Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-11, 21:20   #1
tudistef

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 105
Default SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Buna,
in cel mai apropiat viitor vreau sa imi achizitionez o masina, si jonglez intre aceste trei marci si urmatoarele modele:

AUDI A3
(1999 - 2000) - 100HP - 1.9TDI

ALFA ROMEO Alfa 147
(2002 - 2003) - 120HP - 1.7TDI

VW Golf 4
(2001 - 2002) - 100HP - 1.9TDi

Bugetul fiind undeva pe la 5000 Euro si avand in vedere ca din toamna urmeaza sa merg la facultate in Austria, masina ar urma sa fie folosita in regim de drumuri lungi. Consumul a fost prima optiune in alegerea acestor masini. La restul nu sunt destul de informat, precum fiabilitate, preturi piese, etc... Aici astept raspunsuri din partea voastra.
__________________
Deocamdata fara masina, numai cu un aparat foto:
(Nikon D40x a fost candva) acum sa transformat in Nikon D80
Nikkor 18-70mm
Nikkor 55-200mm
Nikkor 50mm f/1.8
Nikon The Best
http://tudistef.blogspot.com/
tudistef is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 21:53   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

in locul tau as elimina a3-ul, e tot un golf mai scump
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 21:58   #3
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Sfatul meu este sa te bazezi pe VW.La Audi stiu ca sunt piesele mai scumpe ca la VW,iar Alfa sunt cunoscute ca au tot felul de probleme ba pe la motor ba electrice ba la calitatea materialelor.
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:13   #4
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

la opel astra nu te uiti? daca mai storci putin soseta prinzi un opel astra h
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:31   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

intretinere golf + intretinere audi = intretinere alfa = alfa iese din discutie esti student trebuie sa gandesti practic
golful este varianta cea mai buna, gasesti unul bun pe la 4000-4500, si cu restul de bani il cosmetizezi putin.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 13:02   #6
tudistef

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 105
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Deci am inteles majoritatea spuneti ca VW Golf e de cumparat.
NU ai cum sa spui ca Audi este tot un Golf numai ca mai scump, pentru ca se stie bine ca ce face Audi e mai rezistent in general decat VW, si plus ca majoritatea mecanicilor din tara si strainatate spun ca la Audi nu au voie sa se atinga de componente pana dupa 500.000KM, numai de componentele de uzura(frane, ambreiaj, etc...).
Eu tot parca as tinde spre Audi, si plus ca Golf au marea majoritate, nu exista strada unde sa nu vezi un Golf(acuma o sa spuneti ca ma gandesc si ca are toata lumea si ca na vreau sa fac opinie separata), dar parca si la scaune Audi e de departe peste Golf. in orice caz din ce am auzit pana acum sunt multi fani VW prin zona asa ca asteptam si parerea fanilor NON-VW.
Gen Opel Astra H, m-am gandit si la Opel, dar am facut la scoala de soferi pe opel anul trecut in primavara si nu imi placea cum mergea in panta, era destul de slabut motorul, chiar si dupa segmentare(am prins chiar momentul cand urma sa fie segmentat motorul). Deci astept si alte solutii nu neaparat ce am numit eu mai sus.
tudistef is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 13:11   #7
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

cred ca glumesti cu motoarele de audi fiind mai bune decat cele de vw
in fine, decizia iti apartine in totalitate, din punct de vedere al designului si eu as alege tot A3, dar tinand cont de preturile pe care le au, si faptul ca ofera exact acelasi chestii la bani mai multi....
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 13:22   #8
tudistef

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 105
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
cred ca glumesti cu motoarele de audi fiind mai bune decat cele de vw
in fine, decizia iti apartine in totalitate, din punct de vedere al designului si eu as alege tot A3, dar tinand cont de preturile pe care le au, si faptul ca ofera exact acelasi chestii la bani mai multi....
deci nu stiu pe propria piele cu motoarele, asta am auzit, iti spun doar din auzite... cand o sa stiu exact o sa spun clar, dar in acest moment am si specificat ca am aflat de la niste mecanici, deci nici eu nu stiu ce sa cred...
Cu chestia intre Audi si VW o sa ramane cred ca pentru totdeauna neclara, probabil ca o sa iau masinile de la prieteni sa vad amandoua cum se comporta si sa hotarasc atunci ce e de facut...
Multumesc oricum de sfat-uri, o sa postez cat mai curand decizia care sper sa fie cea buna...
tudistef is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 13:28   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Quote:
Originally Posted by tudistef View Post
deci nu stiu pe propria piele cu motoarele, asta am auzit, iti spun doar din auzite... cand o sa stiu exact o sa spun clar, dar in acest moment am si specificat ca am aflat de la niste mecanici, deci nici eu nu stiu ce sa cred...
Cu chestia intre Audi si VW o sa ramane cred ca pentru totdeauna neclara, probabil ca o sa iau masinile de la prieteni sa vad amandoua cum se comporta si sa hotarasc atunci ce e de facut...
Multumesc oricum de sfat-uri, o sa postez cat mai curand decizia care sper sa fie cea buna...
Alfa Romeo 147 nu are motor diesel de 1.7, cu atat mai putin tdi.
apropiat de 120 CP e fie 1.6 benzina, fie 1,9 JTD 116 cp.

Cat despre intretinere, nu e cine stie ce. In general sunt reusite masinile, cu ocazionale sacaieli la nivel de electrica (mufe proaste), dar motoarele sunt bullet-proof.

La varsta ta, as lua Alfa fara ezitare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 00:36   #10
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Subscriu si eu. Toti vecinii mei de peste 40 de ani au Golf IV.
Alfa e mai tineresc. Daca n-ai prietena, dau pariu ca o sa agati mult mai usor cu Alfa decat cu Golfu'...
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 15:54   #11
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

ce mentalitate de om fara minte ai nos2techno ... sa-ti iei masina sa agati gagici. pai daca tie-ti trebuie masina sa agate gagici in locul tau ok ... dar nu toti sunt ca tine. masina ti-o iei incat sa-ti placa tie la condus, cum arata alea alea nu sa te vada vecinii si sa agati gagici ca doar nu iti baga benzina/motorina gagicile nici asigurarea nu ti-o plateste etc ...
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 16:15   #12
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Alfa Romeo 147 nu are motor diesel de 1.7, cu atat mai putin tdi.
apropiat de 120 CP e fie 1.6 benzina, fie 1,9 JTD 116 cp.

Cat despre intretinere, nu e cine stie ce. In general sunt reusite masinile, cu ocazionale sacaieli la nivel de electrica (mufe proaste), dar motoarele sunt bullet-proof.

La varsta ta, as lua Alfa fara ezitare.
Subscriu.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 23:13   #13
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Eu tot spre VW spun.Ma refer la fiabilitate piese mult mai ieftine etc.Audi sunt putin mai scumpe ca piese si intretinere.Decizia finala o vei avea tu fiindca o sa fie masina ta
__________________
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 23:23   #14
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

Quote:
Originally Posted by tudistef View Post
Eu tot parca as tinde spre Audi, si plus ca Golf au marea majoritate, nu exista strada unde sa nu vezi un Golf(acuma o sa spuneti ca ma gandesc si ca are toata lumea si ca na vreau sa fac opinie separata), dar parca si la scaune Audi e de departe peste Golf. in orice caz din ce am auzit pana acum sunt multi fani VW prin zona asa ca asteptam si parerea fanilor NON-VW.
mai ramane leonu
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 21:50   #15
tudistef

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 105
Default Re: SFAT: Audi/Alfa Romeo/VW

bun, am zis ca revin cand ma hotarasc, hotararea a fost luata:
Alfa Romeo 147(nu pentru agatat fete etc...:P)
si deja am si gasit o masina
cu 137000km
benzina, an 2003 full option 120CP, intrebarea era, ce anume se stie despre motoarele pe benzina de la Alfa sunt rezistente sau la fel ca si orice alt motor pe benzina?
tudistef is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -