Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-11, 19:50   #1
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Smile Masina MAXIM 10.000 Euro

Buna ziua,sunt nou pe forum si,totodata,nou in acest domeniu numit soferie.Am luat permisul de 2 luni,si incerc sa imi fac idei de ce masina as putea sa imi cumpar in maxim 10.000 euro.
As avea unele criterii pentru viitoarea mea masina.
1)Intrucat anul viitor voi da bacul si sper ca voi intra la facultate as dori in primul rand o masina economica,diesel de preferinta;
2)Motorul sa nu depaseasca 2000 cmc pentru ca odata ce depaseste aceasta capacitate taxele sunt mari => intretinere scumpa ,etc...;
3)Masina sa fie inmatriculata , in niciun caz TX);
4)Intretinerea sa fie ieftina ( intelegeti ce vreau sa zic prin ieftina : consumabilele sa nu imi rupa buzunarul ,consum decent etc.);
5)In niciun caz BMW-uri cu N km la bord si inca N dati inapoi;(no offence fanii BMW,am dat doar un exemplu stiind ca la masinile astea se fac unele "combinatii");
Cam astea sunt criteriile in alegerea masinii,mi-am pus ordine in ganduri si am si cateva variante,zic eu rentabile: Peugeot 407 1.6 HDI , VW Passat 1.9 TDI, Opel Corsa 1.3 CTDI.
In caz ca mai aveti alte opinii le ascult cu toata inima intrucat sunt la inceput si orice sfat este binevenit !As dori,daca se poate,putina indulgenta :P ! O zi buna !
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 11:30   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

uită-te pe la recuperări leasing. găsisem īn banii ăștia īntr-un timp ford focus 1.8tdci, mitsu lancer 2.0 did leon 1.9 tdi și multe alte chestii de genu.
logan 1.5 dci 3700 eur...

eu vorbesc de mașini netrecute de 60.000 km și an 2008 cea mai veche, recuperate leasing, cu carte de service etc etc.

dacă ai ceva bani de mașină, cam pe acolo merită să te duci. ai și posibilitatea să le iei īn leasing dacă te avantajează.

dacă plătești cash, poți negocia dacă ești bun chiar și 20% din prețul afișat de recuperator. sunt parcuri imense, īn bucurești cel puțin, de mașini recuperate care stau...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 12:59   #3
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Orice ar fi fugi de 1.6 hdi pe 407.Sunt foarte multe probleme, e un motor subturat pentru dihania aia de caroserie.Pe 407 motorul de 2 litri e cea mai buna alegere.Doar o parere nu-mi sariti in cap.

Bafta la alegere.
__________________

PSA ♥♥♥

Last edited by Radu.; 16-06-11 at 13:02.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 19:42   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

eu in 10 000 as incerca sa imi caut un Mercedes, CLK (de preferat), C class, c coupe, sau daca imi pica in mana, chiar un E Class. Chiar daca ar avea 150 000 km tot la fel, nu as ezita... Sau BMW, insa ai zis ca nu iti plac. Poate vezi un e46 cabrio si te razgandesti
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 20:11   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Eu in banii aia m-as uita daca gasesc un Octavia de prin 2010 cu motorul 1.6 TDI. Consuma vreo 4 extern.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 21:13   #6
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
uită-te pe la recuperări leasing. găsisem īn banii ăștia īntr-un timp ford focus 1.8tdci, mitsu lancer 2.0 did leon 1.9 tdi și multe alte chestii de genu.
logan 1.5 dci 3700 eur...

eu vorbesc de mașini netrecute de 60.000 km și an 2008 cea mai veche, recuperate leasing, cu carte de service etc etc.

dacă ai ceva bani de mașină, cam pe acolo merită să te duci. ai și posibilitatea să le iei īn leasing dacă te avantajează.

dacă plătești cash, poți negocia dacă ești bun chiar și 20% din prețul afișat de recuperator. sunt parcuri imense, īn bucurești cel puțin, de mașini recuperate care stau...
tdci-ul de la focus pica din start,unchiul meu are asa cv si e foarte nemultumit.i-au picat injectoarele si nici 100.000 de km nu are. din cate stiu eu tdci-ul are injectoare elecotronice si sunt cam pretentioase pentru motorina de la noi din tara.
mitsu si leonul sunt ok, dar motoarele sunt km mari. ganditi-va ca voi fi student si nu imi pot da toti banii pe masina . stiu k in primul post am zis de un passat 1,9 tdi ,dar este cu semn de intrebare ideea aia.loganul,nu este o optiune rea ,dar sincer ,este motor foarte pretentios dieselul celor de la renault care cere o intretinere exemplara(vorbesc din auzite, daca nu este asa rog sa ma contraziceti)

Last edited by alexander0393; 16-06-11 at 21:28.
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 21:15   #7
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Eu in banii aia m-as uita daca gasesc un Octavia de prin 2010 cu motorul 1.6 TDI. Consuma vreo 4 extern.
o idee super octavia,mare,spatioasa,economica,exact ce iti trebuie pentru inceput.ai condus asa ceva ?
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 21:19   #8
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
eu in 10 000 as incerca sa imi caut un Mercedes, CLK (de preferat), C class, c coupe, sau daca imi pica in mana, chiar un E Class. Chiar daca ar avea 150 000 km tot la fel, nu as ezita... Sau BMW, insa ai zis ca nu iti plac. Poate vezi un e46 cabrio si te razgandesti
C`mon,cand am zis fara bmw-uri cu n km,m-am referit la orice masina care intra in aceasta categorie ,deci sincer ,chiar nu prea as vrea sa vorbesc de mercedes,bmw,audi pentru ca aceste masini sunt masini care nu sunt de nasul meu ,poate mai tarziu in viata imi voi putea permite asa ceva.aceste masini implica o intretinere pe masura ,si cum am zis mai sus ,nu imi pot permite sa imi dau toti banii pe masina.
Clar fara bmw,mert,audi,sunt masini premium si chiar daca in banii astia iti poti lua asa ceva ,clar nu le-as putea intretine
respect !

Last edited by alexander0393; 16-06-11 at 21:26.
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 21:21   #9
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

As dori in schimb mai multe detalii despre corsa aceea de 90 de cai. a codus cineva asa ceva ? cum se misca in trafic?intretinere,consum,etc.
bunicul meu are o octavia de 90 de cai si spun sincer,acesti cai sunt arhi-suficienti pentru masina aia,odata nu ma lasat intr-o depasire si mereu cand am avut nevoie de putere am avut-o.
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 21:33   #10
alexander0393

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 5
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

La ora actuala cea mai atractiva varianta ar fi corsa ,nu stiu ce sa zic,dar chiar mi-a luat mintile aceasta masinuta:mica,simpatica,nu sunt genul de om care sa aiba fite de 18 ani,si arfe de tomis,gen "stau in garsoniera ,cu chirie dar am 911 in fata blocului",sunt chiar un om simplu,care adora simplitatea si bunul gust. opelul mi se pare cea mai echilibrata masina la ora actuala.interior decent ,exterior atragator,ce poti sa iti doresti mai mult
alexander0393 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 10:45   #11
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

sincer daca as fi in locul tau...as opta pentru o skoda octavia 2... spatioasa..consum mic...intretinere relativ mica(fata de altele)..
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 10:58   #12
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Quote:
Originally Posted by alexander0393 View Post
C`mon,cand am zis fara bmw-uri cu n km,m-am referit la orice masina care intra in aceasta categorie ,deci sincer ,chiar nu prea as vrea sa vorbesc de mercedes,bmw,audi pentru ca aceste masini sunt masini care nu sunt de nasul meu ,poate mai tarziu in viata imi voi putea permite asa ceva.aceste masini implica o intretinere pe masura ,si cum am zis mai sus ,nu imi pot permite sa imi dau toti banii pe masina.
Clar fara bmw,mert,audi,sunt masini premium si chiar daca in banii astia iti poti lua asa ceva ,clar nu le-as putea intretine
respect !
Dacă ai consulta puțin prețurile ți-ai da seama că multe foarte multe piese de ( bmw e46,e39 diesel ) sunt mai ieftine fată de Logan, Peugeot, Mitsubishi, Seat!

Si nu vorbesc din auzite ... am simțit-o si o simt in continuare !

Dacă totusi ai ideea asta bine formată in minte poti opta pentru skoda octavia, sunt masini foarte bune si economice ! Nici benzinarele nu ar trebuii sa le excluzi dacă nu faci mai mult de 20.000 km/an.

Baftă !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 11:33   #13
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

seat leon? citroen c4? mazda 3? honda civic? toyota auris? toyota corolla?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 14:24   #14
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

De ce nu iti iei o masina noua?
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 14:53   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Masina MAXIM 10.000 Euro

Quote:
Originally Posted by alexander0393 View Post
tdci-ul de la focus pica din start,unchiul meu are asa cv si e foarte nemultumit.i-au picat injectoarele si nici 100.000 de km nu are. din cate stiu eu tdci-ul are injectoare elecotronice si sunt cam pretentioase pentru motorina de la noi din tara.
Toate injectoarele de pe masinile mai noi sunt "electronice" Unchiului tau i-au picat pentru ca sunt Delphi ca la logan

Quote:
Originally Posted by alexander0393 View Post
. ideea aia.loganul,nu este o optiune rea ,dar sincer ,este motor foarte pretentios dieselul celor de la renault care cere o intretinere exemplara(vorbesc din auzite, daca nu este asa rog sa ma contraziceti)
Nu intretinerea motorului renault in sine este o problema ci aceleasi injectoare Delphi care pot ceda oricand, mai devreme sau mai tarziu (la unii la 40mii stiu caz la altii la 150- taximetrist).
Cand te duci la un service de reparat injectoare o sa vezi ca mare parte din masini sunt ford si dacia/renault
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -