Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-11, 15:49   #1
RaR3s

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Default Sfaturi achizitie . . .

Salut baieti!
In cateva luni fac 18 ani si imi iau permisul, Si ma uitam de acuma pe net la ce masina sa-mi cumpar..As prefera o masini masina sport / coupe da imi pace si hummerele si muscle cars..Pretul trebuie sa fie intre 10.000-18.000..

Pana acuma am facut un document word si am bagat cateva poze de pe mobile.ro..
Attached Files
File Type: doc MASIN1.doc (1.53 MB, 61 views)
RaR3s is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 16:08   #2
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Ce cauta toyota aceea in clasa hummerelor?
Dispui de pana la 18.000 euro si doresti un hummer sau un mustang ( doar ca se incadreaza in acea suma) dar uiti sa te interesezi cat costa inscrierea in Romania pt un motor de 4000 cc, + asigurari+ impozit+ intretinere.
Daca ai banii aceia, investeste in ceva nou, sau aproape nou ( audi, vw, bmw, benz, ..) Ai de castigat. asta daca nu ai deschis topicul sa`ti ureze copii, succes la permis.
Numai bine !
oviac is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 16:19   #3
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

recunosc ca si eu m-am gandit ce masina mi-as lua daca as castiga la loto...dar nu m-am apucat sa intreb pe forumuri asemenea ineptie....stiu cum e sa fi tanar si sa visezi...nu a trecut chiar atat de mult timp de cand aveam 18 ani...totusi...situatia ta imi aduce aminte de Al Bundi care visa ca era intr-o masina sport cu niste femei faine langa el...cand s-a trezit era in rabla proprie cu Peg langa el....
sfatul meu....ai un bac de dat, un permis de luat...lasa visele astea pana mai cresti....la varsta ta ar trebui sa te gandesti eventual cum sa faci 18000 eu nu cum sa-i spargi mai repede....off...offf...tineretul din ziua de azi....fumuri multe, calitate.....ma abtin
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 16:25   #4
RaR3s

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
recunosc ca si eu m-am gandit ce masina mi-as lua daca as castiga la loto...dar nu m-am apucat sa intreb pe forumuri asemenea ineptie....stiu cum e sa fi tanar si sa visezi...nu a trecut chiar atat de mult timp de cand aveam 18 ani...totusi...situatia ta imi aduce aminte de Al Bundi care visa ca era intr-o masina sport cu niste femei faine langa el...cand s-a trezit era in rabla proprie cu Peg langa el....
sfatul meu....ai un bac de dat, un permis de luat...lasa visele astea pana mai cresti....la varsta ta ar trebui sa te gandesti eventual cum sa faci 18000 eu nu cum sa-i spargi mai repede....off...offf...tineretul din ziua de azi....fumuri multe, calitate.....ma abtin
Dap...
Bacul il iau nu e problema..Si eu am luat deja permisul odata cad eram in florida la 15 ani.. Deci nici aii nu e problema..Si aia 18000 de eu mii da tata deci nu am nic-o problema lol...Numai ca vreau sa stiu ce masina sa aleg...Nu mai imi dati toti lectii de viata ca stiu ce vorbesc..

Last edited by RaR3s; 30-08-11 at 16:29.
RaR3s is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 16:41   #5
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by RaR3s View Post
Dap...
Bacul il iau nu e problema...
Daca nu il iei promiti sa imi spui tata Omidu si sa decartezi contravaloarea ghicitului?...am eu asa o presimtire...
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 16:59   #6
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

mor dupa pinguinii astia care primesc de la mamica si taticu nuj cate mii de euro si ei nu sunt in stare sa lege 2 cuvinte si nu stiu altceva decat sa toace bani, fara sa stie insa cat de greu se si obtin!!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:09   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Ce masini sunt in lista asta? Eu nu pot deschide documentul.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:14   #8
RaR3s

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ce masini sunt in lista asta? Eu nu pot deschide documentul.
1)BMW M3 SMG
12.000 EUR
11/2002
74.000 km
252 kW (343 CP)

2)Mercedes-Benz SL 500
12.999 EUR
05/1992
218.000 km
238 kW (324 CP)

3)Ford Mustang
13.990 EUR
07/2006
110.000 km
51 kW (205 CP)

4)Porsche Boxster (Hardtop)
13.700 EUR
09/1999
106.000 km
50 kW (204 CP)

(Cateva dintre ele)
RaR3s is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:17   #9
iPogo
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 0
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
mor dupa pinguinii astia care primesc de la mamica si taticu nuj cate mii de euro si ei nu sunt in stare sa lege 2 cuvinte si nu stiu altceva decat sa toace bani, fara sa stie insa cat de greu se si obtin!!
Sfinte cuvinte ai spus Stefane!!! Mult respect!!

Mai Rares, io cand eram la 18 ani, ma gandeam ce rabla de Dacia 1310 sa-mi iau ... acuma ca m-am facut ceva mai mare si mi-am permis sa-mi iau DIN BANII CASTIGATI DE MINE PRIN MUNCA MULTA SI SUDOARE (nu de la mami si de la tati) o Mazda 6 MPS Full Optional care ma costat 20.000€ (acuma le gasesti la ceva mai putin) a intrat un BOU in mine si a trebuie sa arunc masina... si ce ai rezolvat?!?!?! Cumperi super masina ai super grija de ea, o ingrijesti mai ceva decat pe tine si ti-o fac altii varza ca nu stiu sa conduca.... Deci mai intai eu ti-as propune sa lasi ciocu ala cu "nu-mi mai dati mie lectii de viata ca stiu ce vorbesc" şi mai bine ai pune mâna să înveţi ortografia limbii Române, că văd-că stai cam prost la acest capitol şi mai ai şi BAC-ul cât de curând!!!

....părerea mea....
iPogo is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:18   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Ah, pai... SL500 din lista asta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:25   #11
RaR3s

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by iPogo View Post
Sfinte cuvinte ai spus Stefane!!! Mult respect!!

Mai Rares, io cand eram la 18 ani, ma gandeam ce rabla de Dacia 1310 sa-mi iau ... acuma ca m-am facut ceva mai mare si mi-am permis sa-mi iau DIN BANII CASTIGATI DE MINE PRIN MUNCA MULTA SI SUDOARE (nu de la mami si de la tati) o Mazda 6 MPS Full Optional care ma costat 20.000€ (acuma le gasesti la ceva mai putin) a intrat un BOU in mine si a trebuie sa arunc masina... si ce ai rezolvat?!?!?! Cumperi super masina ai super grija de ea, o ingrijesti mai ceva decat pe tine si ti-o fac altii varza ca nu stiu sa conduca.... Deci mai intai eu ti-as propune sa lasi ciocu ala cu "nu-mi mai dati mie lectii de viata ca stiu ce vorbesc" şi mai bine ai pune mâna să înveţi ortografia limbii Române, că văd-că stai cam prost la acest capitol şi mai ai şi BAC-ul cât de curând!!!

....părerea mea....
Ok..Iti respect parerea...
Frate..Eu am stat 12 ani in SUA...Deaia nu prea stiu eu limba asa de bine..
Si stai sa mai zic o faza..Am bagat aceasi chestie pe un forum american si am luat raspunsuri normale..Nu comentau toti oamenii ca nu stiu ce copil de bani gata..Si as vrea eu sa fiu copil de bani gata.. Sa am Bentley, si Rolls parcate infata curtii...Da nu am...Si daca de chair te mananca undeva sa stii..Eu stau la bloc, Taicamio conduce O skoda.. Nu sunt chiar asa de bogat..
Da faza e ca maicamea sa impretenit cu unu in america si ia lasat mostenire un apartament in las vegas care valoreaza cam 120.000 de euro...Si no..Taicameo imi da 20k sami iau masina..
Ok?
RaR3s is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:43   #12
iPogo
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 0
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by RaR3s View Post
Ok..Iti respect parerea...
Frate..Eu am stat 12 ani in SUA...Deaia nu prea stiu eu limba asa de bine..
Si stai sa mai zic o faza..Am bagat aceasi chestie pe un forum american si am luat raspunsuri normale..Nu comentau toti oamenii ca nu stiu ce copil de bani gata..Si as vrea eu sa fiu copil de bani gata.. Sa am Bentley, si Rolls parcate infata curtii...Da nu am...Si daca de chair te mananca undeva sa stii..Eu stau la bloc, Taicamio conduce O skoda.. Nu sunt chiar asa de bogat..
Da faza e ca maicamea sa impretenit cu unu in america si ia lasat mostenire un apartament in las vegas care valoreaza cam 120.000 de euro...Si no..Taicameo imi da 20k sami iau masina..
Ok?
Rares, eu nu ti-am cerut detalii despre viata ta personala! Pentru ca nu ma bag in viata nimanui!!!
Noi (zic noi pentru ca nu e vorba numai despre mine aici) am incercat sa-ti aratam cu totul alta realitate!! ADEVARATA REALITATE DIN ROMANIA!!!
Felicitari pentru Florida oricum... eu sunt plecat din Romania de peste 9 ani de zile, nu are nici o legatura cu ce vroiam eu/noi sa spun/spunem!
Dar oricum haide sa vedem ce optiuni ai...

1. Gadeste-te bine ce masina vrei sa-ti iei ca sa o si poti intretine dupa aceea!!!
2. Daca dispui de acei bani de ce nu iti faci o opera de arta??? (fi original nu copia!!!)
3. Daca vrei neaparat un super car iti recomand masina ce am avut eu... Mazda 6 MPS... cateva mici detalii despre acea masina (4x4, 260cp, cu o turbina bigeometrica variabila, super stabilitate in orice conditii meteo (daca esti putin priceput la volan). Nu iti poti imagina cata distractie iti poate oferi o masina ca aia!!!

(si ca sa fiu inteles cu ce vroiam sa spun mai sus adica la punctul 2., eu de exemplu acuma mi-am luat o dacia 1300 din '74 si o modific toata! Ca sa ma fac mai inteles, caroserie intarita in totalitate, roll bar (de la motor pana in portbagaj), motor de 350cp (de pe alta masina evident), sistem de franare brembo, tractiune spate, schimbator segmenzial, frana de mana hidraulica)... si toata distractia asta ma costa undeva la 8-9000euro MAXIM!!!)

Gandeste-te bine inainte sa cumperi o masina si dupa aia sa-ti para rau!!!
iPogo is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:49   #13
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Eu daca as fi avut 20 de mii de euro la 18 ani, sigur nu imi luam masina de ei. In niciun caz vreun model din lista ta. Tu esti constient cat te-ar costa o revizie la o asemenea masina?E drept, la Hummer foarte putin daca tinem cont doar de consumabile, dar si daca ti-a picat ceva la el, ai pus-o. Nici Hyundai-ul nu este scump, dar in rest... In plus, esti din Brasov, unde impozitul este mai mare fata de restul tarii.Masina doar f**e bani, nu aduce. In locul tau, imi cumparam o masina ieftina, restul banilor ii investeam si ma alegeam cu ceva din ei.Gandeste-te ca poate nu o sa mai ai norocul ca strainii sa fie asa de prietenosi cu mama ta in viitor si nu o sa mai primesti pomana 20 de mii de euro.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:59   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

tare asta cu dacia 1300 cu tractiune spate si schimbator "segmentzial", sunt curios cum sa o faci cu motorul, unde o sa il amplasezi, ce cutie de viteze, cardan, etc

Rares, da bani de benzina pentru o masina de 300CP o sa ai? hai ca de luat o iei, taxe, consumabile te descurci, da benzina de unde o sa mai ai cand se va termina mina aia de aur din Nevada?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 19:10   #15
iPogo
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 0
Default Re: Sfaturi achizitie . . .

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
tare asta cu dacia 1300 cu tractiune spate si schimbator "segmentzial", sunt curios cum sa o faci cu motorul, unde o sa il amplasezi, ce cutie de viteze, cardan, etc

Rares, da bani de benzina pentru o masina de 300CP o sa ai? hai ca de luat o iei, taxe, consumabile te descurci, da benzina de unde o sa mai ai cand se va termina mina aia de aur din Nevada?
OFF: Lord Wader: Este deja totul planuit =) Piesele le am aproape toate mai imi lipsesc doar cateva, dupa care incepe montarea! Nu ma intrebati nimic mai mult pentru ca nu dau detalii in timpul proiectului pentru ca intotdeauna se gaseste cate un idiot "cunoscator" (fara nici o jignire, pentru ca nu ma refeream la anumite persoane dar in general!!!) sa dea sfaturi in ceea ce nu stie!!! asa ca atunci cand va fi gata masina veti avea parte de un spectacul vizual atat pe forum cat si in afara lui!

Rares, ai vazut ca se pot da si sfaturi bune nu doar jigniri?! Ajunge sa stii cum sa vorbesti cu lumea =)
Si iti recomand sa iei in calcul ceea ce spune toata lumea si sa te mai gadesti la ce masina vrei sa-ti cumperi =)
iPogo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -