Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-10, 17:44   #1
norbi_nw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Achizitie Honda Civic sau Golf 4

Salut. As vrea si eu sa imi cumpar un honda civic ptr ca imi place cum arata, este fiabila si este si sportiva. Pe primul loc ar fi un 1.6 VTEC. As vrea sa stiu daca merita masina. CAt consuma ma intereseaza mai exact. In oras si afara.. Eventual in oras condus sport. Eu am citit pe undeva ca chiar daca schimba la 7000 7500 nu lua mai mult de 10-12. Oricum nu fac eu dinastea, dar imi trebe ceva putin sport cu consum mic. De ex. azi am vazut un golf 4 TDI 90cai din 1998, omul cerea 4000. Avea tot electric, incalzire in scaune, AC, ABS, genti 18 (ne-omologate X_x) folie, faruri, proiectoare, etc.. MAsina arata f bine. Am urcat masina pe prag la service, sub era mai dezastru... Am renuntat la ea. Poate daca cerea 3000 cu genti stock si suspensii sport merita... Asa mai e de bagat bani in ea.
Deci inapoi la Honda Civic.
LA CE trebe sa ma uit? Un prieten de al meu a cumparat un VTEC 1.6 cu 1900. El nu stia pe atunci la ce sa se uite, si a cam muscat o, ptr ca era ruginita sub.. A blocat si motorul (a iesit tot uleiul cumva). A si vandut masina. Ce sfaturi imi dati? La ce sa ma uit in afara de rugina?
Si cat consuma masina asta in oras normal, si afara?
norbi_nw is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 17:59   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Achizitie Honda Civic sau Golf 4

Quote:
Originally Posted by norbi_nw View Post
Salut. As vrea si eu sa imi cumpar un honda civic ptr ca imi place cum arata, este fiabila si este si sportiva. Pe primul loc ar fi un 1.6 VTEC. As vrea sa stiu daca merita masina. CAt consuma ma intereseaza mai exact. In oras si afara.. Eventual in oras condus sport. Eu am citit pe undeva ca chiar daca schimba la 7000 7500 nu lua mai mult de 10-12. Oricum nu fac eu dinastea, dar imi trebe ceva putin sport cu consum mic. De ex. azi am vazut un golf 4 TDI 90cai din 1998, omul cerea 4000. Avea tot electric, incalzire in scaune, AC, ABS, genti 18 (ne-omologate X_x) folie, faruri, proiectoare, etc.. MAsina arata f bine. Am urcat masina pe prag la service, sub era mai dezastru... Am renuntat la ea. Poate daca cerea 3000 cu genti stock si suspensii sport merita... Asa mai e de bagat bani in ea.
Deci inapoi la Honda Civic.
LA CE trebe sa ma uit? Un prieten de al meu a cumparat un VTEC 1.6 cu 1900. El nu stia pe atunci la ce sa se uite, si a cam muscat o, ptr ca era ruginita sub.. A blocat si motorul (a iesit tot uleiul cumva). A si vandut masina. Ce sfaturi imi dati? La ce sa ma uit in afara de rugina?
Si cat consuma masina asta in oras normal, si afara?
1.Daca nu te princepi , cel mai bine ar fi sa mergi cu cineva priceput eventual daca nu ai cu cine iti las un link aici poate te ajuta: https://forum.4tuning.ro/220-consilie...masini-sh.html

2.intre honda civic si golf 4 , aici depinde daca o sa mergi mult oras/afara , iti recomand golful pe ca e tdi si consuma mult mai putin, daca mergi putin cu masina , recomand civic fara nicio ezitare
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -