Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-10, 20:08   #1
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Ma gandeam sa imi iau un BMW 318is sub 2000 dar cred ca e mult prea vechi si cad piesele mult mai repde acum ma inclin spre un opel astra g sau chiar fiat stilo din 2002.. vroiam un golf 4 insa nu cred ca voi gasi in bani asti decat doar cele cu motoare 1.4 16v si nah...Ce masini recomandati mai tineresti mai fiabile sa nu bag bani in ele macar 1 an ? MS
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:21   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

cred ca toti o sa iti recomande honda civic, e fiabila ce-i drept, toti o zic, astra g sunt masini destul de bune, dar in banii astia nu stiu cam care sunt sansele sa gasesti una buna, fiat stylo nu am idee, a avut un uchi, da nu pot sami dau nici o parere de ea. mai poti incerca si un golf 3 daca iti place (sunt masini bune) ca am vazut ca nu ai propus.

eu unul in banii astia m-as uita la e36, golf 3 sau mazda 323 (sunt chiar superbe).
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:30   #3
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by ebenize View Post
Ma gandeam sa imi iau un BMW 318is sub 2000 dar cred ca e mult prea vechi si cad piesele mult mai repde acum ma inclin spre un opel astra g sau chiar fiat stilo din 2002.. vroiam un golf 4 insa nu cred ca voi gasi in bani asti decat doar cele cu motoare 1.4 16v si nah...Ce masini recomandati mai tineresti mai fiabile sa nu bag bani in ele macar 1 an ? MS
Daca gasesti un golf ingrijit,te asigur eu ca cel putin un an nu bagi nimic inafara de carburant. La fel este si in cazul unui e 36. Bafta sa ai
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:33   #4
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by Norbertinio View Post
Daca gasesti un golf ingrijit,te asigur eu ca cel putin un an nu bagi nimic inafara de carburant. La fel este si in cazul unui e 36. Bafta sa ai
da .. asa e nush ce sa zic.. eu am bugetul de 3000 insa nu mai primesc nimic peste decat combustibil..... si nah intelegeti voi ... imi plac bmw-uri super mult insa daca pic una alta .. m-am ras
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:38   #5
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Nu te-ai ras neaparat....nu poti zice ca is scumpe piesele pt e 36...DAR pt incepator nu cred ca recomanda nimeni o masina cu tractiune spate si 140 de cai...asa ca mai bine cauta un golf intretinut sau ceva ce sa iti placa si sa aibe reputatie ca masina fiabila.
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:40   #6
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by Norbertinio View Post
Nu te-ai ras neaparat....nu poti zice ca is scumpe piesele pt e 36...DAR pt incepator nu cred ca recomanda nimeni o masina cu tractiune spate si 140 de cai...asa ca mai bine cauta un golf intretinut sau ceva ce sa iti placa si sa aibe reputatie ca masina fiabila.
am 1 an si ceva.. am condus mai multe masini chiar si bmw .. deci nu e bai 140 cai si tractiune spate... iarna sunt constient de riscuri si etc.. si nu sunt vitezoman in schimb imi place demarajul si sa ma mai distrez asa din cand in candm ca orice tanar... pe zapada bineinteles
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:44   #7
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by ebenize View Post
am 1 an si ceva.. am condus mai multe masini chiar si bmw .. deci nu e bai 140 cai si tractiune spate... iarna sunt constient de riscuri si etc.. si nu sunt vitezoman in schimb imi place demarajul si sa ma mai distrez asa din cand in candm ca orice tanar... pe zapada bineinteles
Pe zapada...dar cand ii dai pe ploaie?? crezi ca nu o sa fuga de cur?? si nu numai..ca poate fugi si pe uscat...in curbe,chiar si de pe loc. Tu ai banii. tu hotarasti.
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 20:48   #8
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by Norbertinio View Post
Pe zapada...dar cand ii dai pe ploaie?? crezi ca nu o sa fuga de cur?? si nu numai..ca poate fugi si pe uscat...in curbe,chiar si de pe loc. Tu ai banii. tu hotarasti.
da ... asa e .. poate gasesc si cu un asr sau tcs ... golf 3 are un prieten si nu prea imi place ... e fain in exterior dar cum merge si asa.. nu prea.. am condus si e36 si golf 3 si e super bmw -ul insa...am zis.. mi-e de piese de bani bagati after
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:09   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by ebenize View Post
da ... asa e .. poate gasesc si cu un asr sau tcs ... golf 3 are un prieten si nu prea imi place ... e fain in exterior dar cum merge si asa.. nu prea.. am condus si e36 si golf 3 si e super bmw -ul insa...am zis.. mi-e de piese de bani bagati after
uitate la mazda 323. si civicul sum am spus sunt fiabile si ieftine.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:26   #10
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
uitate la mazda 323. si civicul sum am spus sunt fiabile si ieftine.
m-am uitat la honda si mazda... sincer nu prea imi plac...asa ca look ..tot ce imi place este ca mazda nu are rama la usa ...
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:26   #11
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

totodata ma gandeam si la un fiat stilo ... ce parere aveti ? ce preferati e36 din 95 sau fiat stilo din 2002?
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:47   #12
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

cati ani ai ?
cate luni de condus efectiv ?
cati km facuti si cu ce ?
unde sta masina peste noapte ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:48   #13
ebenize

Stage 2
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
cati ani ai ?
cate luni de condus efectiv ?
cati km facuti si cu ce ?
unde sta masina peste noapte ?
19
in fiecare zi conduc
km nu stiu sigur
in fata blocului vecini linistiti
ebenize is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:58   #14
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

pai, ramanem la bmw, daca il consideri cam puternic poti incerca 316, si ca sa fi sigur ca iei ceva bun ia cu tine un amic care sa se priceapa bine la masini, preferabil sa fie mecanic. ca o masina prea noua la pret mic da de banuit, ai toate sansele sa prinzi o masina muncita care sa manance ulei sau chiar sa ceara lucru serios in motor sau alte probleme. o masian mai noua si chiar ieftina ester matizul, da nu cred ca ar trece prea multi de la pisicuta la matiz.
in rest bafta si sa ne arati si noua ce ei
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 21:59   #15
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Ce masina sa imi cumpar de 3000 de euro

golf 3 diesel, daca ai noroc cu A/C si BREAK. il faci frumos, si-ti raman destui bani sa duci muuulte fete la padure...lasa demarajele pt fraierici, sau pt peste 200cp

cine are obiectii...astept comentarii...
brownshark is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -