Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-10, 14:10   #1
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Sfat Achizitie 7000 euro

Salut,as vrea sa-mi cumpar si eu o masina diesel pe la vro 7000 euro .As vrea o masina cat mai rezistenta pentru drumurile patriei,fiabila,eu m-am gandit la un Bmw 318D sau 320d(136,150 de cai),ce parere aveti ?Nu prea cunosc marca BMW,ce parere aveti despre aceste motoare,se impaca bine cu motorina din Romania?Mai am niste modele ca Audi A4,A6 dar parca piesele la Audi sunt mai scumpe iar intreninerea mai grea.Acuma nu stiu multa lume cauta cat mai nou la ani,la bani astia as putea sa-mi iau si o Astra H,Vectra C dupa 2005 ce parerea aveti ?Voi ce ati alege? Fac cam 20.000-25.000 km pe an,cam 70% in oras,ce masina mi-ati sugera?

Last edited by GTXR; 21-08-10 at 14:12.
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 16:10   #2
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Ia fratiuc un bmw ca toata lumea are. Sa fie full cu 1 milion de km in bord. Doar suntem romani nu ?!??!

De ce sa iti iei o masina noua la 7000 euro din marcile: Dacia, Renault, Peugeot, Citroen, Toyota etc !?!?? Nuuuuu Doamne Fereste !!! Rad vecinii de la 3 si de la 5 de tine, ei are bmw si uite romanul "sarantoc" ce masina are !!! " si-a luat masina noua ieftina in loc sa isi bmw si audi ca noi"
Insa doar ei stiu cat se chinuie cu masina aia cu motorina furata si merg doar duminica, iar daca le pica o piesa mai zdravana, vand masina , sau isi amaneteaza lanturile de la gat ca sa o repare.....

Ca sa vezi ce diferenta de mentalitate este intre romanul obosit si un neamt. Romanii au cumparat toate haudile si bemveele de la ei, cu milioanele , si neamtu, om de rad, prost si idiot si-a luat logan, sandero nou, cu garantie ......

PS: Cred ca am fost destul de clar.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 16:28   #3
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Din cate zici tu BMW 318D sau 320D gasesti de prin 2002-2003 adica masini de vreo 7 sau 8 ani ceea ce pt mine unul e foarte mult.

Opel Astra gasesti de prin 2005-2006 si poti sa te uiti si dupa Ford Focus. Le gasesti cam de prin 2006 poate chiar si 2007 (mai greu) si vorbim deja de masini care au vreo 3-4 ani si in mod sigur mult mai putini KM.

Poti sa incerci si o masina noua chiar: Logan sau Toyota Yaris (care-i cam micuta ce-i drept) sau alte masini care cu 3 tichete le poti lua aprox in suma asta.

Mi-a placut post-ul lui Maniac222 (ar fi ideal daca ar avea BMW :P).
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 21:35   #4
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Nu ..nu am biemweu si nici nu mi-as cumpara biemvieu niciodata in viata, e46, e60, e90, e39 prin simplul fapt ca sunt 3 milioane de bmw-uri in Rromania, iar la noi bmw-ul este masina taranoiului manelist, sau a melteanului capsunar


Deci, baga o masina noua si nu te gandi la o masina de 8-9 ani, chiar daca are si 50.000 km frate, originali, o masina de 8-9 ani ramane o masina obosita fizic ca sa zic asa..... mai ales tinand cont de conditiile si drumurile de la noi; nu e ca in nemtia unde fiecare masina are garaj sau parcare subterana. .....


PS: in postul de mai sus eram ironic ... aviz amatorilor de senzatii tari ...
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 00:48   #5
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Mi-am dat seama ca erai ironic. But funny ).

Dar cu toate astea nu ai raspuns la om ce masina noua poate cumpara.

De exemplu : Citroen C3 sau Logan 1.5 Dci.
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 04:04   #6
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Quote:
Originally Posted by MANIAC222 View Post
Nu ..nu am biemweu si nici nu mi-as cumpara biemvieu niciodata in viata, e46, e60, e90, e39 prin simplul fapt ca sunt 3 milioane de bmw-uri in Rromania, iar la noi bmw-ul este masina taranoiului manelist, sau a melteanului capsunar


Deci, baga o masina noua si nu te gandi la o masina de 8-9 ani, chiar daca are si 50.000 km frate, originali, o masina de 8-9 ani ramane o masina obosita fizic ca sa zic asa..... mai ales tinand cont de conditiile si drumurile de la noi; nu e ca in nemtia unde fiecare masina are garaj sau parcare subterana. .....


PS: in postul de mai sus eram ironic ... aviz amatorilor de senzatii tari ...
Sa inteleg ca tu judeci omul dupa masina care o cumpara? nu zic ca nu ai dreptate , multi cumpara bmw si audi pentru "emblema" si nu pentru ceea ce sunt ele cu adevarat , dar e cam dura expresia ta [ chiar si ironica]!

Quote:
Originally Posted by GTXR View Post
Salut,as vrea sa-mi cumpar si eu o masina diesel pe la vro 7000 euro .As vrea o masina cat mai rezistenta pentru drumurile patriei,fiabila,eu m-am gandit la un Bmw 318D sau 320d(136,150 de cai),ce parere aveti ?Nu prea cunosc marca BMW,ce parere aveti despre aceste motoare,se impaca bine cu motorina din Romania?Mai am niste modele ca Audi A4,A6 dar parca piesele la Audi sunt mai scumpe iar intreninerea mai grea.Acuma nu stiu multa lume cauta cat mai nou la ani,la bani astia as putea sa-mi iau si o Astra H,Vectra C dupa 2005 ce parerea aveti ?Voi ce ati alege? Fac cam 20.000-25.000 km pe an,cam 70% in oras,ce masina mi-ati sugera?
In banii astia orienteaza te spre o compacta de productie mai recenta ! ford focus2 e o optiune destul de buna pentru tara noastra , sau de ce nu un logan nou [ as prefera cu motorul dci ]. un vw golf 5 [ cred ca te ai incadra la limita ] , opel astra H ! nu are rost sa cumperi bmw cu banii astia mai ales ca sunt destul de vechi !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 07:41   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Comparaţia asta cu "bemveul" mi se pare cea mai idioată!

Dacă mie îmi place un model de BMW şi doresc să îl cumpăr, nu mă va trage înapoi faptul că nu ştiu ce cocalari deţin modelul respectiv.
Îl iau pentru că îmi place şi atât.

Uneori suntem mai fiţoşi decât putem conştientiza.

P.S. Mă includ aici şi pe mine. Suntem oameni şi uneori suntem ipocriţi.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 11:14   #8
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

da,dar cand ai BMW E36/E46 negru si opresti la semafor si vine un manelist/sau tigan cu pitipoancele pe bancheta din spate ,langa tine cu o masina care arata la fel si iti spune "oo boss si tu ai biemvieu ca al meu ia zi te cunosc de undeva? ne dam??" cum v-ati simti??
Sunt de acord ca nu trebuie sa generalizam si sa cumparam ce ne place..dar si ce ne permitem.Totusi norocul meu ca pana acum nu am intalnit prea multi coca in G3
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 12:04   #9
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Vad ca a degenerat aici ,eu v-am spus,as vrea o masina mai rezistenta,mai fiabila,dar sa aiba totusi ceva dotari,vad ca optiunea cu BMW E46 a picat si cred ca asa e ,au multi km si sunt manarite,am zis ca si asta e o optiune deoarece cunosc ceva oameni care au si raspunsul a fost de la toti,nu am schimbat nimic,foarte bune,fiabile,etc..,o sa incerc sa ma orientez la un Astra H ,Ford Focus,Peugeot,poate si un Golf IV dupa 2005 ,a adus cineva si am vazut ca sunt Euro 4 ,1.9 TDI,la Golf V nu stiu daca ma incadrez ca as vrea diesel,ramane de vazut ce gasesc,iar la 7000 am vazut ca merg si Skodele.Masina noua nu cumpar deoarece la banii astia o iei cu cele mai slabe motoare si dotarii minime,iar peste 2-3 ani se devalorizeaza si ce faci,asa mai bine iau una la 3-4 ani care are ceva dotari un motor diesel cu peste 100 de cai parerea mea.
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 12:51   #10
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

si totusi un yaris nou sau fie din 2009 cu motor pe benzina care se stie ca e foarte fiabil si consuma 3.5-4% ce are? Chiar tu ziceai ca 70% o sa circuli in oras. Fiecare e stapan pe buzunarul lui si poate ai si tu prieteni pe la benzinarii si iti place sa ii saluti destul de des.

Ideea e ca poti alege intre o masina noua sau km putini ... Si garantie sau o masina plina de dotari (apropo pielea de pe scaune nu tine de foame si pe langa asta vara te frige la partile dorsale si iarna iti ingheata rinichii pe ea ... Insertiile de lemn de pe bord si usi nu iti face masina mai stabila pe drum sau iti micsoreaza consumul ... Te gadila doar la ochi ... Navigatia hmmm daca te ratacesti prin orasul tau da e buna in rest ... In ideea ca 70% mergi in oras ... Nu merita efortul) si fara garantie cu piese care urmeaza sa cada si consum de aproximativ 9 in oras.
E adevarat ca uneori e plictisitor doar sa te urci in masina si sa mergi la drum fara sa ai prieteni mecanici pe care sa ii vizitezi ocazional sau sa surubaresti tu pe la masina asta legat de bmw-ul adus in discutie.

Alegerea iti apartine.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 13:12   #11
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Eu as merge pe astra H. Consumabile ieftine, intretinerea ieftina, si nu sunt pretentioase...iar daca zici ca majoritatea km ii faci doar in oras, nu vad rostul unei masini cu putere mare sau diesel, dar e decizia ta, oricum consumurile nu sunt diferite cu mult daca tu ai asta ca si criteriu.
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 15:26   #12
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Cu 7000 te poti arunca la o japoneza cu putini km chiar si diesel, toyota, honda, mitsubishi ..... poti gasi o masina buna fara sa fie manarita si alergata...
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 17:14   #13
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

nu stiu cum ati ajuns voi de la seria 3 ca e mai bun un logan sau un yaris dar ma rog... astra h as alege din ce variante sau mai pus daca tot ne coboram de la e46

ps: o masina nu se ia in functie de persoanele care mai au acea masina
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 19:03   #14
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

Intr-adevar, hai sa vedem care e diferenta intre un E46 si o masina noua. Dupa 4 ani de zile, masina noua va fi o masina de 4 ani de zile ( poate inca in garantie ), iar E46 o epava batrana de 15 ani care nu va avea nici o valoare, sau care nu o cumpara nici dracu; o cazatura, cum sunt acum bmw-urile E30.

O masina ti-o cumperi si in functie de necesitati, dar si in functie de pretul pietei si ulterior devalorizarea acesteia.


Si vorba asta: care e mai bun, care e mai tare, nu prea mai tine, cel putin la unele persoane; hai sa ne cumparam toti Seria 7 si Audi A8 ca sunt ieftine (11.000 eur ) si cele mai bune; cand o sa aveti de dat 40 milioane pe placute si discuri atunci vindeti masina;

PS: In mintea mea si nu numai, un E46 NU ESTE MAI BUN decat un logan sau un Yaris! De ce? pentru ca e o masina batrana ...... obosita...... pe care nu o poti compara niciodata in viata cu o masina noua, fie ea din gama low cost, sau nu.

Last edited by MANIAC222; 29-08-10 at 19:06.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 19:17   #15
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Sfat Achizitie 7000 euro

nu defapt, dupa 4 ani o sa arate maxim ca un e36... care daca te uiti atent se aduc in draci, si sa nu crezi ca se aduc din ironie pentru ca sunt proaste.
un seria 3 ofera un interior mai luxos, o putere a motorului mai mare, o prestanta mai de valoare (si sa nu zici ca nu conteaza asta, ca asa zic si femeile cu silicoane ca si le-au pus pt ele ) plus altele care nu imi vin acum.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -