Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-10, 23:09   #1
giobrinel

Stage 3
 
giobrinel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 106
Default contract vanzare cumparare vs factura

sal. am si eu o problema, tocmai am achizitionat o masina pentru care nu mi-a fost facut contract de vanzare cumparare ci o FACTURA !, o factura de mana. Precizez ca nu a fost cumparata de la firma, ci de la persoana fizica. Este valabila ? pot inmatricula masina cu ea?
Si inca o problema. In talonul masinii cat si in carte este trecut un proprietar iar cel care mi-a vandut-o este altcineva. Mai pe intelesul tuturor, am 2 facturi. Una cum ca el a cumparat-o de la proprietaru de drept din acte si a 2-a cum ca eu am cumparat-o de la el. Pot fi probleme? Adica si eu as putea sa o vand la randul meu fara sa o mai inmatriculez pe numele meu ?

Last edited by giobrinel; 07-03-10 at 23:18.
giobrinel is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 13:49   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: contract vanzare cumparare vs factura

Ti-a dat certificat fiscal ? Masina este radiata de la primarie de catre primul proprietar?

Nu e nici o problema daca ai factura, si contractul vc are aceeasi valoare doar ca te costa mai mult. Binenteles ca o poti revinde mai departe sau o poti inmatricula pe numele tau
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 18:43   #3
giobrinel

Stage 3
 
giobrinel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 106
Default Re: contract vanzare cumparare vs factura

Gata am rezolvat nu a fost nici o problema. Multumesc.


acum alta problema: dupa ce am trecut masina la financiar, m-am dus am platit toate taxele. ( inmatriculare, talon, impozit ) cat timp am la dispozitie sa ma duc la rar sa-i fac autenticitatea respectiv politie sa depun dosarul cu acte ?
giobrinel is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 00:21   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: contract vanzare cumparare vs factura

1 luna am impresia . Nu stiu sigur.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 09:39   #5
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: contract vanzare cumparare vs factura

Trebuia sa faci intai rar si apoi taxele din cate stiu eu. Nu de alta dar parca una din taxe e valabila doar 48 ore. Totusi e posibil sa ma insel eu, dar e bine de verificat.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 10:26   #6
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: contract vanzare cumparare vs factura

Quote:
Originally Posted by giobrinel View Post
Gata am rezolvat nu a fost nici o problema. Multumesc.


acum alta problema: dupa ce am trecut masina la financiar, m-am dus am platit toate taxele. ( inmatriculare, talon, impozit ) cat timp am la dispozitie sa ma duc la rar sa-i fac autenticitatea respectiv politie sa depun dosarul cu acte ?

ai timp cat vrei tu, doar ca nu poti circula cu masina.
beck is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 10:39   #7
giobrinel

Stage 3
 
giobrinel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 106
Default Re: contract vanzare cumparare vs factura

pareri impartite, va multumesc oricum pt ajutor
giobrinel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -