Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-10, 08:14   #16
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Eu ţi-aş recomanda să īncerci să mergi să le vezi, să le testezi şi care īţi va plăcea şi nu īţi va lăsa gaura prea mare īn buzunar, aia să rămānă!

P.S. Ai concepţie preconcepută īn privinţa Daciei Sandero. Te poate surprinde foarte plăcut!
Aş numi-o best buy, avānd īn vedere faptul că este maşină nouă, nu arată deloc rău şi numele Dacia, este un simplu brand, ea fiind la origine un mic Renault.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 10:07   #17
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

poate ca ai dreptate _anaconda_ da nu e mare branza noul model adica are acelasi sasiu - dar uita-te ca liniile sunt foarte asemanatoare - doar ca farurile difera putin pe la usi, putin la spate si grila frontala!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled-1.jpg
Views:	71
Size:	570.8 KB
ID:	1623574  
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 12:16   #18
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Citroen e o marca care deja vrea sa faca masini mai bine echipate, se bate cu Peugeot-ul de ceva vreme insa daca esti om lucid si stai sa gandesti situatia la rece - poti sa mori si in sufragerie cand manci supa si te ineci ascultandu-l pe gutza la vecinu de din jos... deci un airbag in plus sau minus nu prea conteaza! Exista si la sandero echipare cu 4xgeamuri electrice, 4airbag-uri (airbag sofer, pasager, airbag-uri in scaunele din fata)

Sandero e masina cea mai slaba cand vine vorba de siguranta aici. Un airbag in plus conteaza, mie mi-a salvat viata, si nu numai mie. Daca nu-l vrei, nu-l iei, dar sandero ala cu 4 airbag-uri nu-ti ofera siguranta nici cat un clio/c3 fara nici un airbag.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 13:00   #19
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

pai si daca tce e foarte scump si se fabrica in Franta de ce il aduci aminte in topicul asta?
@claaa ai putea sa arunci un ochi pe siteul la Ford ..vezi ca au Focus 1.6 la oferta..10850 E cu tva..nu vreau sa fac reclama dar Focus ofera "foarte multa masina" la banii aia .Daca vrei buburuza mai buna pentru oras,recomand cu incredere si Fiesta..cea mai manevrabila masina pe care am condus-o pana acum..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 13:58   #20
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

golf3 stiam ca au in dotare acea motorizare insa nu stiam ca nu au bagat-o si pe romania!
Herbas - desi Sandero n-a obtinut un test oficial - se zvoneste ca problemele ce primu logan le-a avut si l-au impiedicat sa obtina 4 stele la sandero au fost rezolvate! Clio si C3 ca sa obtina 5 stele euroncap au cele 4 airbag-uri din standard si esp-ul - deci nu mai umfla asa de mult prostia aia de C3 ca nu e chiar asa grozava precum se crede!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 14:17   #21
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Cunosc mai multe fete cu Citroen C1, Peugeot 107, Toyota Aygo si toate sunt multumite.
Gasesti la pret acceptabil, consuma 4 in afara la mers normal si 6 in oras. Am mers 4 oameni pana in grecia cu una si nu am tusit...

Pentru una full options(airbaguri prontale si laterale, a/c si altele) la 30K km se plateste intre 4 si 5000 euro.

Dintre cele 3 alese de tine, as alege C3, e mai simpatic. In rest + si - la toate.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 15:15   #22
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

http://www.euroncap.com/results/dacia/sandero.aspx

Asta a fost facut pe naspa sa inteleg.... din moment ce nu e oficial.

Mai degraba inceteaza tu sa umfli dacia, eu nu umflu C3, doar ii recunosc calitatile, dacia mai are de lucru pana acolo.
Ai mai laudat tu dacia in sus si in jos si pe alte thread-uri, cand o sa intelegi ca face cat costa si atat, iar la siguranta..... sandero va fi sub celelalte 2 oricand si cu orice dotari.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 15:54   #23
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
http://www.euroncap.com/results/dacia/sandero.aspx

Asta a fost facut pe naspa sa inteleg.... din moment ce nu e oficial.

Mai degraba inceteaza tu sa umfli dacia, eu nu umflu C3, doar ii recunosc calitatile, dacia mai are de lucru pana acolo.
Ai mai laudat tu dacia in sus si in jos si pe alte thread-uri, cand o sa intelegi ca face cat costa si atat, iar la siguranta..... sandero va fi sub celelalte 2 oricand si cu orice dotari.
Ceea ce zici tu ca un airbag in plus iti salveaza viata si ca tie ti-a salvat-o...asa o fi. Dar gandeste-te ca airbagurile alea sunt facute sa salveze vieti pana la o anumita viteza. La un impact frontal de 100 km/h de exemplu din cele 3 masini (Sandero/C3/Clio) nu te vad sa iesi intreg din vreuna. Decat sa isi ia o masina care nu ii place dar are un airbag in plus mai bine una fara acel airbag in plus dar macar alea 2 frontale sa le aiba.
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 16:03   #24
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Da dar, sa iesi dintr-un accident frontal la 64kmh cu picioarele rupte vs cu o sperietura face o diferenta mare. Eu am avutavut nevoie exact de airbag-urile alea laterale, plus ca diferenta in cele 2 masini si sandero nu e doar de airbag-uri. E vorba de structura de rezistenta per total, de absorbtia sau disiparea impactului, de trasaturi ale sasiului/caroseriei care pun sandero pe ultimul loc la siguranta. Asta sa nu aduc aminte de stabilitate, disponibiliatea anumitor sisteme de siguranta pt ele... etc
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 16:45   #25
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Corect dar daca e sa mori, morti in orice masina. Fie ca e X5 fie ca e Dacia. Fiecare masina are + urile si - urile ei. Asa cum nimeni nu e perfect, nicio masina nu poti sa spui despre ea ca e perfecta. Ca una e mai buna ca alta, asta e altceva dar niciuna nu e suprema.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:04   #26
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Nu te supara, dar asta ce-mi zici tu e ca aia cu strugurii acri. Normal ca daca e sa mori nu conteaza masina, dar daca iti permiti ca pentru niste bani sa iti imbunatatesti sansele de supravietuire in caz de ceva... eu zic ca se merita.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:10   #27
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
golf3 stiam ca au in dotare acea motorizare insa nu stiam ca nu au bagat-o si pe romania!
Herbas - desi Sandero n-a obtinut un test oficial - se zvoneste ca problemele ce primu logan le-a avut si l-au impiedicat sa obtina 4 stele la sandero au fost rezolvate! Clio si C3 ca sa obtina 5 stele euroncap au cele 4 airbag-uri din standard si esp-ul - deci nu mai umfla asa de mult prostia aia de C3 ca nu e chiar asa grozava precum se crede!
Baiete, din cate vad eu, tu ai un amarat de Logan. Incearca sa te urci si tu intr-un C3 sa vezi ce diferenta izbitoare intre un Sanderi si intr un C3. IN primul rand Citroen C3 cum ii zici tu ca e "prostie" nu e chiar prostie, o fi ea din clasa mica de la Citroen insa iti reamintesc ca Citroen nu e brand low-coast precum Dacia(Vezi C5, C-crosser). Inainte de a cataloga o masina incearca sa te gandesti inainte de a spune si fii sigur ca ai si condus. Nu am C3 nu sunt fan Citroen insa vad ca la tine Dacia pe care o ai e cea mai buna!!! Cand o sa aiba si Dacia suspensiile care sunt pe C6 si C5 sa ma anunti si pe mine asa ca normal ca si C3 este peste Sandero.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:33   #28
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Nu te supara, dar asta ce-mi zici tu e ca aia cu strugurii acri. Normal ca daca e sa mori nu conteaza masina, dar daca iti permiti ca pentru niste bani sa iti imbunatatesti sansele de supravietuire in caz de ceva... eu zic ca se merita.
E normal ca daca ai bani sa iti doresti cat mai multe optiuni si in final sa vrei si full-options. Dar din cate vad ca a scris fata nu dispune de cine stie ce suma. Au trait batranii cu Daciile zeci,sute de ani fara airbaguri,servo etc. In ziua de azi nu airbagurile sunt marea problema ci inconstientii din trafic. Hai ca deviem de la subiect...

@claaa: pe langa astea eu m-as mai uita si la un Opel corsa, Fiat Punto (chiar si sh) asta daca nu tii neaparat sa iti cumperi masina noua. Cel mai bine faci un drive test cu toate masinile care le ai pe lista si la sfarsit alegi ce iti place. Sper sa faci o alegere buna pentru tine. Gandeste-te bine inainte sa iei o masina pentru ca nu o schimbi a 2-a zi
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:37   #29
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Raresh - prietene - Loganu meu nu e amarat - daca nu e prezentat nu inseamna ca e si amarat! 2 la mana - ce conteaza ce suspensii are C6, C5 si C5435324533u4903829480329 cand noi vorbim de C3! Care sa fim seriosi e doar o cutie pe roti - pt mine aia nu e masina! Daca ar fi fost sa zici de C4 atuncea palaria jos aia da masina!
Herbas - daca esti asa mare inginer du-te fratele meu si refa calculele pt cei de la Renault la sasiu ca vad ca ei le-au gresit - si nu asa BIG TIME!
Eu NU umflu DACIA - fiindca nu sunt platit sa le fac reclama dar ma dispera cum unii lauda masinile straine parca l-ar fi apucat pe Dumnezeu de picior cand situatia sta fix la 180 de grade!
Hai sa ne luam in clonturi la datele tehnice:
Dacia Sandero pe cat e ea de proasta dintr-un amarat de motor de 1.2 ce-i drept cu 16supape face 75 de cai si 107 NM cu o emisie de 139grame CO2/km spre deosebire de MINUNATUL C3 care din 1.4 face 75 de cai si 118 NM cu o emisie de carbon de 140 grame CO2/km! La viteza maxima Sandero sta in spate cu 2 km/h iar la demaraj Sandero e mai rapid cu 6 sutimi! La capitolul franare Citroenul are tamburi pe spate la fel ca Dacia si pe fata are discuri de frana ventilate ce-i drept (dar asta conteaza prea putin) fiindca un utilizator ce urmareste un motor mic n-o sa atinga viteze mai mari de 150 la ora ca sa fie mai necesar sa zic asa un disc ventilat!
Am ajuns la capitolul mase si dimensiuni:
Sandero Citroen C3
Lungime: 4021mm 3940mm
Latime: 1745mm 1727mm
Inaltime: 1534mm 1524mm
Ecartament fata/spate: 1481/1468mm 1468/1471
Distanta dintre puntea fata - spate: 2588mm 2466mm
Capacitate portbagaj cu scaune nepliate: 320LITRI 300 LITRI
Coeficient aerodinamic: 0,35 0,31
Greutate cu sofer si rezervorul plin: 975kg 1030kg
Consum urban/extraurban: 7,6l/100km--4,9l/100km 8l/100km--4,9/100km

Diferentele dupa cum se vede sunt in favoarea Sandero-ului datorita unui habitaclu mai spatios si un consum mai redus in ciclu urban iar in extraurban se pare ca sunt egale!
Si tu vrei sa-mi zici ca ti-ai lua o masina care e si mai mica, consuma nitel mai mult, e cu MULT mai scumpa doar pt ca e frumoasa si te vede lumea altfel in societate?
P.S. am avut si alte masini inaintea Loganului si ghici ce - mi-am dat seama ca e un lucru bun de tinut la casa omului spre deosebire de masinile straine care au pretentii la intretinere si la pompa
Aaaa si in iarna lu 2007 am derapat intr-o curba ce-i drept ca n-am avut gume de iarna si nici viteza n-am respectat-o dar la 80 la ora cand m-am izbit de sant nu am avut nici picioare rupte nici o leziune decat o lovitura la cap de geamu lateral - poate ca ar fi fost necesar un airbag tip cortina!

Last edited by Alejandro; 24-08-10 at 17:41.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:42   #30
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: sandero, clio sau citroen C3? :)

Una peste alta, C3-ul e cea mai ok alegere din aceste 3 variante.
Pe hartie suna bine Sandero, pana ajungem la calitatea materialelor, pozitia absolut execrabila la volan, dinamica slaba a masinii si valoarea la revanzare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -