Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-10, 18:47   #16
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Masina in 3500 euro

Golf 3 cea mai buna alegere la pretul asta gasesti una ok !!!
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 19:57   #17
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina in 3500 euro

scoate din lista peugeot-ul, ce e nemtesc e nemtesc.
cu toate ca te poti uita si la un vitara. sunt frumusele, ieftine, le aranjezi putin si totu devine frumos. alta clasa din ce ai selectat tu dar poate iti plac. cu toate ca fordurile au devenit ieftine, iti poti lua un mondeo destul de nou, un fiesta, un focus, fordurile toate dupa 2000.
desi multe bune ieftine le gasesti cu volan pe dreapta (cauta mondeo, e unu la 2000 cu volan pe dreapta)
ford mondeo volan dreapta http://www.masini-de-vanzare.ro/_for...04_109880.html
rover 25 http://www.masini-de-vanzare.ro/_rov...gFClIIAwvV.jpg
golf 4 http://www.masini-de-vanzare.ro/_vol...99_110146.html da cam multi km, totusi un unchi si-a luat o fiesta cu 180.000, si acu are peste 200.000 si e perfecta masina

tine minte, o masina nouta, cu putini km si ce arata bine ca exterior poate ascunde mult, gen ca ar fi umbata in motor, ca ar fi fost faramata de multe ori sau odata mai tare

daca sti cu cat se pot face schimbarile de pe dreapta pe stanga a volanului eu zic ca merita sa iti iei ceva de genu si sa faci schimbul, probabil gresesc, sa ma contraziceti daca da, dar e o schimbare destul de mica (bordu, ceva pe la directie si chestia cu controlu gamurilor electrice de la sofer)

pentru idei de la mine zanemic@yahoo.com

Last edited by ZaNe94; 24-01-10 at 20:16.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:29   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina in 3500 euro

exact! toate masinile noi sunt niste cazaturi, defapt ia-ti un Mercedes Cobra, cu volan pe mijloc, ca ala sigur e bun!
"Ce e nemtesc e nemtesc"... imi provocati scarba ma.

Vitara e nemtesc? Rover 25 e nemtesc?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:31   #19
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina in 3500 euro

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
exact! toate masinile noi sunt niste cazaturi, defapt ia-ti un Mercedes Cobra, cu volan pe mijloc, ca ala sigur e bun!
"Ce e nemtesc e nemtesc"... imi provocati scarba ma.

Vitara e nemtesc? Rover 25 e nemtesc?
nu, vitara nu e nemtesc, e suzuki, e japonez/coerean dar sunt bune
si rover din cate stiu eu e produs de bmw, sau au doar aceleasi motorizari. stiai ca bmw e nemtesc?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:33   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina in 3500 euro

Rover 25 e produs de Rover, cu unele motorizari BMW, care defapt sunt facute de Peugeot.
Stiai ca 2.0 diesel de pe bmw e facut de Peugeot?
Stiai ca 1.6 benzina de pe Mini e facut de Peugeot?

Vitara e o masina ok, dar prima versiune n-a fost niciodata echipata cu aer conditinat, din pacate.


P.S. Suzuki are aceeasi legaura cu Coreea cum ai tu cu masinile.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:36   #21
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina in 3500 euro

si cum iti explici tu ca bmw are garantia de 300.000 km si peugeot nu are nici o treaba. Toti cunoscutii care au peugeot au avut probleme cu ele.
si am zis eu ceva ca ar avea vitara aer conditionat, masinutele de offroad nu au dotari de confort in general
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:39   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina in 3500 euro

Aceasi placa cu cunoscutii

Peugeot 407 2.0 HDI (adica 2.0 d ala de pe bmw) are tot 300.000 garantie. Stiu eu, ca am avut 407 luat de nou, nu toti cunoscutii mei.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:41   #23
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina in 3500 euro

trebuie sa recunosc sti mai multe, eu zic in ce stiu din auzite. insa nu prea cred in alianta bmw-peugeot. te rog baga id-ul meu in lista pentru a mai vorbi
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 20:46   #24
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masina in 3500 euro

baga pe google: "bmw psa alliance" si vei afla tot ce te intereseaza.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 21:04   #25
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Masina in 3500 euro

Hai ...... nu mai postati din auzite. Toti de 15 ani + posteaza din auzite dar nu au condus in viata lor decat o bicicleta sau scuter ...

Dupa bugetul de 3500 sunt putine masini care se pot incadra si care respecta si cerintele din primul post.

Ionut_cluj iti recomand cu incredere sa rasfoiesti alt post ca aici e timp pierdut, acelasi lucru am sa il fac si eu )
Lasa sa isi cumpere ce le taie capul, nu vezi ca aici, mentalitatea de turma isi spune cuvantul.

Daca un producator ofera garantie un anumit nr de km nu inseamna ca acea masina e cea mai buna de pe pamant, si in loc sa fiti oameni cu capul pe umeri ganditi ca niste cizme. Luati-va fratilor toti seria 7 din 85, ca domne e bmw si are 400.000 km da e garantat 1 milion km, ca asa zice bmw. deci pana la 1 milion mai am .... vand eu masina pana atunci ..... Da sa fie diesel da ? ca nu consuma mult .....
Ca producator pot oferi 3 milioane de km si 25 ani garantie, atata timp cat nu se indeplinesc toate conditiile stipulate in contract scrise cu caractere de 3, vezi Kia, se duce in zda masii toata garantia lui peste.

"tine minte, o masina nouta, cu putini km si ce arata bine ca exterior poate ascunde mult, gen ca ar fi umbata in motor, ca ar fi fost faramata de multe ori sau odata mai tare"

Da asa e, un logan cu 40.000 km si un singur proprietar are probleme ascunse, a fost data dupa colt de 3 ori si uite domne ca inca merge. Pupa-te esti ciubota. Da un a seis din 96 cu 120.000 km reali ( gen 400.000 km ) si cu 10 proprietari .... ooo daaa E TZIPLA domne si consuma si putin ..... uite 10 % in oras .... ca e varianta de 3.2 benzina aia economa scoasa de audi editie limitata...

Hai bagati toti bmw-uri pisicute ca e bune ....

Toti care au postat aici aiurea recomand finalizarea celor 8 clase primare, ridicarea buletinului de la sectia 13, si NEAPARAT un liceu facut ....

Last edited by MANIAC222; 24-01-10 at 21:07.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 21:28   #26
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Masina in 3500 euro

@lucky.2k5 - mai gandeste-te o treaba care e foarte importanta, pe langa masina care o achizitionezi, oricare ar fi aceea, o sa mai cheltui pe schimb ulei, filtre, distributie, e tc inca 1500-2000 pe putin, ca sa nu mai zic ca poti lua un junghi la care mai ai de schimbat bucsi, brate, pivoti, amortizoare sau cine stie ce. Deci gandeste-te bine ce decizie iei. Cu cat e masina mai veche cu atat uzura este mai mare, atat asupra pieselor, motorului, cat si vopseaua, sasiul, etc chiar daca are 10.000 km si 10 ani + daca masina e forjala prin romania e clar.... si acum samsarii o sa spuna: "nu frateee ca e tinutat in garaj, 10 ani de
zile am tinut-o in garaj si am spat-o zilnic"

Trebuie luat in considerare cheltuielile cu inmatricularea, numere, asigurare si apoi impozit + ca la o roaba veche nu poti face CASCO, care la noi este un must. Bafta.

Last edited by MANIAC222; 24-01-10 at 21:30.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 21:52   #27
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina in 3500 euro

La 3500 de euro,iti poti cumpara un logan 1.4 8v care e destul de econom in oras consum 7~8% in oras,iar daca il turezi indeajuns ofera destula putere motorasul.Mai exista si Solenza in banii acestia gasesti una in stare buna.La intretinere e ca o masina normala exista plusuri si minusuri,avem placute frana fata de la 40 de lei in sus setul.
Si culmea la 80 de ron parca sunt cele TRW care produc placute si pentru alte firme.
Acuma depinde ce vrei de la masina,in banii astia poti cumpara un golf 3 cu motor mai mare,dar km rulati mai multi. Eu unul as opta pentru logan e totusi mai nou,iti faci treaba si cu aia,mai ales daca vei avea familie in viitor si copii.
Daca vrei sportivitate,eu zic sa nu te arunci la un diesel.Nu prea se impaca diesel cu sport,mai ales daca e un motor mic.
ZaNe94 masiniile vechi incep sa isi arate varsta,indiferent de natie,locul facut.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 23:06   #28
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Masina in 3500 euro

Foarte bine punctat StreetStyle22.
Eu iti recomand motorizarea 1.6 8v. Diferenta la consum dintre 1.4 si 1.6 este mica. in oras 1.6 consumand cu 1-1.5 litri in plus/100km fata de 1.4 in functie de stilul de condus. Insa la drum lung consumul este cam acelasi. Datorita cuplului motorizarea aceasta se comporta super atat in oras cat si in afara, fata de 1.4 care este cam-foarte lenesa. 1.6 este exact ceea ce trebuie. Iar cu un chiptuning ai sa fii foarte multumit de ea.
Micile "inconveniente" care sa zicem ca le are loganul se pot rezolva foarte usor; sa zicem acea garda la sol ( care e facut cu un anumit scop ), sau insonorizarea sau stiu eu ce altceva ai putea sa ii reprosezi ....
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 12:15   #29
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Masina in 3500 euro

Si eu cred ca loganul este cea mai buna alegere, 1.4 sau 1.6 , diesel nu cred ca gasesti in banii astia.Nu stiu intretinerea cat de ieftina este din cate stiu eu la renault piesele sunt destul de scumpe.
__________________
VW Vento 1.8 GLX
Opel Vectra B 2.0 DTI
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 19:21   #30
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Masina in 3500 euro

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
La 3500 de euro,iti poti cumpara un logan 1.4 8v care e destul de econom in oras consum 7~8% in oras,iar daca il turezi indeajuns ofera destula putere motorasul.Mai exista si Solenza in banii acestia gasesti una in stare buna.La intretinere e ca o masina normala exista plusuri si minusuri,avem placute frana fata de la 40 de lei in sus setul.
Si culmea la 80 de ron parca sunt cele TRW care produc placute si pentru alte firme.
Acuma depinde ce vrei de la masina,in banii astia poti cumpara un golf 3 cu motor mai mare,dar km rulati mai multi. Eu unul as opta pentru logan e totusi mai nou,iti faci treaba si cu aia,mai ales daca vei avea familie in viitor si copii.
Daca vrei sportivitate,eu zic sa nu te arunci la un diesel.Nu prea se impaca diesel cu sport,mai ales daca e un motor mic.
ZaNe94 masiniile vechi incep sa isi arate varsta,indiferent de natie,locul facut.
da ai dreptate, nu pot vorvi din auzite cu aceasi credibilitate sau chiar nu spun atat de bine ce spun, dar uitate putin la mercedes-uri, multe dintre ele au trecut 300.000 si merg perfect, am un amic are un a4(primul tip de a4) 1.9 tdi, cu peste 400.000km, doar consumabile a schimbat, totul e inca (virgula) capsulat in ea, in schimb intr-o masina mai noua lowcost nu stiu ce sa zic, bunicul meu are kalos, i-a umblat in motor . Recunosc tot ce am condus a fost un renault 19 si un scuter da asta nu se pune. dar totusi toate lucrurile care le-ai aflat de la altii tot iti formeaza o cultura generala in domeniu.

oricum, pentru initiatorul postului, vezi ofertele de la mondeo-uri, sunt bune si ieftine.

recunosc sunt a9-a, nam un liceu facut, fapt la care de multe ori se trezesc multi inteligesnti sa zica "frate tu nai condus, stai dracu in banca ta si taci, uite eu am avut ... vestita pisicuta"
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -