Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-12, 13:45   #1
Giftun
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Numele din brief si cel de pe contract V-C difera.

Buna ziua! Am cumparat o masina adusa din germania de la un samsar. Am urmatoarele acte: brief mare si mic, contractul de v-c din germania intre neamt si samsar, contractul de v-c din ro intre mine si samsar, copie CI si certificat fiscal samsar. Totul pare in regula...

Analizand cu atentie actele am constatat ca pe brief este trecut un alt nume (in afara de cel al proprietarului neamt) si acel nume NU e al samsarului din contractele de V-C. Samsarul mi-a zis ca e numele soferului care a venit cu masina in tara si ca masina avand numere zoll valabile 1 luna si TUV pana in 2013 trebuiau schimbate briefurile si trecut numele celui care trece vama cu masina.

Pe scurt, actele mele se prezinta in felul urmator:
-brief mare cu numele proprietarului neamt si numele soferului roman;
-brief mic cu numele soferului si data de expirare a numerelor provizorii din germania(1luna);
-contract de V-C intre neamtul din brief si samsar;
-contract de V-C intre mine si samsar;
-certificat fiscal samsar;

Voi avea probleme la RAR sau la inmatriculare?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Giftun is offline   Reply With Quote
Old 07-12-13, 16:51   #2
4EST

Stage 1
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 15
Default Re: Numele din brief si cel de pe contract V-C difera.

Am aceiasi situatie ca tine. Cum a fost, ai avut probleme?

Multumesc
4EST is offline   Reply With Quote
Old 08-12-13, 16:02   #3
Giftun
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Re: Numele din brief si cel de pe contract V-C difera.

Nu am avut nici o problema. Nu m-a intrebat nimeni de ce e trecut un nume in brief (soferul) si alt nume in contractul de V-C (samsarul). Spor la alergat si stat la cozi!
Giftun is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -