Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-11, 12:37   #1
paull908
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Astept toate parerile voastre

Vreau sa imi iau o masina (prima). Am 18 ani si am la dispozitie 2000-2300 de euro (bani facuti de mine nu de la tata....) si din cate am vazut pe net ceva pe gustul meu ar fi: Golf 3, Mazda 323f, Pisicuta, Vento siAudi 80 B4
Voi ce imi recomandati??....daca aveti alte sfaturi sau ponturi le primesc cu placere ( fara dacie matiz opel corsa si punto )


Multumesc anticipat!O zi faina!!
paull908 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 13:00   #2
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Astept toate parerile voastre

nu stiu de ce il excluzi din start dar un opel corsa c ti-ar fi potrivit ca ar fi mica si economica .. dar gusturile tale.
te-ai mai putea orienta spre un suzuki swift modelul asta mai vechi nu ultimul sau ceva mai obisnuit un civic din 93-95. ca nu trebuie sa-ti cheltui chiar toti banii pe achizitie.
sau ai multe alte variante disponibile. depinde de ce iti place si tie si ce vrei de la masina.

(ps. daca zici ca sunt banii tai facuti de tine [respect - am fost si eu in situatia respectiva] constientizezi ca masina e cheltuiala. trebuie sa o si intretii, asa ca ceva mai economic ti-ar fi potrivit. ca sa te plimbi cu masina aia sa te duci unde te taie capu nu doar sa ai o masina "tare" de dragul de a o avea si sa stai sa te uiti langa ea si sa iesi numa in weekend sau asa. just my 2 cents)
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 13:06   #3
paull908
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 0
Default Re: Astept toate parerile voastre

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
nu stiu de ce il excluzi din start dar un opel corsa c ti-ar fi potrivit ca ar fi mica si economica .. dar gusturile tale.
te-ai mai putea orienta spre un suzuki swift modelul asta mai vechi nu ultimul sau ceva mai obisnuit un civic din 93-95. ca nu trebuie sa-ti cheltui chiar toti banii pe achizitie.
sau ai multe alte variante disponibile. depinde de ce iti place si tie si ce vrei de la masina.

(ps. daca zici ca sunt banii tai facuti de tine [respect - am fost si eu in situatia respectiva] constientizezi ca masina e cheltuiala. trebuie sa o si intretii, asa ca ceva mai economic ti-ar fi potrivit. ca sa te plimbi cu masina aia sa te duci unde te taie capu nu doar sa ai o masina "tare" de dragul de a o avea si sa stai sa te uiti langa ea si sa iesi numa in weekend sau asa. just my 2 cents)
Problema mea e ca nu ma atrag deloc masinutele gen corsa si punto. Cea mai mica pe care as cumapra-o ar fi golful.
paull908 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 16:08   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Astept toate parerile voastre

Eu am o slabiciune pentru Audi 80. Totdeauna mi-a placut aceasta masina deci o recomand, fiind subiectiv.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 13:37   #5
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Astept toate parerile voastre

Quote:
Originally Posted by paull908 View Post
Vreau sa imi iau o masina (prima). Am 18 ani si am la dispozitie 2000-2300 de euro (bani facuti de mine nu de la tata....) si din cate am vazut pe net ceva pe gustul meu ar fi: Golf 3, Mazda 323f, Pisicuta, Vento siAudi 80 B4
Voi ce imi recomandati??....daca aveti alte sfaturi sau ponturi le primesc cu placere ( fara dacie matiz opel corsa si punto )


Multumesc anticipat!O zi faina!!
De o Calibra ce zici?Este o masina care inca arata bine,piesele sunt foarte ieftine si le gasesti pe toate gardurile.Acum depinde ce vrei de la masina...Daca vrei o masina economica calibra nu mai este o alegerea buna,neavand motor mai mic de 2000cmc.In banii tai eu as lua in calcul si aceasta varianta.Sa ne tii la curent cu ce ai ales!
__________________
VW Vento 1.8 GLX
Opel Vectra B 2.0 DTI
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 13:45   #6
alex.jdm
Honda Driver

Stage 5
 
alex.jdm's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 840
Member of:
[Honda]
Default Re: Astept toate parerile voastre

Nu te-ar tenta Honda Civic ?
alex.jdm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -