Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-11, 20:43   #16
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Nici macar un coupeist pe aici?
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 19:30   #17
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Nici macar un coupeist pe aici?
Eu nu iti raspund in calitate de posesor.......doar din experienta proprie,deoarece am condus ambele modele celde 2.0 si cel de 2.7 parca.....parerea mea e urmatoarea:
-sunt cele mai gunoaie masini "sport car wannabe"...performante de 2 lei,consum de vapor,stabilitate medie,calitate chinezeasca,desi e coreeana,fiabilitate medie.
La felul cum arata te-ai astepta la niste performante un pic mai decente....dar din pacate te dezamageste iremediabil.
Nu am vazut niciuna care sa exceleze la capitolul performante,ma refer "tunate".....deci sfatul meu este sa te orientezi la altceva.Stiu ca o sa imi sara in cap toti posesorii de coupe.....dar asta e parere mea.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 20:33   #18
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Am notat si parerile tale, mai astept si alte pareri.Tin sa mentionez ca doresc sa achizitionez una anul acesta.
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 15:57   #19
B88EAT
Hyundai Driver

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 104
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

mikafly as dori sa te contrazic putin, sunt posesor hyundai coupe 2004/11 . Masina o am de 3 ani si pot sa-ti zic problemele reale care le-am avut cu ea: Ambreaj , doua curele (una AC si una alternator) - astea pana-n 100.000km . La 120.000 i-am schimbat un pivot , cap de planetara si 2 bucsi . Masina pot spune ca este destul de fiabila . Ca putere , nu este cine stie ce stock dar este foarte grea si acesta este motivul real (are 1370kg) . Cu un soft , admisie , niste bujii bune si o evacuare masina sare in 190 CP si credeti-ma ca se simt acesti calutzi . Plasticele din interior trebuiesc "manevrate" cu atentie sunt foarte fragile , iar ca suspensie pot spune ca este foarte stabila , cine a condus masina asta mult stie ca nu vorbesc prostii. Eu acum sunt cu masina in Mare Britanie , sunt de 8 luni aici , parca pluteste pe strazile astea Dezavantaj mare este confortul , este foarte rigida,simti orice cu ea,iar locurile din spate sunt facute pentru oameni pana-n 1.77 inaltime

Daca o gasesti undeva pe la 80-100k km eu zic ca se merita sa o iei.

Am vorbit de motorizarea 2.0 , 2004 , varianta full .
B88EAT is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 17:11   #20
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Nu o sa castigi 50 CP dintr-un 2.0 aspirat din bujii, admisie, evacuare si soft niciodata, poate in alta dimensiune. Un 20-25 CP ar fi realist.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 01:24   #21
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Cu toate ca e mai scumpa (dar si mai noua) nu te-ai gandit la Hyundai Genesis 2.0T ? Fata de vechiul coupe este peste, la orice capitol (turbo + tractiune spate ++++ )
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 10:25   #22
The "CUP"
Hyundai Driver

Stage 3
 
The "CUP"'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 102
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Cu toate ca e mai scumpa (dar si mai noua) nu te-ai gandit la Hyundai Genesis 2.0T ? Fata de vechiul coupe este peste, la orice capitol (turbo + tractiune spate ++++ )
Genesis-ul este intradevar cu totul altceva, insa pretul e de 3 ori cat un Coupe SH asa ca ne mai cautam putin prin buzunare
The "CUP" is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 09:20   #23
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

o sa iti spun strict parerea mea...eu am modelul '96-'99 si banuiesc ca la modelul la care te referi tu lucrurile nu pot fi decat mai bune....nici eu nu sunt vreun "racer wanna be"-pur si simplu imi plac coupeurile, indiferent de marca...masinuta asta este cat se poate de decenta pentru clasa ei de pret; eu am motor de 1.6 si 116 cai la 1140 kg
motorizare: s-a spus de nenumarate ori ca motoarele de pe coupe-uri sunt slabute; totusi cei 116 CP sunt mai mult decat are cineva nevoie pentru deplasarile curente chiar si daca nu are mers de pensionar....este drept insa ca ei vin destul de sus in ture hyundai optimizand, pare-se, motorul pentru acest regim de turatii....de aici rezulta performante relativ mediocre si consum ridicat in ture joase, respectiv in trafic urban....
modelul care te intereseaza pe tine este ceva mai greu si aici hyundai a dat-o in bara deoarece modelul mai nou are performante dinamice mai slabe decat modelul 96-99 respectiv 9.5 sec 0-100 fata de 8.5 sec 0-100 pentru motorul de 2.0
suspensii destul de rigide....fiecare denivelare fiind resimtita in dosul celor de pe scaune....totusi, nu iti misca pietrele de la rinichi...reversul(pozitiv) mie mi se pare foarte stabila in curbe(parerile sunt impartite...unii zic ca e execrabila)
fiabilitate medie spre ridicata: tabla este foarte buna, mecanica de asemenea....probleme cu plasticele care sunt fragile si cu "modernismele" gen geamuri, oglinzi electrice etc care mai dau rateuri din cand in cand; totusi...ceea ce conteaza cel mai mult(parerea mea) si anume grupul moto propulsor te va tine cat masina fara reparatii daca ai grija de ea; singura problema cunoscuta la masinile acestea este ambreiajul care se duce repede desi am inteles ca este o problema rezolvabila prin anularea nu stiu carei supape(nu am foarte multe date-nu vreau sa spun tampenii)

in concluzie hyundai coupe nu este o masina sportiva pur sange si nici nu cred ca s-a vrut a fi asta....este o masina cu un stil sportiv, o masina care face diferenta pe un drum virajat, unde se simte in elementul ei, si nu pe 400, o masina care la SH o gasesti la pret de hatchback avand insa infinit mai mult rafinament decat acestea; da este o strutocamila: nici sportiva, nici cal de povara, nici luxoasa dar nici spartana....dar este o masina care poate oferii unui non-"racer" cam tot ce are nevoie si putin in plus si te face fara doar si poate sa te indragostesti de ea.
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded

Last edited by darktemplar; 26-07-11 at 09:22.
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 02:45   #24
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
o sa iti spun strict parerea mea...eu am modelul '96-'99 si banuiesc ca la modelul la care te referi tu lucrurile nu pot fi decat mai bune....nici eu nu sunt vreun "racer wanna be"-pur si simplu imi plac coupeurile, indiferent de marca...masinuta asta este cat se poate de decenta pentru clasa ei de pret; eu am motor de 1.6 si 116 cai la 1140 kg
motorizare: s-a spus de nenumarate ori ca motoarele de pe coupe-uri sunt slabute; totusi cei 116 CP sunt mai mult decat are cineva nevoie pentru deplasarile curente chiar si daca nu are mers de pensionar....este drept insa ca ei vin destul de sus in ture hyundai optimizand, pare-se, motorul pentru acest regim de turatii....de aici rezulta performante relativ mediocre si consum ridicat in ture joase, respectiv in trafic urban....
modelul care te intereseaza pe tine este ceva mai greu si aici hyundai a dat-o in bara deoarece modelul mai nou are performante dinamice mai slabe decat modelul 96-99 respectiv 9.5 sec 0-100 fata de 8.5 sec 0-100 pentru motorul de 2.0
suspensii destul de rigide....fiecare denivelare fiind resimtita in dosul celor de pe scaune....totusi, nu iti misca pietrele de la rinichi...reversul(pozitiv) mie mi se pare foarte stabila in curbe(parerile sunt impartite...unii zic ca e execrabila)
fiabilitate medie spre ridicata: tabla este foarte buna, mecanica de asemenea....probleme cu plasticele care sunt fragile si cu "modernismele" gen geamuri, oglinzi electrice etc care mai dau rateuri din cand in cand; totusi...ceea ce conteaza cel mai mult(parerea mea) si anume grupul moto propulsor te va tine cat masina fara reparatii daca ai grija de ea; singura problema cunoscuta la masinile acestea este ambreiajul care se duce repede desi am inteles ca este o problema rezolvabila prin anularea nu stiu carei supape(nu am foarte multe date-nu vreau sa spun tampenii)

in concluzie hyundai coupe nu este o masina sportiva pur sange si nici nu cred ca s-a vrut a fi asta....este o masina cu un stil sportiv, o masina care face diferenta pe un drum virajat, unde se simte in elementul ei, si nu pe 400, o masina care la SH o gasesti la pret de hatchback avand insa infinit mai mult rafinament decat acestea; da este o strutocamila: nici sportiva, nici cal de povara, nici luxoasa dar nici spartana....dar este o masina care poate oferii unui non-"racer" cam tot ce are nevoie si putin in plus si te face fara doar si poate sa te indragostesti de ea.


Frumos.Am vorbit cu multi posesori si au spus cam ce ai spus si tu
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 14:14   #25
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Nu mai are nimeni nimic de spus
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 22:17   #26
dilimach3

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 46
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Ai mai cumparat pana la urma?sunt doar curios....
E tare tipul care cu Coupeul este o masina de 2 lei...probabil a condus cativa km, astepta performante de Ferrari.
Coupe de 1,6 , te plimbi cu el cat vrei fiindca consuma decent, motorul rezista cu brio la turatii mari, daca e "sport" sa "urle" toata ziua.(nu mi se pare ca imi bat joc de ea cand schimb la 4000/5000)
Coupe de 2l echilibrat, stabilitatea masinii este in echilibru cu puterea motorului, consum decent pt un 2L
Orice masina se strica, orice masina are defecte, conteaza ce este bun pt tine.
Si eu visez la masina sport cu motor de 3000, multi cai, in timp ce calutii din capul meu alearga, calutii multi ai altora stationeaza in parcari, calutii motorului meu sunt plimbati zilnic, fericiti, insetati, dornici de miscare.
Cine vrea sport cu adevarat..cauta altceva...vrei performante, cumpara un subaru, evo, etc, aduna banii din buzunari, pluseaza km facuti anual, inmulteste cu consumul masinii, pluseaza intretinerea anuala, imparte=final
dilimach3 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 22:42   #27
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

M-am orientat la alt gen de masini pana la urma. M-am invartit pe la BMW 320/520, Audi a4, Passat CC etc..Pana la urma am ajuns la Opel Insignia 2011 vs Honda Accord 2010 . Am fost am vazut cateva masini si am ramas placut impresionat. Totusi mai astept putin timp, poate vad ceva spectaculos, poate mai creste bugetul, nu e graba
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 23:30   #28
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

honda accord diesel este o masina foarte reusita, nu iti recomand cea benzina nu ca ar fii proasta, nici vorba, doar ca are caracteristici normale ca expoatare.
insignia sa fie ecofex si biturbo si este foarte fiabila, luand locul 1 la fiabilitate, un articol interesant:http://www. automarket . ro/stiri/opel-insignia-aniverseaza-500000-unitati-produse-44437.html
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 14:18   #29
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Nu prea gasesc BiTurbo... Dabea gasesc modelul 160cp...Ms de info!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 11:32   #30
Johnny28

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 1
Default Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe

Pentru oricine doreste sa cumpere o masina sport trebuie sa stie ca ea este conceputa/gandita diferit, aceasta presupune: cuplu este situat la turatii mai mari, "puturoasa" sub 3000 rpm, suspensie dura pentru stabilitate, sasiul conceput pentru viteza, reactioneaza diferit.
Daca vorbim de Hyundai Coupe vs Toyota Celica, ambele aspirate sunt doua marci diferite, cu preturi de vanzare diferit la vremea lor.
Hyundai Coupe poate fi folosita mai mult ca o masina obisnuita, cuplu este mai jos , tehnologia motorului este mai Basic, rezista mai mult, dar cu limitari in materie de tuning, interiorul bine finisat, forma depinde de gusturi, foarte comfortabila, capabila de performante sportive in curbe si nu in ultimul rand usor de intretinut.
Toyota Celica, un motor mai complicat, pozitionarea valvelor se schimba la o anumita turatie, mai economic, dar necesita turata mai mult, de aici si apar cateva mici probleme ale motorului...trebuie exploatat corect...permite tuning, interiorul e bine finisat, forma depinde de gusturi, foarte comfortabila, este mai stabila in curbe la viteze mari, mai usoara decat Coupeul, dar la viteze mici este mai slaba, intretinerea este putin mai scumpa decat cea a Hyundai-ului.
Pentru ca nu avem autostrazi sa mergem cu viteza, drumuri sa probam stabilitatea, circuit sa te distrezi, alegeti ce este mai util pentru tine.
Dar nu mai comparati sportivele cu Golf, Megane, sau altceva...senzatia oferita este total diferita, iar daca nu ati simtit-o incercati un circuit.
Johnny28 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -