Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-10, 22:35   #1
Rocknroll

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Vreau sa-mi cumpar o masina!

Salutare!
Am o Dacie 1300 din '99 si m-am cam saturat de ea. Confortul tinde spre zero, piesele bagate-n ea au cam inceput sa se tot inmulteasca, pe benzina ma rupe in oras (merg, totusi, pe GPL, fapt ce mai salveaza din buget), iar siguranta masinii este extrem de redusa. Singurul lucru bun pe care-l pot face cu ea este ca pot sa car aproape orice fara sa am nici cea mai mica apasare. Am ITP-ul facut pe ea pana-n 2012, insa nu cred s-o mai tin pana atunci. Cum piata auto este jos la ora actuala m-am gandit ca e un moment bun sa-mi cumpar o alta masina. In ideea asta, am inceput sa caut una care sa se plieze pe cerintele mele:

1. Masina SH (second hand) - Buget pana in 3000 euro (cu tot cu taxele de inmatriculare)
2. Consumul de carburant sa fie cat mai redus (unul de genul Citroen-ului C3 m-ar incanta)
3. Piese de schimb cat mai acceptabile, ca pret
4. Daca e posibil, masina germana sau japoneza (e vorba de fiabilitate)


Ce masini credeti ca ar indeplini criteriile de mai sus?
V-as ruga, daca aveti putin timp, sa-mi oferiti cateva sugestii.
Multumesc!
Rocknroll is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 23:02   #2
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Greu sa folosesti Autovit si carfolio...acum vrei totul mura-n gura...cauta si tu, ca nu e greu
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 07:07   #3
Rocknroll

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
Greu sa folosesti Autovit si carfolio...acum vrei totul mura-n gura...cauta si tu, ca nu e greu
Ma gandeam la o masina din Germania sau Olanda, nu din Vitan-Barzesti. Am in vedere un Citroen C3 (piese mai scumpe, totusi), un VW Golf 3 pe motor 1.4 sau ceva asemanator. Un sfat in plus n-ar strica...
Rocknroll is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 12:58   #4
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

1.4 nu e bun deloc, am in familie un G4 1.4 care consuma mai mult decat un 1.6. Golful e o masina buna, solida, dar pisesle sunt cam scumpe, mai bine te-ai orienta spre vreo Skoda sau Opel... pentru masini din Germania poti sa folosesti mobile.de, dar sa nu uiti ca adusul te duce undeva la 400E...C3-ul e de fete...
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 14:07   #5
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by Rocknroll View Post
Ma gandeam la o masina din Germania sau Olanda, nu din Vitan-Barzesti. Am in vedere un Citroen C3 (piese mai scumpe, totusi), un VW Golf 3 pe motor 1.4 sau ceva asemanator. Un sfat in plus n-ar strica...
golf 3 1.9sdi td tdi consum mic piese eftine sau 1.6 dupa 96
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 18:29   #6
Rocknroll

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

C3-ul stiu ca e mai don'shoara, de felul ei, insa consumul e excelent. Are momente cand consuma si 3,5... afara! Totusi, tind spre un VW Golf (pe diesel) si probabil ca asta va fi, intr-un final, alegerea. Skoda nu-mi place, by default, iar Opel - intr-adevar - intra in competitie. Mai caut...

Multumesc de sugestii, oricum...

P.S. Pentru Germania foloseam doar autoscout.de.
Rocknroll is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 19:37   #7
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
golf 3 1.9sdi td tdi consum mic piese eftine sau 1.6 dupa 96
SDI??? E ok doar la consum, dar la depasiri cred ca plang proprietarii de sdi....
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 21:26   #8
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

asa e,sdi e bun doar pe consum si fiabilitate,e praf pe depasiri.mai bine td sau tdi
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 23:18   #9
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
SDI??? E ok doar la consum, dar la depasiri cred ca plang proprietarii de sdi....
omului ii trebuie masina , nu formula 1 sa mearga numai in depasiri , e ok si golf sdi si 1.4 parerea mea , te poti orienta si spre polo 1.0 , 1.4 sau corsa .Eu am avut si polo 1.0 si am fost foarte multumit si la motor si la confort si m-a tinut peste 100.000 fara schimb la ea nimic (numai consumabilele necesare)

PS : Macar cei care nu aveti permis si nu ati experimentat masinile de tipul acesta , ati putea sa va abtineti , sa nu-l duceti pe om in eroare
__________________
PLM Games

Last edited by JunKer_hP; 11-09-10 at 23:20.
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 23:24   #10
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
omului ii trebuie masina , nu formula 1 sa mearga numai in depasiri , e ok si golf sdi si 1.4 parerea mea , te poti orienta si spre polo 1.0 , 1.4 sau corsa .Eu am avut si polo 1.0 si am fost foarte multumit si la motor si la confort si m-a tinut peste 100.000 fara schimb la ea nimic (numai consumabilele necesare)

PS : Macar cei care nu aveti permis si nu ati experimentat masinile de tipul acesta , ati putea sa va abtineti , sa nu-l duceti pe om in eroare
Nu F1, am mers cu un nene cu un 1.9SDi si i-a luat juma' de ora sa depaseasca un tir...Cum ai zis si tu, masina, dar cu masina mai faci si depasiri, si la cum e la noi 1 banda/sens si se circula intens, daca dai de un TIR ai pus-o...
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 23:27   #11
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
Nu F1, am mers cu un nene cu un 1.9SDi si i-a luat juma' de ora sa depaseasca un tir...Cum ai zis si tu, masina, dar cu masina mai faci si depasiri, si la cum e la noi 1 banda/sens si se circula intens, daca dai de un TIR ai pus-o...
asta asa-i , dar in comparatie cu dacia lui e cu mult mai bun sdi-ul si el fiind obisnuit cu dacia lui , i se va parea sdi-ul mult mai puternic
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 09:13   #12
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

https://forum.4tuning.ro/481-anunturi...s-elysees.html

te intereseaza asa ceva ? are toate taxele la zi, revizii doar la reprezentanta (piesele sunt relativ ieftine) masina functioneaza perfect
__________________
Actual cars:
'11 Audi S3 - Revo | Milltek | H&R | Forge | 19" | Evo-MS
'11 Audi A1 - Custom paint | 18" | Black optics

Gone:
'08 VW Golf GTI - 285 BHP - Milltek | D2 | INJEN | MOTUL | Superchips
'05 Mini Cooper S Cabrio - 170 BHP - Eibach | Aero | Custom exhaust
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 10:58   #13
Rocknroll

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 6
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
asta asa-i , dar in comparatie cu dacia lui e cu mult mai bun sdi-ul si el fiind obisnuit cu dacia lui , i se va parea sdi-ul mult mai puternic
Dpmdv, inclin sa fiu de acord cu opinia ta. Cu Dacia mea, chiar pe GPL (masina fiind puturoasa rau, mai ales in panta), mai reusesc sa depasesc si TIR-uri, incepatori sau cei care mai "adorm" uneori la volan, asa ca nu am probleme in privinta asta. Oricum, n-am deloc mania vitezei. Mai bine "one piece" si cu o juma' de ora mai tarziu, la destinatie, decat...

Cred ca Golf SDi e in pole-position, momentan. Mai vad ce si cum in privinta Opel Astra. Cat despre VW Polo, motor 1.0, ma batea gandul intr-o perioada, ce-i drept. Mai ramane sa mai fac ceva "searching", sa mai discut si cu un prieten mecanic si apoi sa decidem in familie.


P.S. @ Alex GTI, merci, insa cum criza asta mai tine cel putin 1 an, iar eu abia am facut de vreo 3 luni ITP-ul pe Dacie, am de gand sa ies cu ea din iarna si sa-mi iau masina inaintea verii din anul urmator.
Rocknroll is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 11:46   #14
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

Incearca un Logan..diesel. Consumu mic,problema e la injectoare care cad daca bagi motorina proasta si il conduci subturat.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 22:37   #15
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vreau sa-mi cumpar o masina!

daca vrei sdi poti incerca si la golf 4... poti gasi ceva bunicel in banii aia cred.
dar eu cred ca un opel astra, corsa sau polo sunt solutia ideala, asta daca nu vrei sa cari cu ea mai des.
totusi ma gandesc ca poate cu un mic efort poate gasesti un golf 4, 3 e cam vechiut.si daca tot vrei golf 3 in banii aia gasesti un tdibun, lasa sdi-ul
loganul si-a tinut pretul in romania, deci cred ca in 3000 nu gasesti unul in apele lui....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -