Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-11, 15:02   #1
DincaAlex
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 0
Smile Sfat achizitie,prima masina!

Salut!!
As avea si eu nevoie de unele sfaturi legate de achizitionarea unei masini SH cu un buget de aproximativ 6500 euro...Mentionez ca va fi prima mea masina si ca mi`as dori sa fie ceva ce mi s-ar potrivi si varstei(18 ani)..Sincer,m-am gandit la un Peugeot 207 1.6 HDI 110cp in 3 usi...am gasit cateva pe autovit,insa..nu stiu nimic legat de fiabilitate,costuri intretinere etc,chiar daca tot tatal meu le va suporta o perioada..nu as vrea sa`l duc in faliment..P.S masina as vrea sa fie diesel.Daca stiti ceva legat de 207 referitor fiabilitate sau imi recomandati altceva in bugetul asta,va rog sa ma ajutati!Multumesc!
DincaAlex is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 23:37   #2
DincaAlex
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Chiar nimeni!?
DincaAlex is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 23:50   #3
flow87

Stage 5
 
flow87's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 376
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Quote:
Originally Posted by DincaAlex View Post
Salut!!
As avea si eu nevoie de unele sfaturi legate de achizitionarea unei masini SH cu un buget de aproximativ 6500 euro...Mentionez ca va fi prima mea masina si ca mi`as dori sa fie ceva ce mi s-ar potrivi si varstei(18 ani)..Sincer,m-am gandit la un Peugeot 207 1.6 HDI 110cp in 3 usi...am gasit cateva pe autovit,insa..nu stiu nimic legat de fiabilitate,costuri intretinere etc,chiar daca tot tatal meu le va suporta o perioada..nu as vrea sa`l duc in faliment..P.S masina as vrea sa fie diesel.Daca stiti ceva legat de 207 referitor fiabilitate sau imi recomandati altceva in bugetul asta,va rog sa ma ajutati!Multumesc!
la bani astia gasesti destule masini destul de ok, eu te'as sfatui sa iti cumperi un golf4 cat mai nou adica un 2005 1.9tdi sau un golf5 1.9tdi consumul e mic si intretinerea e destul de ok. din cate stiu si din auzite masinile franceze sunt scumpe la intretinere si foarte proaste, parerea mea cumpara o masina in 4 portiere chiar daca ai 18 ani ......daca vrei sa mergi undeva cu prieteni tot trebuie sa freci scaunul.
am 2 colegu cu masini in 2 portiere si nu recomand
__________________
Toyota yaris 2005 1.3 87hp Ex:sold

Golf V 2004 1.6 102hp Ex:sold

Audi A3 2006 2.0tdi 140hp Ex:sold

To be continued.....
flow87 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 13:05   #4
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Quote:
Originally Posted by flow87 View Post
la bani astia gasesti destule masini destul de ok, eu te'as sfatui sa iti cumperi un golf4 cat mai nou adica un 2005 1.9tdi sau un golf5 1.9tdi consumul e mic si intretinerea e destul de ok. din cate stiu si din auzite masinile franceze sunt scumpe la intretinere si foarte proaste, parerea mea cumpara o masina in 4 portiere chiar daca ai 18 ani ......daca vrei sa mergi undeva cu prieteni tot trebuie sa freci scaunul.
am 2 colegu cu masini in 2 portiere si nu recomand
asa din auzite iti pot face o biblioteca cu "povesti nemuritoare". Eu am un xsara din 2002 si o schimbare de distributie cu tot cu manopera ma costa cam 500 lei, cu piese originale. Megane-ul care il detine tatal meu are aceleasi costuri la distributie. Piesele sunt ieftine si le gasesti la dezmembrari.
Eu iti sugerez sa-ti cauti si o franceza (laguna, megane, c4, etc). sunt extrem de confortabile si unele modele f fiabile (peugeot-ul 406 de exemplu). acum totul depinde de gusturi.
succes in gasirea unei masini potrivite nevoilor tale
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP
ballack is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 13:32   #5
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Sunt multe masini...lasa mai multe detalii ca sa putem da un sfat...
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 14:43   #6
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Quote:
Originally Posted by DincaAlex View Post
Salut!!
As avea si eu nevoie de unele sfaturi legate de achizitionarea unei masini SH cu un buget de aproximativ 6500 euro...Mentionez ca va fi prima mea masina si ca mi`as dori sa fie ceva ce mi s-ar potrivi si varstei(18 ani)..Sincer,m-am gandit la un Peugeot 207 1.6 HDI 110cp in 3 usi...am gasit cateva pe autovit,insa..nu stiu nimic legat de fiabilitate,costuri intretinere etc,chiar daca tot tatal meu le va suporta o perioada..nu as vrea sa`l duc in faliment..P.S masina as vrea sa fie diesel.Daca stiti ceva legat de 207 referitor fiabilitate sau imi recomandati altceva in bugetul asta,va rog sa ma ajutati!Multumesc!
oricum, orientarea ta e buna, motor mic, diesel (deci consum redus si ceva CP), dar cum spunea si colegul de mai sus, ma da detalii despre unde vei folosi masina, daca vrei sa-i faci tuning, etc.
ballack is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 22:19   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Eu la 6500 mi-as lua un Saab 9-3 Aero 2.0 turbo 210 cai si mi-as trai tineretea si ce-a mai ramas din copilarie, pentru ca m-as gandi ca am toata viata inainte sa caut consum mic si masinuta de gospodar familist.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 23:14   #8
VanuX

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 182
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Eu la 6500 mi-as lua un Saab 9-3 Aero 2.0 turbo 210 cai si mi-as trai tineretea si ce-a mai ramas din copilarie, pentru ca m-as gandi ca am toata viata inainte sa caut consum mic si masinuta de gospodar familist.
Exact asta am facut eu ionut....si nu regret nici o secunda alegerea facuta
Ontopic:Alege ce iti place tie eventual poti sa te mai uti si la un Ford Focus...

Last edited by VanuX; 31-10-11 at 23:18.
VanuX is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 00:47   #9
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

nu mai invatati baiatul la "prostii" auzi tu 210 cp .. el singur a scris PRIMA MASINA .. mai bine sa nu fie si ultima.
si eu tot spre un g5 te'as indruma dar .. inca o data conteaza ce vrei sa faci cu masina. succes
__________________
I hate diesel TURBO is better
[IlluSioN] is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 03:18   #10
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Dacia 1310!
Ce i mai ieftin, invata sa o intretii si sa inveti cu ce se mananca uleiul.
Sau vezi ca e pe forum o dacia super nova foarte isteata.Are 1.8 turbo pe ea.
Daca tot ai banii aia la varsta la care majoritatea se gandesc la masini de 2000 euro, nu i arunca pe toti dintr o data.Fa si altceva cu ei!
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 18:10   #11
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Degeaba ii recomanzi tu lui Dacia 1310 sa mai invete ceva mecanica...nu o sa o aleaga..cu 6500 de euro pentru masina tu ai alege o dacie?...Oricum mecanica ii este din ce in ce mai inutila.. incep sa apara cojnitsele alea electrice...
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 15:58   #12
DincaAlex
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

In primul rand multumesc pentru sfaturile de pana acum..in al doilea rand imi doresc o masina STRICT diesel,am motivele mele:">...iar in al 2-lea rand nu as vrea o masina cu motoru` mai mare de 2000 pt ca v-am spus,nu as vrea sa`l las in faliment pe tatal meu cu taxele...impozite etc...Mentionez,daca toti m-ati intrebat ca masina o voi folosi mai mult in oras,deocamdata Targoviste(care nu este prea aglomerat),insa,de la anul...o voi folosi in minunatul nostru` bucuresti...care cred ca stie toata lumea cum e...Deci,ca sa intealeaga toata lumea pt a ma putea ajuta cu sfaturi ...imi doresc un diesel pana in 2000(motoru`)...si intre 90-140 cp...sa nu raman nici ultimu` la semafor..sau sa trag de ea in depasiri..pt ca nu am inca exp necesara sa apreciez distante,etc..asa ca imi trebuie ceva pe care sa ma si pot baza..parerea mea..Bugetu` a mai crescut o idee 7400 euro.....multumesc anticipat pt minutele acordate
DincaAlex is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 16:04   #13
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

a4 1.9 / golf 5 2.0
[IlluSioN] is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 15:53   #14
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Vectra C 1.9 CDTI ~ 2005
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 09:00   #15
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfat achizitie,prima masina!

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Degeaba ii recomanzi tu lui Dacia 1310 sa mai invete ceva mecanica...nu o sa o aleaga..cu 6500 de euro pentru masina tu ai alege o dacie?...Oricum mecanica ii este din ce in ce mai inutila.. incep sa apara cojnitsele alea electrice...
Atunci ia`ti logan!
Motorina e buna pe el.
BluBear is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -