Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-11, 07:02   #1
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

Salut! Am si eu niste banuti 3500/ max 4000 E si vreau sa-mi iau o masina SH din Germania. Nu m-am hotarat pe care sa o aleg. Vreau euro 4 sa o pot inmatricula in tara. Motorul sa nu sara de 2000 cc. Preferabil in jurul la 100 cai.

1. Ford Mondeo (2000-2002) 1.8 benzina (as fi vrut diesel da nu am bani si alea diesel nu le gasesti sub 200mii km )

+Imi place mult design-ul, imi place ca e mare, spatioasa, confortabila.
Nu are turbosuflanta/injectoare (problematice) care se pot defecta...
- E pe benzina si ma tem de consum, nu stiu cam cat e in realitate la o masina cu 100 mii km. Daca sare de 13 condus normal renunt la ea. Un 10-11 mixt sa zic ca e ok.

Intrebari: 1. Cam cat e consumul la masina asta (de 10 ani) cu motorul asta cu 100 mii km?
2. Este posibil ca si masinile cumparate din autohausuri sa aiba km smenuiti? Cam cat ar costa in Germania o verificare (daca sunt reali) ? Cei de la autohausuri permit astfel de verificari?
3. Cam cati ani rezista tablaria de Ford, in medie, daca masina a fost tinuta afara (nu cred ca am eu norocul sa iau una tinuta in garaj)? Adica daca iau o masina de 10 ani cat de ruginita sa ma astept sa fie (chiar daca ea arata binisor la exterior)? Stiu ca mai exista si alte zone unde rugina apare mult mai repede decat la ext si nu se observa. Ma tine masina asta 3-4 ani fara sa arate ca o epava?
4. Nu cunosc prea multa lume cu Ford, fratele meu are un Fusion (1.4 benzina) si nu a avut deloc probleme cu el, si mai stiu pe cineva cu un ford kombi diesel de prin 2002 care a avut probleme cu injectoarele. Adica m-ar interesa pe modelul asta ce puteti sa-mi spuneti despre motoare? Sunt cunoscute cu probleme? Daca da care?
5. Cat m-ar ajunge aproximativ taxa de poluare?

Opel Vectra

Cam aceleasi intrebari... ( 1,3,4,5)

Golf 4

+ Brand, cunoscute ca motoare fiabile, rezistente, fara probleme majore
- Spatiu mai redus decat la cele de mai sus, garda la sol mi se pare mai mica decat la cele de sus. (lunar mai merg pe la tara, si as cam chinui-o un pic pe drumurile alea)

Opinii pro/contra bazate pe argumente.
Va multumesc anticipat!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 06:52   #2
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

Pe acest forum se raspunde numai bi-lunar? Cum apareau almanahurile pe vremea lui Ceasca?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 21:46   #3
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

pt. consum/fiabilitate/intretinere iti recomand golf 4 1.9tdi 90cp ALH
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 22:40   #4
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
pt. consum/fiabilitate/intretinere iti recomand golf 4 1.9tdi 90cp ALH
Merci pentru sugestie
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 01:24   #5
Lik_focus

Stage 4
 
Lik_focus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 200
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

Recomand mondeo tddi .
sau
g4 tdi de 90 cp
Lik_focus is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 08:19   #6
Radu.Dobromirescu
Ford Driver

Stage 5
 
Radu.Dobromirescu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 561
Member of:
[Oltcit]
[FORD]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

Recomand cu caldura Mondeo eu am mondeo MK1 din 94 1.8 16v benzina hatchback
masina are acum ~165000 si nu am schimbat decat consumabile eu am 4000 km cu ea piesele sunt foarte ieftine.
De ex : Am schimbat kitul de distributie si am dat 370 lei pe kit si 150 lei manopera.
Ca sa nu mai vorbim de dotari...mondeo face parte din clasa limuzinelor de clasa medie...deci trage si tu concluzia...de confort...are fotolii nu scaune.
La mine abia acum are ceva rugina la aripile din spate atat si retine masina e din 07.93 mai exact.
Consum undeva la 10-11(cu talpa)% Urban...iar exterior 7%
Deci iti spun Mondeo fara nici un fel de ezitare nu o sa regreti...
La diesel piesele sunt putin mai scumpe,dar e varianta GPL mai ieftina...mai ales cum cresc astia benzina intr-una...
In Germania am fost dupa o bora in Nuremberg...handlerul a fost de treaba intr-o ora am avut deja nr pe masina si masina spalata...si culmea era roman din Baia Mare stabilit de vreo 30 ani acolo.Fereste-te de arabi,turci astia sunt cu smecheriile.Sper ca am putut fii de folos cu ceva!Drum bun!
__________________
Ex:Oltcit Club 11 RM MH 03 MUC
Now: Ford Mondeo Mk1 1.8 16v
POLISH AUTO==>https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ml#post4240634
https://www.facebook.com/PolishAutoProfessional
Vand Ford Mondeo =--->http://ford.anunturi-auto.4tuning.ro...-10369101.html
Radu.Dobromirescu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 11:01   #7
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo VS Opel Vectra VS Golf 4 (2001)

Quote:
Originally Posted by Radu.Dobromirescu View Post
Recomand cu caldura Mondeo eu am mondeo MK1 din 94 1.8 16v benzina hatchback
masina are acum ~165000 si nu am schimbat decat consumabile eu am 4000 km cu ea piesele sunt foarte ieftine.
De ex : Am schimbat kitul de distributie si am dat 370 lei pe kit si 150 lei manopera.
Ca sa nu mai vorbim de dotari...mondeo face parte din clasa limuzinelor de clasa medie...deci trage si tu concluzia...de confort...are fotolii nu scaune.
La mine abia acum are ceva rugina la aripile din spate atat si retine masina e din 07.93 mai exact.
Consum undeva la 10-11(cu talpa)% Urban...iar exterior 7%
Deci iti spun Mondeo fara nici un fel de ezitare nu o sa regreti...
La diesel piesele sunt putin mai scumpe,dar e varianta GPL mai ieftina...mai ales cum cresc astia benzina intr-una...
In Germania am fost dupa o bora in Nuremberg...handlerul a fost de treaba intr-o ora am avut deja nr pe masina si masina spalata...si culmea era roman din Baia Mare stabilit de vreo 30 ani acolo.Fereste-te de arabi,turci astia sunt cu smecheriile.Sper ca am putut fii de folos cu ceva!Drum bun!
Multumesc mult! Apreciez!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -