Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-11, 13:28   #1
pashu_boossu2005

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 61
Default golf 4 (2003) sau aveo 2008??? max 4000 euro

asa cum scrie in titlu, ma gandesc sa cumpar o masina care sa se incadreze intr-un buget de max 4000 e. Am de ales intre o masina mai veche (dar cu brand) si una mai noua dar oarecum modesta. Ma sina vreau sa fie cu motor de 1,4 benzina, care va circula max 15 mii km/an.

Stiu ca un golf 4 e masina insa imi este frik de o masina cu 7-8 ani vechime datorita investitiilor necesare datorita varstei (kit ambreaj, amortizoare, discuri frana,etc) plus ca masina va avea probabil un istoric service oarecum dubios.

De aceeia inclin spre un aveo din 2008 cu max 70 mii km, masina oarecum modesta, dar la care probabil nu va fi nevoie de investitii majore pe o perioada de aprox 30 mii km (aprox 2 ani).


voi ce ati prefera?
1. o masina cu renume , dar mai veche si cu km destul de multi
2. o masina mai noua , oarecum modesta (ca si brand), dar cu km mult mai putini, cu un istoric de service verificabil, etc.
pashu_boossu2005 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 14:09   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: golf 4 (2003) sau aveo 2008??? max 4000 euro

Din moment ce vrei motor de 1,4 litri şi eşti 100% convins că nu te interesează performanţa, nici posibile modificări īn viitor, de ce nu ai lua Aveo?

Mai capabil decāt un Logan nu e, dar cel puţin nu te costă piesele de schimb ca la Logan.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -