Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-10, 19:34   #31
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina in 3500 euro

sa nu iei vitara ca masina de zi cu zi.
la rugina sta aproape cum sta o dacie, pe langa asta e si rigida. motorul de 1.6 (fie 8v fie 16v) e cat de cat puturos (cel de 8v e cel mai fiabil - injectie monopuncta) dar nu ai demarajul dorit de la o masina. motorul de 2.0 24v e perfect pentru greutatea masinii dar consuma de te doare capul daca-i dai putin in gura la masina.

in schimb, daca mergi la pescuit/vanatoare, off-road soft/mediu (o vitara inaltata + cauciucuri), la iarba verde foarte des sau ai casa unde ajungi doar pe un drum de tara si pe langa una din astea conduci destul de-ncet adica nu te grabesti ... nu mergi prin afara cu 140-150 e ok vitara. (si nu, nu vorbesc din auzite, am si eu una)

P.S. recomand si eu logan. cu timpul pui suspensii sport si gata ... e rigida ca majoritatea masinilor, e stabila (in limita bunului simt).
la banii tai e cam best deal. (ani putini km putini pret mic si mai e si fiabila).
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 19:36   #32
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina in 3500 euro

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
sa nu iei vitara ca masina de zi cu zi.
la rugina sta aproape cum sta o dacie, pe langa asta e si rigida. motorul de 1.6 (fie 8v fie 16v) e cat de cat puturos (cel de 8v e cel mai fiabil - injectie monopuncta) dar nu ai demarajul dorit de la o masina. motorul de 2.0 24v e perfect pentru greutatea masinii dar consuma de te doare capul daca-i dai putin in gura la masina.

in schimb, daca mergi la pescuit/vanatoare, off-road soft/mediu (o vitara inaltata + cauciucuri), la iarba verde foarte des sau ai casa unde ajungi doar pe un drum de tara si pe langa una din astea conduci destul de-ncet adica nu te grabesti ... nu mergi prin afara cu 140-150 e ok vitara. (si nu, nu vorbesc din auzite, am si eu una)
da, intradevar vitara, e o masina-hobby, dar m-am gandit ca poate il atrage, eu cred ca mi-as lua o vitara la 18, si de acea i-am zis si lui
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 09:01   #33
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Masina in 3500 euro

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
da ai dreptate, nu pot vorvi din auzite cu aceasi credibilitate sau chiar nu spun atat de bine ce spun, dar uitate putin la mercedes-uri, multe dintre ele au trecut 300.000 si merg perfect, am un amic are un a4(primul tip de a4) 1.9 tdi, cu peste 400.000km, doar consumabile a schimbat, totul e inca (virgula) capsulat in ea, in schimb intr-o masina mai noua lowcost nu stiu ce sa zic, bunicul meu are kalos, i-a umblat in motor . Recunosc tot ce am condus a fost un renault 19 si un scuter da asta nu se pune. dar totusi toate lucrurile care le-ai aflat de la altii tot iti formeaza o cultura generala in domeniu.

oricum, pentru initiatorul postului, vezi ofertele de la mondeo-uri, sunt bune si ieftine.

recunosc sunt a9-a, nam un liceu facut, fapt la care de multe ori se trezesc multi inteligesnti sa zica "frate tu nai condus, stai dracu in banca ta si taci, uite eu am avut ... vestita pisicuta"
Zane in locul tau as sta pe forumuri cu "vrajeala la gagici" sau as citi decat atat si nu as posta dar se pare ca si tu esti un vag'ist in devenire sau reisar cu pisici de 20 de ani.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 20:06   #34
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina in 3500 euro

imi cer scuze de offtopic sincer dar am o chestie de zis:
LAZ'u esti penibil ok? la fel cum majoritatea romanilor se plang ca loganurile is nasoale si urate si cum o gramada de germani (si nu numai) le cumpara la fel si cu masinile din grupul vag - toti dati cu noroi in ele ca "e multe" ... "e TDI cu d si i rosu" nasol ... dar sunt cele mai intalnite pe strazi si nu cred ca atatea milioane de oameni ori nu au nimic in comun cu masinile ori sunt orbi cand cumpara o masina din grupul vag.

cand o persoana zice ceva de bine de o masina care nu e peugeot sari si te ataci. asa ca o concluzie: vezi-ti de peugeotul tau si critica-l pe ala nu critica masini care nu le ai sau nu le-ai avut decat in poze sau le-ai vazut in targ sau pe strada.

si apropo ... pentru cultura ta generala ... mondeo apartine de ford si nu face parte din grupul vag.
iar daca vrei sa-mi raspunzi si sa-mi explici ce bun e peugeotul comparativ cu astea nemtesti nu o fa (in cel mai rau caz fa-o pe pm). banuiesc ca de-aia iti vinzi si tu 307-le de multumit ce esti de el (dar asta e alta discutie offtopic care te rog in cel mai rau caz sa continue pe pm).

acest post ia-l ca din partea unui "vag-ist" care are de 3 ani jumate o masina din grupul vag si a schimbat doar consumabilele la masina + telescoape spate + un capat de bara. replyul il astept pe un topic dedicat aberatiilor sau pe pm.
scuze inca o data de offtopic ... si sa fiu si ontopic putin ...

sugerez dupa cum urmeaza:

ford focus (sugerez 1.8 tdci de prin 2000-2001)
fiat punto (1.9 jtd tot de prin 2000-2001)
logan 1.5 dci de prin 2006 - dar ai zis ca nu-ti prea place
renault clio 1.5 dci din 2002 incoace.

personal m-as duce pe focus
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:32   #35
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Masina in 3500 euro

La banii tai trebuie sa te gandesti la o masina care sa consume putin, sa fie cat mai bine facuta pentru drumurile tarii, si daca se poate si sa aiba valoare cat mai buna la revanzare.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people

Last edited by nos2techno; 30-01-10 at 21:42.
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 14:45   #36
lucky.2k5

Stage 4
 
lucky.2k5's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 218
Default Re: Masina in 3500 euro

ce parere aveti de opel corsa 1.2 benzina din 2001-2003?
lucky.2k5 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 15:19   #37
VirusicaX

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 31
Default Re: Masina in 3500 euro

Daca esti inalt, adica undeva la peste 1.78 nu prea e o afacere buna
VirusicaX is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 23:42   #38
ady333

Stage 2
 
ady333's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 72
Default Re: Masina in 3500 euro

vw golf 3 1,9tdi,din1997,inmatriculat,consum 5l+piese de rezerva pentru el.tel-0757012399,sau pe mes-bandasila_adrian@yahoo.com
ady333 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 10:00   #39
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Masina in 3500 euro

In banii astia, o masina care iti respecta toate cerintele ar fi Renault Laguna 1 phase 2. Are o lista impresionanta de dotari pentru anul de fabricatie ( 98-01) : toate geamurile electrice, 4 airbag-uri, Climatronic, incalzire in scaune (unele), sinteza vocala ( nu neaparat optiune, dar e interesant ca te anunta despre orice defectiune electrica), ABS. Adica tot ce are un logan nou full option, + climatronic.

E foarte confortabila, de ex dupa 600 km facuti dintr-o bucata pe drumurile noastre aglomerate as fi putut sa mai fac inca pe atat ( aici sunt si putin subiectiv), suspensia e intre confort si "performanta" , adica e muult mai confortabila ca un logan si muuult mai stabila.
Motorul, la majoritatea aduse in tara este 1.6 16v si 107 cp exact ca cel de pe logan, doar ca e euro3 (printre putinele masini sub anul 2000 care e sigur euro3). Nu e foarte performant datorita caroseriei grele (1300 kg) dar e potrivit si pt oras si pentru iesiri, iar consumul e cat se poate de normal (intre 10-12 in oras in funtie de anotimp, si 6-7 afara). Plus ca piese pentru motor se potrivesc de la logan 100 % ( de ex distributia e aceeasi, pompa apa, role)

Eu am in familie 4 astfel de modele, toate cu acelasi motor. Lucrurile schimbate pana acum ar fi distributie, ceva pe la directie ( au totusi 10 ani) si consumabile.
Intretinerea la orice masina e aproximativ la fel, filtre, ulei. Restul ce se strica e in functie de noroc, si nu tine de INTRETINERE.

Cei ce au intentia sa scrie prostia cu piese scumpe la renault sa se abtina, nu difera fata de alte marci.

Cat despre glumele proaste cu pisicute si goalfe, sa fim seriosi. Cine arunca mai mult de 2000 euro pe epavele alea e nebun.

Deci dc nu alegi Logan datorita consumului ceva mai mic si a vechimii, parerea mea ( subiectiva) este Laguna si Astra, in ordinea asta.
Apropo, o gasesti in banii astia si inmatriculata, sau neinmatriculata unde cu tot cu taxa iesi poate chiar mai ieftin (desi posibil cu km ceva mai multi si defectiuni ascunse)

Last edited by bogdyMND; 03-02-10 at 10:03.
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 11:19   #40
lucky.2k5

Stage 4
 
lucky.2k5's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 218
Default Re: Masina in 3500 euro

sincer m-a pus pe ganduri postul tau(in sensul bun). pe toti pe care i-am intrebat si au renault s-au cam plans de preturi!
la o scurta cautare, am gasit o laguna 2 1.9 DCI cu 162,000 km la pretul de 4000e.
__________________
lucky.2k5 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 21:04   #41
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Masina in 3500 euro

Orice diesel sh e riscant, pentru ca nu stii cum s-a mers cu el si risti sa patesti ca tdi-stii, cu turbine si injectoare schimbate. Benzinar insa e mai putin riscant, mai simplu si mai putin pretentios; chiar dc s-a mers subturat, mari probleme nu sunt.
De laguna 2 nu stiu sa zic, uita-te pe forumul renault si vezi ce probleme are.
Ce e sigur, la renault sunt probleme cu "greierii" datorita drumurilor noastre. Asta dc esti tipicar si observi, altii nici nu baga de seama.

Ca sa comparti preturi, cauta un site de piese auto cu comanda online si vezi pentru diferite modele preturi la anumite piese: kit distributie (role, curea, pompa apa), capete de bara, rulmenti, bucse etc. Piese care se schimba la majoritatea masinilor.
Normal ca dc cumperi din service faci infarct cand auzi pretul.

Last edited by bogdyMND; 03-02-10 at 21:09.
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 07:33   #42
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Masina in 3500 euro

Laptiucu uite ce ai zis tu mai devreme:sugerez dupa cum urmeaza:

ford focus (sugerez 1.8 tdci de prin 2000-2001)
fiat punto (1.9 jtd tot de prin 2000-2001)
logan 1.5 dci de prin 2006 - dar ai zis ca nu-ti prea place
renault clio 1.5 dci din 2002 incoace.

personal m-as duce pe focus

Eu sincer nu cred ca gaseste o masina in mintile ei la banii aia din ce ai enumerat tu acolo. Poate doar Fiat care nu e masina nemteasca vorba ta si Clio de prin 2002, dar restu numai cazaturi o sa ia la banii aia si vorbesc foarte concret. Tu ce crezi ca cu 3500 poti lua un Focus cu km reali sa nu mai zicem ca e si diesel si toat alumea stie ca daca exista vreo problema la motor este foarte scumpa reparatia. Eu in locul celui care a deschis topicul m-as orienta pe ceva mai nou si nu neaaparat masina de racer ca nu ai nspe mii de euro. Sincer eu as alege un Logan in banii aia care e mai nou ca sa vada si Laptiucu ca nu sunt ca: ,,majoritatea romanilor care se plang ca loganurile is nasoale si urate ". E singura masina de care poti fi sigur in banii aia.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:35   #43
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Masina in 3500 euro

la banii aia eu cred ca mi-as fi luat un opel astra daca eram in locul tau
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 15:49   #44
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Masina in 3500 euro

Nu iti pot raspunde la PM, ca ai o optiune de a bloca replayurile... Suna-ma sa iti zic la ce oferta am sa iti fac.
oopscam is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -