Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-05-11, 23:18   #31
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Volvo nu are motor in el. Au dreptate cei care au lasat commenturi pe youtube.
Ce e nasol e plafonul de sticla de la Modus, care se sparge si toate bucatile cad inapoi in masina...
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline  
Old 16-05-11, 12:51   #32
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Omule, daca chiar vrei sa imi demonstrezi contrari-ul macar te rog sa aduci macar UN argument concret nu povesti copilaresti.

1. Ti-am pus doua poze cu ambele mentionate, impact frontal la 64 km/h. Ti se pare ca Loganul sta mai bine la protectia pasagerilor ?

Opel : Front impact
The double pre-tensioner on the driver's seatbelt restrained the dummy so that the knees did not contact the dashboard. The head of the driver dummy bottomed-out the airbag onto the steering wheel. However, head protection was still rated as 'adequate'. The passenger dummy scored maximum points


Logan : Front impact
The stable passenger cell and the single stage non-tethered airbags for the driver and front passenger worked well together but loads recorded by the dummies’ chests, particularly the passenger’s, were on the high side. While the footwell suffered only minimal distortion, poor control of the displacement of the clutch and brake pedal compromised protection for the driver’s feet. The brake pedal was also found to be blocked after the test, putting the driver’s lower legs at further risk. He also risked knee injuries from the steering column and its mounting bracket.


2. Ai pomenit de fizica :

Corsa 1.2 5 usi : 1160 kg
Logan 1.2 5 usi : 1050 kg

Deci poti sa adaugi si cartofii ca tot nu da bine

3. Comparatia cu cobra ma lasa rece, uite aici un contra-exemplu :

https://www.youtube.com/watch?v=qBDyeWofcLY


Sa auzim de bine
Mai omule, cum poti tu care esti pasionat de Benz ca si mine sa crezi povestile astora? Tot zici de argumente, da n-ai adus nici tu NICI UNUL valabil inafara de faza cu corsa care e mai grea cu 100kg decat loganu :P
...cica concluzii...parca habar n-ai de marketing, la astia li-i ciuda ca vindem loganu ca pita calda ieftin si acceptabil la calitate....in loc sa faca cumva sa avem salarii ca si ei ca sa nu mai iasa asa de ieftin....de aceea si sper sa umplem UE cu logane de sa-si taie venele ticalosii!!! Cum a fost ci pocinolul cu loganul rasturnat la nush ce viteza si manevra. Pai ada-mi mie orice masina si iti arat ca, cu jentile si gumele "adecvate" ti-o rastorn pe asfalt curat si cald cu gumele incalzite.....la fel si crash-testurile....am mai vazut undeva ca si smartul si pana si unele Aixamuri au 3 stele la crash-test ca li se deformeaza nush ce, dar totodata NU MENTIONEAZA hotii ca ai parte de o deccelerare atat de puternica a corpului incat iti intra inima in plamani si faci infart...si astfel esti un mort cosmetizat. Tot pe sistemul asta si un drag-steer are rollcage care rezista la impact frontal de 300kmph.....numai ca vezi ca se mai moare pt ca la o asemenea deccelerare te cam faci terci in masina

Legat de link nu-i vad bine pe nici unul din cele de masini, pt ca diferenta de greutate intre cele 2 e si de numai 300kg(dovada: http://carfolio.com/specifications/m...?car=119735)si aici a fost cam tendentios alesa zona impactului pe cele 2 masini, la Renault in zona aceea se afla si motorul care e transversal, deci un plus de masa in zona aia si cica volvo nici nu avea motor(deci hai sa vb de facaturi).....acuma normal ca, intr-o tara unde circuli pe stanga aceea e zona expusa la lovit frontal, dar la noi?
Gixer is offline  
Old 22-05-11, 11:14   #33
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

seria 5 vs logan...
aleks is offline  
Old 22-05-11, 11:39   #34
Mephisto_

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 54
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

loganu nu se bate nici macar cu 324td din 1900...
Mephisto_ is offline  
Old 23-05-11, 09:53   #35
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Mephisto_ View Post
loganu nu se bate nici macar cu 324td din 1900...
Un urs 324td din 88 nu vad de ce sa fie inferior unui 520d din 99 plasticat si cu brate din aluminiu si telescoape cu carcasa tot din aluminiu, plus electronica care se strica la greu......zic asta considerand ca ambele sunt in aceeasi stare de intretinere si km.
Gixer is offline  
Old 23-05-11, 10:33   #36
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by Mephisto_ View Post
loganu nu se bate nici macar cu 324td din 1900...
Singurul "defect" al loganului e ca e masina noua si costa putin si deci poate fi comparat cu masini sh mult mai bune care au ajuns la acelasi pret. Ia comparati voi opel corsa cat de cat dotat care costa 13.000E, sau clio de 13k cu BMW sa vedem ce ati alege.
lord_wader is offline  
Old 02-12-12, 20:20   #37
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Depinde in mare ce vrei de la o masina, si de ce ai nevoie.Daca vrei o masina sa te duca din A in B cu costuri minime (pret masina, revizie, asigurare, impozit, alte chestii pe reparatii) alegi Logan.
In principal te uiti si la ce ai in buzunar.BMW-ul costa.Nu pune in calcul doar cat dai pe ea.Pune in calcul si ce dai dupa: pe asigurare, impozit, revizie, piese de schimb etc.
In principal eu cred ca cine are bani de altceva mai bun, nu se opreste la Logan.Cine nu are bani, dar vrea masina, isi ia Logan (in rate de obicei).
ViorelP is offline  
Old 02-12-12, 20:48   #38
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Multumesc pentru informatii si pareri, am optat pentru Logan in cele din urma ca i-am pus husa pe volan(din aia cu snur) si am facut schimb pe schimb cu un Passat TDI cu ,,D" si ,,I" rosu. Si ,,T" argintiu.

E mult mai echipat decat Loganul. Are si icoane cu Piech din fabrica in bord, iar tapiseria este din imitatie de piele ce imita stofa.
bogg is offline  
Old 02-12-12, 21:03   #39
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

nu fi ironic acum ca daca alegeai 5-ar dadeai cu pietre in logan
dildododo is offline  
Old 02-12-12, 21:09   #40
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Logan sau BMW seria 5?

Quote:
Originally Posted by bogg View Post
Multumesc pentru informatii si pareri, am optat pentru Logan in cele din urma ca i-am pus husa pe volan(din aia cu snur) si am facut schimb pe schimb cu un Passat TDI cu ,,D" si ,,I" rosu. Si ,,T" argintiu.

E mult mai echipat decat Loganul. Are si icoane cu Piech din fabrica in bord, iar tapiseria este din imitatie de piele ce imita stofa.
Fugi ma de aici, te-ai trezit si tu sa raspunzi la topicul tau dupa 1an si jumate. Topic facut la misto.
lord_wader is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -