Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-11, 17:42   #31
radu_radu14

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 12
Default Re: Microcar

merci mult
radu_radu14 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:19   #32
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by radu_radu14 View Post
merci mult
No ma, acuma oscilezi intre microcar, A6 si E-Klasse?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:22   #33
radu_radu14

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 12
Default Re: Microcar

A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect

Last edited by radu_radu14; 08-01-11 at 00:32.
radu_radu14 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 14:55   #34
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Microcar

Imi permit sa aduc si eu o parere strict personala, poate una mai conservatoare, dar...

Uitandu-ma pe o lista de preturi postata de un coleg forumist, am vazut ca preturile oscileaza undeva in jurul a 1000-2000-3000 E.
Si ma intreb, ce rost are sa faci o investitie destul de maricica ( zic eu ),pentru o perioada relativ scurta de timp, ca banuiesc ca peste 2 ani vei dori sa intri in "randul lumii".
Cu 2000-3000 E iti poti achizitiona o masina acceptabila, si daca totusi dispui de finante pentru a-ti achizitiona o masina superioara uneia de suma mentinonata anterior, cu 2000-3000 E poti "trage" un tuning.

dar...

Cum spuneam, e o parere personala, poate m-a lovit criza si gandesc prea mult.

Bafta !
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 15:10   #35
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Microcar

daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?"
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:35   #36
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Microcar

hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:

consider ca e cea mai buna masina de oras.
taxe mici, consum de 2-3 litri motorina.

Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:26   #37
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?"
da.. sunt de acord cu ce spui dar.. la situatia financiara a unei persoane din clasa sociala medie spre joasa... iti garantez ca nu iti poti permite sa-ti schimbi masina o data la 2 ani.
Eu cand am luat golful... pentru masina asta dispuneam finante... si nici daca mai asteptam 1-2 ani nu aveam cum sa am parte de mai multe.
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 11:13   #38
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by radu_radu14 View Post
A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect
No, daca meri in germania, vezi ca A6 s-a vandut.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 18:54   #39
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:

consider ca e cea mai buna masina de oras.
taxe mici, consum de 2-3 litri motorina.

de curiozitate intreb ...
chiar nu stiu..
fiabilitate ?!
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 22:41   #40
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Microcar

personal INCA nu pot sa-ti spun.
un amic are una de vreo un an doi si nici o problema pana acum

cochetez si eu cu ideea de a lua una. chiar am fost azi sa vad una dar e cam desfacuta pentru retapitare si omul nu stia pret.

dar fiind totul simplu la ea nu vad de ce nu ar fi fiabil. in sensul ca ... are prea putine piese incat sa se strice una alta
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 23:17   #41
R O T M Y H

Stage 1
 
R O T M Y H's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
personal INCA nu pot sa-ti spun.
un amic are una de vreo un an doi si nici o problema pana acum

cochetez si eu cu ideea de a lua una. chiar am fost azi sa vad una dar e cam desfacuta pentru retapitare si omul nu stia pret.

dar fiind totul simplu la ea nu vad de ce nu ar fi fiabil. in sensul ca ... are prea putine piese incat sa se strice una alta
Mi-se pare corect nu vad ce alt necaz poti avea cu ea..)
R O T M Y H is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 23:22   #42
R O T M Y H

Stage 1
 
R O T M Y H's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
Imi permit sa aduc si eu o parere strict personala, poate una mai conservatoare, dar...

Uitandu-ma pe o lista de preturi postata de un coleg forumist, am vazut ca preturile oscileaza undeva in jurul a 1000-2000-3000 E.
Si ma intreb, ce rost are sa faci o investitie destul de maricica ( zic eu ),pentru o perioada relativ scurta de timp, ca banuiesc ca peste 2 ani vei dori sa intri in "randul lumii".
Cu 2000-3000 E iti poti achizitiona o masina acceptabila, si daca totusi dispui de finante pentru a-ti achizitiona o masina superioara uneia de suma mentinonata anterior, cu 2000-3000 E poti "trage" un tuning.

dar...

Cum spuneam, e o parere personala, poate m-a lovit criza si gandesc prea mult.

Bafta !
Pey akm e distractia ...la 16 ani , bineinteles majoritatea nu vor sa ramana cu sechele .Banii pot sa fie stransi pentru o asemenea masinutza , in 2 ani iti dai drumul la reflexe etc.
R O T M Y H is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 00:12   #43
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Microcar

ce reflexe? ca nau ambreiaj manual(din cate stiu eu), sa le parchezi nu cred ca are importanta la ele daca le bagi cu lateralu sau cu spatele, curbele le tai ramanand pe banda ta cu alea(din ce vad eu), sa le controlezi la viteze mari nu-i cazu...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 00:16   #44
R O T M Y H

Stage 1
 
R O T M Y H's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
ce reflexe? ca nau ambreiaj manual(din cate stiu eu), sa le parchezi nu cred ca are importanta la ele daca le bagi cu lateralu sau cu spatele, curbele le tai ramanand pe banda ta cu alea(din ce vad eu), sa le controlezi la viteze mari nu-i cazu...
nu stii cand iti taie cineva calea brusc , asa prefer sa busesc o jucarie decat o masina adevarata
R O T M Y H is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 01:52   #45
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by R O T M Y H View Post
nu stii cand iti taie cineva calea brusc , asa prefer sa busesc o jucarie decat o masina adevarata
tot atata costa amandoua... si reparatu e probabil mai scump la jucarie, piesele fiind mai rare
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -