Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-10, 18:36   #16
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
desi ar mai fi fost o chichitza in lege parca, sa poti conduce orice are limitarile de rigoare.... deci daca iti iei lamborghini si il limitezi la 45 km pe ora si 4-5 cai cat ziceau ei il conduci folosind cursul de legislatie. si la b1 limitarile care ar fi (nu le stiu alea... stiu ca la a1 e 90 km pe ora si 15 cai ar trebui sa fie la fel)
Cum sa te lase sa mergi cu Lamborghini limitat?))))nu gandesti si tu umpic nu neaparat orice masina care e limitata ai voie sa mergi cu ea conteaza si greutatea)) ca asa ai vedea numai Dacii cu limitari si fara caroserii pe ele)
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 18:51   #17
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Microcar

motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 20:46   #18
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Cum sa te lase sa mergi cu Lamborghini limitat?))))nu gandesti si tu umpic nu neaparat orice masina care e limitata ai voie sa mergi cu ea conteaza si greutatea)) ca asa ai vedea numai Dacii cu limitari si fara caroserii pe ele)
ma refer la orice masina normala ce are dreptul oricum sa circule pe strada... indeplineste normele legale

Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h (dar toate scuterele de 50 sunt limitate ca unele prind si 100) și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scānteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.

de asta zic eu ca e o chichita



Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred
kilograme maa ).. nu-mi place sa corectez astea da e amuzant cum a iesit la tine. prin clasa a1a sau a2a a mai scris unu in loc de "2 kg cafea" "2 km ceafa" scuze de oftopic

Last edited by ZaNe94; 10-11-10 at 20:57.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 20:53   #19
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Microcar

Mai bine asteapta si tu pana cand oi face 18 ani sa dai de permis.
iar pana atunci condu un Mercedes Citaro de pe scaunul pasagerilor.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 21:36   #20
R O T M Y H

Stage 1
 
R O T M Y H's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Microcar

intradevar lamborghini limitat .. ))) e jale ..
@cangri ,
ehee mi-a ajuns crede-ma ))) pe dreapta am stat mereu ,pe stanga mai putin
R O T M Y H is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 22:23   #21
hammerphilosopher

Stage 2
 
hammerphilosopher's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 65
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h (dar toate scuterele de 50 sunt limitate ca unele prind si 100) și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scānteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.

de asta zic eu ca e o chichita
Uite aici alta "chichita" pe care ai omis-o : "a cărui viteză maximă prin construcție nu despaseste 45 km/h"
Deci nu modificata ulterior de Nea' Gigel.
hammerphilosopher is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 00:29   #22
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Microcar

cu un curs de legislatie si dovada conduci un microcar cu pana la 50 cmc. Pentru oras e buna. Dupa cum ziceam prietenul meu e om in toata firea si se da in oras cu consum enorm de mic si merita. Un gand de microcar ma bate si pe mine pentru oras ...
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 01:51   #23
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Microcar

microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 08:40   #24
R O T M Y H

Stage 1
 
R O T M Y H's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
cu un curs de legislatie si dovada conduci un microcar cu pana la 50 cmc. Pentru oras e buna. Dupa cum ziceam prietenul meu e om in toata firea si se da in oras cu consum enorm de mic si merita. Un gand de microcar ma bate si pe mine pentru oras ...
Pai Cursul de Legislatie il iei usor ....

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !
Am auzit ca sunt si pe benzina , ca la alea pe motorina iti trebuie carnet ca de la 18 ani sa le conduci sau cva de genul ..
orkm mersi pt clarificare .
R O T M Y H is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 13:09   #25
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by hammerphilosopher View Post
Uite aici alta "chichita" pe care ai omis-o : "a cărui viteză maximă prin construcție nu despaseste 45 km/h"
Deci nu modificata ulterior de Nea' Gigel.
un scuter de 49 cmc prinde nelimitat 60-110(depinde de model) si stock ... ele sunt limitate toate!
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 18:28   #26
para06

Stage 3
 
para06's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 96
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred
"SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avānd masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h\"

din tot ce ai zis acolo nimic nu are legatura cu B1


Greseala mea , am vazut acum ca a explicat altcineva
__________________
DACIA Solenza 1.4MPI 2003 -CT92PAR
para06 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 22:08   #27
hammerphilosopher

Stage 2
 
hammerphilosopher's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 65
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
un scuter de 49 cmc prinde nelimitat 60-110(depinde de model) si stock ... ele sunt limitate toate!
Nu m-am referit la asta, n-ai inteles!
Stock Lamborghini prinde 2139123(whatever).Gigel mecanicu' degeaba il limiteaza la 2 cai si 30 km/h vit max pentru a intra in categoria X.

Last edited by hammerphilosopher; 12-11-10 at 22:10.
hammerphilosopher is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 20:45   #28
R O T M Y H

Stage 1
 
R O T M Y H's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by hammerphilosopher View Post
Nu m-am referit la asta, n-ai inteles!
Stock Lamborghini prinde 2139123(whatever).Gigel mecanicu' degeaba il limiteaza la 2 cai si 30 km/h vit max pentru a intra in categoria X.
ma rog ,ai dreptate fara off topic pls
R O T M Y H is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 18:27   #29
radu_radu14

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 12
Default Re: Microcar

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !
M'ar interesa pe mine un microcar si vreau ceva oferte sau un link pe care ma pot uita la modele. MS
radu_radu14 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 18:39   #30
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Microcar

http://www.bestauto.ro/auto/aixam/to...false&sortby=2

http ://www . autovit . ro/index.php?sect=search&sub=car&page=1&qid=1348847394&order_by=p

vezi si tu, sunt marci de genul: ligier, aixam (astea 2 le stiu, mai era una da nu mai stiu cum se cheama, avea un model cu faruri de corsa b)

chiar azi am vazut o triripleasca de asta pe strada...

Last edited by ZaNe94; 06-01-11 at 18:42.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -