Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-10, 11:13   #1
dizzyluke

Stage 5
 
dizzyluke's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 392
Member of:
[Old School Cars]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Civic 1989 vs Golf 2 1989

Sfatuiti-ma ce sa aleg intre cele 2 masini. Civic-ul cu motor de 1.5 iar Golf-ul cu motor de 1.8 8v.
Civic-ul imi place mai mult estetic, insa Golf-ul este mai puternic.
Va multumesc anticipat!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pic5.JPG
Views:	80
Size:	53.5 KB
ID:	1639805   Click image for larger version

Name:	images.jpg
Views:	68
Size:	11.2 KB
ID:	1639806  
__________________
Megane Coupe 1.6 16v
dizzyluke is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 12:13   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

eu as merge pe civic deoarece este mai fiabil , mai "aratos" si sunt mai rare
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 12:53   #3
dizzyluke

Stage 5
 
dizzyluke's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 392
Member of:
[Old School Cars]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

Multumesc frumos pentru parere. Cam astea sunt si argumentele mele insa ma gandesc ca fiind o masina veche, indiferent cat de fiabila ar fi, tot mai este nevoie de o piesa doua si din ce am auzit eu piesele la japoneze sunt mai mult decat scumpe.
dizzyluke is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:00   #4
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

daca iti plac amandoua ar fi bine sa o iei pe aia pe care o gasesti in starea cea mai buna
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:52   #5
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

Piesele pentru japoneze sunt scumpe atunci cand vorbesti de piese care nu sunt consumabile (ex.: portiera, aripa, bara etc.).
Cand e vorba de consumabile, trebuie sa stii unde sa cauti. In general, piesele consumabile pentru japoneze sunt foarte ieftine la producatori aftermarket japonezi (ex.: Aisin, Japanparts, Nipparts etc.), dar si la producatori aftermarket care sunt ieftini in general (ex.: Valeo, Mintex etc.).

De pilda, in cazul meu (Toyota Celica 1995, 2.0 16v), am gasit ambreiaj complet cu ~500 lei marca Aisin, firma care echipeaza Toyota din fabrica la unele componente, iar zilele trecute mi-am cumparat toate 4 discurile de frana, marca Japanparts, cu numai 450 lei (pe fata discuri "duble", ventilate, iar pe spate discuri-"tambur" care la interior gazduiesc saboti pentru frana de mana).

Stergatoare, cauciucuri, filtre (aer, benzina, ulei), kit distributie, garnituri, bujii, fise, placute frana, lichid frana, antigel, segmenti, pompa benzina si multe altele, sa nu crezi ca le gasesti mai ieftine daca sunt pentru Vw. Daca nu ma crezi, fa o proba: mergi la un distribuitor de piese cu datele a 2 modele de masini - Golful si Honda de care spuneai mai sus - si cere-i o oferta de preturi pentru cateva repere din ce ti-am scris mai sus.

Dupa aceea, vei lua in calcul celelalte criterii pentru alegerea masinii, fara sa-ti mai faci griji pentru costuri.

Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 04-09-10 at 13:55.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 14:08   #6
dizzyluke

Stage 5
 
dizzyluke's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 392
Member of:
[Old School Cars]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

Multumesc frumos pentru raspuns. Sunt constient de faptul ca pretul consumabilelor in mare parte nu depinde de marca ci de alegerea pe care o face proprietarul. Avand acum acest audi 80 din '79 am prins o aversiune fata de masinile chiar atat de rare...cum este acest civic. Poti sa ai bani garla ca uneori tot nu gasesti ceea ce iti trebuie. Oricum, multumesc pentru sfaturi si sper sa iau o decizie buna intr-un final.
dizzyluke is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 12:46   #7
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

mitul asta urban ca piesele la japoneze sunt scumpe .... Of of

la un suzuki vitara 1.6 8v din 94: curea distributie, rola, pompa de apa, curea accesorii, curea alternator, 2 bucsi bara stabilizatoare, 4 bujii ngk = 240 lei

sonda de mansalier made in italy = 70 lei (o gaseam si mai ieftin la alte magazine dar graba ...)

aripa dreapta fata = 130 lei

toate au fost piese noi evident.
sunt singurul caruia i se par preturile la japoneze ok?

Daca nu vrei sa bagi multi bani in masina iei golful (piese pe toate gardurile ... Ma refer la toate dezmembrarile) sau iei japoneza de unde din diferenta de pret la asigurare si impozit platesti diferenta aia la piese care ar putea fi putin mai scumpe.

Personal nu ma pot decide la una din cele doua amandoua fiind masini bune. Cred sincer ca oricare ai alege-o ar fi o alegere buna
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 12:59   #8
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

eu unu as lua golfu
din punctu meu de vedere e mult mult da muuuuuuuuuuuult mai frumos decat civicu ala
de fiabilitate nu`ti fa griji ca e masina buna,are un prieten golfulet din ala,in 3 ani de zile nu l`am auzit odata sa se planga de ceva la masina aia
+motor mai bun pe golf
daca il gasesti fara rugina (prea multa) ai iesi mai bine cu golfu
alegerea e a ta
salut
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 14:49   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

Quote:
Originally Posted by dizzyluke View Post
Civic-ul imi place mai mult estetic, insa Golf-ul este mai puternic.
Va multumesc anticipat!
ia de amandoua daca ai bani si pune pe civic motoru de golf
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 15:03   #10
dizzyluke

Stage 5
 
dizzyluke's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 392
Member of:
[Old School Cars]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Civic 1989 vs Golf 2 1989

) tare asta
dizzyluke is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -