Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-11, 12:32   #16
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Da, F.
Eu unul nu as merge pe Dacia... Prefer sa iau un Opel Astra mai vechi decat o Dacie. Macar ai ABS pe el. Si la faza cu bagatul banilor e ceva relativ. Poti sa-ti iei masina de masina si sa bagi bani sau poti sa-ti iei un span da sa nu se strice deloc... Tine si de noroc.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 00:25   #17
325Ci

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default Re: Sfat achizitie masina.

Am postat unde nu trebuia.

Last edited by 325Ci; 15-08-11 at 00:55.
325Ci is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 11:56   #18
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie masina.

Mihai gandeste-te ca astrele, vectrele, orion, kadet, fiat-uri, golfurile 2 si 3 etc au fost primele masini care au intrat in tara imediat dupa anii '89, deci romanii le-au birjarit si exploatat haotic suficient de mult, nu mai zic de manipulat kilometrajul. Cine stie prin cate maini a trecut opelul ala si cati (vreo 300-400mii) km reali are masina....
Nu mai bine o solenza, o dacie buna, o supernova sau chiar si un cielo care are un istoric cat de cat? si care a mai prins si ceva rezivii pe la reprezentanta? La banii omului eu asta as alege.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 13:10   #19
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu mai bine o solenza, o dacie buna, o supernova
Am sechele cu Dacia Daca nici masina cu care am mers eu nu mai era intretinuta... Masina lu' tata. Statea toata ziua degeaba. Mergea pana in 1000 km pe an. Am luat-o o data si in Tomesti, cum cobori de la politie spre zona aia unde intorc autobuzele este o vale mare hop s-a blocat o roata si am intrat in sant... M-am rasturnat... (a intrat botul in pamant si am facut o tumba). Nu am patit nimic insa sperietura a fost zdravana (aveam 40km/h). Cauciucuri noi, ITP luat pe bune, tot ce vrei. Deci iti zic ca masina aia a fost intretinuta tata nu gluma. I-am mai intrebat si pe altii care au mai avut accidente cu Dacia si mi-au zis: "Cat oi trai nu imi mai iau Dacia". Nu am nimic cu marca asta dar multi spun ca fac masini proaste... Singura masina cat de cat pe care o fac este loganul diesel cu ceva dotari pe el.
In ceea ce priveste opel-ul, orice alta masina, nu am sa sfatuiesc pe nimeni sa o cumpere din RO.
Te duci in Germania si ti-o iei tu.
Cea mai proasta varianta e sa o iei de la samsari. Astia, intr-adevar, le iau cu 400.000 km. Le spala, le aranjeaza, le dau km inapoi si hop o serveste in targ...
Am fost asta vara in Germania si gasesti masina din 96 si cu 500 Euro. Mai dai 100 pe avion, daca iti iei bilet din timp, mai dai 200 comision la cel care te ajuta acolo (te duce cu masina sa cauti ce vrei sa-ti iei, te ajuta cu acte, negociaza pentru tine, etc etc). Actele te costa 200 Euro si ai numere valabile o luna, benzina pui de 150 E pana in Ro. Cazare e 40 E pe noapte, sa zicem ca stai 3 nopti 120 E. Mai pui si mancare 100 E. Si cam atat. Total: 1370 E. Daca vrei sa pleci linistit cu 1500 iti faci lejer treaba. Ai venit in tara, circuli o luna cu nr de Germania, 3 luni cu nr rosii (cate 100 lei pe luna), si dupa 3 luni ai plecat la bugari sa o inmatriculezi. Dai 400 Euro pe inmatriculare si vreo 200 alte cheltuieli si cu aprox 2000 E ai masina cumparata personal din Germania si stai cat de cat linistit ca nu ai luat teapa. Si nici nu ai Dacie.
Am mers cu o masina de 500 de E din 96 (Renault Laguna, stii cum stai in scaunele alea? Vechi dar ce e strain se cunoaste tata) si nici nu se compara cu o Dacie...

Last edited by mihayyy2000; 18-08-11 at 13:12.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 00:39   #20
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie masina.

Pai tu ce dacie ai avut? 1300, 1310, nova, supernova etc Nu prea are legatura cu berlina 1310 nici un model de la supernova in sus( ca sa nu zic si nova). De la model la model au fost aduse imbunatatiri serioase, chiar solenza o consider masina in toata regula, asa cum e ea cu roti pe 13, mica si chedere la parbriz.

Uite, eu am mers multi ani cu dacie 1310 din 91 chiar, a fost la noi in familie si mai apoi a mea, 14ani, si daca iti zic ca am carat mult timp cu ea lemne de abia se inchidea portbagaju si ca am dus-o la remat functionala ma crezi? Si in 14ani odata nu s-a blocat vreo roata, nu am ramas fara frane sau sa zici ca s-a rupt vreo conducta de frana ceva. Consuma mult dar am fost si la Slanic Moldova si la Bicaz, la Lepsa, la Soveja si pe dealurile alea periculoase spre Bacau etc si am venit acasa intreg. Uneori mai reparam pe drum

Despre loganul diesel nu as zice ca e asa de reusit, poate daca ar schimba sist de injectie da, mai fiabil e cel pe benzina.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 09:21   #21
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Pai tu ce dacie ai avut? 1300, 1310, nova, supernova etc Nu prea are legatura cu berlina 1310 nici un model de la supernova in sus( ca sa nu zic si nova). De la model la model au fost aduse imbunatatiri serioase, chiar solenza o consider masina in toata regula, asa cum e ea cu roti pe 13, mica si chedere la parbriz.

Uite, eu am mers multi ani cu dacie 1310 din 91 chiar, a fost la noi in familie si mai apoi a mea, 14ani, si daca iti zic ca am carat mult timp cu ea lemne de abia se inchidea portbagaju si ca am dus-o la remat functionala ma crezi? Si in 14ani odata nu s-a blocat vreo roata, nu am ramas fara frane sau sa zici ca s-a rupt vreo conducta de frana ceva. Consuma mult dar am fost si la Slanic Moldova si la Bicaz, la Lepsa, la Soveja si pe dealurile alea periculoase spre Bacau etc si am venit acasa intreg. Uneori mai reparam pe drum
Te cred! Poate sunt eu ghinionist dar am auzit multe persoane care nu mai vor sa aiba de-a face cu Dacia.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 12:08   #22
F.Vlad

Stock
 
F.Vlad's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Default Re: Sfat achizitie masina.

Corsa B. in 4 usi sau Polo 6n . daca vrei un motor simplu cu piese ieftine si consum mic. daca vrei performante iati gandul .
F.Vlad is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 19:35   #23
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Timpul incet incet trece si achizitionarea masinii incepe sa ma preocupe tot mai mult. Pana acuma, bugetul sigur este de 2000 E. Pana in aprilie sper sa se mai stranga. Ce am gasit pana acuma si mi-a placut in mod special a fost un Mitsu Lancer '97 1.3 GLX. Ma gandesc la mai multe variante insa multe dintre ele ma fac sa dau inapoi la ideea de a le cumpara inmatriculate: BMW 316i, 318tds E36.. Ford Mondeo '95 1.8 diesel.. Punto 2 am mai gasit la bani putini, cu dotari si km putini. Intr-un final, poate ar mai fii varianta sa mi-o aduc din Germania/Belgia. Si sa o inmatriculez. Stiu pe cineva care si-a adus un Polo 9N 1.4 benzina din Germania, cu 1800 de euro si o mai dat inca ~300 euro pe inmatriculat. Si la un Polo 9N sa iesi total 2100 euro.. E chiar foarte, foarte bine. Inca mai astept sugestii. Caut in judetele aproapiate Maramuresului inclusiv: Satu Mare, Salaj, Cluj, Bistrita, Suceava. Motor 1.4-1.6 benzina sau 1.6-1.8 diesel. 4 usi NEAPARAT!!! Daca ar fii sub 150.000 km ar fii ideal.
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 20:34   #24
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Nu am experienta foarte mare.iti dau doar o opinie.

La mine in familie se conduce un mondeo break din 96.L-a luat tata din olanda in 2002, a stat pe afara cu el 2 ani si cand s-a intors la tinut parcat aproximativ 3 ani pana cand am intrat in ue si l-a inmatriculat.

Masinuta acum are peste 200k dar are putini asa ca 3 ani a stat.se intelege.
Revenind la achizitie....iti recomand cu caldura urmatorul model daca ai bafta sau tot din primul model de mondeo cel diesel indicat de tine.

Atata timp cat o sa ai grija de masinuta nu prea o sa ai probleme cu ea.Poti sa si cari "1-2 saci de cartofi cu ea" fara probleme, iar cu spatiul in interior nu o sa ai nici cea mai mica problema.

Chestia e ca are piesele cam scumpicele.Nu foarte mult dar nici nu-s cele mai ieftine de pe piata.

Vezi totusi sa fi fost produsa la nemti la Autokraft.A mers 180 de mii de km pe discul de ambreiaj original si plachetii de frana asta al meu.Iar astea fiind consumabilele.
Gandeste-te ca la piesele cu adevarat importante conteaza calitatea "nemteasca".

p.s.

al meu are geamuri electrice, oglinzi elect, scaunul de la sofer electric, 2 airbaguri si ac-u.Plus instalatie originala de gaz din fabrica.
Deci poti sa ai si la un pret mic niste dotari foarte folositoare
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 10:06   #25
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Peugeot 206, Golf 3, VW Pola, Renault Megane, Citroen Xsara (stii tu de ce ).
Ai facut scoala de soferi sau acum esti in pregatire?
ballack is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 15:00   #26
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Peugeot 206 ar merge, Golf 3 - prea banal + o gramada de km, VW Polo ar merge un 6N, 6N2 sau - ideal - 9N. De masinile frantuzesti in idee ma feresc ca am auzit lumea vorbind ca sunt complicate la partea de instalatie electrica si ca nu sunt multi oameni care se stiu la ele.

Scoala nu am inceput-o inca, o incep la inceputul lunii februarie, acuma posibil ca o sa va ganditi ca "Uite-l si pe asta, are 17 ani, nici nu si-a inceput scoala, inca nu are carnet si isi cauta masina!". Cand am sa incep scoala, am sa imi si iau carnetul ca nu o fac degeaba. Si ca idee de cautare a unei masini, nu cred ca are nimic daca am inceput putin mai devreme sa ma pot documenta calumea.

Inca mai astept idei si propuneri, discutam, cu argumente, si va rog, fara cearta.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 16:18   #27
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Peugeot 206 ar merge, Golf 3 - prea banal + o gramada de km, VW Polo ar merge un 6N, 6N2 sau - ideal - 9N. De masinile frantuzesti in idee ma feresc ca am auzit lumea vorbind ca sunt complicate la partea de instalatie electrica si ca nu sunt multi oameni care se stiu la ele.

Scoala nu am inceput-o inca, o incep la inceputul lunii februarie, acuma posibil ca o sa va ganditi ca "Uite-l si pe asta, are 17 ani, nici nu si-a inceput scoala, inca nu are carnet si isi cauta masina!". Cand am sa incep scoala, am sa imi si iau carnetul ca nu o fac degeaba. Si ca idee de cautare a unei masini, nu cred ca are nimic daca am inceput putin mai devreme sa ma pot documenta calumea.

Inca mai astept idei si propuneri, discutam, cu argumente, si va rog, fara cearta.
Nu sunt complicate francezele la instalatii. Daca ai mecanic si electrician bun, n-ai treaba. Poti sa-ti iei si nava spatiala. Daca iti iei franceza, am si mecanic si tinichigiu si electrician bun.
Mai ar fi ceva Corsa care sa intre in discutii. oricum, un 206 s-ar potrivi pentru tine.

pt scoala de soferi, stii ca trebuie sa vorbim, nu?
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP
ballack is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 16:38   #28
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizitie masina.

Inca nu stiu unde fac scoala de soferi. As face-o la Robot (masini bune, pret mic) insa am auzit ca sunt varza instructorii. Ori Siromex, ori Ginflor. Ori nu stiu... ma mai orientez pana atunci. Ideea e ca, cunosc un instructor "peste ceilalti" la Siromex. Si am vorbit cu cateva persoane si cam toate vreau sa faca cu el. Am sa vad.
teen.ager is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -