Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-12, 23:41   #31
ancamaria
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 0
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Ai zis ca umblii in marea majoritate singura, ca vrei consum decent, sa fie cat mai noua, sa fie sub 10k, si conteaza foarte mult design-ul, asta e ce vrei:



Avantaje:
e alfa!
arata foarte bine
rara
consum mic
suficient de spatioasa mai ales in fata, portbagaj decent
pret bun de achizitie tinand cont de an(un 2008 merge pana in 10k)
1.9jtd-ul e foarte sprinten, mai ales la consumul lui

dezavantaje
e alfa!
tinand cont de drumurile din ro e posibil sa iti dea ceva mai mutle batai de cap suspensia decat la alte masini
mai greu putin cu piesele pe second, dar se gasesc
e axata pe design, deci nu are bandouri(chestiile alea din plastic de pe bari care protejeaza daca o freci) sau protectii jos la bara(chestia aceea tot de plastic care e de obicei sub bara daca o freci de bordura)

Luata neaparat sub 100 000 km si cu jante preferabil pe 17"(cel mai bun compromis design / comfort)



Nu stiu pe nimeni care are Alfa si daca se gasesc mai greu piese deja e o mare bila neagra. Nu stii ca am cautat oglinda 1 an la Nissanu meu . Nu mai vreau batai de cap !



Imi place si Toyota Auris .
Cred ca o sa merg totusi pe masina japoneza .
Desi nu-mi permit o Honda de care vreau eu ..la 10.000 nu am gasit...macar aleg tot o japoneza .
Am condus tot japoneza si sunt obisnuita.


Auris`ul da probleme mari ?
ancamaria is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 23:59   #32
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

dar volvo c30? mie-mi pare dragu, au 1.6 diesel
din cate scria pe dekra sunt fiabile
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 13:22   #33
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

Quote:
Originally Posted by ancamaria View Post
Nu stiu pe nimeni care are Alfa si daca se gasesc mai greu piese deja e o mare bila neagra. Nu stii ca am cautat oglinda 1 an la Nissanu meu . Nu mai vreau batai de cap !



Imi place si Toyota Auris .
Cred ca o sa merg totusi pe masina japoneza .
Desi nu-mi permit o Honda de care vreau eu ..la 10.000 nu am gasit...macar aleg tot o japoneza .
Am condus tot japoneza si sunt obisnuita.


Auris`ul da probleme mari ?
Eu am mai multi prieteni care au alfa. Dupa piese nu trebuie sa astepti un an, dar fiind mai rara, nu gasesti pe toate gardurile. Probleme mari nici unul dintre prietenii mei nu au avut, numai nebunii pe la suspensie(care sunt consumabile si datorida drumurilor din ro trebuie schimbate mai des). Alfau-rile sunt ca o prietena mai pretentioasa. O iubesti, dar exista si riscul sa te futa la cap.


Tu sti ce vrei.


In principiu o masina de 3-4 ani, nu cu mult peste 100 000km nu ar trebui sa iti dea batai de cap, mai ales o japoneza.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 13:29   #34
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

sti cum ar fi cel mai bine ? nu stiu daca la voi sint parcuri auto cu masini second de vinzare. si acolo ar trebui sa incerci mai multe marci si modele de masini. ca sa vezi care te-ar atrage mai tare. eu zic ca nu trebe sa te fixezi pe o marca anume. incerci mai multe marci si vezi care se comporta mai bine, care e mai fiabil si mai fain, sasmd. inafara de dacii, franceze, si italiene. astea nu-ti recomand. eu care si expert in masini.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 14:07   #35
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
inafara de dacii, franceze, si italiene. astea nu-ti recomand. eu care si expert in masini.
Exact!
Doar ca Citroen a fost cea mai fiabila marca europeana in 2009, Peugeot 207 e cea mai fiabila masina din clasa ei, Fiat Panda la fel si in general cele mai susceptibile masini la probleme sunt Skoda, VW si Opel, fiind de departe si cele mai tavalite disponibile pe piata.


Revenind la subiectul discutiei, eu personal mi-as lua un Volvo C30 diesel.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 14:48   #36
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Exact!
Doar ca Citroen a fost cea mai fiabila marca europeana in 2009, Peugeot 207 e cea mai fiabila masina din clasa ei, Fiat Panda la fel si in general cele mai susceptibile masini la probleme sunt Skoda, VW si Opel, fiind de departe si cele mai tavalite disponibile pe piata.


Revenind la subiectul discutiei, eu personal mi-as lua un Volvo C30 diesel.
masinile franceze se stie ca au cele mai multe probleme. mai vb si tu cu un mecanic ca-ti spune el ce si cum cu masinile franceze. am uitat sa zic de FORD. nici fordu nu-i bun. VOLVO e foarte bun din toate punctele de vedere. dar piesele la el sint de 5 ori mai scumpe ca la alta marca. masinile nemtesti si japonezele in primul rind sint cele mai bune. restu sint varza.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 18:14   #37
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
masinile franceze se stie ca au cele mai multe probleme. mai vb si tu cu un mecanic ca-ti spune el ce si cum cu masinile franceze. am uitat sa zic de FORD. nici fordu nu-i bun. VOLVO e foarte bun din toate punctele de vedere. dar piesele la el sint de 5 ori mai scumpe ca la alta marca. masinile nemtesti si japonezele in primul rind sint cele mai bune. restu sint varza.
Prietene... Volvo este cam un ford cu alta caroserie. au aceleasi motoare, si cam aceeasi parte tehnica. cum una este nasoala si cealalta este buna?!



De citroen c4 coupe ce zici? mie unul imi place foarte mult masina sau cum a zis si ionut, volvo c30 arata super
steffan is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 18:59   #38
ancamaria
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 0
Default Re: Nu stiu ce masina sa-mi cumpar !

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
Prietene... Volvo este cam un ford cu alta caroserie. au aceleasi motoare, si cam aceeasi parte tehnica. cum una este nasoala si cealalta este buna?!



De citroen c4 coupe ce zici? mie unul imi place foarte mult masina sau cum a zis si ionut, volvo c30 arata super



2 usi ..?! Nu...



Maine merg la la showroom toyota sa vad cum se "simte" un Auris .
ancamaria is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -