Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-12, 14:46   #1
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Fiat Coupe vs Hyundai Coupe

Salutare,ma confrunt cu urmatoarea problema,prietena mea vrea sa-si achizitioneze prima ei masina si am ajuns la lupta din fiat coupe si hyundai coupe.Aici vorbim despre fiat coupe aspirat (1.8 sau 2.0) si hyundai coupe 1 (modelul 96-99 cred).Eu i-am recomandat fiat-ul deoarece pe primul punto l-am tinut 4 ani si de 2 ani il am pe al 2-lea iar ambele m-au servit foarte bine si unu inca o face,de asemenea diferenta la interior dintre fiat si hyundai este considerabila spatiul interior fiind mult mai mic dupa cate vad eu la hyundai si din punctul meu de vedere si design-ul mai urat la interior dar aici e vorba de gusturi.Problema este ca nu am avut ocazia sa merg nici cu una nici cu alta,consumul si pretul pieselor este aproximativ la fel pentru ambele,mai ales ca in ultima vreme am vazut ca au inceput sa mai apara fiat-uri coupe la dezmembrat in caz ca va fi nevoie de elemente de caroserie.Legat de fiabilitate sincer nu ii dau foarte multa importanta,oricare va fi dintre cele doua masini mentionate mai sus se va circula relativ putin cu ea,nu vad sa faca mai mult de 6-7000 de km pe an,in mare parte va fi masina doar de weekend.Astept sfaturi va rog si sugestii de ce una sau alta.Multumesc
babone is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 10:43   #2
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Fiat Coupe vs Hyundai Coupe

in fata acestei alegeri sunt pus si eu oarecum....am un hyundai coupe de 1.6 si ma batea gandul la un schimb cu fiatul coupe 2.0 20vturbo. la mine principala problema este ca mi se par prea putini cei 116 cai ai hyundai-ului insa sunt constient ca nici cei 220 Cp ai fiatului nu-mi sunt necesari.

nu ne-ai spus la hyundai ce motorizare vrea sa aleaga....pentru a nu compara mere cu pere. nici daca vrea si performanta de la masina...desi daca e prima masina s-ar putea sa lase performanta deoparte.

Pareri personale:
INTERIOR: spatiul e mult mai generos la hyundai pentru locurile fata
prezenta hayonului si a banchetei spate rabatabile fac hyundaiul foarte versatil din punct de vedere al modului de folosire al spatiului interior(eu am mers cu pasager, 2 caini si multe bagaje f probleme); designul interior e superior la fiat insa plasticele sunt f naspa...parca la hyundai arata mai bine;
EXTERIOR : privit de aproape pare mai frumos hyundai dar pe strada mai degraba ma uit dupa fiat...are ceva care ma face sa o vreau desi stiu ca nu sunt multe argumente logice.
TEHNIC: la hyundai motoarele mi se par ok, am intalnit motoare peste 200k fara umblat in ele; spatiul la motor este generos se pot face interventii usor ; de motorul de 2000 nu pot spune nimic, motorul de 1.6 este cam gurmand in oras pentru ce ofera; desi pe hartie par decente in teren performantele nu sunt chiar stralucite...poate e mai bine pt motorul de 2000
la fiat: motorul de 2.0 16v-139 CP este pe modele pana in '97....prea vechi fata de hyundai in plus performanta nu e stralucita pe o masina de 1300+ kg
motoarele 2.0 20v sunt ceva mai potente dar nu am prea vazut pe la noi in varianta aspirata; motorul de 1.8 nu ofera nimic spectaculos ca si performante, acestea fiind similare cu cele ale motorului de 1.6 de la hyundai; spatiul in compartimentul motor este infiorator de mic fiind un cosmar sa umbli pe acolo pentru toate motorizarile dar bomboana pe coliva este la motoarele in 5 pistoane unde se recomanda scoaterea motorului pentru schimbul distributiei; instalatia electrica umbla vorba ca e foarte fragila; in Romania nu am intalnit motoare de fiat coupe fara probleme sau fara umblat in ele sub 200k...unele chiar sub 150k
-una peste alta daca lasam deoparte argumentul subiectiv "imi place", fiatul cred ca merita doar in varianta turbo fie 2.0 16vt sau si mai bine 2.0 20vt -o masina destul de brutala, atragatoare cu potential foarte mare si consum pe masura-si asta daca esti strict pasionat de performanta;
hyundai-ul este mult mai echilibrat din toate bunctele de vedere fiind un mult mai potrivit all-rounder decat fiatul

acestea sunt argumentele rationale care plaseaza hyundai peste fiat; totusi adeseori argumentul emotional "IMI PLACE" este cel care decide; eu inca sunt in dilema
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded

Last edited by darktemplar; 15-02-12 at 10:48.
darktemplar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -