Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 17:07   #1
Tomi27
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Sfat achizitie auto 3000 euro

Salut.
Sunt un student de 22 de ani,care doreste sa isi achizitioneze o masina.Va fii prima masina din familie,si prima masina condusa , fiindca carnetul e in decurs de a fi luat.
Cum sunt student,deci nici bugetul nu e prea mare.M-am gandit la 3000 euro,nu pentru ca am numai atat,dar trebuie pentru transcriere,asigurare,impozit,poate ceva muzica,intretinere si multe alte chesti ce necesita o masina.Sunt student la Cluj,dar masina ar fii folosita mai mult pentru drum acasa si inapoi.Deci in jur de maxim 500 km/luna.
Imi doresc o masina fiabila,care nu are un cosum mare,si mai tanara de 12 ani.
Deci cateva lucruri ce ar trebui sa aiba viitoarea masina:
- construit dupa 2000
- motor maxim 2000 cmc si peste 1400 cmc ( nu cred ca este ceva bun la 1.2 )
- exclus gama Dacia si Deawoo
- consum sub mijlociu ( 7-8 l/100km ) dar prefer sub 7 L / 100 km
- la interior si exterior nu prea pot avea prea mari preferinte ca asa nu ar intra nimic in pret.
- sa aiba destui cai incat daca ma angajez in depasire sa nu imi tremure blugi de frica ( ma gandesc peste 75 cp )
- alte lucruri sa imi ziceti voi ce par importante.

Pentru ca imi plac masinile,si am prieteni care la fel sunt innebuniti dupa masini,am citit pe acest forum si am cautat ce ar intra in acest pret.
Peugeot 206:
+ exterior frumos
+ motorul cred ca acceptabil

- am auzit ca au probleme cu consumul
- interior gen Renault , Dacie , foarte neprietenoase pentru mine

Alfa Romeo 147:
+ interior foarte frumos
+ motoare foarte bune ,raport cai putere/marime cilindrica/greutate masina

- piesele se gasesc greu
- portbagaj micut cum am vazut ( nu am vazut unu LIVE , poate ma insel )
- pretul destul de mic fata de alte modele din clasa ei,si nu stiu de ce.

VW Golf 4
+ interior frumos
+ exterior frumos
+ popular
+ fiabilitate mare din cate am auzit

- raport greutate/putere motor
- consum din cate am auzit la modele 1.4 destul de mare
- pretul

Modele Opel sunt folosite de lume,dar nu prea ma atrag,consumul ii nemultumeste pe multi,si nu ofera o calitate la mai nimic.Poate ma insel neavand pana acum o masina de gen si calatorind putin cu masini din aceasta gama mai noi de 2000.

Din concluzi am ajuns ca Alfa ar fii cel mai potrivit,dar zic nu cunosc multe,sunt pe langa , neavand pana acum masina.Nu stiu ce minusuri,plusuri au, ce ar fii mai bun benzina / diesel?

Deci vreau sa ma ajutati , poate stiti alte marci , stiti ceva despre aceste modele ori ceva ideei ce m-ar ajuta sa nu imi cheltui bani pe ceva ce e placut ochilui dar pe timp sa-mi dea batai de capi mult prea mari.
Tomi27 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 20:37   #2
alex.jdm
Honda Driver

Stage 5
 
alex.jdm's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 840
Member of:
[Honda]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Ti-am lasat mesaj privat.
alex.jdm is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 01:53   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

de cand popularitatea unei masini este un +? eu il consider doar un trend, un efect de turma.

in banii tai se mai incadreaza ford focus 1, poate o vectra b (an 2000).

golf 4 este o masina foarte buna, variantele pe benzina au un consum cam maricel, dar nu cred ca o sa gasesti una in stare buna care sa se incadreze in bugetul tau (doar e pe trend ).
steffan is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 11:41   #4
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
de cand popularitatea unei masini este un +? eu il consider doar un trend, un efect de turma.

in banii tai se mai incadreaza ford focus 1, poate o vectra b (an 2000).

golf 4 este o masina foarte buna, variantele pe benzina au un consum cam maricel, dar nu cred ca o sa gasesti una in stare buna care sa se incadreze in bugetul tau (doar e pe trend ).
Idem, la fel recomand si eu ford focus 1, sunt masini foarte ok si au o tinuta de drum buna si si ata e destul de popular daca e sa iei in considerare lucrul asta un motor pe benzina de 1.6 ar fi ok pentru tine, sau mai uita-te dupa seat ibiza 2002+... poate gasesti ceva sa te coafeze.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 11:58   #5
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Mai e o varianta Opel Corsa 1.8T consumul nu sare peste 6 afara.Din cate vad eu vrei consum mic deci va trebui sa te axezi pe motorina sa nu dai gres.
Inca o masina usoara frumoasa si cu potential extraordinar de mare este honda del sol.
Subscriu pt focus si ibiza, dar pe langa mai adaug si skoda fabia 1.4 16v 100+ cp si consum foarte apropiat de cel al corsei.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 12:53   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

am de vanzare un vw bora 2002 1.6 benzina , cu volan dreapta , daca te intereseaza pretul e de 2100 euro ( inmatricularea te costa 200 euro ) pt ca este motor euro4
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 13:17   #7
petrlucy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 51
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Nu ai spus ce preferi coupe/4 usi?nu spune de motoarele de 1.2 ca nu sunt bune depinde de masina...daca il pui pe logan de acord cu tine eu am twingo 1.2 16v 75 de cai si crede-ma e foarte ok si la depasiri si la consum.cel mai mare fiind in iarna, numai in Bucuresti 7.3-7.4/100km acum imi consuma cam 6.8 urban.extra urban 5.5/100 mers relativ sportiv. daca vrei benzina recomand twingo daca vrei diesel...consum si mai mic te poti uita la clio bicorp/symbol mai noi de 2002 pana prin 2005 te incadrezi undeva la 2700-2800 de euro sau mai noi de 2005 gasesti bune pe la 3500 euro dar depaseste putin bugetul tau.
petrlucy is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 17:30   #8
Tomi27
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
In legatura cu popularitate m-am referit,ca multi au,multi cunosc problemele masini,deci ai sanse sa gasesti printre prieteni/cunostinte care se pricepe daca are vre-o problema masina,plus gasesti la piese in variatie mare,si sigur mai usor decat la un Alfa.

In legatura cu Focus modelu acesta nu prea m-o atras niciodata.O avut un prieten un model cu motor 1.6,si totdeaunea se plangea de consum.Nu zic,ca masina asa din afara parea ca fost trasa de ea,si nici el nu conducea foarte lejer nici macar in oras.De la Ford imi place foarte mult Fiesta Mark V , care stiu ca are un prieten de un an, e foarte multumit,interior prietenos,motor cu consum mic,si tanar modelu ( max. 10 ani ). Problema ar fii ca coasta peste bugetul meu.

In legatura cu motor 1,2 nu am verificat piata, doar din ce au recomandat prieteni , "sa iei cel mai bine un motor de 1.6, ca pentru o masina gen Golf,Alfa 147, ori ceva din gama apropiata e potrivita la raport greutate masina/putere motor".Acum ca mi-ati zis m-am uitat si eu si am vazut Opel Corsa C motor 1.0 cmc , care am auzit ca au un consum mic si am fost de curand cu unul,omul il videa la piata in Cluj , cu 3800 euro.Mnah scump dupa parerea mea,dar interior foarte ingrijit,nu suna , ii mergeau toate si eu fiind un om mare(1.85cm) am incheput in spate.

Inca nu stiu daca coupe ori 4 usi,acum ramane prima data sa ma hotoresc in privinta consumului/aspectului fizic/comportamentului de drum si asta cu modelu ar conta mai putin.

La Renault , imi place Clio 2 facelift , nu cele sedan.Am luat si aceasta masina in calcul.Pe langa am vazut si cateva Meganuri 2 , la preturi destul de mici.

Skoda Fabia , nu prea imi place sincer,nici ca si motor,nici ca aspect fizic.

In legatura cu Bora,super masina,dar nu vreau masina cu volan pe dreapta.Si cealalta oferta,cel cu Honda,foarte ingrijita masina,si se vede ca ai avut grija de el,si e sportiv,ii ceva la ce m-am uitat cand aveam in plan BMW e36 , ori ceva fortos,dar cum familia a suplimentat bugetul,cu conditia sa i-au ceva cu concum mic,cu spatiu acceptabil pentru cateva bagaje, si varsta la masina cat mai tanara,trebuie sa te refuz.Sunt sigur ca vei gasi cumparator.Dar inca nu mi-o iesit din vederi,poate ma voi razgandi,imi face cu "ochiul" si pretul unul bun.Dar ramane sa vedem.Oricum bafta la vanzare

Astept si alte pareri.Momentan ce imi face cu ochiul e Alfa,din cauza motorului,interiorului si ca il gasesc cu dotari foarte multe la pret destul de mic.Peugeot 206 imi placea din copilarie,am vazut si 307 la pret bun(poate un 1.6 HDMI).Golfu e o dorinta,dar stiu multi cu Golf cu motor 1.4/1.6 benzina care se plang ca masina merge,dar si manca benzina,plus toate de pe piata sub 3000 euro , par foarte trase,foarte folosite.
Tomi27 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 17:39   #9
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Unde esti student, la Spiru Haret?
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 18:21   #10
Tomi27
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Sunt student in Cluj-Napoca , la UBB la Inginerie Chimica anul 3
Tomi27 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 18:47   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

nu lua corsa c cu motor 1.0. cel de 1.2 se misca binisor. pentru consum si fiabilitate iti recomand corsa c 1.7 dti . dar e cam mica masina, mai bine iei ceva mai mare si mai spatios.

ar trebuie sa intelegi un lucru: cam orice motor pe benzina iti consuma ~10 in oras, iar afara toate tind spre 6-7. la diesel mai scazi 2 litri, doar ca trebuie sa te gandesti si cu ce se mananca intretinerea la un diesel (la o benzina cu 20-30 mil ai schimbat motorul, pe cand la diesel cam iti iei injectoare si doar daca ai noroc turbina). dieselul se merita daca faci peste 25 000 km pe an (ca doar acum motorina a depasit la pret benzina).

sau alta varianta economica: o masina pe gpl ce mie mi se pare cea mai buna afacere.

eu unul la bugetul tau si in conditiile date as alege focus-ul 1.6 benzina si il trec pe gpl.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 19:22   #12
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

La Honda, consum de 7-8 in oras, 5-5.5 in afara, portbagajul foarte spatios.
Mersi si bafta.
Devu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 01:18   #13
matei5

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 101
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

La Alfa Romeo este pretul atat de mic pentru ca anumite piese nu rezista la gropile noastre si trebuiesc schimbate,piesele se gasesc greu si sunt destul de scumpe fata de alte masini,putini mecanici care chiar stiu sa umble.
Vw golf nu gasesti poate decat 1.4 care iti spun sigur ca este mic pentru caroseria ei.
Peugeout ar fi o varianta destul de buna sa sti.
Eu iti recomand un opel corsa 1.4 90 de cai putere o masina corecta si ca si putere nu te va dezamagi sigur fiind o caroserie usoara fara de golf care daca nu ma insel are 1350 de kg destul de greu.
Mai ai variante bune si in grupul VAG skoda fabia sau vw polo cu 1.4 101 cp si cel de 75 isi face treaba fiind caroseria mica.
Eu iti recomand ori corsa de 1.4 90 de cp,ori skoda fabia 1.4 101 cp,polo cu 1.4 101 nu stiu daca vei gasi.Consum bun,taxe mici,fiabile,piese ieftine si peste tot,motorul face fata cu brio la caroseria lor.
matei5 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 13:06   #14
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Nu te mai incurca sa cauti motoare de 1.4 pe caroserii gen Golf, Focus, etc. Se va misca mult mai greu ca un 1.6 si va consuma la fel. 1.6-le este motorul perfect pentru ceea ce ai tu nevoie. Un motor fiabil, corect. Si ai si cat de cat or ezerva de putere pentru cand vei avea nevoie, nu se stie niicodata. Acum esti anul 3 la fac., spui ca faci doar 500km luna, in oras nu stiu ce.. dar peste 1-2 ani nu stii ce va fi, sau chiar peste cateva luni. 1.4-ul e pt polo, ibiza, fabia. Daca tot iti iei masina, ia-ti ceva sanatos! Lasa hondele din 1900 toamna si 206-urile alea penale. Cauta-ti o astra G 1.6 sau un golf 4 1.6. nu ai cum sa dai gres cu ele.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 15:08   #15
Tomi27
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie auto 3000 euro

Deci dupa ce am studiat piata , si am citit ce ati scris voi , si am mai citit aici pe 4tuning.

Alfa Romeo 147 : am gasit multe pe piata,sunt foarte frumoase,cu dotari bogate, problema ar fii acum,piesele se gasesc greu , si are un consum destul de mare.In general ce am citit,in oras i-a in jur de 14L/100 , cea ce e foarte mult , pentru un motor de 1.6Twin.Daca ash gasi unul cu motor diesel 1.9JTD , ce e si pe 156, ar fii perfect,ca are un prieten un 156 cu acest motor si in jur de 6 maxim 7 scoate mixt.

VW Golf 4 : motoarele 1.4 , cum zicea andreiu consuma cat un 1.6.Acum problema e sa gasesti un 1.6 pana in 3000 de euro,si sa nu fie fugarit pana la refuz.

Renault Clio : nu prea m-am uitat,ramane in caz daca nu reusesc sa gasesc ceva potrivit din restul modelelor.

Ford Focus : nici cum nu m-am convins cu aceasta masina.Deci slabe sanse.

Peugeot 206 : Dupa Alfa si Golf astea mi se par foarte frumoase din punct de vedere exterior.Interioru e simplu ,sa zicem acceptabil.La motoare din cate am auzit nu s-a plans nimeni de consum mare,nici la motoarele 1.4 benzina,si nici la cele HDI.Caroseria ce a avut probleme , dar in rest par masini micute bine facute,care pot fii si sportive cu putin efort,dar in acelas timp nu te lasa balta.

Peugeot 307 : am gasit cateva modele pe piata,si par chiar destul de atractive.Consum la fel ca si la 206 destul de mic,aspect placut,au si interior frumos,si pe langa is si mai mari decat alte modele.

Seat Ibiza : Cele MK3 imi plac.Cele hatchback.Sunt foarte frumoase,consumul nu stiu , dar pare chiar o masina de luat in calcul.Gasesti la 9-8 ani ,ce mi se pare chiar bun la banii astia.Si cu numere de dincolo par o optiune , taxa fiind in jur de 300 euro.

Inca nu stiu dar momentan astea ar fii optiunile , si ce gandesc eu despre ele.Poate stiti vreun atuu la o masina,sau puteti zice ceva contra.Ca chiar ma ajuta.Daca nu pomeneati de Seat , uitam complet.
Tomi27 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -