Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-11, 12:35   #46
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

se vede ca n-ai inteles nimic din ce am spus . eu ma refeream sa-si ieie omu o masina cu 2000 fara probleme si batai de cap. turbo, geamuri electrice, si asa mai departe. indiferent cati bani as avea sa dau pe o masina - sigur nu mi-as lua dizel sau cu geamuri electrice. am avut un opel astra motor 1,6 , apoi un golf 3 tot motor de 1,6. amindoua pe benzina si le-am dat cu 1500. si erau fara probleme. amindoua fara geamuri electrice. acum am o pisica cu geamuri electrice, piele, automata cu 140 de cai din 97. am dat pe ea 2300 plus am bagat in ea inca 700 pe reparatii. acum e pusa la punct. si daca e interesat careva o dau cu 2000 cu numere de austria. important e ca se poate lua o masina cu 2000. si bineinteles daca omu vrea sa-si cumpere o masina antai o duce la RAR sau la un mecanic priceput, sa vada cei de schimbat pe ea. se merita ori nu se merita cumparata.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 12:36   #47
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

aici e fiecare cu marca lui ... sunt curios chiar ce masina o sa ia pana la urma
[IlluSioN] is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 12:43   #48
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by [IlluSioN] View Post
aici e fiecare cu marca lui ... sunt curios chiar ce masina o sa ia pana la urma
bine zici ) )
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 15:54   #49
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by xXSegaXx View Post
Eu zic ca tu sa taci, pt ca la 2.000 de euro iti poti lua o coaja de e36, sau iti poti lua o alta masina cat de cat ok.
Si app de tusul de pe buletin, sunt altii la 16 ani care cunosc mai bine masinile decat tine.
dute si i-ati masina noua in rate,infometeaza-te timp de 10 ani ca sa platesti ratele.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 19:26   #50
Seda

Stage 3
 
Seda's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

am fost si eu in locul tau ... cu 2000 de euro mi-am luat un golf 3 in 2 usi cu un motor 1.9sdi intretinut cat de cat , recunosc ca am mai bagat in 2 luni 400 de euro in el , dar acuma merge impecabil din punctul meu de vedere
Seda is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 19:57   #51
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

La banii astia nu mi-as lua altceva decat opel sau honda.
Problema la Opel sunt piesele care cad destul de repede si majoritatea au probleme.Dar daca este intretinuta si schimburile cand trebuie este perfecta.
Honda de preferat Civic pentru ca este o japoneza in care uiti sa mai bagi bani si te distrezi al dracu de bine cu ea,mai ales ca urca foarte mult in ture.
La aman2 marcile as alege 1.6
CT97AMD is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 21:04   #52
316

Stage 4
 
316's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Ca posesor de E36 de la 18 ani ... Te sfatuiesc sa te gandesti la consum. Daca iti convine un consum de minim 11-12 in oras (pe 1.6) la mers normal .. Ti-l recomand din toate punctele de vedere .. Dar gandeste-te ca la 18 ani vrei sa te plimbi mult si cu un pisoi nu o sa iti ajunga niciodata benzina sa te saturi ..
316 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 08:48   #53
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
se vede ca n-ai inteles nimic din ce am spus . eu ma refeream sa-si ieie omu o masina cu 2000 fara probleme si batai de cap. turbo, geamuri electrice, si asa mai departe. indiferent cati bani as avea sa dau pe o masina - sigur nu mi-as lua dizel sau cu geamuri electrice.
Am inteles eu f. bine, inteleg limba romana. Ori nu mai vad eu bine ori nu ai scris tu asta:
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
in afara de dacii prefer orice alta marca de masina, sa fie dizel fara turbo si fara geamuri electrice. sa fie de 90 de cai sau maxim 110 cai putere ca sa nu consume mult.
"Profesore" , acum ma faci si prost sau cum?

Si te-am rugat sa dai niste exemple de masini "dizel" fara turbo de 90-100 CP sub 3.0L. Ce e asa de greu?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 19:18   #54
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

domnu profesor ce nu intelegi ? e greu cu tine. n-am ce sa-ti fac. nu pricepi si gata. vw-urile de 90 cp si 110 sint turbo dizel. poate nu m-am exprimat bine. vroiam sa zic cdi nu tdi. la cai putere m-am referit sa nu fie de 55 dizel ca-i prea slab si nici 150 ca-i prea mare. defapt m-a bate gindu cind mi-oi vinde pisica, sa-mi iau un golf tdi cu 130 de cai cu 6 viteze. ca am un coleg de munca care are asa ceva si o are demult si in veci nu a schimbat pe ea nimic. doar bucse. deci sint bune si tdi-urile. nu mai stie ce sa creada omu. is bune nu is bune ? masina e ca femeia. depinde ce noroc ai. multumit domnu ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 19:41   #55
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
.... masina e ca femeia. depinde ce noroc ai. ..
Sunt niste diferente totusi... femeia, cu cat o f**i mai mult si mai ciudat, cu atat e mai bine; la masina e invers.
Cat despre chestia cu norocul la masini, tine de producator; cand prinzi un Golf si vezi ca nu bagi bani in el, zici ca ai avut noroc; cand prinzi o Honda si patesti la fel, zici ca... e japoneza si de-aia, aici n-ai nevoie de noroc, toate sunt bune
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 06-12-11 at 19:44.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 20:00   #56
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

pai eu am intrebat mecanici batrini cu experienta. si anume : ce masina sa-mi iau care tin si nu se strica asa des ? mecanicu mia zis ca, cu masini japoneze se vine foarte rar la el. da cu masini franceze e plin atelieru. mi-a zis sa nu-mi iau masini franceze. japonezele sint bune. pacat ca piesele sint asa scumpe la japoneze si caroseria slaba. dupa aia masinile nemtesti sint si alea destu de bune. oare cine-i mai destept tu sau mecanicu cu experienta in masini ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 21:29   #57
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
pai eu am intrebat mecanici batrini cu experienta. si anume : ce masina sa-mi iau care tin si nu se strica asa des ? mecanicu mia zis ca, cu masini japoneze se vine foarte rar la el. da cu masini franceze e plin atelieru. mi-a zis sa nu-mi iau masini franceze. japonezele sint bune. pacat ca piesele sint asa scumpe la japoneze si caroseria slaba. dupa aia masinile nemtesti sint si alea destu de bune. oare cine-i mai destept tu sau mecanicu cu experienta in masini ?
Explica-mi si mie cum sta treaba cu caroseria slaba la masinile japoneze?Sau cu piesele extrem de scumpe?(ex:un set de placute frana cu senzor de uzura au costat 120 ron pt japoneza mea,ceea ce nu mi se pare extrem de scump)
Eu de mecanici batrani si cu experienta sunt cam satul,majoritatea dintre ei au facut o trecere prea brusca de la motoarele pe carburator la motoarele pline de senzori si de electronica din ziua de astazi.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 21:40   #58
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Nu vreau sa fie cu suparare pentru nimeni, dar observ ca pe aici isi fac veacul majoritatea semi-analfabetilor, asa zisi "experti" in domeniul auto . Unul iti recomanda bmw nu stiu de care, doar pentru ca e singura masina pe care a detinut-o el si are impresia ca e dumnezeiasca, altu' zice sa nu-ti iei fiat pentru ca nu sunt bune, nu ca ar sti el din propria experienta, ci asa a auzit la el in comuna, altu' iti recomanda masini japoneze mai vechi de 15 ani ca sa stai sa te uiti la ele cand se strica pentru ca nu-ti permiti costul reparatiei, respectiv al pieselor, s.a.m.d. Sfatul cel mai bun poate suna in felul urmator : iti iei ce masina crezi tu ca se incadreaza in parametrii - cost autoturism propriu-zis/consum/design/cost intretinere. Nu te mai lua dupa toti "inginerii" auto care-si dau cu presupusul pe aici pentru ca majoritatea sunt forumisti/tastaturisti. Daca ai pretentii mai mari fata de ceea ce ti-am explicat eu mai sus, pune mana si mai strange niste bani.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 22:59   #59
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

Fasso cam are dreptate,in mare parte fiecare propune masina pe care o are.Am vazut ca cineva a zis pe aici ca sa nu-ti iei Fiat de nici un fel,eh uite ca eu l-am avut pe primul punto din 2007 apoi in 2010 am mai luat inca unul si imi ajung degetele la o mana sa numar piesele de reparatie pentru ambele masini la un loc.Adevarat nu merg zilnic cu masina insa km intr-un fel sau altul tot s-au adunat asa ca din partea mea UP pentru fiat,insa si un opel e bun sau golf mai ales ca in caz de ceva gasesti piese f usor si la preturi accesibile
babone is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 12:19   #60
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: 2 000 de euro ! Ce masina ti-ai luat ?

S-o luam altfel: daca singurul sau cel mai important criteriu pentru alegerea masinii este fiabilitatea, atunci imi schimb recomandarea: Hyundai Accent sau Getz din2002-2004. De preferat motor de 1.3, care este cel mai bun compromis din toate punctele de vedere: are ~85 cp, deci duce masina chiar si la deal ) ;are consumul mai bun decat 1.6 si chiar mai bun decat 1.1, care e mult subdimensionat si trebuie sa mergi cu el turat tare, ca sa poti spune ca mergi; iar fiabilitatea masinilor Hyundai, in general, nu cred ca are cineva curaj sa o conteste, fie ca e vorba de mecanici cu 40 de ani vechime, fie doar tastaturisti fara experienta. De adaugat faptul ca se incadreaza in pretul din titlu, costurile anuaale (asigurari, impozit) sunt rezonabile datorita cilindreei mici, iar anul de fabricatie este destul de recent. De piese nu-i problema, au costuri normale.
PS: recomandasem Toyota Celica in ideea ca potentialul cumparator este tanar si m-am gandit ca il intereseaza ceva mai mult decat o masina cu consum de 4% si care arata cam ca toate celelalte...
PS2: faptul ca sunt multi-multi posesori de bmw e36 si Golf nu inseamna ca toti o duc bine cu ele, sunt doar la moda ) cunosc un bun mecanic din Ct care e specializat pe Bmw-uri, toti constantenii il cunosc: Mihai. De ce oare nu s-o fi specializat pe Honda?
@fasso: in acceptiunea ta, cu ce l-ai ajutat pe autorul topicului prin sfatul tau? Parerea mea e ca nu l-ai ajutat cu nimic, n-ai facut decat sa-i desconsideri pe toti antevorbitorii tai.
Totodata, cred ca ai pretentii cam mari: vrei mecanici buni, dar care sa stie sa-ti scrie proza impecabila pe forum... Parerea mea e ca mecanicii buni nu au nevoie de prea multa scoala si nici nu au timp sa frece menta pe forum, ca noi. Probabil mecanicii buni (si/sau inginerii) au treburi mai importante decat propovaduirea genului liric pe 4tuning.
Nu in ultimul rand, tare sunt curios ce stii tu despre masinile japoneze in general si despre costurile lor de intretinere, fata de ce ai afirmat mai sus...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -