Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-10, 12:35   #1
Deiel

Stage 4
 
Deiel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 181
Member of:
[FORD]
Default Masina de aproximativ 4500euro.

Tatal meu a hotarat sa isi schimbe masina de curand , si are aproximativ 4500euro (poate va putea da mai mult, dar nu cu mult).
A fost acum cateva zile si a vazut un Renault Megane 2 , din 2005 (motorul 1.5dCi de 85cp, avea clima automata, geamuri, etc. ) insa nu i-a placut ca avea 140mii km si costa 7500euro.

Pentru el, masina trebuie sa aiba :
- aer conditionat
- geamuri electrice
- 4usi
- sa nu fie pe gaz
- inmatriculata
- sub 150mii km
- macar anul 2002 - 2003

Cam ce ati recomanda?
__________________

Ford Fiesta MK6 1.4 TDCi
Deiel is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 21:03   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

octavia, daca e 1.9 tdi, are cam 90 de cai, acu nu stiu cu care litere rosii care nu, dar minim are 90, consuma 4.5 litri (nu cred ca tatal tau e vre-un pilot de curse caci imi imaginez ca are vreo 40-50 de ani), gasesti cu ac, cu geamuri electrice dar nu nu mizez ca si pe spate,
in banii astia gasesti cam ce vrei la octavia. iar daca e break are un portbagaj imens,
acum poate mai e nevoie de cateva sute de euro, sau mai negociezi, depinde de caz

Last edited by ZaNe94; 26-05-10 at 21:05.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 22:30   #3
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
octavia, daca e 1.9 tdi, are cam 90 de cai, acu nu stiu cu care litere rosii care nu, dar minim are 90, consuma 4.5 litri (nu cred ca tatal tau e vre-un pilot de curse caci imi imaginez ca are vreo 40-50 de ani), gasesti cu ac, cu geamuri electrice dar nu nu mizez ca si pe spate,
in banii astia gasesti cam ce vrei la octavia. iar daca e break are un portbagaj imens,
acum poate mai e nevoie de cateva sute de euro, sau mai negociezi, depinde de caz
Văd că îţi place la nebunie să dai sfaturi, din vasta ta experienţă de viaţă.

De ce vă place să comentaţi aiurea?... chiar nu înţeleg.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 22:46   #4
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

@andi, ti-e ciuda ca el stie si tu nu?

P.S: sorry de OffTopic, nu m-am putut abtine. De o vreme urmaresc posturile acestui fenomen si...e de viitor
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 23:38   #5
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
octavia, daca e 1.9 tdi, are cam 90 de cai, acu nu stiu cu care litere rosii care nu, dar minim are 90, consuma 4.5 litri (nu cred ca tatal tau e vre-un pilot de curse caci imi imaginez ca are vreo 40-50 de ani), gasesti cu ac, cu geamuri electrice dar nu nu mizez ca si pe spate,
in banii astia gasesti cam ce vrei la octavia. iar daca e break are un portbagaj imens,
acum poate mai e nevoie de cateva sute de euro, sau mai negociezi, depinde de caz
recomand si eu octavia 1.9 TDI (la octavia nu este cu rosu din cate stiu si are 105cp ,ma refer la octavia 2)


PS: Nu inteleg de ce va luati de ZaNe94 ?(daca e mic , trebe sa il luati la misto?Din cate am vazut stie mai multe despre masini decat multi de peaici)
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 23:54   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Pe un thread spune ca tiptronic e cutie cu nume sofisticat, iar pe altul relateaza cum deosebeste seria 3 de seria 5, dupa latime.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 00:24   #7
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Pai nu asa se invata? Si eu numa de 1 an am stiut ce inseamna 4motion (cand am facut afirmatia ca stie mai mult decat alti de pe forum ma refeream la cei de varsta apropiata cu el)
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 00:25   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Nu te bagi la dat sfaturi in ceea ce priveste cumparatul masinilor daca nu ai macar minimul de cunostinte/experienta. Altfel, n-are nimeni nimic cu el.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 00:37   #9
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu te bagi la dat sfaturi in ceea ce priveste cumparatul masinilor daca nu ai macar minimul de cunostinte/experienta. Altfel, n-are nimeni nimic cu el.
Aici ai dreptate.In fine, sa nu intram prea mult in off
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 09:08   #10
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina de aproximativ 4500euro.

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Pe un thread spune ca tiptronic e cutie cu nume sofisticat, iar pe altul relateaza cum deosebeste seria 3 de seria 5, dupa latime.
pai sunt mai multe tipuri de cutii sub multe denumiri, cum ai spus si tu pe acolo unele sunt aceleasi lucruri cu alt nume, asa am ales eu sa le adun intro denumire pe toate.
si cu seria 3 si seria 5, stai calm, am cam vazut care si cum sunt ca aspect si le diferentiez, dar le poti lua si dupa latime, stiu ca inainte mai faceam asa cand eram mai mic si imi parea destul de incurcata structurarea modelelor la bmw.

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
recomand si eu octavia 1.9 TDI (la octavia nu este cu rosu din cate stiu si are 105cp ,ma refer la octavia 2)


PS: Nu inteleg de ce va luati de ZaNe94 ?(daca e mic , trebe sa il luati la misto?Din cate am vazut stie mai multe despre masini decat multi de peaici)
octavia 2 nu stiu cat gasesti in 4500-5000. Oricum mersi ca ma sustii

Last edited by ZaNe94; 27-05-10 at 09:11.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -