Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-07, 20:46   #1
Snyder

Stage 2
 
Snyder's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 35
Default Achizitionare Diesel (nou) !

In primul rand salutare tuturor ! Avand in vedere ca sunt cam un "boboc" in materie de auto, vreau sa va cer sfatul in achizitionarea unui autoturism nou, Diesel. M-am oprit la ceva pe motorina, deoarece sunt tanar, student, bani putini, economie ... motive lesne de inteles.
Ultima masina este o Dacie 1310, marca mioritica , asa ca saltul este destul de mare, si nu prea stiu care ar fi varianta optima pentru mine. Variantele sunt urmatoarele :
- Dacia Logan (Diesel)
- Opel Astra
- Renault Megane (1.5 dci - 80CP)
- Skoda Octavia ( cea mai ieftina motorizare diesel)
Mentionez faptul ca vreau sa o cumpar noua, nu sh. Fara a lua in seama diferentele de pret, dintre toate aceste modele, clasa...etc, va rog sa-mi spuneti parerea Dumneavoastra, care ar fi varianta ideala, cateva cuvinte despre fiecare marca in parte ( intretinere, costuri ulerioare) si daca ati putea sa faceti un top dintre aceste modele (sau altele, sunt deschis si la alte pareri). Care ar fi varianta Dumneavoastra si de ce ?!?
Snyder is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 21:13   #2
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

dintre cele 4 mentionate octavia si astra ar fi printre primele, octavia fiind prima... ce e nasol la acestea este faptul ca versiunile sunt cam "chele"... logan diesel este o masina buna totusi, dar depinde si ce vrei de la masina... doar sa te duca de la "x" la "y", sau mai vrei si alte optiuni, echipamente, si/sau siguranta activa superioara, depinde de tine... spune o suma aproximativa si cam la ce te astepti de la acea masina... poate si ce vrei sa faci cu ea (ptr picnic-uri, ptr alergat, etc )
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 21:27   #3
Snyder

Stage 2
 
Snyder's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 35
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

Suma maxima cred ca ar fi undeva la 15.000 E, nu o cumpar pentru "alergat", dar oricum nici sa fie prea lenesa, iar in rest ... ma astept la o masina fiabila, cu costuri de intretinere, nu prea mari, spatioasa, confortabila.....bla bla (cam ce vrea toata lumea).
Snyder is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 21:36   #4
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

pey personal as prefera octavia dar nici chiar cheala... logan diesel este o masina destul de buna dar sa nu te astepti la prea multe de la ea... ptr banii ei primesti geamuri electrice, abs, airbag-uri, aer conditionat... mai exact un minim de confort care se "cere" in zilele noastre... iti sugerez sa iei in considerare fiecare model si sa vezi cam care din ele se merita mai mult la raportul calitate/pret... si optionalele incluse sa fie si ele pe acolo si in rest, depinde doar de tine... vezi ce mai zic si altii si sper sa faci o hotarare buna...
numa' bine!
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 17:44   #5
bogdan C.E.T.

Stage 5
 
bogdan C.E.T.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

o masina noua diesel pe la 10 mii de euro ar veni loganul. anul trecut prin aprilie un logan diesel full adica ambition era 10 mii de euro . e o masina buna la pretul asta .si la banii astia iti iei o masina full options de la dacia , pe cand alte marci nu ofera asha de multe optionale ca loganul
bogdan C.E.T. is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 18:13   #6
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

la 15 000 de eu eu personal m-asi duce pe mana unui sh dar daca cerintele sunt de masina noua:


1) loganul. daca nu esti pretentios si vrei sa mai ramai cu ceva bani merge bine si loganul

2) opel astra. daca te referi la noul model atuncea nu se merita... cel mai ieftin diesel incepe de pe la vreo 15 500 chel... deci nu prea e o afacere buna... daca vrei vechiul model poti sa faci o afacere buna, chiar daca este foarte intalnit pe drumurile noastre... dar la 13 000 iti iei una si de inca 2 000 iti mai pui ceva optionale pe ea si e destul de ok. ca orice opel ai costuri de intretinere ok, + ca fiind des intalnit gasesti usor si cine sa iti lucreze la el in caz de probleme

3) megane. s-a mai vorbit despre megane in banii astia pe aicea... daca mai prinzi oferta aceea cu 13 000 iti iei un dci de 80 hp (asta fiind chel) si mai ai ceva bani de optionale.

4) octavia. ham... nuj eu nu mi-asi lua ceva din clasa medie...

per total eu m-asi duce pe un sh (mai ales daca ies taxele) dar daca nu cam megane sau daca nu astra
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 18:37   #7
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

daca e sa fie diesel poti sa iti iei un 206 sau 207 diesel aranjat destule optionale!singuru dezavantaj sunt preturile la piese care sunt cam piperate!
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 21:07   #8
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

la sh ii chestia ca peste 3 zile poate sa iti pice o piesa care sa te costa inca 1.000 EURO stiu cazuri concrete.

La 15.000 de euro iti iei Octavia TOUR 1 , cu cateva dotari , cum ar fi geamuri electrice , pachet drumuri grele , inchidere pe cheie , si multe altele ( vezi www.skoda.ro , la configurator ) , pe megane nu prea m-as duce deoarece stiu cine are si deja dupa 11 luni toate bateau pe masina. Logan nah ii masina buna ce sa zic , o masina de la care nu poti sa ai pretentii , desi la banii aia ai putea sa ai niste pretentii. Opel astra , ii masina buna , cum zicea cineva mai sus nu prea se merita modelul nou deoarece este foarte scump , iar in modeleul vechi , chiar daca iti da impresia de masina mare , nu este chiar asa de incapatoare. Eu unul iti zic sincer ca m-as duce pe varianta SKODA OCTAVIA , am auzit ca marca scoda este mai fiabila decat VW , in sensul ca nu apar la SKODE asa multe probleme cum apara la VW . Dar vezi si SKODA este construita pe platforma de Golf.
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 23:09   #9
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

15000...fiind tanar , student etc dupa cum ai zis nu cred ca iti trebuie octavia , aia e o masina destul de mare , mai de familie....incearca sa te uiti la Opel Astra ,Peugeot 307 ,VW Golf ,Ford Focus ,Toyota Corola....
Mult succes
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 01:06   #10
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

Skoda e varianta cea mai buna la 15000.E cea ce am ales si eu , si nu regret deloc.E mare, destul de puternica, pe motorina, fiabila, nu uita e un TDI cea ce inseamna fiabilitate,nu e asa pretentioasa la calitatea motorinei cum sunt dci-urile sau tdci-urile mai multe posibilitati de tuning mai ales la motor si pe partea de aspect a masinii, piese gasesti la pret bun dc stii unde sa cauti, ai forum dedicat marcilor vw, tine la tavaleala, e masina nemnteasca, conceprtia nemteasca.Oricum bafta la cumparaturi.
jasson is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 08:44   #11
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

Quote:
Originally Posted by jasson View Post
Skoda e varianta cea mai buna la 15000.E cea ce am ales si eu , si nu regret deloc.E mare, destul de puternica, pe motorina, fiabila, nu uita e un TDI cea ce inseamna fiabilitate,nu e asa pretentioasa la calitatea motorinei cum sunt dci-urile sau tdci-urile mai multe posibilitati de tuning mai ales la motor si pe partea de aspect a masinii, piese gasesti la pret bun dc stii unde sa cauti, ai forum dedicat marcilor vw, tine la tavaleala, e masina nemnteasca, conceprtia nemteasca.Oricum bafta la cumparaturi.

E chiar ceheasca ...majoritatea avantajelor pe care le-ai mentionat tu se regasesc si la celelalte masini , si loganul e spatios daca vrei sa punem problema asa . si ce vrei sa spui ca TDI e fiabil si dci / tdci si restu` nu?
Eu i-as sugera sa ramana la ceva mai mic daca nu are nevoie de mult spatiu....nu se justifica skoda daca nu are nevoie de spatiu
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 10:03   #12
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

Nu iti lua masina din clasa mica, te faci de ras cand incerci sa iesi cu colegii si incerci sa-i inghesui intro masina mica, credema ca si eu sunt student si cunosc situatia noroc ca am o masina mare, dar in fond e alegera ta, ar trebuii sa te gandesti si dc ai cu ce sa o intretii, sai schimbi consumabilele la timp, si la skoda sunt cele mai eftine consumabile, gen filtre, placute frana, si altele, ar trebuii sa te bucuri de masina nu sa te stoarca de bani cand vine vorba de reparatii.
jasson is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 15:31   #13
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

de ultima ora mi-a dat un amic o idee: seat cordoba tdi de 100cai... din ce am vazut e o masinuta destul de fiabila, consum mic si putere destul de buna... pret pe la 15-16k euro...
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 15:35   #14
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

Quote:
Originally Posted by jasson View Post
Nu iti lua masina din clasa mica, te faci de ras cand incerci sa iesi cu colegii si incerci sa-i inghesui intro masina mica, credema ca si eu sunt student si cunosc situatia noroc ca am o masina mare, dar in fond e alegera ta, ar trebuii sa te gandesti si dc ai cu ce sa o intretii, sai schimbi consumabilele la timp, si la skoda sunt cele mai eftine consumabile, gen filtre, placute frana, si altele, ar trebuii sa te bucuri de masina nu sa te stoarca de bani cand vine vorba de reparatii.
LOL , cineva pe aici avea un principiu , parca bluey : cine vrea sa se plimbe cu masina sa-si cumpere.
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 21:47   #15
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: Achizitionare Diesel (nou) !

skoda diesel la 15 k nu gasesti, pe la 16.5 si aia keala
bano is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -