Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-10, 22:41   #16
NicuCry

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 188
Default Re: Masinile de la REMAT

Nissan Micra 1999 16 valve Euro III ABS, airbag. Astept oferte. Pret nou 1950 Euro. Accept schimburi cu cupoane RABLA. Tel. 0724875505
NicuCry is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 22:46   #17
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Masinile de la REMAT

Quote:
cat despre cei de mai sus care se umfla ca unii mai vor sa circule cu masini vechi, niste increzuti, cu nasu pe sus, care au dat de malai intr-un fel sau altul, si pe restul ii considera niste vai de capu' lor, asa-i cand nu stii ce-i greul, sau pasiunea
evolutia, NU duce de cele mai multe ori spre BINE, asta ca sa va ganditi si voi putin, daca aveti cu ce. Asa e gandirea unora, odata ce m-ai ajutat, si daca am evoluat, esti bun de sters la dos, cam asa ganditi si despre oameni banuiesc, asta reiese din cele spuse de voi.
Bai nene, nu mai judeca lumea dupa cum crezi tu ca "n-am dat de malai" si nu sunt cu "nasu pe sus". Masina pe care o am nu mi-a luat-o mama sau tata, ci am muncit-o din banii mei.
Ce vad eu insa, e ca in Romania, s-a ajuns la un snobism inversat. Adica prefer sa imi iau o masina de vad soseaua prin ea, si ii pun benzina de cate 10 RON, dar am masina... in loc sa merg cu autobuzul.
Eu m-am referit la rable, nu la vreo masina deosebita care merita reconditionata. Ca la REMAT in proportie de 99 % ajung rapciugi de dacii, lade sau skode de prin 70' 80'.
Rar sa gasesti vreun Camaro sau vreun Capri p-acolo...
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 22:55   #18
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Masinile de la REMAT

Masinile date la REMAT nu se mai pot inmatricula sub nici o forma. In momentul predarii se da un certificat de distrugere, asta inseamna ca se radiaza din circulatie prin casare iar ce este casat nu se mai inmatriculeaza in vecii vecilor. Amin.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 23:22   #19
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masinile de la REMAT

unu la mana:daca ai cu cine sa faci treaba se poate reinmatricula(sunt uni oameni acolo care mai salveaza unele modele mai rare si bune)
doi la manatr cine a zis ca majoritatea de la remat sunt "rapciugi"(ce-o fi si aia dar cred ca e de rau);daca stai sa te gandesti dacia de la noi e cam sinonima cu mustangul americanilor,rekordul nemtilor,etc...ei de ce se mandresc cu "rapciugile" lor si noi am ajuns sa stam cu noptile in fat la remat ptr un biletel...banuiesc ca asta e de lauda ptr noi ca romani nu,asta nu mai e bataie de joc,sau cum zici tu acolo o fi vreun "snobism inversat"(ce o mai fi si ala)...
trei la mana:stia ca aproximativ 95%din masinile de la land rover(fabricate pana in ani '90,deci ma refer la tatal lor),inca sunt in circulatie...si sti ce insemna asta la ei-RECICLARE(deoarece reciclare nu insemna intotdeauna progres sau inlocuire,ci sa te folosesti de el cat mai mult)...plus ca cei de la land rover ofera si multe facilitati ptr acei fericiti proprietari(de la piese de schimb pana la verificari gratuite)

patru la mana:ia mai gandititiva cand postati pareri asa radicale
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 23:37   #20
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masinile de la REMAT

corect, si nu-s toate varza care ajung la "Rabla", cum nici inainte nu ajungeau doar rable, e plin netul de poze(mai ales pe forumurile de pasionati de retro) cu masini impecabile, raritati etc, altele duse strict pt fier vechi, pt radiere, mult inainte de "Rabla", asa ca daca atunci se duceau pt 2-3-4milioane, acum de ce nu s-ar duce pt 10+?

Iata cum dispar MASINILE, pt niste plastice
Si..de ce s-a ajuns la acest program "Rabla", pentru ca nu se vand evolutiile astea de mii de euro, nu pentru ca statul Roman, nu mai poate dupa Mediul poluat de la noi, avand in vedere ca ne vindem cota de poluare(de cativa ani buni deja) unor tari din occident, asa ca, se vede care sunt mai bune pt populatie, cele ce nu ni le permitem, sau cele ce le avem deja si ne servesc

Saptamana aceasta, la coada in TM(la coada de ~100masini, care asteapta hartiuta) se afla un Fiat 900(raritate, avand in vedere ca eu am vazut doar una acum 5-6ani in oras) si banuiesc ca nici nu va fi salvata inainte sa intre pe poarta rematului, pentru ca arata urat, dar putini stiu ca e o valoare

Last edited by florin_cars; 04-03-10 at 23:42.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 12:30   #21
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Masinile de la REMAT

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
unu la mana:daca ai cu cine sa faci treaba se

patru la mana:ia mai gandititiva cand postati pareri asa radicale
Daca esti asa de informat explica-ne si noua cum inmatriculezi legal un autoturism casat.

cinci la mana: invata sa scrii.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 12:59   #22
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masinile de la REMAT

cum am facut eu acum multi ani cand nu stiam nimic..si s-a rezolvat totusi, fara pile, in 3 ore am primit CIV nou ..caz fericit..stiu
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 14:41   #23
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Masinile de la REMAT

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
..............daca stai sa te gandesti dacia de la noi e cam sinonima cu mustangul americanilor,rekordul nemtilor,etc...ei de ce se mandresc cu "rapciugile" lor....... land rover(fabricate pana in ani '90,deci ma refer la tatal lor),inca sunt in circulatie...si sti ce insemna asta la ei-RECICLARE(deoarece reciclare nu insemna intotdeauna progres sau inlocuire,ci sa te folosesti de el cat mai mult).............

patru la mana:ia mai gandititiva cand postati pareri asa radicale

Dacia=Mustang Asa tampenie mai rar
In general Land Rover , oricat ar fi de vechi este in circulatie pt ca merita sa cheltui pe el ! Sau pe Mustang ! Sau pe altele...
Dar, din pacate sunt masini in care nu se merita sa ''pompezi'' bani Stai linistit ca nu doar despre Dacia e vorba; orice masina in care nu bagi bani pt a o mentine in stare buna ajunge ''rapciuga'' ! chiar daca se cheama Mustang, Record, Capri, Camaro, Consul, Manta, etc.
Oricum s-ar numi, daca e prea distrus de ani sau de rugina s-ar putea sa nu merite altceva decat REMAT sau programul RABLA...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 16:52   #24
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masinile de la REMAT

din nou fiecare intelege numai ce vrea sa auda...
ce am postat mai sus nu se refera strict la dacia(am folosit dacia deoarece toti cand auzi de ea sariti in sus de parca ar fi dracu;ati uitat ca poate 80%de pe forum au mers cu dacia),m-am referit la faptul ca peste tot pe unde am fost(si am fost in europa in 3 ani de o gramada de ori si stiu ca noi vrem sa ajungem ca ei dar din pacate decat ne pacalim ca nici o data nu o sa ajungem la acel stadiu)toti se mandresc ca aceste masini under '90(am vazut in olanda si in elvatia 3 exemplare de lada si oameni se mandreau fff tare cu ele,si nu cred ca bmw astea aduse se comparau cu acele exemplare,deci...)
de ce la noi nu se vb despre aceste masini ca la ei-icons...la noi stim doar sa le zicem ''rapciuga'' sau mai stiu eu cum(si normal ca si eu m-am referit la cele care mertia salvate,nu la toate fiarele vechi care au ruginit de la rev pana akum sub cerul liber)
si stiu ca la noi sunt si alte obstacole care nu ne permit acesta pasiune(de la birocratie pana la partea financiara),dar astea nu ar trebuie sa fie un impediment prea mare,doar avem pretenti de europeni(chiar ati uitat ca traim in romania...?)

p.s:lazar te rog sa ma corectezi daca tu chiar crezi ca nu stiu sa scriu(dar sa sti ca oamenii mai gresesc cand se grabesc ca nu toti avem timp sa stam pe forumuri si sa criticam aiurea,in loc sa gasim alternative)
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 10:36   #25
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Masinile de la REMAT

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
din nou fiecare intelege numai ce vrea sa auda...
................ati uitat ca poate 80%de pe forum au mers cu dacia.?.....toti se mandresc ca aceste masini under '90(am vazut in olanda si in elvatia 3 exemplare de lada si oameni se mandreau fff tare cu ele,si nu cred ca bmw astea aduse se comparau cu acele exemplare,deci...)
de ce la noi nu se vb despre aceste masini ca la ei-icons...........la noi stim doar sa le zicem ''rapciuga'' sau mai stiu eu cum(si normal ca si eu m-am referit la cele care mertia salvate,nu la toate fiarele vechi care au ruginit de la rev pana akum sub cerul liber)..........
si stiu ca la noi sunt si alte obstacole care nu ne permit acesta pasiune(de la birocratie pana la partea financiara),dar astea nu ar trebuie sa fie un impediment prea mare,doar avem pretenti de europeni(chiar ati uitat ca traim in romania...?)
...........
Si eu am mers multi ani cu Dacia 1300, la vremea aia eram multumit de ea , dar ca foarte multi altii, am renuntat la ea fara parere de rau cand am putut sa-mi iau altceva mai bun si mai performant. Nu inteleg de ce te surprinde ca lumea renunta la vechituri ; tot asa cum renunta la masini vechi renunta si la haine vechi,electronice si electrocasnice vechi, mobila comuna veche, etc. NU TOT CE ESTE VECHI ESTE VALOROS !!!
Ca sa aiba valoare trebuie sa fie rar si bun Asa ca nu trebuie sa te deranjeze termenul ''rapciuga'' pt fierul vechi care ajunge la REMAT...
Eu am o masina veche (un Ford Capri) de vre-o 30 de ani in care a meritat, din punctul meu de vedere sa bag bani, dar asta si din pasiune pt masina respectiva La fel se vor gasi cativa pasionati si de Dacia, asa ca o sa poti sa o vezi si pe viitor pe strazi, si o sa fie destui care s-o mai admire peste 20 de ani cum povesteai de cele 2-3 Lada vazute de tine in Olanda...Insa daca toate Daciile care ajung acum la REMAT ar ramane sa rugineasca pe strazi fii sigur ca nimeni nu le va admira Deci, fiecare unde-i este locul
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 21:13   #26
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Masinile de la REMAT

Deci pana la urma se pot recupera masini intregi ? Fie ele cu acte radiate s-au fara nici un fel de acte ? Stie cineva ceva concret si cum s-ar putea face ? Intreb informativ
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 19:47   #27
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masinile de la REMAT

fara acte nu prea usor, prin recarosare doar, dar cu acte daca ai intelegere la politie(birou inmatriculari in jud unde s-a radiat) e pos sa rezolvi
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 09:43   #28
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Masinile de la REMAT

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
fara acte nu prea usor, prin recarosare doar, dar cu acte daca ai intelegere la politie(birou inmatriculari in jud unde s-a radiat) e pos sa rezolvi
Eu ma refeream , daca le poti scoate de acolo intregi , ca sunt cu acte ca sunt fara , ca se mai poate imnatricula s-au recarosa asta este partea a 2 a , ma refeream doar la scoaterea lor intregi
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 14:44   #29
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masinile de la REMAT

pentru asta oricum tine de fiecare cum se descurca, fiecare remat are politica lui, chiar si pe "sub mana" si tot difera de la o institutie la alta, in aceeasi localitate.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 18:55   #30
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Masinile de la REMAT

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
pentru asta oricum tine de fiecare cum se descurca, fiecare remat are politica lui, chiar si pe "sub mana" si tot difera de la o institutie la alta, in aceeasi localitate.
Deci pana la urma imi spui ca nu la toate rematurile poti lua pe sub mana , ca banuiesc ca nu este `legala` aceasta procedura , deci banuiesc ca nu este nici o politica a nici unui remat acum depinde de fiecare cat de `intelegaor`este in privinta sustragerii masinilor Nu ?
ionut_x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -