Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-10, 13:23   #1
dumitrucristian2005

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Renault Megane - Pareri

Salut!
S-ar putea sa ma aflu in situatia de a-mi schimba masina. In situati asta am constat ca cel mai bun raport pret/an/km e pt Megane.
Nu vreau pe motorina pt ca nu am incredere in motoarele renault pe motorina - cunosc 3 masini cu probleme, asa ca m-asi indrepta catre benzina 1,6l , cca 110cai.
Am tot studiat forumurile si am gasit pareri pro si contra ca la orice masina. E o idee buna o asemenea achizitie? E ceva de stiut despre Megane ca si hibe la modele pe benzina?

Multumesc!
dumitrucristian2005 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 10:58   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Renault Megane - Pareri

De ce Megane? Nu e deloc o masina stralucita.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 13:11   #3
dumitrucristian2005

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Re: Renault Megane - Pareri

Megane pt. ca pt ca raportul pret/an/km/dotari e cam ceea ce imi permit. Adica in maxim 6000 eur gasesc din 2005 la cca 50000km si cu 6 airbag-uri si mi se pare si destul de spatioasa pt un familist.
Altele ar fi ford, skoda, vw si opel dar ultimile 3 cel putin le gasesc putin dupa 2000 si cu aproape 200000km , ori masina vreau s-o tin si cel putin 5 ani. Pt ford nu gasesc mai nimic care sa imi placa desi nu mi-ar displace.
dumitrucristian2005 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 14:06   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Renault Megane - Pareri

Am inteles.
La Renault nu motorizarile sunt problema, pentru ca acolo sta bine spre foarte bine, deci nu trebuie sa-ti faci griji.
Problema e ca sunt fragile ele de felul lor.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 06:46   #5
dumitrucristian2005

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Re: Renault Megane - Pareri

Taman de motorizare mi-era teama! Sa vad ce iese. Nu zic ca ar fi singura optiune dar pare rezon la pret. Poate am noroc si ma rasfat cu altceva. Multumesc!
dumitrucristian2005 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 12:13   #6
george_gsm_ok

Stage 2
 
george_gsm_ok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 67
Default Re: Renault Megane - Pareri

La Renault motoarele nu reprezinta o problema, sunt fiabile. La fost firma unde am lucrat majoritatea masinilor erau megane si clio benzina. Cam toate au fost ok pana la 35-40 mii km, dupa care au inceput problemele la partea electrica. Si nu doar la o masina, la toate.
george_gsm_ok is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 19:31   #7
Bobbytza

Stage 5
 
Bobbytza's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,057
Default Re: Renault Megane - Pareri

Motoarele de Megane benzina sunt foarte fiabile ! Mai ales 1,6 16v, am avut una ! Destul de puternica, viteza max 210, consum mic ! Nu motoarele sunt problema, ci plasticele de prin ele si piesele de schimb putin cam scumpe !
Bafta !
Bobbytza is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:18   #8
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane - Pareri

Eu am 100.000km cu a mea si n-am nici o problema. Doar revizii, filtre motorina originale. E normal sa mai scartaie si plastice mai ieftine, doar nu e PREMIUM.
Sfatul meu ar fi eviti sedanurile care sunt facute la turci si care din cate am citit pe forumul reno mai toti se plang de diferite chestii. Hatchul e facut in franta. Tin sa cred ca sunt diferente intre ele cum si intre cielo made in RO si KOREA au fost si alte masini.
Tot ca sfat cauta dupa 2006 cand a intrat faceliftul si s-au schimbat si remediat diferite chestii,probleme.
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 10:31   #9
dumitrucristian2005

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Re: Renault Megane - Pareri

Va multumesc pentru sfaturi si impresii. In continuare sunt bine venite!
dumitrucristian2005 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -