Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-11, 11:37   #1
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Inmatriculare masina raliu

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie insa am nevoie de niste informatii.

Cum pot sa inmatriculez o masina adusa din strainatate (pentru curse). Daca masina nu este omologata FIE.
La modul ca am nevoie si de numar de inmatriculare pentru circulat public.

In special ma intereseaza cum reusesc s-o inmatriculez fara sa achit taxa de poluare.

Va multumesc pentru timp si informatii.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 13:56   #2
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: Inmatriculare masina raliu

o pregatesti cu tot ce trebuie pentru rally (rollbar, centuri in 4 puncte(hamuri), scaune omologate (cu omologare valabila), intrerupatoare generale, si ce mai trebuie (adica vreo 3000-3500euro), si o poti inmatricula ca autovehicul de raliu.
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 14:53   #3
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Quote:
Originally Posted by adrianpaul View Post
o pregatesti cu tot ce trebuie pentru rally (rollbar, centuri in 4 puncte(hamuri), scaune omologate (cu omologare valabila), intrerupatoare generale, si ce mai trebuie (adica vreo 3000-3500euro), si o poti inmatricula ca autovehicul de raliu.
A se intelege ca vreau sa o inmatriculez ca masina de raliu nu doar pentru a fenta taxa auto ci chiar si pentru a folosii masina pentru raliu.

Ceea ce mi-ai enumerat tu mai sus sunt fix minimul de cerinte (rar) pentru a inmatricula masina de raliu sau te referi in general la dotari pentru a face o masina pretabila de raliu ?
Eventual daca stii si caile birocratice pentru omologare/inmatriculare m-ar ajuta mult. (in cazul in care difera fata de cele obisnuite pt inmatriculare auto din import)

Multumesc.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 13:02   #4
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Intai si intai de toate iti trebuie fisa de omologare a masinii pt o grupa la care odata a concurat acea masina N sau A sa zicem. Conform acelei fise tu iti echipezi masina si te prezinti cu ea la Registru.
In cazul in care nu optezi pt varianta asta sau masina,modelul, nu are fisa de omologare atunci iti trebuie un pasaport tehnic semnat de Federatie (FRAS) care iti certifica masina valida pt competitii sportive,deci tot trebuie sa fie echipata conform normelor in vigoare (cauta Anexa J). Acest pasaport tine locul fisei de omologare internationala.
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 15:01   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

http://www.fia.com/en-GB/sport/Pages/Homologations.aspx - lista omologarilor FIA

Apropo de acest subiect, vin si eu cu o intrebare:

Se ia o masina de raliu preparata de un dealer din Romania, inscrisa in Romania si care a concurat in urma cu cativa ani in tara noastra. Apoi, masina a trecut in propietatea unei persoane fizice si a fost radiata din circulatie. Omologarile sunt expirate, ca masina a stat.

Se poate reinscrie in circulatie (tot pentru curse, dar sunt necesare si numerele definitive,totusi) fara plata unor taxe enorme? Care este procedura?
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 16:16   #6
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Chiar daca e radiata,masina are carte de romania,in carte fiind specificat ca este masina destinata competitiilor sportive. Procedeul de inmatriculare este clasic ca la orice alta masina.
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 16:44   #7
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Quote:
Originally Posted by tm8bnz View Post
Intai si intai de toate iti trebuie fisa de omologare a masinii pt o grupa la care odata a concurat acea masina N sau A sa zicem. Conform acelei fise tu iti echipezi masina si te prezinti cu ea la Registru.
In cazul in care nu optezi pt varianta asta sau masina,modelul, nu are fisa de omologare atunci iti trebuie un pasaport tehnic semnat de Federatie (FRAS) care iti certifica masina valida pt competitii sportive,deci tot trebuie sa fie echipata conform normelor in vigoare (cauta Anexa J). Acest pasaport tine locul fisei de omologare internationala.
Multumesc frumos pt info.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:41   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Cand am omologat oltcitul ,a avut nevoie de rollcage facut conform FIA,scaun/scaune(in functie de destinatia masinii,daca e doar pentru vtm,merge si un singur scaun) cu omologare valabila,centura in minim 4 puncte cu omologare valabila,masina trebuie sa treac si inspectia tehnica ce se face tot la rar;pe langa fisa de omologare(care in general se gaseste,iar daca nu se gaseste la noi,incerci la amicii unguri,noi pentru oltcit de acolo am luat-o ) din cate stiu,persoana care doreste sa inmatriculeze masina trebuie sa aiba si licenta de pilot.
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 09:41   #9
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

"din cate stiu,persoana care doreste sa inmatriculeze masina trebuie sa aiba si licenta de pilot. "


Este adevarat ? Nu pot sa o inmatriculez pana nu-mi iau "stampila" de pilot ?
Santon is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:01   #10
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
"din cate stiu,persoana care doreste sa inmatriculeze masina trebuie sa aiba si licenta de pilot. "


Este adevarat ? Nu pot sa o inmatriculez pana nu-mi iau "stampila" de pilot ?
Asa este ,trebuie INDISCUTABIL licenta de pilot
ralu_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -