Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-12, 10:13   #1
vasiloiu0ncl

Stage 5
 
vasiloiu0ncl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,518
Default Lexus IS220 sau BMW 730d

Vreau si eu un sfat referitor la achizitia unei masini.

As avea de ales dintre un Lexus IS220 si un BMW E65:

Lexus IS220 - 2.2 Diesel, motorul imprumutat dupa Toyota, an fabricatie 2007, 2008, 177 CP
BMW - 3.0 Diesel, an fabricatie 2003 - 2006.

Astea sunt modele in care vreau sa ma incadrez.

Nu ma intereseaza neaparat din punct de vedere al intrecerilor (liniutelor) pentru ca nu-mi iau o masina ca asta sa ma intrec cu ea.
As vrea sa-si dea cu parerea cine are sau a avut unul din modelele astea.
Cam ce probleme au, dupa ce dotari trebuie sa ma uit etc.

Astept un sfat folositor, nu doar asa pentru a intra in vorba.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!
__________________
Dezmembrari Auto Second-Hand & Tractari Auto
S.C. Catalin si Dragos S.R.L.
Calea Bucuresti 247
Ramnicu Valcea, Valcea

Telefon: 0743 35 97 91
eMail: vasiloiu_ncl@yahoo.com
Y!M: vasiloiu_ncl
http://dezmembrari-rmvalcea.ro
https://facebook.com/DezmembrariValcea
__________________
vasiloiu0ncl is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 20:21   #2
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Lexus IS220 sau BMW 730d

2 masini total diferite. Nu stiu despre Bmw 730d tare multe dar despre Lexus pot sa iti spun.
Minusuri: Bancheta spate nu se rabateaza, spatiu interior relativ mic, portbagaj mic, costuri intretinere aprox Bmw, Mercedes, motor destul de galagios(poate din cauza distributiei pe lant), faruri stock nu foarte puternice(faza scurta), comsum destul de ridicat(poate din cauza puterii destul de ridicate pt un motor de 2300), viteza a 6-a nefolositoare.
Plusuri: Tinuta de drum f buna, confortabila, plina de gadgeturi si chestii facute sa adori fiecare clipa la volanul ei, linie actuala chiar daca masina a fost scoasa pe piata acum 6 ani, cuplu f mare, sitemul audio Mark Levinson cu 6dvd-uri si navigatie si 14 difuzoare este de o calitate de nedescris.
Cam atat imi vin in minte. Sa ma mai intrebi daca mai vrei sa stii ceva.
Daca optezi pt lexus cauta cu sistemul audio mark levinson nu cu cel stock si jantele pe 17 penalizeaza un pic comfortul dar arata mult mai bine. Cauta si interior piele incalzit si ventilat, merita.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 12:34   #3
vasiloiu0ncl

Stage 5
 
vasiloiu0ncl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,518
Default Re: Lexus IS220 sau BMW 730d

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
2 masini total diferite. Nu stiu despre Bmw 730d tare multe dar despre Lexus pot sa iti spun.
Minusuri: Bancheta spate nu se rabateaza, spatiu interior relativ mic, portbagaj mic, costuri intretinere aprox Bmw, Mercedes, motor destul de galagios(poate din cauza distributiei pe lant), faruri stock nu foarte puternice(faza scurta), comsum destul de ridicat(poate din cauza puterii destul de ridicate pt un motor de 2300), viteza a 6-a nefolositoare.
Plusuri: Tinuta de drum f buna, confortabila, plina de gadgeturi si chestii facute sa adori fiecare clipa la volanul ei, linie actuala chiar daca masina a fost scoasa pe piata acum 6 ani, cuplu f mare, sitemul audio Mark Levinson cu 6dvd-uri si navigatie si 14 difuzoare este de o calitate de nedescris.
Cam atat imi vin in minte. Sa ma mai intrebi daca mai vrei sa stii ceva.
Daca optezi pt lexus cauta cu sistemul audio mark levinson nu cu cel stock si jantele pe 17 penalizeaza un pic comfortul dar arata mult mai bine. Cauta si interior piele incalzit si ventilat, merita.
Mersi de raspuns, este foarte folositor. Chiar sunt informatii bune.

In legatura cu minusurile - bancheta spate nici nu trebuie sa fie rabatabila, crede-ma ca nu am rabatat la nicio masina bancheta spate, mie asta mi se pare o "optiune" nefolositoare, poate e buna pentru cei "putin mai familisti" . Am ramas surprins in legatura cu spatiul din interior, ma gandeam ca o masina de 1.7 tone sa fie destul de spatioasa, dar cred ca ei s-au gandit sa o faca mare doar pentru drum. In legatura cu motorul, am mai auzit chestia asta, dar am citit un articol, parca facut de cei de la auto.ro in legatura cu un drive-test la Lexus IS220 si ziceau ca Toyota sau Lexus (cei care au facut masina) ar fi folosit o tehnologie noua pentru a reduce zgomotul si vibratiile motorului; acum depinde si de motorul masinii si anul fabricatiei cred, daca s-a implementat sau nu tehnologia asta la masina in momentul fabricatiei. Lexus IS220 am vazut ca are faruri cu bi-xenon si sunt adaptive, se poate sa nu bata bine faza scurta, asta nu cunosc. In legatura cu consumul, ma gandeam ca un motor de 2.2 Diesel sa consume putin (8-9% in oras) tinand cont ca motorul este un model mai nou. Mai am un Mercedes C220 din 2008 , cu motor de 2.2 D, consum foarte bun, 7 si ceva in oras, tot undeva la 170 CP, totusi sunt motoare diferite, dar n-ar trebui sa difere asa mult. Viteza a6a probabil e nofolositoare datorita drumurilor.

In legatura cu plusurile - am vazut cam ce optiuni au astea Luxury Line (gen incalzire, racire, navigatie, sistem Mark&Levinson, jante 17, pilot automat etc), dar ma gandeam ca au vreo optiune mai interesanta dupa care sa ma uit.

in legatura cu costurile de intretinere, m-am uitat si pe siteurile de la Toyota si crede-ma ca nu se compara cu cele de la BMW, la care sunt destul de scumpe, dar na, doar e BMW, care ma duc in jur de 300 euro filtre+ulei (piese originale) odata la 15000km, iar la Mercedes sunt destul de bune, in jur de 1100 lei, dar la 20-25000 km.

Sunt posesor si de BMW si totusi as vrea sa schimb marca, sa iau si altceva si de aceea m-am gandit la un Lexus care arata extrem de bine si sunt sigur ca se conduce la fel. Imi plac masinile mari, masive, nu neaparat cu peste 250 CP.

Oricum postul tau este foarte folositor. Multumesc
vasiloiu0ncl is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 16:59   #4
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Lexus IS220 sau BMW 730d

In legatura cu motorul destul de zgomotos sa stii ca in masina nu azui absolut nimic in afara de sistemul audio extraordinar si nici macar cea mai mica vibratie, este super smooth. Orice intrebare mai ai sunt aici.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 19:54   #5
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Lexus IS220 sau BMW 730d

Ah, uitasem, optiune interesanta ar fi sistemul de mentinere a distantei fata de masina din fata ta si pragurile interioare din inox cu sigla lexus iluminate subtil. Cat despre nicelul de echipare SE are multe optiuni, SE-L are tot in afara de ce ti-am scris mai sus.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 08:41   #6
vasiloiu0ncl

Stage 5
 
vasiloiu0ncl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,518
Default Re: Lexus IS220 sau BMW 730d

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Ah, uitasem, optiune interesanta ar fi sistemul de mentinere a distantei fata de masina din fata ta si pragurile interioare din inox cu sigla lexus iluminate subtil. Cat despre nicelul de echipare SE are multe optiuni, SE-L are tot in afara de ce ti-am scris mai sus.
Am inteles. O sa ma uit dupa ce mi-ai zis. Problema e ca nu sunt prea multe de vanzare in Romania, iar eu vreau una de la reprezentanta, cu istoric, garantie etc.
vasiloiu0ncl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -