ,interior/exterior frumos,motor bun,sub 10 ani , pacat de consumul mare la ambele.

Nu stiu pana la urma ce e cel mai potrivit.Sa nu aibe interior urat,sa arata exterior binisor,motorul sa fie mai bun decat la o Dacie,sa nu exagereze cu consumul.E greu la prima masina,mai ales ca doresti de mult timp ceva,dar stii ca poate nu vei avea totdeauna posibilitatea de a baga benzina ca el mananca 10 l , cea ce mai nou inseamna 60 lei.

E nu sunt fixat pe masinilie pe care le-am enumerat,daca stiti ceva mai bun,cu curaj dezvoltati ideea.
Alfa 1.6 nu consuma mai mult de 10 in oras si oricum eu zic ca orice benzinar cu care mergi "sportiv" va consuma mult,chiar daca e masina mica tu ai un motor de 1.4 tot 7-8 va lua in oras deci nu stiu daca se merita sa iti iei o masina mica atata timp cat putere nu prea vei avea si consumul va fi mai mic cu 1-2 litri.Eu iti zic sa te uiti dupa o corsa 1.4 90 de cp eu am mers intr-una si chiar e destul de rapida de va multumii fata de un motor de 1.4 75 de cp acesta e mult mai sprinten.Un motor mica pe o caroserie grea in loc sa rezulte consum mica va rezulca consum egal cu un motor mai mare pe aceeasi caroserie si nu vei avea nici putere.
matei5 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 15:58   #21
ics20
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

daca esti din cluj, arunca un ochi si aici ca au parcul in cluj..poate iti face ceva cu ochiu'..
ics20 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 01:09   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

astra H 1.7 cdti ( 2006 ), alba, volan dreapta , 3000E ?
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -