Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-11, 21:57   #16
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Pentru prima masina iti recomand ceva de maxim 150 cp. Crede-ma stiu ce zic, chiar daca eu am inceput pe ceva relativ puternic care era sa ma omoare de cateva ori. La banii tai mi-as lua un Symbol, Fiesta sau cel mai bine o Alfa 147.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 13:48   #17
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Renault Megane 1.9 Dci ....
ballack is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 15:10   #18
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Salut !

Nu cu mult timp, eram si eu in aceeasi dilema. Ce masina sa-mi cumpar la 18 ani, ce-i drept eu aveam un buget de doar 1500 E, deci si variantele erau putine. Dar tot visam, la cabriolete, sau macar trapa, 2 usi, subwoofer, nebunii...
Dupa un an de condus, am ajuns la concluzia ca masina o poti face frumoasa tu.. Asa ca eu iti recomand masina in 4 usi (e foarte utila ! ), consum cat mai mic posibil (te-ai gandit foarte bine la diesel), caci costurile combustibililor, vedem si noi, cresc pe zi ce trece, si degeaba ai masina daca nu mergi cu ea.

Si acum, sa fiu mai concret: Golf 4, Golf 5 ---> cel din urma, ar fi vis, cel putin visul meu. Intretinere banal de ieftina (comparativ cu alte modele), consum decent, performante bune, fiabilitate cu caruta , dar nici Golful 4 nu e de neglijat.

Am vazut aici mentionat de un Alfa Romeo 147 ( VIS !, ORGASM ! etc. ) ), dar nu pot spune acelasi lucru de consum si intretinere.

Sa ne spui si noua alegerea facuta.
Numai bine !
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 15:16   #19
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Salve man , eu ti`as recomnada o skoda octavia 1.9 ALH , din catea am citit eu consuma putin , intretinerea ieftina ...
Am observat ca esti din tgv poate ma dai si pe mine o tura cu noua ta achizitie

Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
Sa ne spui si noua alegerea facuta.
Numai bine !
Bafta man!
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 22:01   #20
DincaAlex
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Salut din nou...Tin sa va anunt ca in urma cu 2 zile sa zic am fost impreuna cu tatal meu sa vedem un golf 5 din 2005...clima,1.9 105 caluti,radio cd mp3,4 geamuri el...etc...Masina mi s-a parut supeer,deci va spun sincer ca nu`mi venea sa ma ma mai dau jos de la volan).Problema este alta,m-am uitat din pacate si in bord..avea nu mai mult de 164.000 de km...cu toate ca va spun sincer,nu se auzea absolut nimic,mergea ca si cum atunci ar fi iesit din fabrica!..Am mai vazut si un renault megane,insa am ramas f dezamagit de zgomotu` din interior..la cei 93.000 km...si de greierasii pe care ii avea.


Intr-un final...cred ca o sa trag spre golf 5 sau vectra 2005 1.9(insa pe aceasta nu am condus`o inca si nici prea multe nu stiu despre ea.. )..

O sa va anunt si va multumesc ffff mult pt sfaturi..pana acum mi-au fost de mare ajutor!

Sper sa nu ma ia graba pe dinainte si sa aleg cv bun..App de un seat leon ce ziceti?
DincaAlex is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 15:35   #21
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Seat? da!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 18:38   #22
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Seat da... dar nu inaintea golfului 5!!!
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -