Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-11, 10:48   #1
furiarosieturbo

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Default ma puteti ajuta cu o parere?

Vreau sa-mi cumpar o masina ieftina si pendulez intre opel corsa si citroen saxo, ambele din 1996-1997 si pe langa pret ma gandesc si la ce va urma, adica la momentul in care va trebui sa bag bani in ea, si mi-ar prinde bine niste pareri referitoare la service, pretul la piese etc.
furiarosieturbo is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 13:01   #2
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

am avut eu un opel vectra din 92. si sa sti ca piesele sint foarte ieftine. eu cred ca cele mai ieftine piese sint la opel. dupa aia la vw. eu zic sa-ti iei opel. ca citroen si restu marcilor franceze se strica foarte des. un sfat bun - inainte sa-ti cumperi o masina - duo la RAR sa o verifice. aia o sa-ti zica daca are masina ceva bube. ca daca mergi la mecanic - ala n-o sa-ti zica ce are. asa am patit eu. inainte sa cumpar o masina am dus-o la mecanic sa-mi zica parerea lui, sau sa vada daca e buna. si el a zis ca e buna. si cind am dus-o la RAR adica la verificat - n-am primit verificarea pe ea pt ca avea multe bube. RAR-u e cel mai sigur sa verifici o masina daca e buna sau nu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 14:12   #3
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
am avut eu un opel vectra din 92. si sa sti ca piesele sint foarte ieftine. eu cred ca cele mai ieftine piese sint la opel. dupa aia la vw. eu zic sa-ti iei opel. ca citroen si restu marcilor franceze se strica foarte des. un sfat bun - inainte sa-ti cumperi o masina - duo la RAR sa o verifice. aia o sa-ti zica daca are masina ceva bube. ca daca mergi la mecanic - ala n-o sa-ti zica ce are. asa am patit eu. inainte sa cumpar o masina am dus-o la mecanic sa-mi zica parerea lui, sau sa vada daca e buna. si el a zis ca e buna. si cind am dus-o la RAR adica la verificat - n-am primit verificarea pe ea pt ca avea multe bube. RAR-u e cel mai sigur sa verifici o masina daca e buna sau nu.
eu zic sa te limitezi la ce cunosti, nu la ce ti se pare ca stii, nu de alta dar incepi sa vorbesti prostii !
ballack is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 23:39   #4
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
am avut eu un opel vectra din 92. si sa sti ca piesele sint foarte ieftine. eu cred ca cele mai ieftine piese sint la opel. dupa aia la vw. eu zic sa-ti iei opel. ca citroen si restu marcilor franceze se strica foarte des. un sfat bun - inainte sa-ti cumperi o masina - duo la RAR sa o verifice. aia o sa-ti zica daca are masina ceva bube. ca daca mergi la mecanic - ala n-o sa-ti zica ce are. asa am patit eu. inainte sa cumpar o masina am dus-o la mecanic sa-mi zica parerea lui, sau sa vada daca e buna. si el a zis ca e buna. si cind am dus-o la RAR adica la verificat - n-am primit verificarea pe ea pt ca avea multe bube. RAR-u e cel mai sigur sa verifici o masina daca e buna sau nu.
totusi, se presupune ca la varsta ta ar trebui sa gandesti mai rational... nu vreau sa cred ca ai ajuns pana la 33 de ani degeaba, influentat din 2 vorbe de oricine... numai zic de faptul ca pana acum nu ai avut si tu contact cu o masina frantuzeasca mai noua ca sa faci diferenta, dar asta nu e de condamnat pana la urma.

PS: Am si nemteasca si frantuzeasca.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 11:10   #5
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
un opel sau voslwagen e cel mai rentabil pt ca la astea doua piesele si intretinerea sint ieftine. mai ales la opel. masini franceze nu-ti recomand. masinile japoneze sint foarte bune dar sint piesele scumpe si are prea multa electronica. deci cel mai bine un opel sau vw.
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
la urma urmei nu conteaza ce masina asi ia omu pt ca toate consuma combustibil si toate se strica. inafara de dacii prefer orice alta marca de masina, sa fie dizel fara turbo si fara geamuri electrice. sa fie de 90 de cai sau maxim 110 cai putere ca sa nu consume mult. eu as prefera vw-u pt ca piesele sint ieftine. si la opel sint piesele ieftine. masinile franceze nu prea ma incinta pt ca alea se strica foarte des. si n-as lua masina din strainatate pt nimic in lume.
Omul le stie pe toate, i-au trecut sute de masini prin mana probabil, toate marcile de pe fiecare continent si de-aia le poate grupa asa..

Ontopic: Uitat-te si la Peugeot 106 daca vrei masina mica.. Desi e franceza..
__________________

2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 11:56   #6
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

Si faza cu RAR-ul e de categoria dume.
Am trecut de RAR (prin bacsis evident) cu o dacia de 19ani care anterior avea certificatul ridicat pt gaze. Pe aia ii doare fix in pix de masina ta, daca e mai noua nici nu se uita la ea decat la autentificare, o trece instant. Daca e mai veche din cazan ti-o caracterizeaza drept perfecta daca le dai bonusul aferent. Eventual sa iti zica ca nu tin bine franele, ca nu e directia buna si ca trebuie neaparat rezolvate.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 13:18   #7
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

da ma sa sti ca mi-au trecut multe masini prin mina. te roade invidia ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 15:01   #8
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

Pai zi-ne si noua ce masini frantuzesti si japoneze ai avut, ce probleme ai intampinat..? Chiar sunt curios...
Demonsteaza-mi ca nu vorbesti din povestile altora sau din miturile mioritice...
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 19:27   #9
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

umplu o pagina daca incep sa spun de fiecare. dar ca sa vezi ca nu vb prostii. mai vorbeste si tu cu ceva mecanici cu cel putin 20 de ani experienta si ai sa te convingi. pt ca eu am doi prieteni mecanici cu cel putin 20 de ani vechime in domeniu. asa ca am avut de unde invata. si amindoi mi-au zis sa nu ma bag la masini franceze si la alea italiene. asa ca am avut ford fiesta, audi 100, doua dacii 1300, vw polo, vw golf 3, opel vectra, si acuma am un bmw. daca o sa ma satur si de bmw, o sa-mi cumpar probabil mercedes. dar nici intrun caz franceze sau italiene. si mai am o cunostinta e batrin are vreo 75 de ani, si e mecanic de pe timpu cind noi nici nu eram. si are si motociclete. si in ziua de azi el asi repara masinile. deci am avut de la cine invata. am un prieten care are un pegeot nu stiu cit pe benzina. a cumparat-o de noua si dupa doi sau 3 ani i s-au dus una alta. apoi loganurile. multi se pling ca au probleme deja dupa doi max trei ani. deci ce sa-ti zic ! si pot sa continui si cu alte marci franceze- noi luate. is bune masinile franceze de moare lumea. alea japoneze pe linga ca au caroserie slaba se mai si strica geamurile electrice si inchiderea centralizata. in strainatate japonezele sint cele mai ieftine masini.

Last edited by franz34sm; 05-12-11 at 19:29.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 08:54   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?



ce probleme au loganurile dupa 2-3ani? ca le scartzaie plasticele, scaunele, usile?
ca picura la unele ulei pe dedesubt de noi?
ca instalatia electrica nu e perfecta?
ca se duc injectoarele la diesel aleatoriu?
ca pica la unele servodirectia?
ca sunt prost anrifonate?

pai ce ai vrea? cati bani dai atata masina primesti
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 19:39   #11
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

yyyeeeeeeeeeeee ) corect. vezi ca sti tu ce stiu eu bani putini = calitate mai putin buna
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 23:22   #12
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
umplu o pagina daca incep sa spun de fiecare. dar ca sa vezi ca nu vb prostii. mai vorbeste si tu cu ceva mecanici cu cel putin 20 de ani experienta si ai sa te convingi. pt ca eu am doi prieteni mecanici cu cel putin 20 de ani vechime in domeniu. asa ca am avut de unde invata. si amindoi mi-au zis sa nu ma bag la masini franceze si la alea italiene. asa ca am avut ford fiesta, audi 100, doua dacii 1300, vw polo, vw golf 3, opel vectra, si acuma am un bmw. daca o sa ma satur si de bmw, o sa-mi cumpar probabil mercedes. dar nici intrun caz franceze sau italiene. si mai am o cunostinta e batrin are vreo 75 de ani, si e mecanic de pe timpu cind noi nici nu eram. si are si motociclete. si in ziua de azi el asi repara masinile. deci am avut de la cine invata. am un prieten care are un pegeot nu stiu cit pe benzina. a cumparat-o de noua si dupa doi sau 3 ani i s-au dus una alta. apoi loganurile. multi se pling ca au probleme deja dupa doi max trei ani. deci ce sa-ti zic ! si pot sa continui si cu alte marci franceze- noi luate. is bune masinile franceze de moare lumea. alea japoneze pe linga ca au caroserie slaba se mai si strica geamurile electrice si inchiderea centralizata. in strainatate japonezele sint cele mai ieftine masini.
Ai umplut jumatate de pagina dar tot n-ai zis nimic. Exact cu ma asteptam, povestile altora, mituri, etc.
Ai avut : ford fiesta, audi 100, doua dacii 1300, vw polo, vw golf 3, opel vectra, si un bmw. Pai atunci de ce iti dai cu parerea despre masini pe care nu le cunosti?
Ultima parte este cea mai tare insa. Probabil tot nenea ala mecanicul de 75 ani ti-a dat aceasta informatie.
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 13:00   #13
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

haha =))) "ca citroen si restu marcilor franceze se strica foarte des." si "alea japoneze pe linga ca au caroserie slaba se mai si strica geamurile electrice si inchiderea centralizata. in strainatate japonezele sint cele mai ieftine masini." ma amuza de mor =)))))))))

On topic : alege corsa, sau daca gasesti o honda civic ar fi perfect.
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 18:49   #14
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

prefer masinile nemtesti. nu-mi trebuie japoneze si franceze. pe alea le las voua sa le cumparati.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 03:08   #15
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: ma puteti ajuta cu o parere?

eu as alege corsa: motor mic, asigurare + impozit mic, piese pe la majoritatea dezmembrarilor.

cat pentru franz: o iei urat de tot pe ulei prietene!!
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -