Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-11, 17:58   #61
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Intr-adevar, i-am desconsiderat pe cei care au vorbit doar de dragul de a vorbi si a scrie pe un forum, fara a avea nici cel mai mic habar de ceea ce debiteaza. Cat despre sfatul meu, daca ajuta bine, daca nu exact la fel de bine. Am considerat doar ca am scris ceea ce era normal si atat. Si nu, nu am zis ca vreau mecanici buni, am avut doar pretentia ca cei care nu au nici cea mai vaga idee despre mecanica, fie ea de orice fel, sa taca din gura si sa incerce sa nu-i mai priveasca pe ceilalti de sus, "astia mai nestiutorii". Legat de curiozitatea ta fata de cunostintele mele in materie de masini japoneze si costurile lor de intretinere, ehh, sa zicem doar ca am avut parte si probabil ca o sa mai am in continuare, fiind posesor de asa ceva. Repet, doar pentru ca tu ai masina japoneza, nu e musai sa aiba toata lumea, nu e nici de departe cea mai buna masina. Cat despre costurile pieselor, a se mentiona ca n-am facut referire la costurile de intretinere, aia e cu totul altceva, insemnand placute de frana, filtre si mai stiu eu ce elemente de directie. NU. Spuneam de alte piese care se pot defecta / uza cum ar fi alternatoare, electromotoare, elemente de suspensie, etc. Si daca tu vii si-mi spui mie ca piesele enumerate sunt relativ ieftine la masinile japoneze, promit ca-mi iau celica !

Last edited by fasso; 07-12-11 at 18:00.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 18:19   #62
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

quick_5hifter, accent, getz si celica in 2000 de epuroi? vreau si eu pontul tau de cumparat masini
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 18:44   #63
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

vorbe goale. si cinei fasso ? voi astia destepti care sinteti buni de gura habar n-aveti de masini. pacat ca nu-s din orasul vostruu ca v-as demonstra ca asa e cum vorbesc eu. v-as duce pe toti astia destepti la mai multi mecanici sa zica ei cum sta treaba. NU VOI. acolo va faceti de ris toti. care dintre voi e mecanic ? asta sa-mi ziceti. de exemplu masina voastra nu are compresie buna. si necesita un set motor. ia intrebati mecanicu - cit costa un set motor la japoneza ? si cit costa la vw sau opel ? si numai dupa aia vorbiti. baaaa astia nu vorbiti aiurea ca nu va crede lumea. si cind cumperi piese japoneze mai uitativa ce scrie pe piesa rerspectiva. ca piesele originale japoneze sint foarte scumpe. dar la vw si opel piesele originale sint mult mai ieftine. auzi cica is satul de mecanici batrini. da si voi astia destepti umblati la mecanici si va trage in piept. eu am mecanici prieteni de la care nu i-au teapa. stiti ce inseamna prieten ? sau la voi nu exista asa ceva ! au mai fost destepti ca voi care vorbesc de nici ei nu stiu ce. si l-eam dus la un oarecare mecanic si i-am facut de rusine. prietenii mei mecanici va da la toti lectii de mecanica. pe toti va face cu meseria. eu macar am prieten mecanic care nu ma trage in piept si de la care am invatat multe. si nu ma cert cu voi ci doar va spun frumos . si am mai spus ca in strainatate japonezele sint cele mai ieftine masini. cu 700 sau 1000 de euro a-ti cumperi o japoneza. nici nu are ce sa se strice la o japoneza. mai ales ca are atita electronica. fiecare a-si apara masina pe care o are. cu 2000 de euro poti sa-ti cumperi foarte foarte multe masini. mai ales pe criza asta. cind stau toti cite un an in piata de masini si nu-si poate vinde masina aia ieftina. oricat de ieftina ar fi masina- tot nu o pot vinde. sa le zici numai ca ai 2000 de euro in buzunar - sa vezi cum se ofera toti sa-ti vinda masina aia impecabila cu verificarea la zii si cu toate dotarile. la atitia bani poti alege masini la greu. pina si un logan de 3 sau 4 ani. de ce sa-ti iei logan nou cu 6000 ? cind astepti 3 sau 4 ani si o iei cu 2000 de euro. mie nu-mi plac masinile franceze. voi cumparativa. numa sa nu sariti toti pe mine.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:37   #64
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

prietene, despre tine era vorba mai devreme cand spuneam ca vorbesti/ scrii ca un semi-analfabet. considerand tot ce ai scris si felul in care ai scris, constat ca n-are rost sa ma iau in gura cu tine, ca vorba aia, "cine-i" fasso ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:40   #65
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
prietene, despre tine era vorba mai devreme cand spuneam ca vorbesti/ scrii ca un semi-analfabet. considerand tot ce ai scris si felul in care ai scris, constat ca n-are rost sa ma iau in gura cu tine, ca vorba aia, "cine-i" fasso ?
poate nu stiu sa ma exprim bine cind scriu. dar daca n-ai inteles ce am scris, foarte bine ca oricum nu pt tine era.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:41   #66
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

mentionez ca am scris "semi-analfabet", ceea ce inseamna ca ai cat de cat habar de limba romana, insa nu in totalitate
P.S. nu-ti mai edita post-urile incercand sa stergi prostiile pe care le debitezi ca oricum ne-am dat seama majoritatea cam cat iti "bese" mintea.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:55   #67
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Voi va "bateti" p'aici si el tot ce o sa vrea ( i se pune pata ) o sa-si cumpere. Asa-i in majoritatea cazurilor!
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 19:59   #68
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

foarte mare dreptate ai si tu insa omul incearca parerea unor oameni care se presupune ca stiu cat de cat despre lumea auto fiind useri ai unui forum automobilistic. cu riscul de a ma repeta, isi ia ce stie ca isi permite.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 20:01   #69
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
mentionez ca am scris "semi-analfabet", ceea ce inseamna ca ai cat de cat habar de limba romana, insa nu in totalitate
P.S. nu-ti mai edita post-urile incercand sa stergi prostiile pe care le debitezi ca oricum ne-am dat seama majoritatea cam cat iti "bese" mintea.
nu ma deranjeaza ca-s semi analfabet. dar nu inteleg de ce te deranjeaza pe tine ? si tinete de topic. ce masina ti-ai lua cu 2000. ca derilezi de la subiect. cauta-ti alt topic unde sa critici si sa-i faci pe altii semi analfabeti. ca aici nu-i loc de astia. verstanden - huren sohn !
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 20:07   #70
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

toooooocmai tu te-ai gandit sa-mi atragi atentia ca deviez de la subiect buna asta !

on-topic, doar ca sa-ti fiu tie pe plac : Golf 3 . Happy ?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 14:10   #71
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Citroen Xsara diesel.
ballack is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 20:58   #72
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Eu mi-am luat un GOLF 3 din 96 1.9 TDI.
Am dat un pic mai mult de 2000,mai exact 2350.Masina buna
onymen is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 21:16   #73
xXSegaXx

Stage 3
 
xXSegaXx's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 108
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Daca vrei masina de oras poti cauta un Matiz. La banii astia gasesti unul destul de nou( cu putini km la bord)
xXSegaXx is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 18:49   #74
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Daca asa sta treaba atunci eu mi-as lua o supernova/solenza de la un proprietar unic, eventual cunoscut si de restul banilor as pune pe ea cele mai bune consumabile, anvelope, jante pe 13 stock, as face o verificare a motorului sa mearga in parametri, as schimba sau repara tapiteria, scaunele, as face totul functional, bucse, pivoti, directie, zgomote "acumulate" in timp si ce se mai poate la ea si gata Asta as face eu, daca e sa ma intrebati pe mine. Masinile astea rezista atat la tratamente de incepator cat si de forjor, eu ma uit la o vecina de a mea, idiota, habar nu are sa conduca dar merge solenza fara nici o treaba de ani de zile cu toate ca si-au batut joc de masina aia vreo 3 incepatori care au invatat sa mearga cu ea. De ce sa ma complic cu un golf despre care nu stiu nimic? ca sa am in ce baga bani in urmatorii ani?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 09:14   #75
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Daca asa sta treaba atunci eu mi-as lua o supernova/solenza de la un proprietar unic, eventual cunoscut si de restul banilor as pune pe ea cele mai bune consumabile, anvelope, jante pe 13 stock, as face o verificare a motorului sa mearga in parametri, as schimba sau repara tapiteria, scaunele, as face totul functional, bucse, pivoti, directie, zgomote "acumulate" in timp si ce se mai poate la ea si gata Asta as face eu, daca e sa ma intrebati pe mine. Masinile astea rezista atat la tratamente de incepator cat si de forjor, eu ma uit la o vecina de a mea, idiota, habar nu are sa conduca dar merge solenza fara nici o treaba de ani de zile cu toate ca si-au batut joc de masina aia vreo 3 incepatori care au invatat sa mearga cu ea. De ce sa ma complic cu un golf despre care nu stiu nimic? ca sa am in ce baga bani in urmatorii ani?
alege a 2a avarianta,deoarece super nova se gaureste singura in cativa ani,are tabla muult mai rea decat dacia 1310...
cata_golf is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -