Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-12, 12:57   #1
PetruD
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Masina de 9.000 euro

Vreau sa-mi cumpar o masina care sa coste maxim 9.000 de euro si am nevoie de opiniile dvs. Voi merge mai mult prin oras, dar vor exista situatii in care voi avea deplasari extraurbane, deci un motor foarte mic este exclus. De altfel imi place sa accelerez, sa merg cu viteza, dar tinand cont de locurile in care voi ajunge, nu exista o nevoie reala pentru un motor puternic. Ramane, totusi, partea de design, iar aceasta este destul de importanta. Nu doar aspectul, ci si modul in care sunt pozitionate anumite butoane, calitatea materialelor etc. De asemenea, vreau sa aiba cel mult 4 ani si mai putin de 50.000 km. Eu m-am gandit la un WV Jetta. Precizez ca nu imi plac masinile mici, din categoria hatchback, dar nici cele foarte mari. Va multumesc pentru sugestii si sunt deschis si la alte variante.
PetruD is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 13:12   #2
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Masina de 9.000 euro

Te-ai gandit bine la Jetta, sau mai bine spus, la clasa din care face parte. Mai ai intotdeauna si varianta unei skoda Octavia 2(o masina foarte corecta per ansamblu - spatiu, look, confort, costuri). Sau daca nu cumva este prea mare, poti merge chiar pe un Passat 2007-2008 1.9TDI. Fiind ceva mai grea decat jetta sau octavia, se va misca o idee mai greu decat acestea, vbind aici de motorul 1.9 tdi de 105 cai. Personal, recomand octavia cu motorul mentionat mai sus. Motorul este elastic, are putere suficienta(daca nu-ti ajunge, un soft te ridica linistit la 140 cai), Consumul este bun, fiabilitatea ireprosabila, spatiu suficient. In 9000 euro gasesti una foarte buna!

Altceva nu stiu ce sa-ti recomand in clasa asta care sa fie mai ok decat octavia.. Sa vedem ce mai spun si ceilalti colegi!

p.s. Eu ti-am recomandat ceva ca sa nu te doara capul. O sa mai apara sugestii de bmw si alte nebunii. Acum, de tine depinde daca vei face o alegere cerebrala. Evident, in banii aia iti poti lua si aud a3, dar nu unul 2008 si cu km rezonabili si, de ce nu, si ceva dotari decente, bmw seria 1, aceasi poveste.. la japoneze eu nu ma bag personal(e vb de gusturi).

Ar mai fi opel astra H, 1.9cdti 120/150 cai sau 1.7cdti, eventual caravan.. totusi, motorul desi mai puternic decat cel de la VAG, nu este la fel de fiabil.
Ford focus..?! E inghesuit, urat si slab calitativ, desi se conduce bine.

Last edited by andreiu21ct; 12-04-12 at 13:18.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 14:21   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina de 9.000 euro

Mazda 6, Honda Accord, Honca Civic sedan, Mazda 3, Toyota Corolla, Toyota Avensis, Opel Vectra C, Volvo S40, Saab 9-3....
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 15:33   #4
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Masina de 9.000 euro

Alfa 159 daca tot spuneai de desing si interior,la 8-9000 gasesti unu superb,puternic,etc.Acuma nu stiu cat de fiabile sunt si cat costa intretinerea,dar pt mine asta este alegere si spargi putin rutina asta de passat,jetta,octavia
__________________
TEAM 4 MOTORSPORT-founder
http://www.rtoc.org-member
https://www.facebook.com/pages/Car-Ma...86?ref=tn_tnmn-Like This
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 19:53   #5
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Masina de 9.000 euro

Rutina aia de passat, jetta, octavia nu exista degeaba.. Alfa da, arata bine dar e scumpa-n draci la intretinere si fiabila 0. Am mers cu modelul De top, Ti 2.4 jtdm - zgomotoasa, antifonare la pamant, motor puturos, cutie praf.. sorry, dar 40+ k euro pt gluma aia? nu mersi...

Steffan - le-ai insiruit pe toate alea.. saab, f buna, e istorie-faliment-canci!!

de toate japonezele alea stii ceva? asa misto e mazda 6 aia? sau avensis? nu-i mai bagati pe gat atatea variante doar ca sa fie el diferit! Diferit nu insemana neaparat mai bine! cu octavia si 1.9tdi 105 cai mergi la sigur! cu restul?!
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 22:27   #6
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Masina de 9.000 euro

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Rutina aia de passat, jetta, octavia nu exista degeaba.. Alfa da, arata bine dar e scumpa-n draci la intretinere si fiabila 0. Am mers cu modelul De top, Ti 2.4 jtdm - zgomotoasa, antifonare la pamant, motor puturos, cutie praf.. sorry, dar 40+ k euro pt gluma aia? nu mersi...
Zgomotoasa ,puturoasa si intretinere scumpa in comparatie cu ce?Nu mai vorbiti din auzite si preluati zvonuri de pe net.Nu e cea mai fiabila masina,nu e nici pe departe cea mai scumpa in intretinere,iar 2.4jtdm are niste cifre foarte bune.Masina in sine e grea,de aici senzatia de masina un pic mai puturoasa.Dpdv al design-ului e cu mult peste jetta ,passat si alte modele facute in dulcele stil nemtesc,adica copy-paste.
@PetruD- bati targurile si pietele de masini pana gasesti convenabil.In ziua de astazi nu mai e asa diferenta intre fiabilitatea diferitelor marci,cam toate sunt o apa si un pamant.In sensul ca marcile considerate odata fiabile au scazut mult calitatea ,iar cele considerate in trecut nefiabile au crescut mult dpdv calitativ.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 13-04-12, 00:41   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina de 9.000 euro

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Steffan - le-ai insiruit pe toate alea.. saab, f buna, e istorie-faliment-canci!!

de toate japonezele alea stii ceva? asa misto e mazda 6 aia? sau avensis? nu-i mai bagati pe gat atatea variante doar ca sa fie el diferit! Diferit nu insemana neaparat mai bine! cu octavia si 1.9tdi 105 cai mergi la sigur! cu restul?!
Despre mazda 6, mie unul imi place mult. Este o masina mai frumoasa ca octavia, destul de solida.
Avensisul, are un design mai batranesc ca sa zic asa, dar in rest este foarte fiabil, confortabil, placuta la mers. Poate doar designul sa fie mai slab ca la octavia (desi aici tine de gust) in rest se descurca foarte bine la toate capitolele (este clar peste la fiabilitate si calitatea interiorului!)

De restul nu cred ca mai are rost sa comentez. Honda civic, toyota corolla stim prea bine cat de solide sunt. Daca doriti sa detaliez o voi face cu mare placere.

Volvo S40 este o masina fiabila, cu un design placut, calitatea interiorului este una mult mai buna ca la octavia (tinde spre segmentul premium) are o tinuta de drum buna si este foarte economica (in varianta diesel).

Cat despre Saab, modelul 9-3 are ceva aparte. Falimentul constructorului nu inseamna deloc ca masinile sunt proaste! Motoarele sunt destul de fiabile, piese gasesti (este contruita pe platforma opel), confortul este superior octaviei (sunt din segmente diferite). Acest model nu s-a vandut asa bine pt ca era concurent direct pt BMW seria 3, Audi A4, Mercedes C-Class!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 10:30   #8
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Masina de 9.000 euro

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Zgomotoasa ,puturoasa si intretinere scumpa in comparatie cu ce?Nu mai vorbiti din auzite si preluati zvonuri de pe net.Nu e cea mai fiabila masina,nu e nici pe departe cea mai scumpa in intretinere,iar 2.4jtdm are niste cifre foarte bune.Masina in sine e grea,de aici senzatia de masina un pic mai puturoasa.Dpdv al design-ului e cu mult peste jetta ,passat si alte modele facute in dulcele stil nemtesc,adica copy-paste.
@PetruD- bati targurile si pietele de masini pana gasesti convenabil.In ziua de astazi nu mai e asa diferenta intre fiabilitatea diferitelor marci,cam toate sunt o apa si un pamant.In sensul ca marcile considerate odata fiabile au scazut mult calitatea ,iar cele considerate in trecut nefiabile au crescut mult dpdv calitativ.


Nu vbesc din auzite, ci din fapte reale. Am primit o invitatie la drive test cu ocazia deschiderii showroomului auto-italia din colentina. Si acolo ama vut ocazia sa merg cam 30 de minute cu alfa de care spuneam, cat si cu altele(lancia delta 1.9biturbo diesel, alfa 1.9jtdm). Si cand spun ca Ti-ul 2.4 jtdm era puturos si toate cele, vorbesc cat se poate de serios. Nu era nici o diferenta intre 1.9jtdm si acesta. Doar la zgomot si consum. (un motor f prost setat 2.4-ul..motorul avea un map de-a dreptul cretin!). Nici lancia aia nu era usoara. masa proprie 1580 sau ceva de genul, iar noi eram 5 insi in masina. Si cu tot cu 5 insi si rezervorul pe jumate tragea de 2 ori mai bine decat alfa aia doar cu mine la volan si un coleg in dreapta!

Si nu-i caut nod in papura. Chiar m-am dus cu mare interes la acel drive-test, abia asteptam sa ma dau cu Ti-ul ala. Dar m-a dezamagit total. Ca si confort, antofonare mi s-a parut mult sub lancia si chiar si sub MiTo! Dupa 80 la ora zgomotul produs de roti patrundea f puternic in habitaclu, motorul dupa 3500 ture tipa extenuat la tine de-a dreptul sa ii dai treapta superioara. E drept, era modelul sport, era normal sa fie suspensia mai dura, dar restul, e la fel ca la orice varianta de echipare. Multe lipsuri pentru pretul mare pe care-l are. Plus ca este o masina mult prea grea - care afecteaza vizibil performantele si consumul!

Singurul atuu al masinii asteia este aspectul, exterior cat si interior. Atat!
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 10:36   #9
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Masina de 9.000 euro

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
Despre mazda 6, mie unul imi place mult. Este o masina mai frumoasa ca octavia, destul de solida.
Avensisul, are un design mai batranesc ca sa zic asa, dar in rest este foarte fiabil, confortabil, placuta la mers. Poate doar designul sa fie mai slab ca la octavia (desi aici tine de gust) in rest se descurca foarte bine la toate capitolele (este clar peste la fiabilitate si calitatea interiorului!)

De restul nu cred ca mai are rost sa comentez. Honda civic, toyota corolla stim prea bine cat de solide sunt. Daca doriti sa detaliez o voi face cu mare placere.

Volvo S40 este o masina fiabila, cu un design placut, calitatea interiorului este una mult mai buna ca la octavia (tinde spre segmentul premium) are o tinuta de drum buna si este foarte economica (in varianta diesel).

Cat despre Saab, modelul 9-3 are ceva aparte. Falimentul constructorului nu inseamna deloc ca masinile sunt proaste! Motoarele sunt destul de fiabile, piese gasesti (este contruita pe platforma opel), confortul este superior octaviei (sunt din segmente diferite). Acest model nu s-a vandut asa bine pt ca era concurent direct pt BMW seria 3, Audi A4, Mercedes C-Class!
De acord cu tine... dar de ce compari octavia cu saab 9-3, mazda6, s40? Nu sunt in aceasi clasa - nici de pret, nici de publicul tinta, nici de standarde, mai de nimic!

hai sa incercam sa fim realisti si mai putin idealisti. Octavii gasesti cu miile, ai sanse mult mai mari sa gasesti una care sa-ti satisfaca cerintele, ceea ce nu cred ca e valabil in cazul celorlalte. Ok, sufleteste, si eu as prefera un S40 sau un SAAB, dar daca o iau logic, cerebral.. merg pe varianta mai sigura, din toate pctele de vedere ( mecanica, costuri, servisare, etc etc etc!)
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 12:26   #10
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina de 9.000 euro

le compari doar din punctul de vedere al pretului cu care gasesti masina. Saab-ul si Volvo S40-ul se incadreaza in bugetul omului, cam la aceiasi bani cu octavia (ambele fiind in aceeasi stare si nr de km). Intretinerea lor nu este mai anevoioasa ca la skoda (si ei au niste preturi foarte "simpatice" ), deci eu cred ca poate sa le ia in considerare.

sau pot sa ii fac o alta sugestie: Octavia RS
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 13:10   #11
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Masina de 9.000 euro

Octavia RS indeplineste conditiile lui, dar, are motor cu injectie piezzo Siemens, implicit probleme la injectoare. Plus ca nu stiu cat de bun ar fi exemplarul in 9000 euro.

Postul lui steffan de mai sus mi-a adus aminte de alta masina "tanc". octavia 1, mai bine spus octavia tour 1 - in 9000 gasesti una 2009-2010. Si astora chiar nu ai ce sa le reprosezi din pdv al fiabilitatii. Doar ca e model vechi si low-cost, ceea ce se va simti la interior.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 15:49   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina de 9.000 euro

octavia rs 2.0 turbo benzina n

sau un ford mondeo?

variante ai foarte multe in bugetu asta, doar sa umblii dupa masina si sa o alegi pe cea care se afla in cea mai buna stare si care iti place tie cel mai mult
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 17:52   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina de 9.000 euro

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...14&origin=PARK

Si cand te bucuri de ea, ai vreme sa te gandesti si la skoda, hyundai, seat si alte pocnitori de genu'.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 00:16   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina de 9.000 euro

ce bine poate sa arate
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -